In this episode of Learn Real Polish podcast I want to invite you to watch video from my vacations. We will go to Ustka, Słupsk and some other interesting places. Of course this podcast is another way to boost up your level of understanding Polish. Please listen, read transcription if you wish and enjoy Polish language.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
--For active members only, PLEASE LOG IN--
Cześć moi kochani! Witam Was bardzo serdecznie i zapraszam na kolejny podcast, kolejny podcast po polsku. Tym razem podcast specjalny. Jeśli słuchacie mnie przez iTunes lub przez jakiś inny odtwarzacz, to bardzo proszę przyłączcie się na stronę realpolish.pl i poszukajcie podcastu RP331, ponieważ będzie to video-podcast i tylko tu będziecie mogli zobaczyć również filmik.
A bardzo zachęcam Was do tego, żeby obejrzeć również filmik, bo będzie to filmik wakacyjny, który nakręciłem na wakacjach, i w którym opowiadam Wam o tym co zobaczyłem na wakacjach, a wakacje spędziłem na północy Polski.
Tym razem byliśmy na północy Polski. W zeszłym roku, jeżeli nie oglądaliśmy filmiku z wakacji to zapraszam Was do zrobienia tego, w zeszłym roku byliśmy na południu Polski blisko granicy polsko-czeskiej i tam oglądaliśmy również wspaniałe rzeczy. Zapraszam Was… o ile dobrze pamiętam to podcast RP305 i RP306.
Dwa filmiki przygotowałem wtedy i teraz również, pierwszą część obejrzymy dzisiaj i następnym razem na drugą część. Obejrzyjcie filmik z tamtego roku, z południa Polski, a tym razem wybieramy się na północ. Niedaleko morza, będziemy w okolicy Ustki, w okolicy Słupska. Dokładnie ta miejscowość, ta wieś nazywa się Starkowo i przed drugą wojną światową to miejsce należało do Niemiec, leżało po niemieckiej stronie granicy. Dopiero teraz, po drugiej wojnie światowej, to miejsce należy do Polski.
Już Wam o tym nie raz opowiadałem, że granice Polski przesunęły się na zachód. Przed drugą wojną światową Polska była bardziej przesunięta na wschód i polityka sprawiła tak, że Polska jest bardziej na zachodzie i bardzo dużo miejsc, które należały do Niemiec teraz należą do Polski. I bardzo ciekawie miast to wszystko zobaczyć. Zapraszam Was na filmik.
Ale… spokojnie, spokojnie, zanim razem obejrzymy filmik, chciałbym podziękować Wam za wszystkie komentarze, które piszecie i za nagrania które przesyłacie do mnie. Bardzo fajnie, bardzo się cieszę, że robicie postępy w języku polskim. Widzę, że dużo słuchacie dużo czytacie, dużo czytacie i to daje wspaniałe rezultaty.
Masza chciała pokazać nam jak czyta po polsku i przysłała do mnie film. Zobaczcie jak Masza wykorzystuje czytanie, czytanie książek do… nie tylko samego czytania, ale jak właśnie przez czytanie stara się robić różne ćwiczenia i w ten sposób jeszcze efektywniej uczyć się języka polskiego. Zapraszam Was obejrzyjmy teraz razem filmik, który przesłała do mnie Masza.
Witam wszystkich! Jestem Masza. Mieszkam na Ukrainie i uczę się polskiego. Teraz chcę pokazać jak czytam polskie książki. Ostatnio czytałam Hobbita, to prezent od moich przyjaciół. A jak czytam? No dokładnie… czytam na głos, staram się czytać zawsze na głos, potem ołówkiem podkreślam te wyrazy, których nie znam. Wyrazy, albo ciekawe słowa, których nie znam. No na przykład, taki wyraz – okazało się twardym orzechem do zgryzienia – i potem z tymi wyrazami składam swoje zdania. Na przykład: nauka polskiego okazała się twardym orzechem do zgryzienia. Dalej… i tak robię, robię… podejmę ostatnią rozpaczliwą próbę, ale nie rzucam nauki polskiego, zawsze staram się podejmować różne próby. Nie zawsze, oczywiście, nie zawsze robię to bezbłędnie, ale staram się i tak się ćwiczę. Ćwiczę i tak dużo wszystkich wyrazów… i słowa na przykład – momencie – i takie różne ciekawe, ciekawostki. Jak mówią Polacy, to tak ciekawe jest. – W tym momencie, nie po raz ostatni do tego zatęsknił. – takie ciekawe – ze zdumieniem spoglądali – i tak każdy może dla siebie tak robić, a potem przeczytać to jeszcze raz i jeszcze raz, składać swoje zdania, tak ćwiczyć polski, tak starać się myśleć po polsku.
No, mam nadzieję, że to pomoże. Życzę wszystkim powodzenia w nauce polskiego i do zobaczenia, pa, pa!
Doskonale Masza! Dzięki za nagranie, dzięki za filmik! To co robisz naprawdę daje rezultaty. Każdy może znaleźć swoją metodę. To jest metoda Maszy, zaznaczanie zdań w książce. Jeśli to lubicie, jeśli to przynosi rezultaty, super, supersprawa. Bardzo fajny pomysł. Doskonale! Dzięki Masza za filmik. Myślę, że to będzie inspiracja dla innych i fajna pomoc.
Dostałem również nagranie od Fryderyka z Francji. Posłuchajcie jak fajnie mówi Fryderyk. Bardzo się cieszę, bo Fryderyk powiedział że jeszcze 10 lat temu nic nie potrafi po polsku. Był załamany kupił jakieś książki, jakiś kurs i nic z tego nie wynikało, ale teraz mówi wspaniale po polsku. Posłuchajcie Fryderyka!
Dzień dobry Piotr! To jest mój pierwszy podcast. Mam na imię Fryderyk, mam 7 lat. 10 lat temu byłem w Polsce, ale nic nie rozumiałem, nie byłem zadowolony. Minęło kilka lat. Kupiłem małe książki dla turystów, chciałem tylko nauczyć się kilka słów. Ale krok po kroku bardzo spodobał mi się język polski. Zdecydowałem chodzić do wieczorowej szkoły. Po pracy to było dość ciężko. W szkole nauczyłem się dużo interesujących rzeczy. Nauczyłem się czytać, pisać. Nauczyłem się przypadków.
Dla nas, którzy mówią po francusku, polski jest bardzo trudny. gramatyka polska jest okropna. Dużo uczniów poddaje si. Po roku prawie nic nie rozumiałem i prawie nic nie mogłem powiedzieć. W tej chwili szukałem w internecie czegoś lepszego.
W końcu kupiłem 100 historyjek po polsku. Na początku to było za trudne dla mnie. Pamiętam, że ty zachęciłeś mnie, nie poddawaj się! Powoli zrobiłem kilka postępów. Codziennie jadąc do pracy słuchałem tego kursu. Nie przestałem chodzić do szkoły. Słuchanie tego kursu trwało dosyć długo, to nie było łatwe. Od kilku miesięcy (kilka miesięcy temu) kupiłem 365 Daily Polish Listening. Codziennie słucham i bardzo mi się podoba. Historyjki są zawsze interesujące. Najgorsze dla mnie jest, że w moim rodzinie nikogo nie mam żeby mówić po polsku. Mam nadzieję, że kiedyś nauczę się mówić płynnie po polsku. Do usłyszenia następnym razem.
Świetnie! Dzięki Fryderyk! Naprawdę wspaniały nagranie, mówisz dosyć wolno i bardzo dobrze, bo niektórzy ludzie starają się mówić bardzo szybko i wtedy czasami jest trudno zrozumieć. Jeśli ktoś mówi bardzo, bardzo szybko, a ma niezbyt dobry akcent – Ty akurat masz bardzo fajny akcent i bardzo dobrze mówisz po polsku – ale czasami niektórzy starają się mówić zbyt szybko, zupełnie niepotrzebnie.
Lepiej mówić powoli, tak jak ty to robisz i to mi się bardzo podoba. Mówisz bardzo wyraźnie, wszystko jest całkowicie zrozumiałe.
Dzięki za twoje doświadczenie, za to że przesłałeś na to nagranie, że mogliśmy posłuchać twojej historii. Tego jak Ty uczyłeś się języka polskiego i jak doszedłeś do tak wspaniałych rezultatów. Moje gratulacje! Super, bardzo fajnie!
Jeśli macie chęć, to zapraszam przysyłajcie swoje nagrania. Z przyjemnością je umieszczę w podcaście, ponieważ jest to doskonała inspiracja dla wszystkich i doskonały przykład. Mam nagrania od Frances, mam nagranie od Kelsey i tych nagrań posłuchamy następnym razem.
A teraz zapraszam Was na filmik, na filmik który przygotowałem na wakacjach. Chciałbym żebyśmy razem obejrzeli i będę komentował to co widzimy.
Tak jak mówiłem, najpierw pojechaliśmy do miejscowości Starkowo, która leży niedaleko Ustki, niedaleko morza, jakieś powiedzmy 10 km od morza i tam znaleźliśmy się w pięknej, starej Zagrodzie Śledziowej. Zapraszam Was do Starkowa. Jedziemy!
Kochani, to tyle na dziś. Myślę, że będziemy już kończyć. Zapraszam Was na następny podcast, który również będzie video-podcastem i również będziecie mogli zobaczyć ciekawy filmik. Mam nadzieję, że to jest ciekawy filmik dla Was, że to będzie ciekawy filmik dla Was. Filmik z miejscowości Borzyszkowy, ale nie tylko, będziemy również w Chojnicach, będziemy w różnych miejscach w okolicy. Zapraszam Was na ten filmik. Czekam na Wasze komentarze, czekam na wasze filmiki na FB, przysyłajcie krótkie filmiki. Jestem ciekaw jak spędzacie czas. To wszystko na dziś. Przysyłajcie nagrania do mnie. Jeśli macie jakieś pytania to oczywiście piszcie na FB, piszcie do mnie wiadomości, chętnie odpowiem na wasze pytania. To wszystko na dziś. Pozdrawiam Was bardzo, bardzo serdecznie. Trzymajcie się! Są jeszcze wakacje, odpoczywajcie, ale znajdźcie również trochę czasu na język polski. Życzę Wam miłego dnia, miłego wypoczynku, jak najwięcej w naturze, jak najwięcej spokoju, spędzajcie czas tak jak lubicie go spędzać najbardziej. Trzymajcie się, cześć, pa, pa, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.