This podcast is for Polish learners. Today I will tell you about Nicolaus Copernicus, astronomer who formulated heliocentric theory of the Universe. Listening and reading method is really effective in learning languages, I hope this podcast will help you improve your Polish fluency.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Jak się macie? Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na dzisiejsze spotkanie, oczywiście zapraszam na spotkanie z językiem polskim. Skoro słuchacie tego podcastu to prawdopodobnie wiecie już, że mam na imię Piotr, ale jak zawsze grzecznie jest się przedstawić na początek.
Zatem mam na imię Piotr i prowadzę ten podcast po to, żeby pomóc Wam nauczyć się mówić po polsku. Taki jest mój zamiar. Mam nadzieję, że to się uda. Chcę, żebyście dobrze rozumieli, gdy ktoś mówi po polsku i żebyście sami też mogli porozumiewać się po polsku.
Nie uczę Was zasad gramatycznych, bo po prostu uważam, że nie są najważniejsze. Najważniejsza jest komunikacja, komunikacja nawet z błędami, nikt nie nauczył się jeszcze mówić nie robiąc błędów. Nie ma takiego człowieka na świecie. Nawet ucząc się naszego pierwszego języka, czyli języka ojczystego, też popełniamy błędy i nadal je popełniamy nawet gdy mówimy w naszym języku przez 30, 40, 50 lat. Zatem zachęcam Was do robienia błędów. Róbcie jak najwięcej błędów, w ten sposób nauczycie się polskiego o wiele szybciej niż wkuwając na pamięć zasady gramatyczne. Wiecie co to znaczy – wkuwać na pamięć? Wkuwać na pamięć, to znaczy uczyć się na pamięć. Starać się coś zapamiętać.
Więc nie zachęcam Was do wkuwania na pamięć zasad gramatycznych, a zamiast tego zapraszam Was do posłuchania czegoś ciekawego po polsku. Dziś opowiem o człowieku, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Tym człowiekiem był oczywiście, wielki astronom, Mikołaj Kopernik.
Jednak zanim zacznę opowiadać o Koperniku, chcę żebyśmy posłuchali jednego z nagrań, które od Was dostałem, a konkretnie to nagranie dostałem od Justina. Stało się już tradycją, że przysyłacie do mnie swoje nagrania, a potem ich razem słuchamy. Bardzo mi jest miło, że dostaję od Was i dostaję od Was nagrania z różnych zakątków świata. Dziękuję Wam za nagrania i czekam na więcej!
Bardzo się cieszę, bo Justin jest pierwszą osobą z Filipin, która przysłała do mnie nagranie. To niesamowite, że również na Filipinach są osoby, które uczą się polskiego. Posłuchajmy nagrania od Justina.
Cześć Piotr! Mam na imię Justin i jestem z Filipin. Jestem słuchaczem twoich podcastów już od 2 miesięcy, ale intensywnie uczę się polskiego już od 7 miesięcy. Uczę się polskiego, bo od dawna już interesuję się polską kulturą i historią. Także chcę robić studia magisterskie w Polsce i chcę robić studia po polsku, dlatego nauka języka polskiego jest dla mnie ważna.
Przed słuchaniem twoich podcastów uczyłem się języka polskiego głównie przez listy słów, książki o gramatyce, lekcje i wymiany językowe przez Skype. Na początku to bardzo mi pomagało, że mogłem robić zdanie z łatwością, ale po kilku miesiącach zauważyłem, że taki sposób nauki już nie działa w średniozaawansowanym poziomie, bo zauważyłem, że mowię po polsku zupełnie różnie niż Polacy. Ale kiedy zacząłem słuchać twoich podcastów i czytam razem z transkrypcją zrobiłem wielkie postępy i chcę podziękować ci za to, że twoje kursy, podcasty i inne materiały w twojej stronie Realpolish bardzo mi pomagają. I nie tylko w strukturze językowej, albo intonacji, ale także rozpalają moją motywację w języku polskim. To wszystko co chcę powiedzieć, cześć, pa, pa!
Dziękuję bardzo za interesujące materiały, które nie pojawiają się w książce gramatycznej. Bez ciebie i twoich podcastów takie postępy to niemożliwe.
Dziękuję bardzo! Bardzo pięknie mówisz po polsku, naprawdę wspaniała robota. Jestem pod wrażeniem, bo mówisz, że uczysz się dopiero od 7 miesięcy. To naprawdę bardzo krótko, bardzo szybko wszedłeś na wysoki poziom, moje gratulacje. Naprawdę jestem pod wielkim wrażeniem.
Cześć Piotr! Mam na imię Hans, jestem Boliwijczykiem z Ameryki Południowej. Mieszkam w Polsce około 5 lat. Wygląda jak długo czasu, ale jeszcze nie mogę mowić płynnie po polsku. Trzy miesiące temu zdecydowałem uczyć się intensywnie. Dlatego, że dużo czytałem książki do gramatyki, wszystko na pamięć, ale niestety rezultat nie był dobry, bo każdy raz jak rozmawiałem z moimi kolegami, myślałem… po pierwsze jak przypadki, rodzaj, czy liczba mnoga, pojedyncza i tak dalej. Było trudno. Jak czasami Polacy mówią – masakra! To moje ulubione słowo po polsku.
Potem znalazłem twój podcast i na prawdę bardzo podoba mi się. Słucham codziennie minimum jeden raz. Teraz myślę, że mój polski jest lepszy. Oczywiście muszę dużo poprawić. Mam nadzieję w tym grudniu będę mowić po polsku lepiej. No, to wszystko, bardzo dziękuję. Jeszcze raz twoje podcasty są naprawdę super. To było moje pierwsze nagranie, a druga… następny będzie lepiej. To wszystko, trzymaj się, do widzenia, pa!
Dziękuję bardzo! Historia podobna, do innych prawda? Ale Hans na szczęście już zmienił metodę i na efekt nie trzeba było długo czekać. Brawo! Świetnie mówisz po polsku, bardzo mi się podoba.
Hans, pamiętaj – poco a poco – czyli pomału do przodu, każdego dnia robisz mały krok, tak to właśnie działa. Dobrze, że słuchasz codziennie czegoś po polsku, to jest najważniejsze. Pamiętajcie najważniejsze to nie robić przerw. Mózg musi przyzwyczaić się do innego języka, i żeby to się stało musimy słuchać, czytać codziennie.
Hans niedawno pytał mnie w liście o książki do gramatyki, bo musi zdać egzamin gramatyczny. Czasami potrzebujemy jakiegoś dokumentu potwierdzającego naszą umiejętność innego języka. Niestety wciąż takie dokumenty są potrzebne. To jest niesamowite, że nie jest ważne jak porozumiewamy się w danym języku, ważne jest czy mamy odpowiedni dokument. Dokument, który kosztuje niemało, 160-180 euro, tyle kosztuje taki dokument, kawałek papieru, który mówi o tym, że znamy gramatykę języka polskiego i wszystkie końcówki podczas testu wpisaliśmy bezbłędnie.
Wracając do książki, o którą pytał mnie Hugo. Niestety nic Wam nie polecę, bo nie znam dobrej książki do gramatyki, być może takie są, nie wiem, nie interesowałem się tym, nie szukałem.
Ja polecam Wam metodę naturalną, metodę słuchania i czytania. To naprawdę działa! Mam wiele dowodów od Was, że to działa i czekam na więcej, czekam na wasze nagrania, opowiedzcie o sobie, o tym jak uczycie się, może ktoś poleci jakąś świetną książkę do gramatyki przy okazji. Zapraszam.
Kochani, to tyle na dziś, powoli będziemy kończyć nasze spotkanie. Dziękuję wszystkim za listy, wiadomości, komentarze, to wspaniale, że jesteście ze mną w kontakcie. To dla mnie bardzo ważne, ponieważ bez Was to wszystko jest bez sensu. To wszystko jest tylko dzięki Wam!
Dziękuję Justinowi, dziękuję Hugo, i dziękuję wszystkim, którzy słuchacie tego podcastu. Jestem tu po to, żeby Wam pomagać w nauce polskiego. Jestem z Wami, jeśli macie jakieś wątpliwości, pytania, to proszę piszcie do mnie.
Trzymajcie się zdrowo, to tyle na dziś, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)
- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.