Listening and reading is the best way to learn Polish. This time I want you to listen to the story about great Polish poet Adam Mickiewicz and Turkey. Relations between Poland and Turkey are really interesting. The Ottoman Imperium was the only country didn’t recognize the partitions of Poland. In Turkey there is the Polish village Adampol (Polonezkoy).
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Jak się macie? Już maj, według mnie najpiękniejszy miesiąc w całym roku. Jak ten czas leci… No, ale fajnie, ja się cieszę, bo można już jeździć na rowerze, kwiecień był naprawdę piękny, a maj będzie chyba jeszcze piękniejszy. A co u Was słychać? Mam nadzieję, że wszystko dobrze.
Cieszę się, że słuchacie podcasty, że piszecie do mnie, że korzystacie z kursów, które dla Was przygotowałem. Nie jestem pewny czy wszyscy wiecie, ale macie do dyspozycji trzy kursy. Jeden dla początkujących 100 Daily Polish Stories i dwa dla średniozaawansowanych Polish Stories with Idioms, tu poznacie 50 idiomów, które naprawdę warto znać, a drugi kurs dla średnio zaawansowanych to 365 Daily Polish Listening. Nie mówię Wam często o tych kursach, bo nie chcę, żebyście pomyśleli, że Wam je wciskam. Nie, nie… nic na siłę, to jest Wasz wybór. Jednak przypomniałem sobie o tym kursie, bo dostałem wiadomość od Mike’a. Posłuchajcie co powiedział.
Cześć Piotrze,
Właśnie dziś rano, na drodze do pracy, skończyłem wreszcie kurs „365 Daily Polish Listening”.
Wprawdzie, to zajęło mi nieco więcej niż jeden rok. Poszukałem w moim emailu rachunku. W 22 sierpnia 2016, kupiłem od ciebie ten kurs, więc zajęło mi prawie dokładnie dwadzieścia miesięcy.
Na początku tego kursu, pamiętam, że sprawdzałem mnóstwo słów z tekstu. Prawie każde zdanie miało przynajmniej jedno słowo, którego nie znałem. Ale ostatnio, najczęściej znałem już wszystkie słowa w jednym nagraniu! To pokazuje wielki postęp, i z tego powodu, jestem bardzo szczęśliwy.
Poza postępem, miałem okazję posłuchać i przeczytać opowieści, wielu z nich nigdy przedtem nie czytałem – nawet po Angielsku – szczególnie te najbardziej znane książki, n.p. „Moby Dick”.
Dzięki wielki na dobrą robotę. Niewątpliwie wyrabiałeś ten kurs przez wiele tygodni. Myślę, że niedługo zapiszę się do klubu VIP, najprawdopodobniej później w lato. Ale najpierw, pojedziemy w czerwcu do Zakopanego – nie mogę się już doczekać na nasze rodzinne wakacje!
Jeszcze raz dziękuję za wielki wysiłek!
Cześć Mike, twój uczeń z Anglii
Brawo Mike! Świetna robota! Dziękuję Ci bardzo za wiadomość i za nagranie. Naprawdę wspaniale mówisz po polsku, moje gratulacje.
Mike mówi właśnie o kursie 365DPL, który pomyślałem tak, że… jest tak, słuchacie jednej historyjki każdego dnia. Oczywiście, różnie to bywa i czasami zajmuje to trochę więcej czasu niż jeden rok, tak jak w przypadku Mike’a, ale to oczywiście nie ma znaczenia. Chodzi o to, żeby regularnie słuchać każdego dnia, żeby słuchać czegoś po polsku. A ja przygotowałem dla Was streszczenia znanych książek, opowiadań – Sherlock Holmes, Dr Jekyll and Mr Hyde, Drakula – dużo… dużo ciekawych rzeczy. Zapraszam naprawdę warto ukończyć ten kurs.
Kochani, jeszcze zanim zakończymy dzisiejszy podcast, chciałbym, żebyśmy posłuchali nagrania od Aleksieja. Przepraszam bardzo, bo czasami, czasami musicie czekać dość długo zanim ukaże się Wasze nagranie w podcaście, tak było z nagraniem Aleksieja. Czasami wkrada mi się mały bałaganik, czasami coś pójdzie nie tak i nagranie czeka kilka tygodni na emisję.
Aleksiej zrobił dość długie nagranie, ponad 15 minut, więc trochę je musiałem skrócić, mam nadzieję, że nie sprawiłem Ci przykrości. Posłuchajmy więc co powiedział Aleksiej.
Cześć Piotr! Jak się masz? Myślę, że wszystko w porządku u Ciebie, jesteś uśmiechnięty. Masz piękny nastrój, zadowolony. Przynajmniej wydaje mi się tak zawsze kiedy słucham twoich podcastów.
Nazywam się Aleksiej, mam 30 lat, mieszkam na Ukrainie. Już od dawna planowałem i chciałem nagrać dla ciebie takie posłanie, ale coś nie dawało mi to zrobić. Myślę, że to brak czasu, brak chęci, brak możliwości, może jakiś strach, że nic z tego nie będzie i tak dalej.
Ale dziś mam i czas, i piękny nastrój i możliwość. Wracam z pracy i mówię teraz do ciebie.
Nie wiem naprawdę jaka musi być treść tego nagrania, ale myślę, że jak wszyscy opowiem troszeczkę o sobie, może o swojej rodzinie i oczywiście o tym dlaczego zacząlem uczyć się języka polskiego i jak to robilem.
Koniecznie zdecydowałem nagrać do ciebie posłanie po przesłuchaniu jednego z twoich podcastów, podcastu o Ukrainie, o Kozakach i o powstaniu prowadzonym przez Bohdana Chmielnickiego. Dlaczego tak? Powiem troszeczkę później.
Jak już powiedziałem mam na imię Aleksej, mieszkam na Ukrainie, mam 30 lat. Z Zawodu jestem lekarzem, pracuję w szpitalu miejskim jako lekarz anestezjolog na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Jestem żonaty, mam syna Romana, syn ma swa i pół roku. Żona teraz na urlopie macierzyńskim, syn chodzi do przedszkola. Myślę, że to wszystko co mogę powiedzieć teraz o mojej rodzinie.
Jaki związek mojej decyzji z twoim podcastem o Kozakach. Rzecz w tym, że mieszkam w małym mieście, ktore nazywa się Żółte Wody. W XVII wieku w tej miejscowości odbyła się tak zwana Bitwa pod Żółtymi Wodami. Dokładnie odbyła się ona w maju 1648 roku, to ten czas o ktorym ty mówiłeś w swoim podcaście o Ukrainie, o Kozakach, o Bohdanie Chmielnickim. I kiedy przesłuchałem ten podcast koniecznie zdecydowałem, że po prostu muszę zrobić dla ciebie nagranie. Powiem jeszcze jedą rzecz mieszkam na ulicy Bohgana Chmielnickiego.
Świetnie, cieszę się, że podcast zainspirował Cię do odwiedzenia tego miejsca. Bardzo fajnie! Potem Aleksij opowiadał o tym jak uczył się polskiego, że najpierw skupiał się na gramatyce, to niewiele dawało, ale jego przyjaciel polecił mu słuchać radia, a potem znalazł mój podcast.
Sami słyszycie, że teraz Aleksiej mówi bardzo dobrze po polsku. Jest lekarzem, i ostatnio w Warszawie przeszedł przez egzamin językowy dla lekarzy. Posłuchajcie jak o tym opowiada.
Ale już mam taki pierwszy sukces tej nauki językowej. 15 marca byłem w Warszawie i zdawałem tam egzamin w Naczelnej Izbie Lekarskiej ze znajomości języka polskiego w postaci ustnej i pisemnej. Egzamin ten składał się z 4 części, to są dyktando, nagranie i odpowiedzi na pytania, czytanie i wywiad lekarski tak zwany, no to k=taka rozmowa z pacjentem. Rozmowa lekarza z pacjentem.
Dla mnie ten egzamin był cały złożony, wszystkie 4 części i wtedy i teraz jestem bardzo zadowolony z tego powodu i myślę, że to taki mój nie wiem czy mały czy wielki, ale taki krok do przeprowadzenia do Polski.
Za tą sprawę, którą robisz to jest bardzo dobra sprawa, rób to dalej, czytaj nam książki, mów do nas, to bardzo pomaga w nauce językowej. Bardzo przyjemnie mi było mówić do ciebie, mam nadzieję w najbliższym czasie usłyszeć swój głos w jakimś z twoich podcastów. To do widzenia, do usłyszenia, będziemy w kontakcie, pa, pa!
Dziękuję bardzo, Aleksiej, bardzo się cieszę, że wszystko idzie w dobrym kierunku, że moje podcasty są pomocne dla Ciebie, życzę Ci powodzenia, pozdrowiam całą Twoją rodzinę!
Kochani, sami słyszeliście, słuchanie i czytanie daje doskonałe rezultaty. Możecie słuchać i czytać cokolwiek, wszystko co jest po polsku i Was zachęcam do tego. Róbcie tak!
Nie musicie słuchać tylko moich podcastów. Zachęcam Was do słuchania również i innych rzeczy.
Jednak polecam Wam, klub VIP, polecam Wam podcasty, polecam programy premium. Dlaczego? Nie jest łatwo wskoczyć od razu na poziom bardzo wysoki. Moje materiały są jakby mostem między rzeczami dla całkiem początkujących i rzeczami dla super zaawansowanych. Staram się mówić wyraźnie, troszkę spokojniej, troszkę wolniej niż przeciętni Polacy. Myślę, że w ten sposób pomagam Wam przejść przez poziom średnio zaawansowany do poziomu wysokiego. Zapraszam bardzo serdecznie do spróbowania programów premium i klubu VIP. Jeśli macie pytania, to proszę piszcie do mnie.
Jeszcze raz dziękuję bardzo w imieniu Maszy, dziękuję wszystkim, którzy chcą pomagać Maszy w języku niemieckim. Jesteście super!
Doskonale, myślę, że to już wszystko na dziś. Dziękuję za nagrania Mike’owi i Aleksiejowi, bardzo wielką przyjemność mi zrobiliście. Dziękuję Wam za wysłuchanie dzisiejszej audycji. Pozdrawiam Polaków w Turcji, jeśli ktoś mnie słucha. Pozdrawiam również Meltem, która dała mi pomysł na dzisiejszy podcast, pozdrawiam Was wszystkich uczących się języka polskiego razem ze mną! Dzięki za dziś, bez Was to wszystko nie miałoby sensu. Zapraszam następnym razem, trzymajcie się zdrowo, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.