This podcast is about learning Polish naturally. Please listen, and read transcription to improve your Polish understanding. This time I want to talk about self improvement industry. I don’t know about you, but I sometimes don’t believe in all hints that we find in self improvement books and videos.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Jak się macie? Mam nadzieję, że wszystko jest w porządku, tak jak trzeba, że wszystko układa się po myśli każdego z Was. Oczywiście każdy ma inne marzenia i trudno to wszystko razem pogodzić, ale mimo wszystko mam nadzieję, że wszyscy jesteście zadowoleni, że wszystko w Waszym życiu układa się tak jak trzeba, a jeśli nie to już wkrótce wszystko zacznie się układać tak jak należy. Wystarczy, że posłuchacie dzisiejszego podcastu! Ok, może trochę przesadziłem, ale przecież często słyszymy takie zdania, takie obietnice.
Oglądamy jakiś filmik i na początku ktoś mówi – Nie wszystko jest tak jak powinno być, ok, ale nie martw się, bo dobrze trafiłeś, zaraz po obejrzeniu tego filmiku twoje życie się zmieni.
Moi drodzy, nie dajmy się zwariować!
Dziś chcę opowiedzieć Wam o tym co myślę na temat pewnych rad, które możemy znaleźć w różnych książkach opowiadających o rozwoju, o rozwoju naszej osobowości. Te książki należą do takiej grupy, która po angielsku nazywa się Self Improvement, po hiszpańsku Autoayuda, a po polsku Samorozwój.
Zaraz o tym opowiem, ale najpierw kilka rzeczy, że tak powiem organizacyjnych. Większość z Was już wie, że mam na imię Piotr i prowadzę dla Was stronę realpolish.pl, ale myślę, że wśród nas są też nowi słuchacze.
Witam wszystkich nowych słuchaczy bardzo serdecznie!
Kochani, tylko krótkie przypomnienie. Na stronie realpolish.pl znajdziecie podcasty po polsku, bo oczywiście uczymy się tutaj języka polskiego. Do każdego podcastu jest również transkrypcja i wszyscy użytkownicy klubu VIP mogą czytać transkrypcję.
Warto zapisać się do klubu VIP, dlaczego? Dlatego, że nie tylko macie wszystkie transkrypcje, ale również mnóstwo filmików, w których wyjaśniam fragmenty filmów, wywiadów, czytam wam książki. Możecie przysłać swoje nagranie do analizy i zrobię specjalnie dla Was analizę, postaram się wyszukać w waszej wymowie to co można jeszcze poprawić. Wszystko to jest dla użytkowników klubu VIP.
Oprócz tego, oprócz klubu VIP, na mojej stronie znajdziecie również kursy premium, czyli płatne kursy, ktore możecie kupić albo zasubskrybować, wtedy będziecie co miesiąc dostawać jedną część kursu.
Myślę tu o dwóch kursach 100DPS i 365DPL, już wszystko wyjaśniam
tak nazwałem kurs dla początkujących, w którym możecie posłuchać historyjek oraz pytań i odpowiedzi do każdej historyjki. To jest bardzo pomocne. Słuchacie zdania, a ja za moment zadaję pytanie.
Na przykład zdanie może być takie: Marta chce spać. A ja pytam – Czy Marta chce jeść? – I teraz trzeba odpowiedzieć – Nie, ona nie chce jeść, ona chce spać. Jasne? To jest bardzo dobra metoda nauki. Polecam dla początkujących, oraz dla osób, które chcą zacząć lepiej mówić, chcą – jak to mówimy – rozwiązać swój język, chcą przestać się bać mówić. Jeśli przejdziecie przez ten kurs, to jestem pewien, że bez problemu porozumiecie się z każdym Polakiem, gdy będziecie tu w Polsce na wycieczce.
A drugi kurs, który Wam polecam to
To jest kurs dla średnio zaawansowanych. Jeśli chcecie codziennie posłuchać ciekawej historyjki, ciekawej opowieści, to ten kurs jest dla Was. Tu nie ma pytań, nie ma odpowiedzi, jest historyjka z plikiem audio i transkrypcją po polsku. Ten program pomoże Wam utrzymać reżim, pomoże Wam być konsekwentnym, bo na każdy dzień przygotowałem dla Was coś do słuchania. Polecam, warto uczyć się systematycznie, bo wtedy naprawdę widać rezultaty.
Niedawno dostałem email od Rainera z Berlina. Tym razem ja przeczytam Wam list, bo nie było nagrania. Posłuchajcie:
Cześć Piotr!
pięć miesiący temu dostałem „100 Daily Polish Stories“, więc uczę się już dość długo z tą metodą. Dlatego chciałbym napisać dzisiaj, jak dużo te historyjki mi pomagają. Moja sytuacja była dokładnie ta sama jaka jest opisana w filmiku „How to learn Polish naturally“: Pracowałem z różnymi podręcznikami i uczyłem się dużo gramatyki. Czytałem też krótkie teksty, ale potrzebowałem dużo czasu żeby zbudować zdanie po polsku.
Dwa tygodnie temu moja rodzina i ja pojechaliśmy do Poznania. Byłem bardzo szczęśliwy z tego, że mogłem naprawdę mówić po polsku dość płynnie: w hotelu, w restauracji, w sklepie, w muzeum, na ulicy. I w dodatku wszyscy ludzie mnie rozumieli bez problemu!
Uczę się polskiego, bo 130 lat temu moi pradziadkowie, którzy pochodzili z Polski, emigrowali do Westfalii żeby pracować w kopalniach. Ale moi dziadkowie, którzy mieli jeszcze polskie nazwisko, już nie mówili ani jednego słowa po polsku! To bardzo przykre! Myślę że oni zapominali swoją polską kulturę w pruskim otoczeniu… A ja teraz chciałbym znaleźć ten kontakt z polską kulturą, który zginął w mojej rodzinie.
Te sto historyjek po polsku podobają mi się przede wszystkim, bo nie opowiadają, jak lekcje we wszystkich podręcznikach, o zwykłych sytuacjach jak podróż do Polski, przybycie w hotelu, spotkanie z kolegami z pracy i tak dalej. Ale opowiadają o sytuacjach zwyczajnych. Jak Ty mówisz w historyjce 24: „Taka historia może przytrafić się i Tobie.“
Dla mnie ta metoda jest idealna. Cieszę się, że mam taką dobrą możliwość, żeby poprawiać mój polski i lepiej rozumieć, przez naukę polskiego, naszych sąsiadów i ich piękny kraj.
Serdecznie pozdrawiam
Rainer
Dziękuję Rainerowi za email, bardzo lubię czytać takie wiadomości. To naprawdę daje mi dużo sił do dalszej pracy. Cieszę się, że szukacie swoich związków z Polską. Czasami to są polskie korzenie, dziadkowie, pradziadkowie byli polakami i teraz chcecie dowiedzieć się więcej o swojej rodzinie, a język polski bardzo w tym pomaga. Czasami macie możliwość spotkania się z rodziną, która mieszka w Polsce i rozmawiania z nimi po polsku. Czasami macie polskiego narzeczonego, albo narzeczoną i właśnie dlatego uczycie się języka polskiego.
Zachęcam Was oczywiście do pracy nad sobą, do rozwijania swoich umiejętności, szczególnie myślę tu o nauce język polskiego. Przygotowuję dla Was materiały, ale to od Was zależy, czy z nich skorzystacie, czy będziecie pracować, czy będziecie słuchać, czytać, i czy będziecie robić to często i regularnie. W przypadku nauki języków jest to niezmiernie ważne. Szczególnie podkreślam słowo “często”, bo samo regularnie nie wystarcza. Jeśli ktoś używa języka regularnie, ale rzadko, na przykład raz na tydzień, to na pewno nic z tego nie będzie. Trzeba to robić często, przynajmniej raz dziennie. Im częściej tym lepiej. Zresztą sami to wiecie, co ja Wam będę opowiadał.
Moi drodzy, to wszystko na dziś, zapraszam Was do komentowania, jeśli możecie dać mi pięć gwiazdek na iTunes, to będę Wam bardzo wdzięczny. Czekam na wiadomości od Was, czekam na nagrania, dziękuję wszystkim, dzięki, że jesteście, że pomagacie mi, że mnie wspieracie, bez Was to wszystko nie miałoby sensu!
Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.