This podcast is for Polish learners. Here you can learn Polish by listening and reading. In this episode I’m talking about Voynich manuscript. Listening and reading method is really effective in learning languages, I hope this podcast will help you improve your Polish fluency.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Witajcie, witam wszystkich bardzo serdecznie! Tu mówi do was Piotr, prosto z Warszawy zaprasza Was na najnowszy podcast.
Jak zwykle podcast po polsku, tu razem ze mną przy mojej małej pomocy uczyć się języka polskiego. Mówię przy mojej małej pomocy, bo wszystko to co najważniejsze musicie zrobić sami. To Wy musicie nauczyć się języka.
Ktoś powiedział że języka nie można nauczać, języka można się tylko nauczyć. Myślę, że to bardzo, bardzo prawdziwe. Dlatego ja Was nie uczę polskiego, daję Wam tylko materiały, które możecie sami wykorzystać, które mam nadzieję, są ciekawe są interesujące dla Was, są inspirujące, i w ten sposób mam zamiar pomagać Wam w nauce języka polskiego. Mam nadzieję, że to jest przydatne.
Ten podcast prowadzę już od wielu lat i dostaję od Was wiele informacji zwrotnych, wiele maili wiele komentarzy, które mówią mi, że tak jest, że faktycznie pomaga Wam ten podcast w nauce języka polskiego. W samodzielnej nauce i ja z tego się bardzo, bardzo cieszę. Jestem bardzo dumny z tego, że udaje mi się pomagać Wam w nauce języka polskiego. Dostaję od Was wiele informacji na ten temat i dziś również posłuchamy nagrań od Was. Ten podcast robimy razem, ten podcast robimy razem, nie tylko słyszycie to mój głos, ale są również tutaj nagrania, które dostaję od Was. Jesteście częścią tego podcastu za co bardzo serdecznie Wam dziękuję.
Jest to dla mnie wielka, wielka przyjemność, że dostaję od Was nagrania, że chwalicie się tym jak wspaniale mówicie po polsku. I to dla mnie wielka motywacja, żeby pomagać wam widzę jak chętnie uczycie się polskiego, jakie robicie postępy, to bardzo wspaniała rzecz. Naprawdę cudownie.
Nagranie od Borjanny
Dziś chciałbym żebyśmy posłuchali nagrania, na początek, nagrania od bo Borjanny z Bułgarii. Posłuchajcie co powiedziała.
Cześć Piotr! Co u ciebie słychać? Mam nadzieję że to nagranie sprawić Ci przyjemność. Mówi do ciebie Borjana z Bułgarii. Mam 36 lat i mieszkam Sofi. Sofia to stolica Bułgarii. Mam dwoje dzieci chłopiec nazywa się Filip i ma 10 lat, a dziewczynka ma na imię Wiara i ma 8 lat.
Zaczęłam uczyć się polskiego w czerwcu tego roku samodzielnie jako hobby i na początku prawie jak żart. Najpierw oglądałam Świnkę Peppę po polsku to są bardzo miłe i filmiki dla dzieci. Znalazłam transkrypty niektórych odcinków przetłumaczone na rosyjski i wielokrotnie ich słuchałam czytałam i powtarzałam. Potem znalazłam jeden z twoich podcastów przypadkiem na YouTubie. To był podcast “Bajka dla dorosłych”. Kiedy posłuchałam tej części, w której się przywitasz ze słuchaczami, byłam zaskoczona, że wszystko zrozumiałam. Samą bajkę wtedy nie potrafiłam zrozumieć, ale skoro zrozumiałam to co ty mówiłaś na początku podcastu, to wtedy byłoby to możliwe nauczyć się polskiego samodzielnie, tak? Przynajmniej tak sobie pomyślałam i zabrałam się do pracy poważnie.
Teraz jeśli w ogóle potrafię mówić po polsku, to jest przede wszystkim dzięki tobie, więc jestem ci naprawdę bardzo, bardzo, bardzo wdzięczna.
Pracuję jako redaktorka sprawozdań o sektorach gospodarki, kilka państw w północnej i wschodniej Azji. To brzmi chyba skomplikowanie, ale nie jest. To znaczy, że piszę sprawozdania po angielsku na te tematy i równocześnie edytuję sprawozdania napisane przez innych.
To jest interesująca praca, ale zbyt samotna i często się zdarza, że nie mówię nic do nikogo przez cały dzień. Więc słucham twoich podcastów i innych materiałów i one są dla mnie jak przyjaciele, którzy rozmawiają ze mną kiedy robię przerwę.
Bardzo mi się podobają także twoje webinary, ale niestety nie mogę brać w nich udziału, ponieważ nie mam konta na Facebooku, a oprócz tego w piątki po pracy jedziemy z moją rodziną na działkę i o 8:00 czasu polskiego nie mogę być przy komputerze. Ale to nie szkodzi, bo oglądam powtórki webinarów na twojej stronie. Na działce biały słuchać Polskiego Radia Jedynki podczas gotowania obiadów, albo przygotowania przetworów na zimę. To naprawdę świetna zabawa, bo ćwiczę słuchania po polsku, a jednocześnie dowiaduję się co dzieje się w Polsce i jednocześnie gotuję.
Bardzo lubię polską literaturę. Kilka lat temu przeczytałam “Lalkę” i “Emancypantka” Bolesława Prusa po bułgarsku oczywiście, a później przeczytałam powieści “Cham” Elizy Orzeszkowej i “Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Kupiłam w sobie także “Chłopi” i “Ziemia obiecana” Władysława Reymonta oraz “Pana Tadeusza”, ale już nie chce czytać polskie książki po bułgarsku, chcę więcej i więcej. Dlatego uczę się polskiego i na razie naprawdę nie mam czasu na czytanie takich długich książek.
Jednak chce ci się pochwalić, że dzięki jednemu z twoich webinarów przeczytałam po polsku “Kamizelkę” Bolesława Prusa. To jest tylko opowiadaniem znacznie krótszym niż te piękne powieści, o których mówiłam, ale sprawiło mi to wielką przyjemność.
Dwa trzy lata temu znalazłam kilka wierszy Adama Mickiewicza i Adama Asnyka, pięknie przetłumaczone po angielsku. Chodzi mi na przykład o wierszach “Niepewność”, “Do młodych”, “Daremne żale”, “Między nami nic nie było” i “Jednego serca”, a teraz potrafię je czytać i rozumieć po polsku i to jest naprawdę niesamowite.
Także bardzo mi się podobają niektóre piosenki Lory szafran i Seweryna Krajewskiego.
Mówiłam chyba za długo dziś i będę już skończyła. Jeszcze raz bardzo ci dziękuję za wszystko to co robisz dla nas wszystkich, którzy mają chęć nauczyć się polskiego. Trzymaj się zdrowo, część!
Dziękuję bardzo za pozdrowienia. Dziękuję bardzo za wspaniałe nagranie naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem. Jak Wy szybko uczyć się!
Nagranie od Olgi
Dzień dobry Piotr! Słucham już długo twoich podcastów i bardzo oni mnie się podobają. Postanowiłam nagrać dla ciebie audio i opowiadać o sobie.
Nazywam się Olga, mam 30 lat jestem Rosjanką z Murmańska. To jest na północy Rosji, ale mieszkam teraz w Tromso w Norwegii już 16 lat.
Ja pracuję jako nauczycielka języka norweskiego w szkole językowej. Naprawdę lubię uczyć ludzi innych języków. Sama też lubię uczyć się różnych języków. Język odzwierciedla mentalność i kulturę narodów i znajomość języka jest ważna dla zrozumienia ludzi z innych krajów.
Ale dla mnie polski język jest interesujący nie tylko dlatego. Moja prababka była Polską z Warszawy i ja czuję związek z polską kulturą i ludźmi. Mam dużo polskich przyjaciół i studentów tutaj w Tromso. Oni mi bardzo pomagają w nauce języka polskiego. Także twoje podcasty Dziękuję za nie.
Myślę, że twój sposób uczenie języka jest efektywny i ciekawy. Ja chciałabym uczyć Polaków języka norweskiego po polsku, ale potrzebuję do tego znać polski lepiej. Pana podcasty w tym mi pomagają. Pozdrawiam cię serdecznie, Olga
Dziękuję Oldze bardzo serdecznie za nagranie, świetne nagranie. Jak widzimy różne są motywację. Najważniejsze jest znaleźć swoją motywację do nauki języka. Olga ma przodków z Polski i dlatego między innymi zaczęła uczyć się polskiego. Chce pomagać Polakom uczyć się norweskiego. Borjana interesuje się polską kulturą, polską literaturą i dla niej ten powód był ważny, żeby rozpocząć naukę języka polskiego.
Najważniejsze znaleźć swój powód, znaleźć swoją motywację. Po co chcemy uczyć się, po co chcemy spędzić czas słuchając języka.
Jeśli będziemy wiedzieć po co to robimy wtedy na pewno znajdziemy czas. Niektórzy mówią nie uczę się języków obcych, bo nie mam na to czasu. Kochani, ja myślę że jeśli coś lubimy robić to na to zawsze znajdziemy czas. Jeśli ktoś lubi oglądać telewizję to robi to, znajduje na to czas. Jeśli ktoś lubi uprawiać sport, to znajduje na to czas. Jeśli ktoś chce nauczyć się polskiego, to na pewno znajdzie również na to czas.
Kochani, powoli będziemy kończyć dzisiejszy podcast. Zachęcam Was do poszukania w internecie informacji na temat księgi, manuskrypt Wojnicza i obejrzenia sobie ilustracji – bardzo, bardzo interesujące. Myślę, że porozmawiamy o tym jeszcze webinarze, który będę dla Was prowadził. Nie wiem czy wszyscy wiecie, że prowadzę dla Was webinary i możecie obejrzeć wszystkie webinary, które dla was prowadziłem do tej pory w klubie VIP.
Zachęcam Was do korzystania z klubu VIP.Jeśli jesteście subskrybenta mi klubu VIP to macie otwartą transkrypcje możecie czytać i słuchać jednocześnie podcastów. Macie filmiki,w których opowiadam Wam wiele ciekawych rzeczy. Pokazuje wam fragmenty filmów, które analizujemy i w ten sposób uczymy się języka polskiego, zachęcam Was do korzystania z tego.
Zachęcam Was również do spróbowania moich programów 100 Daily Polish Stories i 365 Daily Polish Listening. To programy dla… pierwszy dla początkujących i drugi dla średnio zaawansowanych, możecie założyć subskrypcje i jeśli uznacie, że to nie jest dla Was możecie w każdym momencie ją przerwać. Wystarczy napisać do mnie email i ja dla Was to zrobię, ale możecie również zrobić to w swoim panelu PayPal i nie ma żadnego problemu. Możecie subskrybować tylko przez miesiąc zobaczyć czy Wam pasuje ten program i przerwać go, jeśli tak nie jest lub oczywiście kontynuować do końca. Zachęcam Was do spróbowania.
Moi drodzy i tak powoli dobiegamy do końca dzisiejszego podcastu. jeszcze raz chciałbym Wam podziękować za wysłuchanie całej audycji, podziękować za Wasze komentarze, za Wasze nagrania, wspaniałe nagrania, które do mnie przysyłacie. Czekam na więcej, czekam na kolejne nagrania od Was. Czekam na listy, czekam na informacje od Was jak wam idzie to dla mnie bardzo ważne.
Jesteście naprawdę niesamowici bez Was to wszystko nie miałoby sensu, to wszystko jest robione dla Was, przy waszej pomocy. Naprawdę dziękuję Wam za wszystko.
Dzięki! To tyle na dziś pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie! Do następnego razu, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)
- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.