This podcast is for Polish learners. There are available audio and Polish transcriptions. This episode is about Maksymilian Faktorowicz, a Polish-Jewish businessman, beautician, entrepreneur and inventor, founder of the cosmetics giant Max Factor & Company.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć, witajcie! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na dzisiejszy podcast. Pozwólcie, że przedstawię się tym, który mnie jeszcze nie znają. Mam na imię Piotr, jestem Polakiem i od ponad 50 lat mówię po polsku. Sprawia mi również ogromną przyjemność pomagać Wam w nauce języka polskiego. Zatem jeśli uczycie się polskiego, to bardzo dobrze trafiliście, bo to jest podcast właśnie dla Was.
Nie uczę Was tutaj gramatyki, nie opowiadam o zasadach, wyjątkach, przypadkach, końcówkach, nie proponuję Wam również długich list słów do nauczenia. Na koniec podcastu nie będzie tych ćwiczeń, nie będzie trzeba uzupełniać brakujących słów w zdaniach. Nie, tego nie będzie.
Od razu mówię, bo jeśli tego szukacie, to nie chcę, żebyście się zawiedli. Ktoś może pomyśleć — o to jest podcast dla uczących się polskiego, więc na pewno będzie gramatyka, będą jakieś zasady, które trzeba będzie zapamiętać. W takim razie, posłucham — słucha, słucha i… żadnych zasad nie ma. Taki ktoś mógłby być zawiedziony.
Dlatego od razu mówię. Dziś nie wyjaśnię żadnej zasady gramatycznej. Będę za to opowiadał bardzo ciekawą historię. Zawsze staram się opowiadać Wam ciekawe historie używając do tego języka polskiego oczywiście, języka poprawnego, staram się przestrzegać wszystkich zasad gramatycznych, ale… powiem Wam prawdę, gdy mówię zupełnie zapominam o zasadach, słowa same przychodzą mi do głowy, zdania same się układają. Myślę, że jest tak, bo od małego, tak jak mówiłem od 50 lat, od dziecka bardzo dużo ćwiczyłem. Codziennie przez wiele godzin rozmawiałem po polsku. Codziennie dużo oglądałem, słuchałem co mówi moja mama, co mówi mój tato, moi koledzy. Oglądałem telewizję, czytałem książki… i tak przez 50 lat. Myślę, że to dlatego teraz nie muszę pamiętać o zasadach gramatycznych.
Kiedy mówię po hiszpańsku nie jest aż tak dobrze. Słowa nie przychodzą mi z taką łatwością do głowy, to prawda, że nie myślę o gramatyce, pewnie dlatego, że jej nie znam… robię też dużo błędów… ale wiecie co, to nie przeszkadza mi mieć wiele radości z tego, że mówię po hiszpańsku. Pomyślałem sobie, że jeżeli ja mogę nauczyć się obcego języka, to na pewno inni mogą się nauczyć polskiego w bardzo podobny sposób. Dla mnie najciekawsze jest słuchanie i czytanie, dlatego postanowiłem zrobić dla Was ten podcast.
Jestem ciekawy ilu z Was wysłuchało wszystkich podcastów, które dla Was zrobiłem, a zrobiłem ich dokładnie 365. Jeśli będziecie codziennie słuchać jednego, to zajmie Wam to cały rok. To może być wyzwanie, to może być wyzwanie na nowy rok. Pomyślcie o tym. Zbliża się początek roku, a w tym czasie podejmujemy się wielu wyzwań, może to jest pomysł na wyzwanie w tym roku – posłuchać codziennie jednego podcastu.
Pamiętam, że w tym roku postanowiłem nie jeść cukru postanowiłem bardzo ograniczyć cukier. Zrobiłem nawet podcast na ten temat. To był pierwszy podcast w tym roku. Podcast o tym jak cukier źle wpływa cukier na nasze zdrowie. Muszę się Wam pochwalić, bo dotrzymałem słowa. Teraz jem o wiele mniej słodyczy. Owszem nie mogę powiedzieć, że zupełnie nie jem nic słodkiego. Jem kawałek gorzkiej czekolady od czasu do czasu, ale nie jem ciastek, nie jem cukierków, nie piję soków z kartonu. Czasami zjem kawałek ciasta, gdy jestem na imieninach, ale tak na co dzień jem o wiele mniej słodyczy. Jestem z tego bardzo zadowolony, jestem szczęśliwy, że udało mi się to zrobić. Także polecam Wam również zrobić również taki challenge, takie wyzwanie dla siebie. Pomyślcie co chcielibyście osiągnąć w tym roku. Może to będzie właśnie wysłuchanie jednego podcastu codziennie.
Jestem ciekawy też, który tegoroczny podcast podobał Wam się najbardziej. Zrobiłem podcasty o wielu postaciach z polskiej historii – o Józefie Piłsudskim, o Stefanie Batorym, polskim królu z Transylwanii, o Ludwiku Zamenhoffie, który stworzył język esperanto. Opowiadałem Wam o polskim rycerzu Zawiszy Czarnym, o Kazimierzu Funku, który odkrył witaminy, o matematykach, którzy pomogli złamać kod Enigmy. To wszystko było w tym roku.
Sporo opowiadałem o historii, ale nie tylko. Były też podcasty na inne tematy. Opowiadałem o kosmosie, o sztucznej inteligencji, o wojnie cybernetycznej, o globalizmie… o konkwiście, Matrixie, murze berlińskim, Mansonie, Tarantino i Polańskim… o katastrofie w Czarnobylu…
Napiszcie w komentarzach, który podcast najbardziej Wam się podobał, to dla mnie niezmiernie ciekawe. Jestem ciekawy, co Was ciekawi.
Muszę się Wam przyznać, że wybieram tematy do podcastów tak, żeby były ciekawe dla mnie. Wiem, że to jest samolubne, że powinienem myśleć o Was, ale jak mógłbym zadowolić wszystkich, jak mógłbym myśleć o wszystkich. Dlatego pomyślałem, że jeśli zrobię podcast o tym co jest dla mnie ciekawe, to przynajmniej jedna osoba będzie zadowolona z podcastu. Ale, bardzo proszę, jeśli Wam też podobał się któryś podcast to napiszcie który.
Kochani, do naszej tradycji należy, to że słuchamy również nagrań od Was. Zanim przejdziemy do historii, którą chcę Wam opowiedzieć proszę, żebyśmy posłuchali nagranie, które dostałem od Renana. Dziś posłuchamy nagrania do Renana, albo od Renana zależy w jakim języku wymawiamy to imię. Posłuchajcie tego ciekawego nagrania.
Nagranie od Renana
Cześć Piotr! Jak się masz? Mam nadzieję, że wszystko w porządku. Mam na imię Renan, ale Polacy mówią Renan. Mam 25 lat, jestem z Brazylii i mieszkam w Kanadzie. Polski jest piątym językiem, którego się uczę, portugalski jest moim językiem ojczystym i kiedy byłem dzieckiem uczyłem się angielskiego i hiszpańskiego. Wtedy też nauczyłem się niemieckiego, a teraz polski.
Zdecydowałem uczyć się polskiego, bo moja żona jest Polką, a także jej rodzice nie mówią ani po angielsku, ani po portugalsku, ani po hiszpańsku, więc nauka polskiego jest jedynym sposobem komunikacji z nimi.
Zacząłem się uczyć polskiego w 2016 roku. Uczyłem się ponad rok, a potem miałem długą przerwę, bo moja żona i ja przeprowadziliśmy się do Kanady. Pamiętam, że moja pierwsza polska książka była o gramatyce i to był zły wybór. Jak powiedziałeś w odcinku 324, polskie dzieci nie mają pojęcia co to jest gramatyka, a i tak mówią wspaniale po polsku.
Znalazłem twój podcast trzy miesiące temu i to wszystko zmieniło. To była dla mnie duża motywacja, aby ponownie zacząć uczyć się polskiego. Obecnie stosuję inne podejście do nauki. Słucham twojego podcastu codziennie w pociągu kiedy jadę do pracy. Słucham i też czytam transkrypt podcastu. Również słucham twojego Daily Polish Stories, te historie są fantastyczne muszę powiedzieć. Kiedy wracam do domu rozmawiam z moją żoną po polsku prawie cały wieczór. Czytam polskie bajki mojego syna, który ma 5 miesięcy. Piszę po polsku, oglądam polskie seriale na Netflix i tak dalej i tak dalej.
Rok 2020 będzie dla mnie bardzo specjalny, bo spędzę w Polsce cały miesiąc z moją rodziną. Odwiedzimy Warszawę, Krakow, Zakopane i Mikołajki. Do tego czasu moim celem jest mówienie płynnie po polsku. Kto wie? Może się uda!
Na końcu chcę ci podziękować za wszystko co robisz. Jestem wielkim fanem twojej metody uczenia się polskiego. Myślę, że ta metoda przynosi korzyści wielu ludziom. Dziękuję i do usłyszenia, pa, pa!
Wielkie dzięki Renan! Będę mówił po polsku, Renan. Jak sami słyszycie komunikacja jest najważniejsza. Renan chciał się porozumiewać z rodziną swojej żony, więc nauczył się języka polskiego. I to jak się nauczył! Doskonale! Świetnie mówisz po polsku. Renan ma duże doświadczenie w nauce języków, bo to już jego piąty język, ale co ciekawe zaczął od gramatyki i jak sam mówi to nie był dobry wybór. Też mi się tak wydaje!
A okazji do zrobienia makijażu będzie teraz wiele. Zbliża się Boże Narodzenie, zbliża się Nowy Rok, Sylwester… dlatego życzę Wam wszystkiego dobrego, wszystkiego dobrego na święta, życzę Wam zdrowych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Życzę Wam spokoju, radości, wielu miłych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Wesołych Świąt!
A w nowym, 2020 roku, życzę Wam spełnienia marzeń! Niech się spełniają nasze marzenia, niech wszystko układa się po Waszej myśli, tego Wam i sobie też życzę.
Kochani to już wszystko na dziś. To było nasze ostatnie spotkanie w tym roku. Kolejne spotkanie, kolejny podcast będzie już w roku 2020. Muszę Wam powiedzieć, że ta data, ta cyfra, robi na mnie wrażenie. Czas płynie zdecydowanie za szybko.
Pamiętam jak czekaliśmy na rok 2000, wtedy były prognozy, że wszystkie komputery zwariują. Była mowa o tak zwanej pluskwie milenijnej, bo zamiast jedynki na początku miała pojawić się dwójka… i wtedy komputery były bardzo głupiutkie, nie to co dziś, dziś mamy sztuczną inteligencję, a nie zwykłe komputery… czas płynie szybko, za szybko…
Trzymajcie się zdrowo, odpoczywajcie, zajadajcie się pysznymi potrawami, ale nie zapominajcie o języku polskim, ok?
Słyszymy się wkrótce, wielkie dzięki dla Was, wielkie dzięki za wysłuchanie podcastu do samego końca! Czekam na nagrania od Was. Dzięki Renanowi za jego wspaniałe nagranie. Jeśli macie chęć przysyłajcie nagrania, czekam. Do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Learn Polish program for students at the intermediate level. Listen to Polish every day for one year!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.