--For active members only, PLEASE LOG IN--
34:14 | Download mp3 file:
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
In this podcast I’m telling you about Maria Skłodowska-Curie, Polish phisicist and chemist, she was the first woman to win Nobel Prize and the first person and only woman to win it two times, the only person to win Nobel Price twice in multiple sciences.
Witajcie moi drodzy, co u Was słychać, jak się macie? Z wielką przyjemnością zapraszam Was na dzisiejszy podkast, przygotowałem dla Was historię niezmiernie ciekawą. Już nie mogę się doczekać kiedy ją Wam opowiem.
Zanim to się stanie, to najpierw muszę jednak podziękować za Wasze listy i nagrania, które dostaję. To wielka przyjemność dla mnie czytać wiadomości od Was. Jest mi niezmiernie miło czytać wszystko co do mnie piszecie. Dziś chcę przedstawić Wam nagranie, które dostałem od Anny z Ukrainy. Posłuchajcie:
Cześć Piotr, witam cię bardzo serdecznie. Mówi do ciebie Ania z Ukrainy. Chciałam ci podziękować za twoje wspaniałe podkasty oraz za świetną metodę nauki polskiego. Dzięki tobie mogę uczyć się języka polskiego łatwo i z przyjemnością. Zawsze chciałam nauczyć się polskiego, ponieważ mam polskie korzenie. Moja babcia była Polką, ale ile razy próbowałam zawsze nie wystarczało mi sił, żeby uczyć się po prostu z książki.
I tak w zeszłym roku znalazłam twoją stronę i już po kilku tygodniach słuchania mogłam troszeczkę mówić po polsku. To zrobiło na mnie wielkie wrażenie. Taka metoda nauki języka obcego jest naprawdę skuteczna. Bardzo podoba mi się słuchać twoich podkastów oraz oglądać filmiki z tobą i twoją rodziną.
Było bardzo śmiesznie kiedy usłyszałam, że twoja żona ma na imię Ania, jak ja, ponieważ mój mąż ma na imię Piotr, jak ty :)
Dzięki twoim podkastom mogę nie tylko uczyć się języka polskiego, ale również słuchać ciekawych historii o Polsce.
W zeszłym roku byliśmy z mężem w Polsce pierwszy raz. Zwiedzaliśmy Warszawę, Kraków, Toruń i Trójmiasto. To były świetne wakacje. Mam nadzieję, że to nie był ostatni raz i dlatego chcę poprawić mój język polski. Chcę rozmawiać jeszcze wolniej.
Teraz kupiłam twój kurs premium, 365 historyjek po polsku i będę z przyjemnością słuchała ich każdego dnia.
Dziękuję ci jeszcze raz, pozdrawiam serdecznie, pa, pa!
Pięknie, brawo! Bardzo, bardzo dziękuję!
Jak to miło, że macie takie same imiona jak my – Piotr i Ania. Fajnie!
Jak sami słyszeliście, Ania mówi bardzo pięknie po polsku. Oczywiście zawsze bardzo się cieszę, że mogę Wam wszystkim pomagać w nauce polskiego, ale szczególnie wzruszam się, gdy mogę pomagać osobom o polskich korzeniach. To bardzo przyjemne uczucie. Dziękuję Aniu za twoje nagranie, oczywiście proszę pozdrów ode mnie swojego męża, Piotra. Życzę powodzenia w dalszej nauce i ogólnie wszystkiego dobrego.
A teraz mam wielką przyjemność przeczytać list. List, który dostałem z Belgii do Basi. Basia używa moich lekcji i zgodziła się, żebym przeczytał jej list, pisze do mnie, tak:
Cześć Piotr, jak się masz?
Najpierw życzę dobrego nowego roku, szczęścia, zdrowia, pomyślności!
Już jestem od 2 tygodni w klubie VIP . Myślałam ze będzie zbyt trudno dla mnie, ale jest doskonale! Jestem zachwycona, naprawdę. Od razu poczułam jeszcze szybszy postęp. To bardzo dobrze, że w Klubie VIP możemy słuchać tyle rzeczy!
Dla mnie jest bardzo ważne,że mogę ściągać pliki na iPod i słuchać offline. Oglądam tylko jeden raz filmiki, potem mogę słuchać wyjaśnień wiele razie. To jest bardzo skuteczne!
Może pamiętasz, że kiedy zaczęłam Real Polish, napisałam ze chciałabym mówić płynnie po polsku w styczniu , kiedy będę w Krakowie. Odpisałeś, że powinnam dużo mówić, często głośno, i tak robiłam.
Jak wiesz, przyjechałam do Krakowa wczoraj. Ale przyjemność! Rozumiem wszystko co jest napisane na ulicy, rozumiem kolegów z pracy. Wszyscy są naprawdę zaskoczeni kiedy mówię po polsku. Dużo ludzi nie wie, że teraz mówię po polsku, na początku mówią po angielsku, a ja odpowiadam po polsku, długie zdanie bez błędów , wtedy bardzo się dziwią. Bardzo śmiesznie!
Dziś rano, miałam spotkanie ze zespołem, i musiałam coś wytłumaczyć coś, po angielsku oczywiście, ale na końcu zamiast powiedzieć, że wszystko było w porządku, to powiedziałam ” mucha nie siada”. It was so funny !! Wszyscy zapytali się ” skąd ty znasz takie wyrażenie?”
Moja Team Leader zapytała, jak ty zrobiłaś aby tak mówić po polsku? Niektórzy koledzy obcokrajowcy mieszkają od 2, 3 lat w Polsce i nie mówią ani słowa…!!!
Dalej Basia pisze o tym, że spotka się w Krakowie z Jasonem. Jeśli słuchacie wszystkich podkastów to na pewno znacie Jasona, bo rozmawiałem z nim nie tak dawno, to był podkast numer RP267.
I dalej:
Do usłyszenia
Basia !
Po tym liscie dotarło do mnie coś czego nigdy nie oczekiwałem, gdy zaczynałem tworzyć realpolish.pl, coś bardzo ważnego, coś niezwykłego. Dzięki moim podkastom spotykają się ludzie, którzy w inny sposób nigdy by się nie spotkali, ludzie się poznają, zostają przyjaciółmi, rozmawiają ze sobą po polsku.
Poczułem, że jesteśmy wielką grupą przyjaciół, grupą ludzi o wspólnych zainteresowaniach. To coś bardzo cennego. Coś co jest niezwykle ważne dla mnie i z czego niezmiernie się cieszę. Sam poznałem wielu nowych przyjaciół właśnie dzięki temu, że kilka lat emu rozpocząłem pomagać Wam w nauce polskiego.
Dziękuję Basiu za miły list, cieszę się, że mogę Ci pomagać, tym bardziej, że jesteś niezwykle uzdolnioną uczennicą i bardzo szybko się uczysz. Cała przyjemność po mojej stronie, dzięki!
Moi drodzy myślę, że powoli nadszedł czas na dzisiejszą historię. Usiądźcie więc wygodnie i posłuchajcie, czas zacząć opowiadanie.
To wszystko moi drodzy na dziś. Czas już kończyć dzisiejszy podkast. Jak zwykle zapraszam do komentowania, czekam na wiadomości od Was. Jestem ciekawy jak idzie wam nauka polskiego. Zapraszam wszystkich do klubu VIP. Tym, którzy nie są w klubie chcę powiedzieć, że nowy cykl, w którym analizuję wasze nagrania cieszy się wielkim powodzeniem. Oprócz tego macie dostęp do wszystkich nagrań i filmików z klubu VIP, tych, które już tam są – to ponad 140 lekcji – i tych które wciąż dodaję.
Dla subskrybentów klubu VIP są dostępne również pełne transkrypcje podkastów. Same zalety, naprawdę warto!
Świetnie, dziękuję Wam bardzo serdecznie za dziś i zapraszam na następne podkasty, trzymajcie się zdrowo i nie przerywajcie nauki, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 5 (2016) | POSTĘP:Seria 5 (2016)- RP294: Szczęśliwego Nowego Roku
- RP293: Wojtek – niedźwiedź, który był żołnierzem
- RP292: Moc umysłu – Metoda Bryana Tracy jak podwoić kreatywność
- RP291: Traktat Wersalski
- RP290: Klucz do sukcesu | Key to success (not only in language learning)
- R289: Miałem zły tydzień
- RP288: Potomkowie Sybiraków
- RP287: Jak Rasid nauczył się mówić po polsku | How Rasid Learned to Speak Polish
- RP286: Jak słuchać rzeczy, których nie rozumiesz | How to listen to things in Polish language you do not understand
- RP285: Doświadczenia Kamili w nauce polskiego | Kamila’s experiences in learning Polish
- RP284: Uczymy się polskiego z Sherlockiem | Learn Polish Through Sherlock Holmes
- RP283: Ishi, ostatni Yahi | Learn Polish from the Story of Ishi
- RP282: Kwiat paproci
- RP281: Amerykański Dzień Niepodległości | American Independence Day
- RP280: Dusza Pieniędzy | Ideas from Unleashing the Soul of Money by Lynne Twist
- RP279: Mniej znaczy więcej – Paradoks wyboru | Less is More – Paradox of Choice
- RP278: Porażkę można zamienić w sukces | Failure can be turned into success
- RP277: Learn Polish naturally with Evgenii | Nauka polskiego w sposób naturalny
- RP276: Olbrzym Samolub | Selfish Giant by Oscar Wilde
- RP275: Jare Gody
- RP274: How Tymon learned Polish | Jak Tymon nauczył się polskiego
- RP273: Polacy w Santa Rosa
- RP272: Noticing Hypothesis in Learning Polish (and other languages)
- RP271: Christopher McCandless – zagubiony w dziczy
- RP270: Maria Skłodowska-Curie
- RP269: Jak wytyczać sobie cele
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.