This is podcast for Polish language learners. This time I am talking about life extension technologies and immortality. Reading and listening is the best way to boost up the level of your Polish language. There are audio and Polish transcriptions available.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Pod twoim oknem – Kompozytor Jerzy Wasowski – cover Kenn Faurschou
Prócz Ciebie nic – Krzysztof Kiljański & Kayah (autor tekstu: Kayah, kompozytor: Witold Cisło) – cover Kenn Faurschou
Free YouTube Music Library: Cast of Pods – Doug Maxwell
* * *
Już trzeci raz rozpoczynam nagrywanie podcastu i cały czas coś się zacina, zaczyna mnie to już denerwować. No ale mam nadzieję, że tym razem pójdzie dobrze.
Cześć moi drodzy! Jak się macie? Co słychać?
Kochani, doczekaliśmy się w końcu wiosny, przynajmniej tutaj na półkuli północnej. Wiem, że słuchają podcastu również osoby z drugiej półkuli, a tam jest wszystko odwrotnie, wszystko stoi na głowie.
Zaczyna się wiosna, przynajmniej tutaj. Dziś jest 11 kwietnia i jest Wielka Sobota, chrześcijanie obchodzą święta Wielkanocne, żydzi obchodzą Pasach, dlatego wszystkim świętującym życzę wszystkiego najlepszego, wesołych świąt!
Święta w tym roku zupełnie inne niż zwykle, to oczywiście ze względu na wyjątkową sytuację. Cały czas walczymy z wirusem i siedzimy w domach.
Zaleca się nie spotykać z rodzinami, czy ludzie posłuchają, czy dostosują się do tego zarządzenia. Zobaczymy, mam nadzieję, że tak. Moja rodzina postanowiła zrezygnować ze spotkań, to nie jest normalne, zawsze się spotykamy, ale sytuacja nie jest normalna od dłuższego czasu. Myślę, że zapamiętamy tę wiosnę naprawdę długo.
Kochani, ale zapomniałem zacząć od przedstawienia się, z pewnością większość z Was już wie, że mam na imię Piotr i nagrywam dla Was podcasty, żeby pomagać Wam uczyć się mojego języka ojczystego, czyli oczywiście języka polskiego.
Teraz mówię do Was po polsku i tak zostanie, aż do samego końca dzisiejszego podcastu. Jeśli chodzi o naukę języków obcych to jestem wielkim fanem właśnie słuchania i czytania, dlatego polecam również Wam tę metodę.
Ja opowiadam o czymś po polsku, Wy słuchacie i czytacie transkrypcję i w ten sposób uczycie się tego pięknego języka, proste, ale zarazem bardzo skuteczne.
Nie tylko mojego głosu dziś posłuchacie. Pamiętacie, że z przyjemnością słucham nagrań od Was. Niedawno dostałem nagranie od Kenna z Danii. Posłuchajmy razem co powiedział Kenn.
Nagranie od Kenna
Witam serdecznie wszystkich i zapraszam do małego nagrania podcastu Piotra. Postanowiłem to zrobić, aby uszanować naszego niesamowitego Piotra, który zainspirował mnie prawie 4 lata temu do nauki języka polskiego. Jestem temu bardzo wdzięczny, więc z głębi mojego serca dziękuję bardzo Piotr. Jesteś świetną inspiracją szczególnie dla początkujących, którzy chcą nauczyć się tego trudnego języka.
Kim jestem? Nazywam się Kenn, jestem Duńczykiem, mieszkam i dorastałem w Danii na obrzeżach Kopenhagi. Byłem zawsze osobą zainteresowaną językami obcymi. Jestem filologiem, studiowałem filologią hiszpańską, francuzką i włoską na Uniwersytecie w Kopenhadze.
Jestem również poliglotą, poza tym muzykiem i piosenkarzem w wolnym czasie. Oprócz tych trzech języków mówię w wielu innych językach zachodnioeuropejskich, które teraz uważam są stosunkowo łatwe do nauczenia się w porównaniu z językiem polskim i z innymi językami słowiańskimi.
A dlaczego polski? Zawsze wiedziałem, że chcę nauczyć się języka słowiańskiego, a jako że bardzo podobało mi się brzmienie, a także kraj, polski był dla mnie naturalnym wyborem. Chociaż muszę przyznać, że to był naprawdę bardzo, bardzo ciężki orzech do zgryzienia. Zwłaszcza, że nauczyłem się go sam na własną rękę tutaj w Danii, więc jestem samoukiem.
Śmiało możesz to również zrobić, ale trzeba powiedzieć, że wymaga to dość dużo dyscypliny, dużo wytrwałości, dużo energii, a przede wszystkim wymaga woli i siły. Naprawdę musisz tego pragnąć, bo musisz być zarówno silnikiem i paliwem.
Normalnie kiedy uczę się nowego języka mogę przebić się przez poziom krytyczny w ciągu od 6 do 12 miesięcy. Z językiem polskim jestem już prawie 4 lata i dopiero teraz czuję, że krok po kroku zaczynam opanowywać go, oczywiście wciąż niedoskonale, jestem całkowicie świadomy, że mam wciąż bardzo dużo nauki do zrobienia, ale przynajmniej na akceptowalnym poziomie.
Główny problem z językiem polskim polega dla mnie na tym, że tak trudno jest powiedzieć coś sto procent poprawnie, że jedynym sposobem, żeby z pewnością to zrobić to po prostu uczyć się coś na pamięć. Jeśli tylko zgadniesz, prawie zawsze się pomylisz. Szczególnie ze względu na wszystkie zakończenia, które są. Jest tak wiele różnych możliwości. W tym sensie język polski jest naprawdę językiem bez litości.
Na co dzień pracuję jako kierownik eksportu w duńskiej firmie i ta praca faktycznie pozwala mi odwiedzić wiele różnych krajów, w tym także Polskę. W styczniu tego roku byłem w podróży służbowej w Polsce i odkryłem, że właściwie byłem w stanie przeprowadzić spotkanie biznesowe wyłącznie w języku polskim. Nie doskonale oczywiście, ale udało mi się to zrobić. To była dla mnie ogromna satysfakcja i ogromna przyjemność móc wreszcie komunikować się w języku polskim, bo długa była droga i pełna trudności, a także kilka upokorzeń. Myślę, że to nieuchronne, bo musisz dokładnie odważyć się popełnić błędy i nie można tego uniknąć.
W zeszłym roku zacząłem uczyć się śpiewać piosenki po polsku. Chciałem stworzyć repertuar typowych polskich piosenek i dokładnie tak zrobiłem. W swoim repertuarze mogę teraz policzyć 10 polskich piosenek różnych kompozytorów. Jestem z tego bardzo zadowolony.
Jeśli chcesz posłuchać niektórych z tych utworów, możesz to zrobić na YouTube. Być może Piotr będzie tak miły aby skopiować link do mojego ostatniego nagrania “Prócz Ciebie nic”. Z góry dziękuję, Piotr.
I aby zakończyć, chciałbym powiedzieć, że mam nadzieję że to było również dla ciebie interesujące posłuchać mojej historii i być może nawet byłeś zainspirowany, aby podnieść swój poziom. Życzę Wam wszystkim dobrego zdrowia, szczególnie teraz z sytuacją z koronawirusem. Dbajcie o siebie i dziękuję bardzo za wysłuchanie. Do widzenia, do usłyszenia, pa!
Dziękuję bardzo Kenn! Wiedziałem, że mówisz dobrze po polsku, bo słuchaliśmy już kiedyś twoich wersji piosenek, ale to nagranie zrobiło na mnie naprawdę wielkie wrażenie. Nie wiedziałem, że uczyłeś się polskiego samemu. Myślałem, że masz żonę Polkę i czasami rozmawiacie w domu po polsku, albo rodzinę w Polsce, ale to nie jest prawda. Nauczyłeś się wszystkiego naprawdę wspaniale. Wspaniale mówisz po polsku.
Sporo problemów czeka ludzkość jeśli zaczniemy kopiować nasze umysły. Sporo problemów etycznych i moralnych. Nie rozwiążemy ich teraz, nie będę się nawet nad nimi teraz zastanawiał, bo kończy się już powoli nasz podcast. Jednak to jeszcze nie wszystko. Na koniec posłuchajmy jeszcze nagrania od Denisa.
Nagranie od Denisa
Cześć Piotr! To ja Denis. Pamiętasz, napisałem do ciebie bardzo wielkie nagranie. Jeszcze nie słyszałem to nagranie (tego nagrania), bo rozumiem, że masz mnóstwo nagrań i po prostu nie masz czasu.
Kochani, muszę na chwilę przerwać Denisowi i coś Wam wyjaśnić. Rzeczywiście to jest drugie nagranie od Denisa, poprzednie było bardzo długie, trwało prawie 30 minut. Ok, Posłuchajmy dalej Denisa.
Ale teraz już piszę do ciebie drugie nagranie i chciałbym porozmawiać z tobą na temat: Dlaczego mnóstwo ludzi boi się? Na przykład moi przyjaciele boją się spotykać z niektórymi ludźmi, albo jechać w inne kraje (do innych krajów) rozmawiać z innymi ludźmi też. I ja nie wiem dlaczego oni tak myślą. Rozumiem, że bać się to normalne, ale żījemy jeden raz i nie chcę gdzieś kiedy mi będzie (kiedy będę miał) lat, no nie wiem, 80 mówić: dlaczego tego nie zrobiłem, bo mogłem to zrobić, ale nie zrobiłem. Nie chcę o tym myśleć.
To ciekawe, to ciekawe co mówi Denis, szczególnie w kontekście dzisiejszego podcastu, prawda? Oczywiście boimy się różnych rzeczy, boimy się rozmawiać z obcokrajowcami w ich języku. Trzeba przełamać ten strach, to jest oczywiste.
Ciekawe jest jednak to, że teraz gdy będziemy starzy możemy… być może, być może będziemy żałować, że nie zrobiliśmy czegoś w naszym życiu. O tym mówi Denis… ale gdy będziemy żyć dużo dłużej, a może wiecznie, to zawsze będziemy mieli dużo czasu, będziemy mogli to zrobić, to czego nie zrobiliśmy, bo przed nami jeszcze dużo czasu. Ciekawe czy zmieni się nasze podejście do życia. Nie będziemy musieli się spieszyć, bo będziemy mieli bardzo dużo czasu przed sobą. Ciekawa myśl.
Jeszcze chciałbym z tobą porozmawiać na temat koronawirusa. Za (w czasie) tego wirusa mnóstwo krajów zakręciło (zamknęło) swoje drzwi i nie mogę dojechać do tych krajów, a chcę na przykład mieszkać w Polsce, studiować w Polsce. Naprawdę lubię Polskę.
Jesteś Polakiem i chciałbym ciebie zapytać czy znasz (wiesz) kiedy odkroją się (otworzą się) drzwi do Polski? Jeszcze raz chciałbym ciebie (tobie) podziękować za podcasty bo są najlepsze. Nie słyszałem drugich (innych) takich najlepszych podcastów. Wiem, że robię mnóstwo błędów, ponieważ jeszcze uczę się, ale wiem, żeby nauczyć się jakiegoś języka trzeba mówić. Pa, pa Piotr!
Dzięki Denis! prawdę mówiąc nie wiem kiedy znowu będą otwarte granice, myślę, że w tej chwili nawet nasz rząd nie ma pojęcia kiedy to nastąpi. Mam nadzieję, że niedługo. Mam nadzieję, że niedługo to wszystko się skończy.
Denis, życzę Ci więcej animuszu, głowa do góry, nie martw się. Kwarantanna nie jest łatwą sprawą, ale nie popadaj w nostalgię, jak to czasami mówimy “uszy do góry, wszystko będzie dobrze!”Wielkie dzięki za nagrania dla Kenna i Denisa. Czekam na następne, jeśli macie więcej czasu, znudziła już się Wam gimnastyka w salonie, to bierzcie telefon w rękę i nagrywajcie krótką wiadomość po polsku. Czekam na Wasze nagrania.I cóż, nasz podcast nie może trwać wieczność, to byłoby zbyt nudne. Jestem ciekawy jakie są Wasze opinie o życiu wiecznym, albo przynajmniej bardzo długim, kilkaset lat powiedzmy. Czy to dobre, czy to złe, co myślicie? Piszcie komentarze pod podcastem, będzie bardzo ciekawie poznać wasze opinie.
100 Daily Polish Stories – kurs dla początkujących
Przypomnę jeszcze tylko, że na stronie realpolish.pl znajdziecie kurs dla początkujących. To nie jest kurs dla tych, którzy nie znają ani jednego słowa, ale jeśli troszkę znacie język polski, jednak macie problemy z mówieniem, to ten kurs będzie dla Was bardzo dobry. Nazywa się 100 Daily Polish Stories i jak sama nazwa wskazuje zawiera 100 historyjek, których powinno słuchać się codziennie.
Każda historyjka ma również pytania i odpowiedzi. To jest najważniejsza część, to jest właśnie wasze zadanie. Trzeba słuchać historyjki, słuchać pytań i odpowiadać na pytania. Potem słyszycie również jak ja odpowiadam na to samo pytanie. To ćwiczenie działa bardzo dobrze. Nabieracie pewności siebie, zaczynacie mówić bez tłumaczenia w głowie, to jest bardzo ważne.
Pamiętajcie, ćwiczenie czyni mistrza. Jeśli chcecie mówić tak dobrze jak Kenn to musicie ćwiczyć. Pamiętacie co powiedział, to nie jest łatwe, powiedział, że to był “ciężki orzech do zgryzienia”.
Nie wiem czy wszyscy znają to wyrażenie, ale na pewno domyślacie się, że jeśli jakiś orzech jest ciężki do zgryzienia, trudno go rozgryźć, to takie powiedzenie oznacza coś właśnie trudnego. Nie wszystko jest łatwe, czasami mamy ciężki orzech do zgryzienia, ale gdy nam się uda to mamy w efekcie wielką satysfakcję.
Kochani na tym już kończę, zapraszam do korzystania z moich materiałów, z podcastów i kursów, to wszystko jest dla Was.
Dziękuję Wam za pomoc, dziękuję że uczycie się ze mną, cieszę się, że nasza grupa jest coraz liczniejsza, że tworzymy coś bardzo miłego, bardzo sympatycznego. Jesteście wspaniali, bez Was to wszystko nie miałoby sensu.
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, trzymajcie się zdrowo. Wesołych świąt dla wszystkich, którzy coś teraz świętują i miłego weekendu jeśli ktoś nie ma teraz świąt. Wszystkiego dobrego i do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish program for students at the intermediate level. Listen to Polish every day for one year!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.