This podcast is different. This time you will learn Polish with Anna. She will tell you some interesting things about Piotr. Also you will practice Polish with Anna using shadowing method. This method is really effective if you want to improve your Polish accent and pronunciation.
26:29 | Download mp3 file:
-For active members only-
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Jak to włączyć teraz? A, już chyba działa…
Halo! Słyszycie mnie?
Cześć, witajcie! Mówi Ania. Jak się macie? Co słychać?
Dziś to ja będę uczyła Was języka polskiego. Cieszycie się?
Mam nadzieję, że tak.
Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni z dzisiejszego podcastu. Postaram się, żebyście byli zadowoleni.
Od czego zaczniemy?… Piotr dostaje od Was wiadomości, a czasami nawet nagrania. Nie tak dawno Aleks przysłał swoje nagranie. Jeśli uda mi się włączyć, to oczywiście możemy razem posłuchać tego co powiedział Aleks. Chyba trzeba przycisnąć tutaj…
Nie to nie ten przycisk. Może tutaj…
Cześć Piotrze! Mówi do Ciebie Aleksandr. Mieszkam, jak większość Twoich słuchaczy w Ukrainie. Właśnie w Zaporożu. Mam 40 lat.
Piotr jest starszy od Ciebie o 10 lat.
Jestem przedsiębiorcą, mam żonę, na imię Ola, i syna nastolatka, na imię Mytryk. Wiem, że otrzymanie nagrań sprawia ci przyjemność. Dlatego postanowiłem zrobić takie nagranie, żeby w taki sposób podziękować ci Piotrze za wszystko co robisz dla uczących się języka polskiego.
Tak, to prawda, Piotr bardzo lubi dostawać nagrania. Przysyłajcie więcej!
Powiem trochę o swojej historii. Zacząłem uczyć się języka polskiego od marca zeszłego, 2016 roku, to znaczy uczę się już przez prawie jeden rok.
Dlaczego zacząłem? Wiem, że moi przodkowie pochodzili z Polski. W wieku XIX oni przenieśli się z Polski do Ukrainy, do dzisiejszego obwodu Kiersańskiego. Niestety, ani moi dziadkowie, ani mój ojciec już nie żyją. Dlatego mam bardzo mało informacji na ten temat.
Mam prawdziwie polskie nazwisko. Zawsze mnie bardzo interesowało wszystko co dotyczy historii, w szczególności historii Ukrainy i Polski. Bardzo mi się podoba jak brzmi język polski.
Zacząłem uczyć się języka polskiego na kursach na Kartę Polaka.
Przepraszam, że przerywam, Piotr też ma taki kurs. Wejdźcie na stronę realkartapolaka.com i zobaczcie jaki jest dumny ze swojego kursu.
Uczyliśmy się nie tylko języka polskiego, również historii, kultury, tradycji polskich. Kursy te trwały przez prawie 4 miesiące. Podczas kursu trochę studiowałem samodzielnie, oglądałem różne filmiki na youtube. Bardzo mi pomógł kurs gramatyki na stronie speakasap.com. Jest taka aplikacja na Android, po rosyjsku ona nazywa się Польский язык за 7 уроков. Bardzo polecam ten kurs.
Po skończeniu kursu, to był koniec czerwca, otrzymałem taki poziom podstawowy. Mogłem jako tako rozumieć, czytać po polsku, ale nie za dużo mówić, tylko używając nieskomplikowanych zdań i tylko na tematy ogólne.
Później latem, to było w lipcu i sierpniu, to był czas wakacji, pojechaliśmy razem z rodziną nad morze. Miałem wielką przerwę w nauce języka polskiego, przez dwa miesiące prawie nic nie robiłem, ani nie słuchałem, ani nie czytałem po polsku. Potem, w końcu lata, postanowiłem, że powinienem wrócić do nauki języka polskiego. Żeby zrobić to w najlepszy sposób postanowiłem pojechać do Polski, właśnie do Krakowa. Myślałem, że to jest nie tylko dobra praktyka języka, ale również, żeby więcej poznać kulturę, charakter Polaków.
Dobrze zrobiłeś, Aleks, Kraków to świetne miejsce!
Kiedy powiedziałem żonie, że będziemy mieszkali w Krakowie przez prawie tydzień, ona wątpiła czy to jest dobry pomysł, że będziemy się nudzili, że jest więcej interesujących miejsc do podróży. Ale powiem ci Piotrze, po skończeniu wojaży do Polski ona mówiła, że trochę nie wystarczyło nam kilka dni, nie zobaczyliśmy tego, tamtego… W ogóle ta podróż do Krakowa sprawiła na nas wielkie wrażenie. Atmosfera miasta spokój, tolerancja, wspaniali ludzie, piękna przyroda Polski. To było coś niesamowitego!
Byliśmy na wycieczce w kopalni soli w Wieliczce, pojechaliśmy do Zakopanego, właśnie do jeziora Morskie Oko. Cieszyliśmy się przepięknymi widokami w Parku Narodowym Tatrzańskim.
Byliście w Wieliczce?! Super doskonale! Wszystkim polecam zobaczyć Wieliczkę, to najstarsza kopalnia soli na świecie. Naprawdę warto to zobaczyć. My z Piotrem też uwielbiamy Tatry.
W Polsce, muszę powiedzieć, trudno było mi kontaktować się z ludźmi płynnie po polsku. Cały czas zastanawiałem się, cały czas brakowało mi słów. Po przyjeździe zdecydowałem, że będę więcej oglądał filmów po polsku. Zacząłem od filmy Jerzego Hoffmana “Znachor”. Jeszcze z dzieciństwa bardzo lubię ten film. Potem oglądałem różne inne filmy po polsku. Wtedy również rozpocząłem czytać książki po polsku, najpierw tegoż “Znachora” i przeczytałem także drugi tom “Profesor Wilczur” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Teraz czytam “Ziemia obiecana” Władysława Reymonta, ale muszę powiedzieć, że tak książka bardzo trudno mi idzie.
W listopadzie moja koleżanka z kursu poleciła mi twój podcast. Zacząłem słuchać, po odsłuchaniu kilku odcinków zrozumiałem, że to super, że to czego szukałem. Przyznaję ci Piotrze, że teraz naprawdę jestem fanem twoich podcastów. Słucham ich prawie codziennie.
No, proszę, kolejny fan Piotra… dobrze, że nie następna fanka…
Bardzo lubię historie motywacyjne, podcasty na temat psychologii nauki języków obcych, podcasty na temat historii polski. Mój chyba ulubiony podcast to podcast na temat Pokoju Wersalskiego po I wojnie światowej.
Słucham twoich podcastów już od 4 miesięcy, mogę co raz lepiej nie tylko rozumieć, ale również mówić po polsku. Bardzo się cieszę, że odnalazłem twoje podcasty, one są naprawdę pomocne w nauce języka polskiego.
Moim zdaniem jesteś doskonałym nauczycielem.
Wiem, że jeszcze robię wiele błędów, mam do poprawienia wiele błędów, moja wymowa nie jest jeszcze bardzo dobra, ale jestem pewien, że to sprawa czasu. Jeszcze raz chciałbym podziękować ci Piotrze za to, że jest twoja strona realpolish, że są twoje podcasty, życzę ci zdrowia, powodzenia w biznesie, wszystkiego najlepszego i to wszytko na teraz, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Dzięki Aleks, świetne nagranie! Brawo! Bardzo ciekawa historia. Aleks, wcale nie robisz dużo błędów, mówisz bardzo dobrze, a przecież uczysz się bardzo krótko. Brawo, doskonale!
Ale się tu z Wami zagadałam. No czas już chyba kończyć.
Kochani, bawcie się dobrze ucząc się języka polskiego. Życzę Wam jak najlepszych, najszybszych postępów, i żebyście nigdy nie nudzili ucząc się języka polskiego. Na dziś to już wszystko, dziękuję bardzo serdecznie, żegnam się z Wami i zapraszam na następne spotkanie, pa, pa!
- RP317: Kalendarz – Kiedy jest Nowy Rok?
- RP316: Czytanie i słuchanie | Reading and Listening in learning Polish
- RP315: Jaskinia Platona
- RP314: Jak wejść na wyższy poziom języka polskiego
- RP313: Legenda o Panu Twardowskim
- RP312: Rewolucja w Rosji w 1917 roku
- RP311: Wycieczka do Barcelony
- RP310: Kamień z Rosetty (Rosetta Stone)
- RP309: O filmie The Wall z muzyką Pink Floyd
- RP308: Historia Polaków w Brazylii
- RP307: Płonie ognisko i szumią knieje
- RP306: Wakacje z Piotrem cz.2
- RP305: Wakacje z Piotrem cz.1
- RP304: Serce Oskarżycielem | Tell-Tale Heart – Edgar Allan Poe
- RP303: Władysław Jagiełło
- RP302: Święta Jadwiga
- RP301: Teraz – czego uczy nas Eckhard Tolle o obecnej chwili
- RP300: 25 ciekawostek o Piotrze
- RP299: Sztuczna inteligencja
- RP298: Podróże w czasie
- RP297: Teoria wszystkiego i metoda Faynmana szybkiego uczenia się
- RP296: Wyrzutek | Outsider by Howard Phillips Lovecraft
- RP295: Nasz mózg jest leniwy
Igor Sinicka says
No nareszcie, bardzo bardzo przyjemnie slyszec glos Ani. Kiedys dawno dawno temu juz slyszales my glos Ani. Ale Piotr bardzo mocno chroni od nas Anne, i nie czesto daje nam mozliwosci slyszac jej glos. A tutaj w dzien zartow czyli Prima Aprilis, dal nam taku mozliwosc. Dziekujemy bardzo, panie Piotre, i prosimy robic to jak najczescie. Pozdrawiam, Anne. Bardzo mile jej slyszac. Wszystkiego najlepszego.
AniA says
Dzięki za miłe słowa :)
Igor Sinicka says
Bardzo ciekawy fakty o Piotrze. Podoba mi sie numer 13, bo tez uwielbiam piwo. Ciekawe ale nie tylko 13, jeszcze jest duzo podobienstw do mnie.
Piotr RealPolish says
Ja też zapominam imiona, ale tylko na początku znajomości. Potem pamiętam już na zawsze :)
Everly Giller says
Super podcast! Bardzo mi się podobał! Słuchać przyjemny głos Ani to było wspaniale! Bardzo bardzo miło jej słuchać.
Też wszystko co Aleksander powiedział było ciekawe dla mnie a on naprawdę świetnie mówi po polsku i tak szybko się nauczył.
Ale co najbardziej mi się podobał to 25 rzeczy o Piotrze! hahahah! mój mąż też uwielbia piwo i umie tylko jajecznicę gotować ale nie co sobotę tylko w każdym niedzielę!
Pozdrawiam wszystkich z Kurytyby, z Brazylii Południowej. Pa Pa! :)
AniA says
:) Ha ha widac fajni mężczyźni maja ze sobą dużo wspólnego :) Pozdrawiam serdecznie
Tamar says
Cześć Aniu, dziękuję za ciekawy podkast! Bardzo mi miło słyszeć Cię jeszcze raz, a nareszcie możemy się dowiedzieć czegoś więcej o Piotrze ;) Jestem fanką Piotra od 5 lat, a dla mnie sluchać polskiego nigdy nie jest nudne! Uwielbiam mówić po polsku, myślę, że to piękny język, ale rzadko mam okazję…
AniA says
Cieszę się:) Dla mnie zawsze było to niezwykłe, jak Ty szybko opanowałaś język polski. Podziwiam i gratuluję Ci :) Pozdrawiam i dziękuje za miłe słowa
Tamar says
dzięki!
Tamar says
A Ty nie uczysz się żadnego języka obcego?
AniA says
Ja się uczę przy Piotrku, bo “muszę” się nasłuchać dużo jak Piotr mówi. :) Ale sama nie przykładam się szczególnie P) … no cóż moze powinnam…. :)
Tamar says
no właśnie… polecam flamandzki, przecież jest bardzo podobny do polskiego (skoro ja szybko mogłam się nauczyć polskiego…)