This is podcast for Polish language learners. This time I am talking about Tamara Lempicka, a Polish painter best known for her Art Deco portraits. In February 2020, her painting Portrait de Marjorie Ferry set a record for the Polish artist’s work ($21.2 million). Reading and listening is the best way to raise the level of the Polish language, so audio and Polish transcriptions are also available.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Free YouTube Music Library:
Waltz of the Flowers by Tchaikovsky
Media Right Productions – Jazz in Paris
Cześć moi drodzy! Jak się macie? Mam nadzieję, że dobrze się trzymacie w tych dziwnych czasach. Może jak ktoś będzie słuchał tego podcastu za kilka miesięcy to nie będzie już pamiętał o czymś takim jak koronawirus, ale my teraz mamy do czynienia z pandemią.
Dla tych, którzy słuchają w przyszłości powiem więc, że dziś jest 28 marca, rok 2020, a ja mam na imię Piotr i to jest podcast dla uczących się języka polskiego.
Pewnie jesteście ciekawi jaka jest sytuacja w Polsce, jak wygląda to wszystko w Polsce. Nie będę podawał ile osób jest chorych, ilu zmarło, bo to zmienia się codziennie. Ważne jest to, że praktycznie wszyscy musimy przebywać w domu. Zabronione jest chodzenie po ulicy w grupach większych niż 2 osoby. Co to za grupa, która ma 3 osoby? Wolno jest wychodzić tylko w ważnych sprawach. Taki stan ma obowiązywać do świąt wielkanocnych, czyli do 11 kwietnia. Oczywiście teraz nikt nie jest w stanie przewidzieć co będzie dalej, czy coś się zmieni. Zobaczymy.
Ciekawa sprawa wiąże się z wyborami prezydenckimi. W Polsce wybieramy prezydenta co 5 lat i w tym roku wybory mają się odbyć 10 maja. W tej chwili partia rządząca i rząd nie chcą przesunąć terminu wyborów, chociaż opozycja twierdzi, że wybory prezydenckie powinny być przesunięte. Zobaczymy jak to będzie, do wyborów jeszcze miesiąc czasu, a jak widać sytuacja zmienia się bardzo szybko. Są różne zawody sportowe już przesunięte na kolejny rok, na przykład Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej… dlaczego nie przesunąć wyborów w Polsce? Nie wiem. Zobaczymy, zobaczymy jak to będzie. To tyle aktualnych wiadomości z Polski.
Na pewno pamiętacie, że czekam na Wasze nagrania po polsku. Niedawno dostałem nagranie od Malika z Pakistanu, który opowiedział o swoim punkcie widzenia na temat wirusa. Myślę, że to jest ciekawe. Posłuchajmy razem co powiedział Malik.
Nagranie od Malika
Dzień dobry Piotr i wszyscy, którzy słuchają strony realpolish. Mam na imię Malik Bakar, mam 42 lata przyjechałem z Pakistanu, jestem Pakistańczykiem i uczę się po polsku od… prawdziwie od roku, ostatnie dwa lata. I wiem (znam) stronę realpolish od 2013 roku. Ale niestety nie jestem regularny, ale teraz codziennie uczę się po polsku dwie godziny, codziennie. I wiem, że mam dużo błędów, ale próbuję, bo od dawna chcę zrobić nagranie.
Pan Piotr mówił ostatnio o wirusie. Ten wirus korona, to tylko biznes, ja nienawidzę, bo koronawirus… teraz wszyscy mają internet i szybko informacja transferuje i wszystko wiemy o chorobie, ale tylko 12, 20 procent ludzi mają słaby system obronny. Reszta nie ma problemu z tym wirusem. Ten wirus to jak zwykle wirus do zimno (lubiący zimno), bo ludzie nie mają problemu, to będzie wirus dla wszystkich. Wiem, jak malaria albo polio i HIV i Debic to inne choroby, albo rak… to inne straszne wirusy jest (są). Ale to tyko, bo to jest biznes i to duży biznes. Bo kiedy jesteśmy w strachu i w stresie nasze ciało nie broni się i później jesteśmy chorzy. I kiedy jesteśmy w strachu i stresie wszystko wygląda… lekarze kupują dużo leków i dużo zakupów i wszystko, bo chcą (nie wiedzą) co będzie jutro i wszyscy się boją.
U nas tego nie widzą, bo u nas ludzie mają świeże owoce, świeże warzywa i jedzenie też, ale ludzie nie boją się, bo tam wszystko wiem.
Dziękuję ci bardzo, bo mówiłem bardzo z błędami i pan będzie poprawiał. trzymaj się, pa, pa!
Dziękuję bardzo Malik, cieszę się, że nie bałeś się zrobić kilku błędów i przysłałeś nagranie. Bardzo dobrze wymawiasz wszystko po polsku, naprawdę robisz świetną robotę – moje gratulacje!
I to tyle na temat życia i twórczości Tamary Łempickiej, myślę, że to bardzo ciekawa postać. Poszukajcie w internecie jak wyglądają jej obrazy. Mi się podobają, są bardzo interesujące moim zdaniem.
Nagranie od Kseni
A na koniec dzisiejszego podcastu posłuchajmy jeszcze nagrania od bardzo sympatycznej Kseni. Posłuchajmy.
Dzień dobry Piotr! Mam na imię Ksenia, mam 25 lat i jestem z Białorusi, z Homla. Moja babcia jest Polką, ale urodziła się na Ukrainie i wcale nie zna polskiego. W grudniu zdecydowałam uczyć się języka polskiego samodzielnie, żebym mogła dostać Kartę Polaka. Twoje bardzo interesujące podcasty bardzo mi w tym pomagają. Nigdy nie byłam w Polsce, ale chciałabym przyjechać do Polski z moją rodziną, z mężem i dwoma synami. W jednym z twoich podcastów chciałabym usłyszeć Michale Ogińskim i jego polonezie. Bardzo dziękuję, do usłyszenia, pa, pa!
Wielkie dzięki za nagranie, bardzo mi miło, że przysłałaś nagranie. Podoba mi się kiedy tak energicznie mówicie. Ksenia ma dobrą wymowę, ale zrobiła mały błąd, który jest bardzo częsty u osób z Ukrainy, Rosji, albo Białorusi.
Kseniu, opowiadałaś o babci, a potem powiedziałaś:
— W grudniu zdecydowała uczyć się języka polskiego samodzielnie, żeby mogła dostać Kartę Polaka.
I to zdanie jest całkowicie poprawne gramatycznie, nie ma tu błędu. Nie ma żadnego błędu, więc kiedy ja słuchałem z początku pomyślałem, że mówisz o babci, że babcia zdecydowała uczyć się polskiego, bo chce dostać Kartę Polaka. Potem oczywiście domyśliłem się, że chodzi o Ciebie.
Kochani, jeśli mówicie o sobie, to musicie uważać na końcówkę i dokładnie wymówić “m” na końcu — zdecydowałam się, albo zdecydowałem się. Często mówicie zdecydowała, albo zdecydował, ale po polsku to znaczy, że ona, albo on zdecydował, ok? Po polsku nie mówimy ja zdecydował, ja zdecydowała, tylko ja zdecydowałem, ja zdecydowałam.
To nie jest żadna krytyka, bo każdy musi robić błędy, ale chciałem Wam o tym powiedzieć, bo to jest dosyć częsta pomyłka. Jeśli chodzi o Twoją prośbę, to nie wiem czy uda mi się ją spełnić, bo myślę, że nie uda mi się opowiadać o Michale Ogińskim przez cały podcast. Rzeczywiście jego polonez jest bardzo popularny w Polsce, w tym sensie popularny, że jest grany na balach maturalnych. Kiedy młodzież kończy szkołę średnią odbywa się bal i taki bal rozpoczyna się właśnie polonezem Ogińskiego. Ten polonez nosi tytuł “Pożegnanie ojczyzny” i został napisany w 1827 roku. Poszukam informacji o Michale Ogińskim i jeśli znajdę dostatecznie dużo ciekawych informacji to obiecuję, że zrobię taki podcast.
Bardzo dziękuję Kseniu za nagranie, życzę Ci oczywiście powodzenia. Myślę, że nie będziesz miała problemów podczas rozmowy z konsulem, bo mówisz bardzo, bardzo dobrze po polsku. Jestem pewny, że dostaniesz Kartę Polaka bez problemu.
Nie wiem czy wiecie, że teraz każdy, kto ma polskie korzenie może dostać Kartę Polaka, nie tylko osoby mieszkające w byłym Związku Radzieckim. Tak było kiedyś, ale teraz tak już nie jest. W lutym tego roku po raz pierwszy otrzymali Kartę przedstawiciele Polonii z Ameryki Łacińskiej, wydaje mi się, że były to osoby z Brazylii, ale nie jestem pewny, być może z Argentyny.
Jeśli jesteście polskiego pochodzenia, to możecie również dostać Kartę Polaka.
Kochani, zatem to już wszystko na dziś, powoli zbliżamy się do końca naszego spotkania. Dziękuję Malikowi i Kseni za nagrania, czekam na nagrania od nowych słuchaczy, jeśli jeszcze nie przysłaliście swojego nagrania, to nie ma na co czekać. Teraz siedzimy w domu, mamy trochę więcej czasu, doskonała okazja, zachęcam Was, nagrywajcie się i przysyłajcie nagranie do mnie.
Moi drodzy, trzymajcie się zdrowo. Zdrowie, zdrowie i przede wszystkim zdrowie. To jest najważniejsze. Wielkie dzięki za wysłuchanie dzisiejszego podcastu, dziękuję za wasze komentarze, dziękuję za wiadomości od Was. Jesteście wspaniali, dziękuję że jesteście, że mnie wspieracie, że uczycie się polskiego ze mną. To wszystko na dziś, trzymajcie, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Learn Polish program for students at the intermediate level. Listen to Polish every day for one year!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.