This podcast is for learners of polish. In this episode I’m talking about the Berlin Wall. Of course this podcast is for learners of Polish language, so you have also Polish transcription for your disposal.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Jak się macie, co u Was słychać? Siedzę teraz w pokoju, obok mnie ciepła herbata, patrzę przez okno i widzę szarość, widzę chmury, kropi trochę deszcz. Dobrze, że nie muszę wychodzić. Przyjemnie jest siedzieć sobie w ciepłym pokoju, gdy na dworze zimno i szaro.
Myślę, że niektórzy z Was mają zupełnie inną pogodę niż ja. Na przykład Marusia z Armenii, od której dostałem nagranie. Marusia od roku uczy się polskiego, to bardzo krótko, ale pięknie mówi już po polsku. Posłuchajmy.
Nagranie od Marusi
Cześć Piotr! Mam na imię Marusia, mam 30 lat i jestem Ormianką. Mam syna, który ma na imię Rafik., ma 3 lat. Uczę się języka polskiego ponad rok. Codziennie słucham twoich podcastów, czytam bajki, uczę się gramatyki. Wiem, że mam (robię) mnóstwo błędów zwłaszcza z końcówkami. Niezbyt dobrze wiem, gdzie korzystać z mianownika, gdzie z biernika i tak dalej. Ale mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i pewnego dnia potrafię mówić bez błędów. Chcę powiedzieć, że ty bardzo pomagasz mi, że twoje podcasty są bardzo interesujące i mnóstwo słów, które czytam w bajkach następnego dnia słyszę w twoich podcastach. W przyszłości chcę kupić twoich 100 historyjek z pytaniami i odpowiedziami, żeby nauczyć się mówić lepiej, bo nie mam nikogo z kim mogłabym rozmawiać po polsku. Wielkie dzięki tobie. Przepraszam za błędy i mam nadzieję, że zrozumiałeś coś. Pa, pa!
Bardzo dziękuję! Bardzo wyraźnie wszystko wymawiasz, naprawdę, naprawdę pięknie. Mówisz, że nie znasz gramatyki, a mi się wydaje, że znasz ją bardzo dobrze, tylko nawet o tym nie wiesz. Bardzo mi się podoba jak mówisz po polsku.
Jestem ciekaw czy wśród nas są berlińczycy, osoby mieszkające w Berlinie. Jeśli tak, to bardzo proszę dajcie znać. Może ktoś zrobi nagranie z komentarzem, to byłoby bardzo ciekawe.
Zachęcam Was, przysyłajcie swoje nagrania. Przyjemnie się słucha, gdy mówicie po polsku, słyszę jakie robicie postępy. Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy już przysłali swoje nagrania i czekam na kolejne.
Kochani, powoli zbliżamy się do końca dzisiejszego spotkania. Dziękuję Wam za wysłuchanie podcastu do samego końca, zapraszam Was do korzystania z mojej strony internetowej, realpolish.pl, znajdziecie tam wiele materiałów do nauki języka polskiego. Wiele materiałów do czytania i do słuchania oczywiście. Znacie tę metodę, prawda? Jak najwięcej słuchać i jak najwięcej czytać! To daje wspaniałe rezultaty.
No i pamiętajcie, żeby się nie poddawać. Ja wiem, że czasami wydaje się, że nie robimy postępów, że zatrzymaliśmy się. Wiem, że tak jest, ale to nic. Jeśli lubicie język polski to nie ma znaczenia, nadal słuchajcie, czytajcie, mówcie i zobaczycie, że to uczucie minie. Z każdą godziną słuchania robicie postępy, tak się dzieje, ale zmiana jest mała, nie zawsze ją od razu widzimy. Jednak te zmiany dodają się, kumulują się, pamiętajcie o tym.
Dziękuję Wam bardzo serdecznie za dziś, dziękuję za Wasze wsparcie, dziękuję że chcecie uczyć się polskiego właśnie ze mną. Trzymajcie się zdrowo, to tyle na dziś. Zapraszam następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.