In this episode of Learn Polish Podcast I’m talking about free will and determinism. I wonder how we make decisions. Do we really make them, or maybe they are already determined. Of course this is not philosophical podcast, but I think that interesting topics are great to improve your Polish vocabulary and understanding skills.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Esperanza by Andy Lowe
Free YouTube Music Library:
Song of Sadhana, Satya Yuga – Jesse Gallagher
Light Years Away – Doug Maxwell
The Farmer In The Dell (Instrumental) – The Green Orbs
* * *
Cześć moi drodzy! Witajcie! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do wysłuchania podcastu, oczywiście to będzie podcast po polsku, jak zwykle. Nie wiem czy powinienem to ciągle jeszcze powtarzać i od nowa się Wam przedstawiać, ale przecież zawsze ten podcast może być dla kogoś pierwszym moim podcastem, którego słucha, prawda? Mam przynajmniej taką nadzieję, że wciąż znajdują mnie nowi słuchacze.
Zatem jeśli jeszcze się nie znamy, to pozwólcie, że się przedstawię. Mam na imię Piotr, mieszkam w Warszawie, i około 10 lat temu postanowiłem, że będę pomagał ludziom uczyć się języka polskiego, będę przekonywał Was, że to nie jest aż tak trudne i można to zrobić lekko, łatwo i przyjemnie.
Kiedy zacząłem uczyć się języków samodzielnie, zobaczyłem jakie to może być wciągające, jakie to jest ekscytujące móc rozmawiać z innymi w ich języku. To doświadczenie pomogło mi w podjęciu decyzji, że chcę Wam pomagać. To była moja wolna wola… nikt mnie do tego nie zmuszał, a może to już wcześniej było ustalone, zdeterminowane, zapisane w moich genach… nie wiem.
Dziś będę mówił o wolnej woli, o determinizmie. Czy naprawdę sami podejmujemy decyzje, czy nie… czy to jest, może wszystko jest już dawno określone w naszym życiu, a my wykonujemy tylko jakiś plan. Próbuję się nad tym zastanowić, myślę, że to nie będzie łatwe zadanie.
Ale wiecie co, to nie jest najważniejsze czy odpowiem na to pytanie . To jest tylko pretekst do tego, żebym mówił do Was po polsku. Mógłbym opowiadać w zasadzie o wszystkim, ale nic nie przychodzi mi do głowy, więc opowiadam Wam o tym co mnie interesuje, co jest dla mnie ciekawe, z nadzieją, że to będzie również ciekawe dla Was.
Moim zdaniem słuchanie bardzo pomaga w nauce języków, ale trzeba słuchać czegoś interesującego, bo inaczej naprawdę trudno jest się skoncentrować i gdy coś nie ma dla nas znaczenie, to szybko nasz mózg zaczyna myśleć o czymś innym. Ja tego nie chcę, chcę Was zainteresować, bo chcę żebyście robili postępy w nauce języka polskiego.
Dużo radochy daje mi gdy przysyłacie do mnie swoje nagrania po polsku. Oczywiście dziś posłuchamy również nagrań od Was. Najpierw chciałbym, żebyście posłuchali Chrisa. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Chrisa
Cześć Piotr, pozdrawiam i dziękuję za e-mail.
Zacząłem dzisiaj słuchać twojego kursu. Postaram się coś powiedzieć, żeby się przedstawić. Chociaż przyznaję, że trochę oszukam. Żeby sobie pomóc, korzystam z DeepL. Ale hej to jest coś! Mam na imię Chris. Mam sześćdziesiąt lat i jestem Anglikiem. Kiedy miałem pięćdziesiąt pięć lat, przeszedłem na wcześniejszą emeryturę z kariery w NHS. Planowałem uczyć angielskiego w niepełnym wymiarze godzin. Mój partner jest Polakiem. Spędzamy czas między Anglią a Polską. Nie udało mi się znaleźć kursów języka polskiego w Anglii ani tam gdzie mieszkam w Polsce. Uczyć się zacząłem z płyt CD, a teraz mam prywatne lekcje języka polskiego. Rzadko zdarza mi się mówić po polsku. Wszyscy rozmawiają ze mną po angielsku. Jestem naturalnie nieśmiały. Zbyt łatwo jest się poddać i mówić po angielsku. Gramatyka polska jest trudna, ale wymowa jeszcze trudniejsza. Zwłaszcza głoski syczące. Zaczynam coraz bardziej rozumieć. Staram się oglądać polską telewizję np. Rodzinka.pl, którą uwielbiam. Choć przyznaję, że jest to dla mnie zbyt trudne. Ten serial składa się z krótkich skeczy i wizualny. Jestem teraz w Anglii i nie mogę wrócić do Polski z powodu koronawirusa. Chcę dobrze wykorzystać swój czas. Czas zrobić krok do przodu. Moim celem jest przede wszystkim lepsze zrozumienie, a potem być może moje mówienie po polsku poprawi się. Z przyjemnością wysłucham waszych nagrań. Dziękuję, Chris
Dziękuję Chris! Przyznałeś się do wspomagania przez sztuczną inteligencję, myślę, że to nic złego. Dziękuję za nagranie, fajnie mówisz.
No dobra moi drodzy, to tyle na temat wolnej woli. Jestem ciekawy co o tym myślicie. Może macie chęć zrobić krótkie nagranie na ten temat, byłoby bardzo fajnie. Czekam, czekam na Wasze nagrania.
Dziś chcę posłuchać jeszcze nagrania od Romana. Tak jak Chris, Roman też mieszkał w Polsce. Posłuchajmy jakie były jego doświadczenia w nauce języka polskiego.
Nagranie od Romana
Dzień dobry panie Piotrze. Mam na imię Roman, mam 31 lat, jestem Ukraińcem. Mieszkam na Ukrainie, miasto Druszkołka, to jest donieckie województwo. Mam dużą rodzinę, żonę i trzy (troje) dzieci. Byłem w Polsce dwa razy. Kiedy po raz pierwszy przyjechałem do Polski w ogóle nie umiałem rozmawiać. Znałem tylko takie słowa jak: cześć, dzień dobry, na razie, do widzenia, no i prawie to wszystko. Kiedy pracowałem pierwszy tydzień w Polsce, zrozumiałem, że język polski jest mi bardzo potrzebny, ponieważ pracowałem tylko z Polakami, Ukraińców nie było w ogóle, żeby spytać co ja mam robić, żeby ktoś mi wytłumaczył co ode mnie chcą. Wtedy zacząłem uczyć się języka polskiego przez językowe resursy (źródła) takie jak: SpeakAsap, Polski Online. Po dwóch miesiącach zacząłem lepiej rozumieć język polski, ale niestety nie mogłem rozmawiać i to bardzo mnie denerwowało. Znalazłem twoją stronę kiedy wracałem do Ukrainy i twoja metoda mi bardzo się spodobała. Pierwszy podkast, którego słuchałem to była rozmowa z Artemem. Kiedy następnego razu pojechałem do Polski już rozumiałem co do mnie mówili Polacy, już mogłem sam rozmawiać nimi, było o wiele łatwiej komunikować się i pracować. Bardzo spodobała mi się Polska, życie w Polsce. Mam takie wielkie marzenie żeby przyjechać żyć razem z rodziną w Polsce. Na razie rozumiem , że jestem na niskim poziomie, że mam uczyć się bardzo dużo języka polskiego. Żeby mówić płynnie uczę się polskiego codziennie, tak jak ty mówisz i mam nadzieję, że wszystko mi się uda. Na razie to wszystko, wszystkiego dobrego, pa, pa!
Dziękuję bardzo! No właśnie, czasami jesteśmy zmuszeni do nauki języka. Roman potrzebuje komunikować się po polsku, w pracy używa tylko języka polskiego. Myślę, że w tym przypadku to dobrze, możliwość praktyki codziennie, przez wiele godzin, rozmawianie z Polakami na wszystkie tematy, jest wspaniałą możliwością nauki i warto to wykorzystać.
Roman, myślę, że już Ci się wszystko doskonale udaje, już słyszę wspaniałe rezultaty, mówisz dobrze, oczywiście mogę znaleźć kilka błędów w twoim nagraniu, ale to nie przeszkadza. Najważniejsza jest komunikacja, a nie całkowita poprawność, nie perfekcja. Powoli te błędy znikną. Teraz robisz świetną robotę i tak trzymaj, dziękuję bardzo za nagranie i pozdrawiam cię bardzo, bardzo serdecznie.
Moi drodzy, to już wszystko co przygotowałem na dziś, nasz podcast dobiega końca, ale nie martwcie się będzie następny, mam nadzieję jeszcze bardziej ciekawy i to również dzięki Wam, bo przysyłacie świetne nagrania. Kilka nagrań mam w kolejce. Jeśli ktoś nie słyszał jeszcze swojego nagrania, ale przysłał je, to proszę nie martwcie się, bo na pewno je usłyszycie. Jeśli nie przysłaliście jeszcze nagrania, to nie czekajcie dłużej, zróbcie to teraz, czekam na wasze nagrania.
Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy wysłuchali audycji do samego końca. Dziękuję bardzo, że jesteście ze mną, że słuchacie, że piszecie do mnie.
Ten kontakt z Wami jest dla mnie bardzo ważny. Ja nie jestem wielką firmą, która robi podcasty, to jestem tylko ja, Piotr, i dla mnie Wy nie jesteście niezidentyfikowaną grupą. Ja wiem, że tam po drugiej stronie siedzi Aleks, Jason, Martine, Angel, Aleksiej, Meltem, Stefan, Chris, Tim, Bob, Joe, Šárka… pozwólcie, że nie będę wymieniał wszystkich imion… to byłoby trudne, bo nie wszystkich z Was znam, ale właśnie dzięki komunikacji z Wami czuję, że naprawdę mam wielu przyjaciół, którym pomagam w nauce polskiego i to jest dla mnie bardzo cenne. I za to chcę Wam podziękować. Wielkie dzięki! Wielkie dzięki za to, że jesteście!
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie. Dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem, mam nadzieję, że posłuchacie podcastu z własnej woli… cześć, trzymajcie się, do następnego razu, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.