In this learning about the Polish podcast, I’m talking about Quentin Tarantino’s latest film “Once Upon a Time in Hollywood”, and about the Manson Family, Sharon Tate and about Polish director Roman Polanski. Of course, you can read while listening, and there is a Polish transcription available for active members.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na podcast, pozwólcie, że będę mówił do Was po polsku.
Bueno, me gustaría hablar español, pero este es un podcast en el que quiero ayudarte a hablar polaco, así que es mejor que hable polaco, ¿no?
Nie martwcie się, nie będę mówił po hiszpańsku. Wiecie co, chciałbym to kiedyś zrobić. Żeby nauczyć się mówić dobrze, mógłbym założyć podcast po hiszpańsku i chociaż robię błędy to byłby fajny trening, prawda? W tej chwili nie mam jednak no to czasu, więc pozostanie to na razie w mojej głowie tylko, w moich planach, może, może kiedyś.
Wy też możecie to zrobić, ale po polsku, bo przecież uczycie się języka polskiego. Z tego co wiem, wiele osób jest na bardzo wysokim poziomie. Oczywiście robienie podcastu zajmuje mnóstwo czasu, to nie jest pomysł dobry dla każdego, ale nie trzeba od razu robić całego podcastu. Jeśli macie chęć to możecie przysłać do mnie nagranie swojego głosu, możecie powiedzieć po polsku tylko trochę o sobie i to będzie taki mini, minipodcast, 2-3 minuty… jeśli czujecie, że macie chęć zrobić takie nagranie, to zapraszam, zapraszam bardzo serdecznie.
Czasami dostaję od Was takie nagrania i bardzo chętnie je prezentuję. Wiem, wiem że to wymaga odwagi, nie jest łatwo mówić do mikrofonu wiedząc, że potem będzie tego słuchało wiele, wiele osób. Doskonale znam to uczucie. Wiem… wiem jak to jest.
Tym razem nie dostałem od Was nowego nagrania. Kto pierwszy ten lepszy! Kto przyśle pierwszy nagranie, tego nagrania posłuchamy następnym razem. Zapraszam bardzo serdecznie!
Kochani rozgadałem się trochę, a przecież jest wiele osób, które pierwszy raz słuchają podcastu realpolish.pl
Witam wszystkich nowych słuchaczy! Mam na imię Piotr, mieszkam w Warszawie i zachęcam Was do nauki języka polskiego właśnie ze mną. Nie jestem profesorem, nauczycielem, lingwistą, czy nawet znawcą języka polskiego. Nie mam dyplomów, nie przeszedłem żadnych kursów dla nauczycieli języka polskiego. Chcę, żebyście to wiedzieli, bo jeśli szukacie kogoś takiego, z dyplomem, prawdziwego profesora, to powinniście szukać dalej, to niestety nie jest to miejsce.
Ja proponuję Wam trochę inną metodę nauki. Metodę, która wydaje mi się bardziej naturalna. Pomyślałem, że dziecko uczy się języka od swoich rodziców, rodzeństwa, ludzi których spotyka, i bardzo rzadko się zdarza, że ci wszyscy ludzie dookoła są profesorami języków obcych, prawda? Więc może i ja mógłbym pomóc innym uczyć się języka polskiego, metodą która mi bardzo pomogła nauczyć się i hiszpańskiego i angielskiego.
Ta metoda polega głównie na słuchaniu i czytaniu. Ja nie robiłem nigdy ćwiczeń gramatycznych, owszem robiłem to w szkole, gdy uczyłem się języka angielskiego, ale to niewiele zmieniało, nadal nie mogłem mówić po angielsku.
Jednak teraz jako osoba dorosła nauczyłem się mówić po hiszpańsku, bez profesora, bez nauczyciela. Owszem mogę powiedzieć, że moimi nauczycielami są moi przyjaciele, z którymi rozmawiam po hiszpańsku, moimi profesorami są ludzie, którzy nagrywają filmiki, które oglądam, są nimi autorzy książek, które czytam.
Tak, mam wielu profesorów, ale to są nauczyciele trochę inni niż ci, których spotykamy w szkole. To co dzieje się w szkole jest zupełnie inne niż to co dzieje się w życiu. W szkole wciąż uczymy się metodami, które ktoś wymyślił jakieś 200 lat temu. Tak mi się wydaje.
Ja proponuję Wam inną metodę. Będę do Was mówił, macie również tekst podcastu, więc możecie przeczytać wszystko i potem posłuchać, w ten sposób zrozumiecie o wiele więcej.
Zauważyłem też, że gdy ja słucham czegoś, to mam najlepszy efekt, najwięcej uczę się, jeśli to coś mnie zaciekawi, zainteresuje. Wtedy, nawet jeśli czegoś nie rozumiem od razu, to słucham tego drugi, trzeci raz, po to żeby zrozumieć, bo to jest dla mnie interesujące, chcę to zrozumieć. Jeśli słucham czegoś kilka razy to podświadomie coś z tego zostaje w mojej głowie. Powoli uczę się, nawet wydaje mi się nie wiedząc o tym, że się uczę.
To samo proponuję Wam, mam nadzieję, że to o czym będę opowiadał dzisiaj będzie dla Was interesujące, że będziecie chcieli zrozumieć wszystko o czym mówię. To jest właśnie motywacja, prawda? Chcemy coś zrozumieć i to motywuje nas do słuchania, tak to działa w moim przypadku, więc mam nadzieję, że tak samo działa i w waszych przypadkach.
Dlatego myślę, że ciekawe historie są bardzo pomocne w nauce języków. Wszyscy lubimy słuchać ciekawych historii. Jeśli robimy to w jakimś języku, to przy okazji uczymy się tego języka, prawda? Bardzo proste i bardzo skuteczne zarazem.
Kenn śpiewa piosenkę “Oczy przezroczyste”
Zatem można słuchać historii, ale można bawić się językiem polskim również w inny sposób, na przykład można śpiewać piosenki. Tak właśnie robi Kenn. Kenn mieszka w Danii i uczy się polskiego poprzez piosenki. Posłuchajcie jak świetnie wymawia każde słowo. Kenn przysłał mi swoją interpretację piosenki “Oczy przezroczyste”, którą napisali Jerzy Wasowski i Jeremi Przybora. To jest piosenka z lat osiemdziesiątych zeszłego stulecia, posłuchamy.
Mówisz, że oczy mam przezroczyste
Krople dwie, które blask mają wewnątrz
Prosisz mnie: “Świeć mi te światła czyste
Zostań ze mną, zostań ze mną
Zostań ze mną, zostań!”
Oczy mam – mówisz mi – przezroczyste
Szybki dwie, które dzień sączą w ciemność
Prosisz mnie: “Choć na złe pory mgliste
Zostań ze mną, zostań ze mną
Zostań ze mną, zostań!”
Widzisz, jeśli ja oczy mam przezroczyste
To jak łza, którą otarłbyś pewno
Patrząc, jak z niewysłanym szłam listem
Prosiłam w nim, by został ze mną
Został ze mną, został ktoś
Oczy mam – mówisz mi – przezroczyste
Szybki dwie, które blask mają wewnątrz
Prosisz mnie: “Choć na złe pory mgliste
Zostań ze mną, zostań ze mną
Zostań ze mną!” – Nie…
Dziękuję bardzo! Brawa dla Kenna! Piękne, piękne wykonanie, nienaganny język polski. Z przyjemnością posłuchałem tej piosenki, mam nadzieję, że Wam również się podobało. Wielkie, wielkie dzięki!
Kochani, wygląda na to, że to już wszystko o czym miałem dziś powiedzieć. Dziękuję Wam bardzo serdecznie za wysłuchanie całej audycji, zapraszam oczywiście na moją stronę, czyli realpolish.pl ale to pewnie już wiecie. Tam znajdziecie również starsze podcasty, jeśli ich jeszcze nie słuchaliście to możecie to zrobić. Możecie też czytać transkrypcje podcastów po polsku, po polsku oczywiście.
Czasami pytacie mnie co trzeba zrobić, żeby czytać transkrypcje. To proste trzeba zarejestrować się na jeden z kursów, to może być 100 Daily Polish Stories, albo 365 Daily Polish Listening, albo klub VIP. Każda z możliwości, każda z opcji daje dostęp do czytania transkrypcji.
Jeśli macie aktywne konto to trzeba być zalogowanym i można czytać transkrypcje podcastów. Tekst ukazuje się automatycznie, nie trzeba nic robić, tylko trzeba być zalogowanym. Jeśli nie widzicie tekstu, to znaczy, że albo nie jesteście zalogowani, albo wasze konto nie jest aktywne. Ok? Myślę, że teraz jest już wszystko jasne, ale gdybyście mieli pytania, wątpliwości to proszę piszcie do mnie.
Tam gdzie są podcasty na mojej stronie, obok znajdziecie okienko “contact me” i tam możecie wpisać swój problem. Możecie napisać do mnie, a ja na pewno odpowiem, może nie w ciągu 5 minut, ale postaram się jak najszybciej. Jeśli używacie telefonu do przeglądania mojej strony, to to okienko znajduje się poniżej podcastu, trzeba przewinąć wszystko. Myślę, że to jest jasne, że jeśli ktoś chce to na pewno znajdzie to miejsce.
Moi drodzy, dziękuję Wam za dziś. Oczywiście czekam na Wasze nagrania. Dziś nie było nagrania od nikogo, dziękujemy za piosenkę od Kenna, wspaniała piosenka.
Zatem kto pierwszy, ten lepszy! Przysyłajcie swoje nagrania, to posłuchamy sobie ich następnym razem.
Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie, jesteście wspaniali, wielkie dzięki za to, że mnie wspieracie, że słuchacie, że jesteście ze mną na Facebooku. Bez Was to wszystko nie miałoby sensu!
Trzymajcie się zdrowo, nie poddawajcie się… polski nie jest taki trudny. To wszystko na dziś, do usłyszenia następnym razem, cześć, trzymajcie się, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.