In this Learn Polish Podcast, I will discuss the trade war between the United States and China, particularly the Huawei case. Why is Huawei on the blacklist? Of course I’m not a political or economic expert, but I think this podcast would be interesting for Polish learners. I’m sure it will be an interesting comprehension exercise for you.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Jak się macie? Mam nadzieję, że wszystko u Was w porządku. Jeśli pytacie o mnie, to dziękuję bardzo, u mnie wszystko w porządku!
Przed nami kolejny podcast, cieszę się, że znowu spotykamy się przed głośnikami, znowu spotykam Was w samochodach, w pociągach, w autobusach, a może też podczas spaceru, wiem, że niektórzy słuchają mnie nawet na plaży, w lesie, nad rzeką. To wspaniałe uczucie, że mogę być z Wami wszędzie tam, gdzie i Wy jesteście.
Cieszę się, że dobrze się bawicie ucząc się języka polskiego. Myślę, że to jest najważniejsze, żeby dobrze się bawić podczas nauki, bo wtedy to kojarzy nam się z czymś przyjemnym, a jeśli coś jest przyjemne to nas nie męczy, po prostu fajnie spędzamy czas.
Jeśli ktoś słucha pierwszy raz podcastu i nie zna jeszcze mojej strony to zapraszam na stronę realpolish.pl, tam znajdziecie dużo materiałów do nauki polskiego. Znajdziecie kurs dla początkujących, czyli 100 historyjek, dla osób na średnim poziomie mam 365 historyjek, to są zupełnie inne historyjki niż te, o których mówiłem poprzednio. 100 historyjek to coś innego niż 365 historyjek. A dla najbardziej zaawansowanych mam klub VIP, no i oczywiście podcasty dla każdej i każdego z Was, jeśli używacie jakiegoś kursu z mojej strony to po zalogowaniu się macie dostęp do transkrypcji podcastów, możecie słuchać i czytać jednocześnie jeśli macie na to ochotę.
Tak jak zwykle zaczniemy od posłuchania nagrania kogoś z Was. To już nasza mała tradycja, proszę przysyłajcie nagrania, jest mała kolejka, ale na pewno usłyszycie swoje nagranie wkrótce jeśli je do mnie przyślecie.
Dziś posłuchamy nagrania od Krzyśka, zapraszam.
Cześć Piotr! Mam na imię Krzysiek i chciałbym podziękować, jak wszyscy (za) twoją pracę co robisz dla nas codziennie. To jest ogromna i wyjątkowa rzecz i bardzo, bardzo (dobrze) oceniam to.
Jestem pewien, że będę robić wiele, wiele błędów, ale pamiętam, że ty zawsze mówisz — nie martw się tylko mów po prostu po polsku — albo coś takiego i dzięki tobie nie tylko ja, mnóstwo ludzi zaczyna uczyć się języka polskiego z przyjemności i radości.
Twoje podcasty są bardzo fajne, każde nagranie jest konsekwentne i zawsze jest coś z sensem, zawsze jest (są) ciekawe historyjki. I muszę przyznać, że podoba mi się bardzo. Bardzo podoba mi się twoja opinia o wielu rzeczach, na przykład polityka, albo natura, na przykład sztuczna inteligencja, te nagrania co robiłeś, wiele, wiele nowych informacji i ciekawe rzeczy opowiadałeś.
Każde nagranie jest, no pierwsza klasa i bardzo, bardzo lubię. Codziennie słucham twoich podcastów.
Pokrótce opowiem moją historię. Jestem wolontariuszem w Polsce. Przyjechałem do Polski w tamtym roku, w zeszłym roku i zaczynałem uczyć się języka z gramatyki itd. narzędnik, miejscownik… nie pamiętam już i nie znalazłem ani radości, to było bardzo irytujące na początku, bo ja pracuję w szkole z nauczycielami, ja jestem taki pomagający, ja pomagam wszystkim nauczycielom i troszeczkę rozumiałem po polsku. I ludzie myślą, że ja wszystko rozumiem, ale to nie była prawda. Miałem bardzo ciężki czas i to było niefajnie. I około lutego znalazłem twoje podcasty i to było fajnie, że ty zawsze mówisz, że my musimy… nie my, wszyscy muszą uczyć się języka z kontekstu i lepiej jeśli ktoś uczy się całych zdań i nie tylko słów, słów, słów. To było przebicie, zrobiłem wielki postęp i już inni ludzie też mówią, że — Krzysiek jak fajnie mówisz po polsku itd. — i ja wiem, że mój poziom jest już lepszy, ale widzę, że mam wiele, wiele roboty, ale to jest najfajniejsze, że znalazłem radość dzięki tobie, bo twoje podcasty są bardzo, bardzo fajne i ten sposób co używasz, jak mówisz po polsku to jest… nie mogę wyrazić słowami jak fajnie i pamiętam każde słowo, które uczyłem się dzięki tobie i to jest super.
No dobrze, bardzo, bardzo dziękuję, bo wiem, że jeśli to nagranie będzie na (w) internecie ty musisz wpisać poprawnie i dlatego skończę moje nagranie.
Bardzo dziękuję Piotr i życzę tobie dużo, dużo dobrych rzeczy, życzę zdrowia itd.
Pozdrawiam, cześć!
Dziękuje bardzo. Krzysiek powiedział, że pracuje jako wolontariusz tutaj w Polsce i sami przyznacie, że świetnie mówi po polsku. Nie wiem czy ktoś może zgadnąć jaki język jest językiem ojczystym Krzyśka. Muszę Wam powiedzieć, że ja nie rozpoznałbym jaki to język.
Jedynie po nazwisku domyślam się, że Krzysiek pochodzi z Węgier. Mam rację? Krzysiek, jestem ciekawy skąd pochodzisz, czy jesteś Węgrem? Po akcencie nie umiem rozpoznać. Myślę, że to dobrze świadczy o twojej wymowie, naprawdę wspaniała robota.
Kochani i tym optymistycznym akcentem będę już kończył dzisiejszy podcast. Już niedługo dowiemy się jak będzie wyglądała nasza przyszłość, na naszych oczach to wszystko się już rozgrywa.
Nagranie od Iriny
Oczywiście nie zapomniałem o nagraniu od Iriny. Posłuchajmy razem co powiedziała.
Cześć! Witam Piotra i wszystkich, kto uczy się z Piotrem języka polskiego. Nazywam się Irina, mam 45 lat, kobieta więcej mieć nie może. U nas mówią, że 40 lat dla kobiety to starość. 45 lat kobieta (???)
Już nie pracuję i teraz nadal uczę (się) języka polskiego aby rozmawiać. Rozumiem wszystko, czytam książki, oglądam filmy. Wcześniej pracowałam z nauczycielem i nie miałam czasu na naukę i oczywiście motywację jak u wielu z was.
W 2014 roku zaczęłam szukać możliwości słuchania języka polskiego w internecie. Oglądałam wszystko co wpadło mi w oczy i dzięki bogu, że natrafiłam na filmiki Piotra. Napisałam list do Piotra i kupiłam 100 Daily Stories. Słuchałam historyjki Piotra, jego podcasty i zaczęłam rozumieć.
Z wszystkich możliwych w internecie alternatyw nauki języka polskiego wybrałam projekt Piotra. Moim zdaniem ten projekt jest najbardziej udany. Teraz mam czas, będę starać się mówić, nie chcę aby praca Piotra była na marne. Pa pa!
Irina, dziękuję bardzo za nagranie. Skąd jesteś Irina? Domyślam się, że ze wschodu, tak mi się wydaje, że z Ukrainy, ale nie jestem pewny, być może z Białorusi. Gdzie to tak mówi się, że kobieta, gdy ma 40 lat to już jest stara? Nigdy w życiu! Sprzeciwiam się! To nie jest prawda!
Niestety nie zrozumiałem dobrze co powiedziałaś, gdy kobieta ma 45 lat to co się z nią dzieje…
Był kiedyś taki serial pod tytułem “Czterdziestolatek”, bardzo fajny, przyjemny, miły serial, poszukajcie sobie w internecie, i w tym serialu była piosenka.
Czterdzieści lat minęło to piękny wiek,
czterdzieści lat i nawet jeden dzień.
Na drugie tyle teraz przygotuj się,
a może i na trzecie, któż to wie?
Irina, mam nadzieję, że jeszcze wiele lat przed tobą i że znajdziesz wiele przyjemności z nauki języka polskiego, tego Ci życzę.
Wielkie dzięki dla Iriny i Krzyśka za nagrania, jeśli macie chęć to również przysyłajcie swoje nagrania do mnie, bardzo przyjemnie się ich słucha. Jestem pod dużym wrażeniem jak dobrze mówicie po polsku i jak szybko robicie postępy.
Zachęcam również do korzystania z mojej strony, przypominam, że adres to realpolish.pl tam znajdziecie więcej informacji, a jeśli macie wątpliwości, pytania, jakieś problemy to proszę piszcie do mnie. Na stronie znajdziecie formularz kontaktowy, ale możecie pisać w komentarzach, na Facebooku lub po prostu na mój email. Jeśli zarejestrujecie się na newsletter do będziecie znali mój adres email i otrzymacie też wiele innych ciekawych, mam nadzieję, informacji.
To wszystko na dziś, mam nadzieję, że nasza przyszłość nie będzie czarna, nie będzie zła, że sztuczna inteligencja nie będzie nas totalnie kontrolować, oby tak było…
Kochani jesteście świetni, jesteście wspaniali, dziękuję wszystkim, który wysłuchali aż do tej pory, pozdrawiam Was bardzo serdecznie. Na dziś to już wszystko, zapraszam następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.