This Learn Polish Podcast is an interesting comprehension exercise for you. I’ll talk about the medieval knight Zawisza the Black (Zawisza Czarny). He was a Polish knight and nobleman who served as a commander and diplomat under Polish king Władysław II Jagiełło and Hungarian-Bohemian king Sigismund of Luxembourg. Zawisza became a hero in Poland, famed for reliability, and loyalty.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Witajcie, witajcie, witajcie! Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do posłuchania podcastu. Jak zwykle będę mówił do Was oczywiście po polsku i mam nadzieję, że za kilka minut zapomnicie nawet, że słuchacie po polsku, dopiero na koniec zorientujecie się na nowo — ojej, wszystko zrozumiałem, a przecież Piotr mówił po polsku, jak to możliwe…
Zatem zapraszam, posłuchajcie podcastu, nie tłumaczcie nic w głowie, słuchajcie, jeśli chcecie to możecie czytać, tekst jest dostępny dla użytkowników klubu VIP.
Kochani, ale zanim zaczniemy przedstawię się tylko wszystkim nowym słuchaczom. Mam na imię Piotr i witam wszystkich nowych słuchaczy bardzo serdecznie, mam nadzieję, że spodoba Wam się i zostaniecie na dłużej. Witam również wszystkich starych słuchaczy, dziękuję Wam, że jesteście ze mną, że mnie wspieracie w swoich komentarzach i ocenach. Sprawiacie mi naprawdę ogromną, ogromną przyjemność. Jesteście wspaniali!
Dziękuję Wam również za nagrania, które do mnie przysyłacie. Bardzo się z nich cieszę, bardzo lubię ich słuchać. Wiem, że Wy też lubicie słuchać innych osób, które uczą się polskiego. Myślę, że to jest bardzo ciekawe, posłuchać jak mówią inni, jaki mają akcent, jakich słów używają, jakich zwrotów. Myślę, że z tych nagrań też można się sporo nauczyć, ale co najważniejsze te nagrania są wielką motywacją, bo pokazują, że skoro inni mogą, to ja też mogę, prawda? Skoro inni mogą się nauczyć to ja też mogę się nauczyć.
Zanim posłuchamy nagrania, to pozwólcie, że Wam coś wyjaśnię. Otóż czasami przysyłacie nagranie, ale zanim ono się ukaże, zanim pojawi się w podcaście musi minąć trochę czasu. To dlatego, że podcasty są co dwa tygodnie, a także jest mała kolejka. Staram się, żeby prezentować Wasze nagrania w kolejności przysyłania. Zatem jeśli przysyłacie nagranie, to czasami, czasami jest tak, że trzeba poczekać 2, może 3 podcasty zanim nagranie znajdzie się podcaście, dobrze? Mam nadzieję, że rozumiecie tę sytuację, i że nie macie mi tego za złe.
Świetnie, zatem dziś posłuchamy dwóch nagrań. Jedno przysłał Bas z Niemiec, a drugie nagranie jest od Jurka z Ukrainy. Najpierw posłuchajmy nagrania od Basa, czyli od Bastiana. Zapraszam serdecznie!
Nagranie od Basa
Cześć Piotr! Tu Bas, jestem Holendrem, mieszkam w Niemczech Wschodnich i już raz wysyłałem nagranie do ciebie, ale to już chwilę temu. Dlatego, że nie jest tyle Holendrów między ludźmi, którzy wysyłają nagrania do ciebie pomyślałem, że mogę jeszcze raz wysłać nagranie.
Więc ja chciałem powiedzieć, że… myślę, że z czasem lepiej mówię, ciągle robię twój kurs, nawet uczę się po polsku z innymi ludźmi tu w moim mieście i nawet zaczynałem uczyć holenderskiego twoją metodą, to znaczy, że ja robię swoje historyjki po holendersku i robię pytania i odpowiedzi i widziałem, że to bardzo ciekawe, że nie jest bardzo trudne robić takie historyjki oczywiście. I ludzie naprawdę zaczynają szybko mówić i uczyć się całych zdań. To jest naprawdę bardzo dobry sposób uczenia się języka, widziałem to ucząc się języka polskiego.
Jak ostatnim razem już powiedziałem bardzo długo uczyłem się po polsku z gramatyką i z listami słów, ale nie mogłem porozmawiać z ludźmi i dzięki tobie, dzięki twojej metodzie teraz umiem mówić po polsku, kiedy jestem w Polsce… mogę dzwonić do Polski bez problemu i mam teraz od już kilku lat przyjaciela w Polsce, z którym mówię raz w tygodniu godzinę po polsku i to wspaniały sposób po prostu zaczynać mówić i… jestem bardzo zadowolony, że teraz nareszcie jestem w stanie po prostu mówić po polsku i że też zdecydowałem się nic nie napisać kiedy robię to nagranie. Dlatego, że myślę, że tymczasem jestem w stanie po prostu pogadać z ludźmi bez coś napisać.
Chciałem jeszcze podziękować, że robisz takie dobre nagrania, dzisiaj słyszałem o sztucznej inteligencji, o sieć 5G. Trochę o tym już znałem, ale ta całość, wszystko razem jeszcze nie zrozumiałem przedtem, było bardzo interesujące. Ale tak zawsze jest kiedy wysyłasz takie nagrania. Zawsze masz wspaniałe tematy, bardzo ciekawe tematy i też raz powiedziałeś, że najlepiej uczyć się kiedy słyszysz język, ale też kiedy słuchasz tematów, które interesują cię, i to jest prawda. Zawsze twoje tematy są bardzo, bardzo interesujące i… to po prostu działa.
Też już tutaj miałem takich ludzi, którzy rozmawiali o ciekawych tematach tu w Niemczech po polsku. Tu raz pani z uniwersytetu w Lublinie. Dlatego, że interesuje mnie temat o czym mówiła, po prostu bardzo dobrze rozumiałem o czym ona mówiła więc to jest bardzo ciekawe.
Dobra, Piotr, jeszcze raz bardzo, bardzo dziękuję, dużo, dużo nauczyłem się od ciebie. Pa, pa!
Dziękuję bardzo! Powiedziałem, że nagranie przyszło z Niemiec, i to jest prawda, bo Bas mieszka w Niemczech, ale Bas nie jest Niemcem, tylko pochodzi z Holandii, jest Holendrem.
To tyle na dziś o Zawiszy Czarnym. Obiecałem Wam, że posłuchamy jeszcze nagrania od Jurka z Ukrainy, oczywiście możecie na mnie polegać jak na Zawiszy, w tej chwili słuchamy już tego nagrania, zapraszam!
Nagranie od Jurka
Cześć Piotr!
Jak i wszyscy twoi słuchaczy mam nadzieję tam u ciebie wszystko w porządku.
Nareszcie zdecydowałam zrobić dla ciebie moje pierwsze krótkie nagranie.
Po pierwsze chcę podziękować Piotrowi za jego pracę, która wiele pomogą mnóstwo ludzi którzy uczą się języka polskiego – za podcasty i za kursy. Lubię kurs Real Karta Polaka. Doskonały ten kurs jest. Bardzo lubię słuchać podcasty o historii Polski.
Chcę w skrócie powiedz jak uczę się języka polskiego bez kursów polskiego języka. Słucham podcasty. Słucham i czytam na głos kurs Real Karta Polaka. Piszę daty z historii Polski i co w te daty odbywało.
Czytam na głos powieść Janusza Korczaka “Król Maciuś Pierwszy”. Już przeczytałem trzecia część. Do Króla Maciusia próbowałem czytać książki dla dorosłych, ale to było bardzo ciężko. Ale wczoraj próbowałem czytać nowelę Henryka Sienkewicza “Orso” i to było łatwej. Jest taka polska strona internetowa – Wolny Lektury. Na niej możno odszukać wiele polskich książek za darmo w różnych formatach ebook.
Oglądam polskie filmy na youtube. Na przykład “Pitbull – ostatni pies” był bardzo łatwy, zrozumiałem wszystko. Natomiast “U Pana Boga w ogródku” oglądałem dwa razy żeby zrozumieć.
Największe wrażenie do mnie zostawił film “Karol – Człowiek, który został papieżem”. To jest film o wiary, o miłości i o mocy polskiego ducha. Okropny czas okupacji niemieckiej, a potem długi czas Rzeczypospolitej Ludowej, kiedy Polacy komuniści mordowali Polaków i zmagali się z kościołem.
I ostatnie o tym jak uczę się języka polskiego. Jest taka Emma z Australii, youtube kanał i site mmmEnglish. Na site Emma sprzedaje lekcje imitacji. Kiedy uczeń czyta i powtarza za Emma frazy angielskiego języka.
Ja nie zdołałem odszukać lekcje imitacji polskiego języka. Na moim smartfonie ja mogę opuszczać prędkość wideo na youtube w dwa razy. Jest taki młody chłopak z Olsztyna Michał Sikorski. Lubię słuchać jego wideo na youtube. Kiedy opuszczałem prędkość wideo ja mogę mówić za Michałem. Kiedy słuchałem pierwszy raz pisałem i przetłumaczyłem słowa jakich nie wiem. Drugi czyli trzeci raz imitacja idzie łatwiej.
Pozdrawiam bardzo serdeczne. Pa, pa!
Wielkie dzięki za nagranie. Jurek opowiedział nam jak uczy się polskiego, między innymi czyta książki, przeczytał “Króla Maciusia Pierwszego”, zauważyłem, że wielu z Was czytało tę książkę. To jest książka, której autorem jest Janusz Korczak. Książka jest napisana dla dzieci, dlatego dość łatwo się ją czyta. Polecam! Polecam ją przeczytać.
Jurek też opowiedział o lekcjach imitacji. Nie wiem dokładnie jak wyglądają te lekcje, o których mówił, ale pomysł jest ciekawy. Wiele razy polecałem Wam ćwiczenie imitacji, czyli shadowing. To ćwiczenie polega na powtarzaniu tego co słyszymy. Słuchamy na przykład podcastu i od razu powtarzamy to co słyszymy. To ćwiczenie bardzo pomaga nam skoncentrować się na tym co słuchamy, i jest naprawdę bardzo skuteczne.
Wielkie dzięki dla Jurka za nagranie, cieszę się również, że podobał Ci się kurs Karta Polaka, jeśli ktoś szuka materiałów, które pomogą mu przygotować się do rozmowy z konsulem to polecam, polecam moją stronę realkartapolaka.com. Tam jest kurs, w którym opowiadam o Polsce, o historii Polski, o polskich zwyczajach i znanych ludziach. Różnych rzeczach związanych z Polską.
Oczywiście zapraszam Was również na stronę realpolish.pl tam znajdziecie dużo materiałów: podcasty, filmiki w klubie VIP, kursy audio, ale to już wszystko przecież wiecie.
Dziękuję Wam za nagrania, które przysyłacie do mnie, oczywiście czekam na więcej, dziękuję za wsparcie, dziękuję za miłe słowa, które do mnie piszecie, za komentarze, wielkie dzięki, jesteście wspaniali, jesteście wielcy, bez Was to wszystko nie miałoby sensu.
Cieszę się, że uczycie się polskiego, że to jest dla Was coś ciekawego, inspirującego, bo bardzo lubię Wam pomagać, wielkie dzięki!
Trzymajcie się zdrowo, dziękuję wszystkim za dotrwanie do samego końca, to wszystko na dziś, cześć, trzymajcie się, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.