In this podcast I want to tell you about John Lennon. He was a great musician but also peace activist. Listening and reading interesting stories is a great way to improve your understanding and Polish vocabulary. Whole Polish transcription is available for VIP Club subscribers.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Co u Was słuchać?
Mam nadzieję, że wszystko jest w porządku, że jesteście pełni pozytywnej energii.
Zapraszam Was na podcast, w którym mówi się tylko po polsku. Mam na imię Piotr i założyłem stronę realpolish.pl po to żeby pomagać Wam w nauce języka polskiego. Moim celem jest pomagać Wam, wiem, że najlepszą metodą na naukę języków jest słuchanie i czytanie, dlatego przygotowuję ten podcast, dlatego stworzyłem stronę Real Polish, na której znajdziecie materiały do słuchania i do czytania. Na pewno już wiecie, że tam znajdziecie kursy, znajdziecie klub VIP i tam też są transkrypcje wszystkich podcastów.
Muszę się Wam przyznać, że robienie podcastów jest dla mnie bardzo ciekawą rzeczą, ale najprzyjemniejszy jest kontakt z Wami, prawdę mówiąc z tego czerpię największą przyjemność i najwięcej energii.
Dziękuję wszystkim, że mnie wspieracie, że piszecie do mnie, że komentujecie podcasty, filmiki to daje mi bardzo, bardzo dużo. Mam już wielu przyjaciół, niektórych poznałem osobiście, nie tylko przez internet, ale wielu z Was znam tylko przez internet, jednak trwa to już wiele lat i tak długo, że… i na tyle często się komunikujemy, że mam wrażenia jakbym znał Was osobiście. To bardzo wspaniałe uczucie. Coś niezwykle ważnego dla mnie.
Kochani, cieszę się, że przysyłacie do mnie nagrania, w których mówicie po polsku. Czasem mówicie, że nie było łatwo zrobić nagranie, że wstydziliście się, że to coś dziwnego mówić do mikrofonu, musieliście się przemóc, musieliście pokonać strach, pokonać lęk. Ale potem, gdy już wyślecie nagranie do mnie, i gdy usłyszycie swój głos w podcaście to sprawia Wam przyjemność i jednocześnie czujecie się silniejsi, czujecie się pewniejsi siebie.
Tak jest, jeśli pokonamy swój lęk i uda nam się osiągnąć to co kiedyś wydawało się, być może trudne, wtedy czujemy się pewniej, wtedy czujemy się silniejsi. Na tym polega nauka, moim zdaniem, na tym to polega. Tak jak wchodzenie po schodach, to jest tak jak wchodzenie po schodach na kolejne piętra. Czasami jest trudno, ale jeśli zrobimy ten wysiłek to najczęściej okazuje się, że było warto, było warto włożyć dużo pracy, żeby wejść na kolejne piętro. A im jesteśmy wyżej, tym ładniejsze widoki, tym lepiej wszystko widać i tym lepiej rozumiemy to co widzimy, bo patrzymy z góry, mamy szerszy obraz tego na co patrzymy. Ale patetycznie powiedziałem…
Tydzień temu dostałem list od Marii, Maria, albo Masza, tak zdrabnia się jej imię, Masza mieszka w pięknym miejscu na Ukrainie, w mieście Chersoń. To jest miejsce, gdzie rzeka Dniepr wpada do Morza Czarnego.
Gdy mówicie mi skąd jesteście, piszecie do mnie, to często wchodzę na mapę Google i oglądam sobie jak wygląda miejsce gdzie mieszkacie.
Chersoń leży w delcie Dniepru, bardzo piękne, zielone miejsce. Nie będę zdradzał o czym opowiedziała Masza, posłuchajcie sami.
Cześć Piotrze!
Mam na imię Maria, albo Masza. Jestem Ukrainką, mieszkam na Ukrainie południowej w Chersoniu. Mamy tutaj blisko Morze Czarne i Azorskie. Lubię swój kraj, mamy port morski i rzeczny, a latem zbieramy dużo arbuzów, melonów, pomidorów, jeszcze możemy być dumnie ze zbiorów winogron.
Żadko jeżdżę nad morze niestety, ale za to często jestem nad Dnieprem. Rzeka ta daje mi siłę. Lubię patrzeć jak ona płynie.
Już dawno temu chciałam zrobić to nagranie. Chcę ci podziękować za taką wielką, wspaniałą pracę.
Cóż, ja jestem studentką uczę się angielskiego i niemieckiego na uniwersytecie, ale nie mogę tam iść, gdyż uczę się w domu. Mam indywidualny plan zajęć, bo 3 lata temu miałam wypadek. Potrącił mnie samochód na przejściu dla pieszych, kiedy szłam rano na zajęcia i od tego czasu moje życie bardzo się zmieniło. Teraz jeszcze nie chodzę sama tylko się uczę chodzić i polski mi w tym bardzo pomaga.
Zaczęłam się uczyć polskiego rok temu. Z początku moja koleżanka uczyła mnie podstawa, ale to trwało tylko miesiąc, potem pojechała do innego miasta więc musiałam uczyć się sama. Oczywiście jeszcze bardzo źle czytałam, pisałam, nie mogłam rozmawiać po polsku, a Polaków w ogóle nie rozumiałam. Myślałam, że to koniec, nie mogę dalej. Porzucę naukę języka polskiego. Ale później poznałam twoje podcasty i zaczęłam słuchać. Nie mogłam uwieżyć, że rozumiem wszystko. Słuchałam kiedy ćwiczyłam, kiedy spacerowałam z mamą. Kiedy było mi ciężko i to mi tak pomagało, bardzo… nawet zaczynam lepiej stawiać kroki kiedy słyszę twój głos. Jest on bardzo, bardzo przyjemny.
No cóż, dlaczego właśnie polski? No nie wiem, no po prostu lubię obce języki, one odkrywają dla mnie szerokie możliwości. Teraz mogę mieć towarzystwo Polaków, mam tam przyjaciół i lubię ich. Czytam polską literaturę, słucham polskie radio, czasami nawet próbuję pisać wiersza po polsku.
Niestety nie słyszałam wszystkich twoich podcastów, ale ostatnio słuchałam o historii Ukrainy, gdzie jest nagranie Niemca Niklasa i chciałabym zapytać, czy nie chce on mi pomóc z niemieckim. Byłabym bardzo mu wdzięczna. Nie mam z kim rozmawiać, więc nie używam tego języka i dlatego właśnie słabo go znam. Mogę pomóc Niklasowi z polskimi dźwiękami i będziemy ćwiczyć razem.
No i ostatnie, uczę się języków obcych i słucham różnych radiów. Mam i swoją metodę, jeśli można tak powiedzieć. Nazywa ona się słuchanie i jednoczesne czytanie. Może taka już istnieje, nie wiem. Ale opowiem o tym jak to mi pomaga.
Kiedy nauczyłam się lepiej czytać i rozumieć po polsku, spróbowałam czytać różne polskie książki w taki sposób. Słuchałam audycji po polsku, a jednocześnie śledziłam tekst po ukraińsku. Trenuję się w rozumieniu ze słuchu i uczę się nowych słów. Można zrobić też na odwrót. Słuchać po ukraińsku, lub swoim ojczystym języku, a czytać po polsku. Tak ćwiczymy wzrokową pamięć. Ta metoda będzie bardziej dogodna dla Słowian, bo polski jest słowiańskim językiem i polskie słowa często są podobne do ukraińskich, rosyjskich lub białoruskich słów. Ale każdy może spróbować. Mam nadzieję, że pomoże. W taki sposób przeczytałam niektóre nowele Henryka Sienkiewicza i powieści Stanisława Lema, a teraz mogę o wiele lepiej czytać i rozmawiać, gdyż znam dużo więcej słów.
Myślę, że to wszystko na dziś. Przepraszam, że moje nagranie jest takie długie i przepraszam za błędy. Piotrze dziękuję ślicznie jeszcze raz za twoją pracę. Naprawdę masz talent, jesteś miłym człowiekiem i fajnym nauczycielem.
A wszystkim uczącym się polskiego życzę powodzenia i sukcesów w nauce języka. Do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Dziękuję, dziękuję Masza. Życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia. Wiem, że się nie poddasz, trzymam za Ciebie kciuki, mam nadzieję, że znowu będziesz samodzielnie chodzić. Tego Ci życzę z całego serca.
Kochani czekam z niecierpliwością na nagrania od Was, czekam z niecierpliwością na komentarze, na listy, na wiadomości od Was. Dziękuję Wam za to, że jesteście, dziękuję, że słuchacie, że piszecie do mnie… bez Was to wszystko nie miałoby sensu, po prostu, zwyczajnie, nie miałoby sensu.
Zatem to wszystko na dziś, musimy się już rozstać, mam nadzieję, że nie na długo i wkrótce znowu się spotkamy. Dziękuję za dziś, pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, ściskam Maszę bardzo mocno, życzę Ci zdrowia. Trzymajcie się wszyscy zdrowo, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.