In this episode of Learn Polish Podcast I telling about Leonardo da Vinci, the prime exemplar of the Renaissance Man. The Mona Lisa is the most famous of his works and do you think it is the best portrait he ever made? I’m sure this interesting way you will boost up your level of Polish.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć, moi drodzy! Jak się macie? Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na podcast po polsku. Mam na imię Piotr, prowadzę dla Was ten podcast od kilku już lat, bo chcę pomóc Wam w ten sposób nauczyć się języka polskiego.
Niektórzy mówią, że to jest najtrudniejszy język, a jeśli nie najtrudniejszy to bardzo, bardzo trudny, wszystko przez bardzo trudną gramatykę. Dlatego ja polecam Wam wcale nie zajmować się gramatyką — Co ty mówisz Piotr? Gramatyka to podstawa, najpierw uczysz się gramatyki, potem wszystkich słów i w końcu możesz mówić po polsku — Niektórzy tak myślą, ale wydaje mi się, że nie mają racji, prawdę mówiąc jestem pewien, że nie mają racji.
Potwierdzają to liczne badania, jasne, że to nie ja robiłem te badania, nie ja, ale możecie poczytać o hipotezie profesora Stevena Krashena, która mówi, że najlepszym sposobem na naukę języka jest czytanie i słuchanie tego co się lubi. Nie tego co każe nauczyciel, tylko tego co sami chcemy przeczytać, tego co nas interesuje.
Niestety w szkołach wciąż nie chcą wprowadzić tej metody. Myślę, że jest spowodowane jedną rzeczą, oczywiście to są pieniądze. Jeśłi nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Podręczniki, egzaminy, testy, szkoły językowe to wszystko jest jednym wielkim biznesem.
Mam nadzieję, że do słuchania mojego podcastu nie musicie się zmuszać, mam nadzieję, że robicie to z przyjemnością. W każdym razie mogę Wam obiecać, że dopóki będziecie słuchać, dopóty będę dla Was robił podcasty, bo ja mam z tego wielką przyjemność. Jeszcze większą, gdy dostaję od Was te wspaniałe nagrania, w których opowiadacie swoją historię, historię waszego zainteresowania językiem polskim, a czasem nawet miłości do języka polskiego.
Dziś posłuchamy dwóch nagrań od Marka i od Władysława. Marek jest z Austrii, bardzo pozdrawiam wszystkich Austriaków, ostatnio, nie tak dawno spotkaliśmy się z Gabem, który mieszka w niedaleko miasta Linz. To było bardzo miłe spotkanie, pozdrawiam cię Gab!
Nagranie od Markusa
A teraz nagranie od Marka, który świetnie mówi po polsku, świetnie też pisze po polsku, bo dostałem od niego również list. Posłuchajcie sami.
Cześć Piotr! Mam na imię Markus, czyli Marek po polsku. Myślę, że ty i ja jesteśmy w tym samym wieku, ja mam 53 lata. Jestem Austriakiem i w ciągu ostatnich 15 lat mieszkałem i pracowałem za granicą. Niestety nie w Polsce, ale w Rumunii, a teraz w Tunisie. No, dlaczego uczę się po polsku?
Moja żona pochodzi z Krakowa, więc pierwszy raz uczyłem się po polsku już 25 lat temu. Teściowa jest polonistką i pomogła.
Ta firma, w której przedtem pracowałem, miała też klientów w Polsce i rozmawiałem codziennie po polsku. Nawet prowadziłem negocjacje, nie trudne, ale negocjacje i myślę, że bylem na dobrym poziomie z moim polskim. Parę lat później zmieniłem pracę i potem taka nowa firma zaoferowała mi bardzo interesującą pracę w Rumunii w kontekście Post-merger integration. To była bardzo dobra praca, ale nie dobre dla mojej znajomości języka polskiego. Dużo, dużo, prawie wszystko zapomniałem i nawet z pomocą żony nie osiągnąłem takiego poziomu jak w dawnych czasach.
Lata minęły i niestety nie poprawiłem mojego polskiego i w jakimś momencie się zdecydowałem — Ja chcę profesjonalnego nauczyciela języka polskiego. I w kwietniu zeszłego roku znalazłem nauczycielkę w Krakowie i od tego czasu mamy lekcje raz czy dwa razy w tygodniu przez Skype. Parę miesięcy temu ta nauczycielka zwróciła moją uwagę na twoją stronę. Natychmiast zarejestrowałem się do tego programu i parę dni temu do VIP Club. W międzyczasie posłuchałem też kilka twoich podcastów. Bardzo interesujące, ale nie tylko w kontekście języka, ale z powodu treści twoich tekstów.
Na przykład parę minut temu posłuchałem starszego podcastu o sztucznej inteligencji, to daje mi do myślenia. Bardzo ci dziękuję, że zbierasz wszystkie te informacje. To musi być ogromna praca dla ciebie: wybierać temat, zbierać informacje i tłumaczyć je na język, który ludzie jak ja rozumieją.
Moje regularne lekcje i twoje teksty podcastów są dla mnie bardzo dobrą mieszanką, na przykład słuchać jednego z twoich podcastów i potem pisać streszczenie i dyskutować z nauczycielką.
Mam nadzieję, że nie znudziłem cię moim gadaniem. A!… za parę miesięcy wrócę do domu do Wiednia po 15 latach za granicą. Wiedeń jest bliżej do Krakowa jak Tunis i mam zamiar spotkać się z polskimi kolegami o wiele częściej. Co 2 miesiące, nie co 2 lata jak teraz.
Życzę ci wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i jeszcze raz dziękuję za twoje podcasty i teksty. Pozdrawiam serdecznie, pa, pa!
Dziękuję bardzo Marek, wspaniale mówisz po polsku. Jeśli teraz mówisz gorzej niż kiedyś, to wyobrażam sobie jak dobrze mówiłeś kiedyś. Naprawdę jesteś na bardzo wysokim poziomie.
Nagranie od Władysława
Ale tak jak Wam obiecałem na koniec posłuchamy jeszcze nagrania od Władysława.
Dzień dobry Piotrze. Nareszcie nagrywam to nagranie dla ciebie z czego jestem bardzo zadowolony. Nazywam się Władyslaw Korotkin i jestem z Mińska. Mam 16 lat i już tego lata skończę szkołę średnią, będę zaczynał studia w Polsce. I właśnie dlatego uczę się polskiego.
Zacząłem naukę polskiego półtora roku temu, kiedy mój ojciec dostał Kartę Polaka i zachęcił mnie do nauki właśnie tego języka. Od tego momentu mam lekcje w Szkole Języka Polskiego. O twoich podcastach dowiedziałem się dopiero we wrześniu 2018 roku i od razu polubiłem twoje nagrania.
Masz bardzo piękny głos, opowiadasz interesujące historie i oczywiście podczas słuchania podnoszę swój poziom rozumienia polskiego.
Dziękuję ci bardzo za twoją pracę i za to, że dowolna osoba może za darmo posłuchać twoich nagrań i uczyć się polskiego podczas wykonywania innych spraw.
Od samego początku nauki polskiego zakochałem się w tym języku i zacząłem aktywnie go się uczyć: czytać książki, słuchać nagrań, pisać eseje, korespondować i rozmawiać z Polakami. Każdego dnia podnosiłem poziom języka i jednego (pewnego) dnia zdecydowałem się założyć Klub Języka Polskiego w Mińsku. Więc na początku marca 2019 roku zacząłem budować ten klub. Znalazłem dobrą ekipę i organizację, która pomaga nam finansowo i za niedługo to wszystko zaczęło działać. Chyba masz pytanie — Jak działa ten klub? — No, to ja ci powiem.
Do nas przychodzą ludzie, którzy chociaż trochę znają polski i mogą mowić. Razem pijemy herbatę lub kawę z ciastkami. Dyskutujemy na różne tematy zaczynając od sportu do komunikacji międzyludzkiej i po prostu fajnie spędzamy czas. Ten klub działa już miesiąc i przez ten czas mieliśmy trzy spotkania.
Poznałem sporo interesujących ludzi i zdobyłem niezbędne doświadczenia. W jednej sekcji społecznościowej mamy stronę klubu, gdzie ja napisałem o twojej stronie internetowej i o twoich podcastach, bo chciałbym żeby więcej ludzi korzystało z tej możliwości. Wszystkie linki wysłałem razem z tym nagraniem.
W końcu mogę powiedzieć, że język polski kapitalnie wpływa na moje życie i to jest po prostu cholernie fajne.
Jeszcze raz dziękuję ci za wszystko co ty robisz. Wielkiego powodzenia, pa, pa!
Wielkie dzięki dla Władysława! Wspaniała inicjatywa, Władysław ma tylko 16 lat i założył klub języka polskiego. Jestem pewien, że Władysław da sobie radę w życiu, prowadzenie takiego klubu to na pewno świetna szkoła. Zresztą Władysław sam mówi, że to jest cholernie fajne.
Jeśli mieszkacie w Mińsku, albo gdzieś w okolicy to myślę, że możecie wstąpić do tego klubu. Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://vk.com/polishclub_pup lub na Instagramie https://www.instagram.com/polishclub.pup/
Gratuluję Władysławowi, cieszę się, że klub zaczyna działać, życzę powodzenia, a przede wszystkim dużo zabawy i przyjemności z nauki języka polskiego. Pozdrawiam serdecznie klubowiczów i dziękuję Władysławowi za nagranie.
Wielkie dzięki również dla Marka, wielkie dzięki dla Was wszystkich, którzy słuchaliście podcastu. Oczywiście bez Was to wszystko nie miałoby sensu. Dzięki, że jesteście, że słuchacie, że piszecie do mnie. Jesteśmy w kontakcie. Nie wahajcie się pisać na FB, albo w komentarzach jeśli macie jakieś pytania. Wszystkich użytkowników moich kursów zapraszam na webinary, tam również możecie zadawać pytania. Żeby brać udział w webianrach wystarczy być użytkownikiem dowolnego kursu z mojej strony, to może być 100 historyjek po polsku, albo 365 historyjek, użytkownicy klubu VIP też mogą uczestniczyć w webinarach. Zapraszam bardzo serdecznie!
Wielkie dzięki dla wszystkich, pozdrawiam Was bardzo serdecznie, jestem z Wami, trzymajcie się zdrowo, dziękuję za dziś i do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.