Listening and reading is really good way to learn Polish. I want to help you find interesting content. In this podcast I’m telling about cryptocurrency. This is not a CheatSheet about investing in bitcoin. This interesting topic is just an excuse to make extended listening in Polish.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i jak zwykle zapraszam do posłuchania podcastu po polsku. To właśnie tutaj robimy, ja opowiadam coś po polsku, a Wy tego słuchacie, mam nadzieję z przyjemnością to robicie. Pozwólcie, że jeszcze się szybko przedstawię tym, którzy słuchają podcastu po raz pierwszy.
Mam na imię Piotr, mieszkam w Warszawie i robię ten podcast, żeby pomagać Wam uczyć się języka polskiego. Co dwa tygodnie nagrywam dla Was coś ciekawego, mam nadzieję, że to są ciekawe rzeczy dla Was do posłuchania. Myślę, że najszybciej uczymy się nie poznając dogłębnie zasady gramatyczne, ale właśnie słuchając i czytając coś co nas naprawdę interesuje, prawda?
Oczywiście są tacy, którzy lubią słuchać o gramatyce, uczyć się o gramatyce, uczyć się gramatyki, lubią poznawać dokładnie jak nazywają się części mowy, jak nazywają się przypadki, jak budowane są zdania i tak dalej i tak dalej, ale myślę, że większość z Was woli posłuchać czegoś o historii Polski, albo jakiegoś ciekawego opowiadania, a może czegoś na temat psychologii. Jeśli lubicie takie tematy, to dobrze się składa, bo właśnie taką tematykę najczęściej znajdziecie w moich podcastach.
Polecam Wam naukę polskiego przez słuchanie i czytanie. Jeśli macie tekst i nagranie to możecie czytać, możecie przetłumaczyć nieznane słowo, możecie też posłuchać jak ja wymawiam słowa po polsku, jak intonuję zdania i w ten sposób uczycie się polskiego.
Wszyscy macie dostęp do podcastów zupełnie za darmo, a Ci którzy chcą mieć również tekst wystarczy, że założą konto w klubie VIP i zalogują się, wtedy macie wszystkie teksty podcastów odblokowane możecie je czytać, tłumaczyć nieznane słowa jeśli potrzebujecie. Ale to nie wszystko, bo macie również odblokowane prawie 500 filmików, które są w klubie VIP. Filmiki również mają tekst i dodatkowo plik mp3. Zatem możecie sobie zgrać do telefonu i słuchać w każdym miejscu, gdzie tylko chcecie.
Zanim zaczniemy na dobre dzisiejsze spotkanie chciałbym, żebyśmy posłuchali nagrania, które dostałem od Wiktora. Bardzo się cieszę, że przysyłacie do mnie swoje nagrania, bo bardzo lubię, bardzo to lubię. Bardzo lubię dostawać od Was nagrania i zawsze chcę posłuchać ich razem z Wami.
Zróbmy więc tak samo dziś posłuchajmy na początek nagrania od Wiktora. Posłuchacie!
Cześć Piotr!
Mówi do Ciebie Wiktor. Mieszkam w Nowym Jorku i mam 35 lat. Uczyłem się polskiego przez ostatnie 2 lata i dzięki twoim radom i twojej pomocy i twoim materiałom zrobiłem już duży postęp i jestem w tym (z tego) zadowolony, ale chciałbym mówić nawet lepiej.
Miałem na myśli, że byłoby lepiej jeśli bym coś napisał z wyprzedzeniem, żeby nie robić błędów i tak dalej, ale nie chciałem brzmieć sztucznie i nie chciałem powtarzać w fałszywych słowach, więc wybacz jeśli bym popełnił sporo błędów. Jest dla mnie bardzo przerażające i chciałem pokonać moje wahanie w trakcie rozmowy i moją nieśmiałość wobec obcych ludzi itd.
Zacząłem się uczyć polskiego z tego powodu, że moja dziewczyna jest Polką. Mimo tego, że ona mówi świetnie po angielsku i pod tym względem nie trzeba mi mówić po polsku (nie musi do mnie mówić po polsku). Jej rodzice nie mówią bardzo dobrze po angielsku, więc patrząc na to, że chciałbym mieć (być) z nią resztę życia. Wiedziałem, że byłoby lepiej jeśli bym potrafił komunikować się w ich ojczystym języku.
Więc podjąłem bardzo trudną decyzję, żeby się nauczyć nowego języka i polski jest moim pierwszym obcym językiem. Tak się cieszę, że zacząłem się uczyć, bo jest bardzo, bardzo piękny i bardzo rozbudowany język i bardzo lubię czytać po angielsku i okazuje się, że bardzo, bardzo lubię czytać po polsku.
W samym początku, według mnie, marnowałem czas z powtarzaniu i starając się nauczyć rzeczy na pamięć. Minął prawie rok, dopiero znalazłem twoje podcasty i zdałem sobie sprawę, powiedziałeś bardzo, bardzo, sporo razy, że nie trzeba się uczyć rzeczy na pamięć, lepiej słuchać, czytać i mówić. I w tym oczywiście masz 100 procent racji.
Dziękuję bardzo za wszystko co robisz, bo bez twojej pomocy, bez twojej rady z pewnością nigdy nie udałoby mi się osiągnąć taki poziom mówiąc po polsku i jest dla mnie cudowne i tak się cieszę.
Dziękuję bardzo jeszcze raz, bardzo, bardzo serdecznie. Trzymaj się i pa, pa!
Dziękuję bardzo, wspaniałe nagranie. Muszę Cię bardzo pochwalić Wiktor, ponieważ mówisz bardzo dobrze, bardzo czysto, właściwie nie słychać obcego akcentu. Naprawdę robi na mnie duże wrażenie, że tak szybko nauczyłeś się mówić po polsku. Dwa lata to naprawdę bardzo krótko. Myślę, że masz wielką motywację i naprawdę dużo słuchasz i czytasz. Oczywiście to już przyniosło wspaniałe rezultaty naprawdę doskonale. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie i pozdrawiam również twoją dziewczynę.
Kochani bardzo Wam dziękuję za komentarze, za to, że słuchacie podcastów, za to że piszecie do mnie, za nagrania, które dostaję od Was, bez Was to wszystko nie miałoby sensu. Zawsze to mówię i będę to powtarzał, bez Was podcast Real Polish nie miałby sensu.
Jeśli macie jakieś pytania, zadawajcie je w komentarzach, albo na FB, ja postaram się na nie odpowiedzieć i w ten sposób inni również będą mogli to przeczytać i dowiedzieć się być może czegoś ciekawego dla siebie. Możecie też pomóc mi dając dobrą opinię na iTunes, możecie polecić mnie swoim znajomym jeśli uważacie, że warto polecić mój podcast, albo moje kursy.
Dziękuję Wam za to bardzo serdecznie, dziękuję Wam również za dziś, ściskam Was i oczywiście zapraszam na następne podcasty. Trzymajcie się zdrowo, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.