In this Learn Real Podcast I’m talking about the situation in Hong Kong. Why are people from Hong Kong protesting? I’m sure it will be an interesting way for you to practice your understanding. There is a Polish transcript available for each user of my learning Polish programs, so you can read and listen at the same time.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Jak się macie?
Zapraszam wszystkich na dzisiejszy podcast. Myślę, że spodziewacie się, że będę mówił po polsku, to nie będzie niespodzianka. Oczywiście tak będzie, bo jestem pewien, że jesteście tu, żeby trenować swój język polski, ale mam też nadzieję, że nie tylko, że jesteście tu, bo po prostu lubicie spędzać czas ze mną, tak samo jak ja lubię spędzać czas z Wami.
Wielkie dzięki za to! Wielkie dzięki za to, że słuchacie moich podcastów, że piszecie komentarze, że dajecie mi pozytywne opinie w różnych aplikacjach do słuchania podcastów. To jest dla mnie bardzo miłe, bardzo Wam za to dziękuję. Niestety nie mam możliwości podziękować za te opinie, tak mi się wydaje, bezpośrednio w aplikacjach, przynajmniej nie wiem jak to zrobić, ale chciałbym to zrobić chociaż tutaj. Wielkie dzięki! Wielkie dzięki dla wszystkich za pozytywne opinie! Bardzo, bardzo mi miło!
Dziękuję też za nagrania, które do mnie przysyłacie. Jak się dziś przekonacie, to nie są tylko nagrania waszej mowy, tego jak mówicie, ale również nagrania piosenek. Na koniec podcastu posłuchamy pięknej piosenki od Kenna z Danii. À propos Danii, słyszałem, że Donald Trump chce kupić Grenlandię od Danii. Come on! Czy Stany nie są już wystarczająco duże, potrzebują jeszcze Grenlandii? No nie wiem…
Zatem piosenki posłuchamy na koniec. Dziś będę, jak się pewnie domyślacie po przeczytaniu tytułu, będę mówił o Hongkongu. Nie wiem czy wiecie, po polsku Hongkong zapisuje się jednym słowem, nie tak jak po angielsku dwoma słowami Hong i Kong. Po polsku to jedno słowo Hongkong.
Zanim zacznę temat Hongkongu, chciałbym, żebyśmy przenieśli się, trochę bliżej, do Kaliningradu. Aleksandra z Kaliningradu przysłała swoje nagranie. Nie wszyscy być może wiedzą, że Polska ma granicę z Rosją. To właśnie jest granica z obwodem kaliningradzkim, który jest oddzielony od reszty Rosji. Jest jakby wyspą. Żeby dostać się samochodem na przykład do Moskwy z Kaliningradu, trzeba pokonać przynajmniej dwie granice. Zobaczcie na mapie jeśli nie wiecie jak to wygląda. Po polsku Kaliningrad nazywa się Królewiec. Miasto Kaliningrad to po polsku Królewiec.
Posłuchajmy więc nagrania od Aleksandry z Królewca.
Nagranie od Aleksandry
Cześć Piotr! Mam na imię Aleksandra. Mam 29 lat, jestem z Rosji. Mieszkam w Kaliningradzki i tak jak obwód kaliningradzki graniczy z Polską jeżdżę często do Polski. Bardzo lubię ten kraj. Kiedy byłam małą dziewczynką jeździłam do Polski prawie każdego roku, latem. Dlatego Polska jest dla mnie silnie związana ze szczęśliwymi chwilami z mojego dzieciństwa: z wakacjami, słońcem, zabawą.
Ostatnio, w lutym tego roku, postanowiłam, że będę uczyć się polskiego. I muszę powiedzieć, że uwielbiam uczyć się języków obcych samodzielnie. Jestem na przykład nauczycielką angielskiego i uczyłam się też niemieckiego, francuskiego, trochę włoskiego i teraz staram się też uczyć hiszpańskiego.
I polskie to jest naprawdę 5 lub 6 język, który zdecydowałam się uczyć i też postanowiłam uczyć się samodzielnie. Tak jak polski jest podobny do rosyjskiego i moja mama na przykład mówi, moim zdaniem dobrze, po polsku i może mi pomóc. Myślałam, że nie będzie to ciężko. Ale kiedy zobaczyłam jak czytać kombinacje liter, zrozumiałam, że jest trudność w pisaniu dla mnie i nie będzie to łatwo.
Nie wiem jak to wyjaśnić, ale te kombinacje mi mieszały się z kombinacjami z innych języków i to było dla mnie ciężko na początku. I muszę powiedzieć, że zwykle zaczynam uczyć się języków obcych przez słuchanie na przykład Pimsleur’a czy innych programów. Dla mnie, jak i dla wielu innych osób, jest najważniejsze na początku czerpać przyjemność z nauki języka i zyskać szybkie wyniki, żeby było pragnienie uczyć się języka dalej.
Dla mnie na przykład bardzo ważne jest też zrozumieć słowo pisane. I z polskim miałam problemy. Nie wiedziałam niestety wtedy o twoich kursach i zdecydowałam się pójść na lekcje polskiego do grupy. Muszę powiedzieć, że byłam zaskoczona, ale z trudem znalazłam szkołę, gdzie były miejsca, bo polski język w Kaliningradzie uczy wiele osób, myślę, że tak… w końcu zapisałam się na zajęcia raz w tygodniu do Polskiego Centrum Kultury w Kaliningradzie. I zajęcia prowadzi stuprocentowy Polak, i to jest naprawdę wspaniałe i lubię te kursy, ale oprócz kursów oczywiście zaczęłam się uczyć codziennie polskiego w domu, bo wiem, że jeżeli chcesz osiągnąć wynik to trzeba uczyć się codziennie, nie raz w tygodniu.
Przez miesiąc – dwa, uczenia się polskiego zrozumiałam, że muszę znaleźć podcast po polsku, aby więcej słuchać i znalazłam twój podcast. Od razu zakochałam się w twoim podcaście i chcę powiedzieć, że ty otwierasz bardzo ciekawe tematy i mówisz prostym językiem i jak wielu zauważa masz bardzo przyjemny głos.
Po miesiącu, dwóch słuchania twoich podcastów zaczęłam myśleć po polsku, dla mnie to wskaźnik sukcesu w nauce języka, i ja chcę ci bardzo podziękować, bo mogę sobie wyobrazić jak to jest ciężka praca robić podcasty, ale czuje że jesteś szczęśliwym człowiekiem, bo robisz to co ci się podoba i masz ogromną ilość fanów i ja w ich liczbie.
Życzę tobie i twojej rodzinie zdrowia, szczęścia i mam nadzieję, że będziesz mógł dobrze odpocząć latem, pa, pa!
Bardzo dziękuję! Wspaniałe nagranie. Gratuluję Ci Aleksandro dobrej znajomości języka polskiego i dziękuję także za miłe słowa. Mam wiele bardzo podobnych spostrzeżeń jak Ty, co do uczenia się języków.
Ja też uważam, że samo zapisanie się na kurs to jeszcze nie wszystko, że trzeba też dużo słuchać w domu. Oczywiście kurs może być wspaniały, może być świetną motywacją do nauki, bo spotykamy się tam z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Oni też chcą nauczyć się języka polskiego i na pewno jest bardzo dobre, ale to nigdy nie zastąpi pracy, którą musimy wykonać w domu. Pamiętajcie o tym, kurs to jeszcze nie wszystko.
Aleksandra mówi o myśleniu po polsku, o tym, że zaczęła myśleć po polsku. Dla mnie to jest kluczowa rzecz. Kluczowa, czyli najważniejsza rzecz. W momencie, gdy przestaniecie tłumaczyć z polskiego na swój język i odwrotnie, wtedy nauka polskiego znacznie przyspieszy. Musicie nauczyć się myśleć po polsku. Nie można tłumaczyć w jedną i w drugą stronę w głowie. Dlatego zrobiłem kurs 100 historyjek. Moim zamiarem było przygotowanie Was do tego, żebyście myśleli po polsku. Tam trzeba jak najszybciej odpowiadać po polsku na bardzo łatwe, proste pytania i to jest właśnie ćwiczenie myślenia po polsku. Nie masz czasu na tłumaczenie, musisz od razu odpowiedzieć na pytanie. Potem oczywiście słyszysz moją odpowiedź i wiesz czy odpowiadasz dobrze.
Zatem teraz już zapraszam Was, posłuchajcie piosenki w wykonaniu Kenna. Zapraszam serdecznie.
Wielkie dzięki, Kenn! Wspaniałe wykonanie, jesteś prawdziwym artystą.
Muszę powiedzieć, że kiedy zaczynałem robić podcasty 9 lat temu, nawet przez myśl nie przeszło mi, że powstanie z tego taka wspaniała sprawa, że będę miał aż tylu przyjaciół, że poznam tylu wspaniałych ludzi.
Nie znamy się wszyscy osobiście, ale jest mi naprawdę przyjemnie, że tworzymy fajną paczkę przyjaciół, fajną grupę ludzi, którzy mają podobne zainteresowania. Jestem bardzo, bardzo szczęśliwy, że to się stało.
Wielkie dzięki dla Kenna! Wielkie dzięki dla Aleksandry! Dziękuję Wam wszystkim. Jesteście wspaniali. Dzięki za wysłuchanie dzisiejszego podcastu. Pozdrawiam wszystkich w Hongkongu! Trzymajcie się!!! Trzymajcie się!
Zapraszam na kolejne podcasty. Nie poddawajcie się, język polski nie jest taki trudny jak się niektórym wydaje, to tylko kwestia czasu, każdy kiedyś zaczynał i każdy ma chwile zwątpienia, ale tylko ten kto się nie podda dojdzie do celu. Ja wiem, to łatwo się mówi, a trudniej się robi. Nikt nie powiedział, że nauka języków jest łatwa. To trwa, trwa, ale jeśli ktoś lubi ten proces, proces nauki, wtedy dojście do celu nie ma takiego znaczenia. Ważny jest proces, ważne jest to co robimy teraz.
To wszystko na dziś, pozdrawiam Was bardzo serdecznie i oczywiście zapraszam następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.