This podcast is for learners of Polish language. There are also available audio and Polish transcriptions. In this episode I’m talking about taking responsibility in our lives. We often decide to be a victim because we are afraid to take control.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie. Witam Was po raz pierwszy w roku 2020! Rozpoczynamy nie tylko kolejny rok, ale również kolejną dekadę. Mam nadzieję, że wiele nowych osób słucha podcatu. Mamy nowy rok, robimy nowe postanowienia, może znalazło się kilka osób, które mają zamiar uczyć się języka polskiego, może słuchacie podcastu RealPolish po raz pierwszy.
Dla tych, którzy mnie jeszcze nie znają, mam na imię Piotr, mieszkam w Polsce, w Warszawie, jestem Polakiem i moim celem jest pomóc Wam w nauce języka polskiego. Dlatego założyłem stronę realpolish.pl, tam zamieszczam materiały dla Was, i prowadzę również podcast, no ale to już chyba wiecie… skoro słuchacie podcastu to musicie wiedzieć, że on istnieje… tak mi się wydaje… wiele osób wie, że mój podcast istnieje i wiele osób słucha podcastu na przykład w drodze do pracy.
Ostatnio Mark z Manchesteru wrzucił kilka zdjęć z samochodu i napisał, że w mieście jest trudno słuchać, bo jest za duży ruch, nie można się łatwo skupić, trzeba uważać na to co się dzieje dookoła, na inne samochody, na przechodniów. Dlatego Mark wyjechał trochę za miasto, żeby móc się łatwiej skupić i spokojnie posłuchać podcastu. Bardzo, bardzo mi miło, dzięki Mark!
Przy okazji mogliśmy zobaczyć przez okno samochodu bardzo piękny krajobraz okolic Manchesteru. Pagórkowaty teren, dosyć surowy klimat, ciemne chmury na niebie… bardzo, bardzo piękne. Dzięki Mark!
To uświadamia mi trochę, że ja też nie mogę słuchać podcastów nic nie robiąc. Muszę coś robić, coś co nie wymaga myślenia, na przykład sprzątać, myć rower, jechać samochodem… w innym przypadku, nawet jeśli podcast jest niezmiernie ciekawy, mogę usnąć. Czasami tak się dzieje. Nie wiem dlaczego tak jest, ale gdy usiądę, albo położę się i słucham podcastu to po pewnej chwili po prostu usypiam. Muszę zajmować się jeszcze czymś innym. Kiedy oglądam film tak się nie dzieje, tak nie jest, albo kiedy czytam równocześnie tekst tego co słucham. Jeśli mam tekst podcastu, mogę słuchać i śledzić tekst, wtedy lepiej się koncentruję i wtedy nie usypiam.
Jestem ciekawy jak wielu z Was już usnęło przy moich podcastach. Na pewno to się zdarzało. Chociaż staram się robić podcasty na ciekawe tematy, mówić o rzeczach ciekawych, to jestem pewny, że wielu z Was usnęło podczas słuchania. Ale to też ma dobre strony, prawda? Nigdy nie mamy za dużo snu, sen jest bardzo ważny.
Ostatnio zrobiliśmy ankietę, w której wybieraliście swoje ulubione podcasty z roku 2019. Oto rezultaty, będę czytał od miejsca piątego do pierwszego.
Na pierwszym… nie, nie, od piątego powiedziałem, na piątym miejscu jest podcast o Leonardzie Da Vinci, tuż przed włoskim geniuszem znalazł się polski polityk Józef Piłsudski, to znaczy podcast na ten temat był czwarty.
A teraz już pierwsza trójka. Miejsce trzecie zajął podcast o stoicyzmie. To mnie bardzo ucieszyło, bo ja też lubię ten temat, sam też pracuję nad sobą, żeby być bardziej opanowanym w niektórych sytuacjach.
Dalej mamy podcast, w którym było aż trzech bohaterów. To była historia o Mansonie i dwóch reżyserach Tarantino ze Stanów Zjednoczonych i Romanie Polańskim z Polski. Nie wiem czy oglądaliście ostatni film Tarantino, niektórym nie podobał się ten film, a ja muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał. Myślę tu oczywiście o filmie “Pewnego razu… w Hollywood”.
No i czas na numer jeden w roku 2019. Panie i panowie, szanowne słuchaczki i szanowni słuchacze pierwsze miejsce wśród podcastów ze strony realpolish.pl zajmuje podcast numer RP346: Jak złamano kod Enigmy!
Wielkie dzięki za wyróżnienie, chciałbym podziękować mamie, tacie, mojej żonie i córce… kochani przede wszystkim chciałbym podziękować Wam, za to że słuchacie moich podcastów, że uczycie się języka polskiego właśnie ze mną. To dla mnie wielkie wyróżnienie. Jest mnóstwo nauczycieli języka polskiego, mnóstwo szkół, ale Wy wybraliście właśnie mnie. Bardzo, bardzo się cieszę, jestem bardzo dumny z tego, ale jednocześnie bardzo wdzięczny za to że tak jest.
Jeszcze raz wielkie dzięki za to, że wzięliście udział w ankiecie, a przede wszystkim za to, że słuchacie podcastów.
Dostałem też od Was dużo wiadomości, emaili, a nawet kartkę pocztową! Wielkie dzięki za to! Dostałem też nagrania, Wasze nagrania po polsku. Chciałbym, żebyśmy posłuchali nagrania od Roberta z gorącej Australii. Tam jest teraz rzeczywiście piekielnie gorąco. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia padł rekord temperatury, tego dnia przez kilka godzin temperatura była na poziomie 45C. Ja jestem ugotowany już przy 30C, więc nawet nie chcę myśleć jak jest gorąco gdy jest 45C. Posłuchajmy Zatem Roberta.
Nagranie od Roberta
Cześć Piotr! Jak się masz? I szczęśliwego nowego roku! Może pamiętasz mnie, nie wiem. Mam na imię Robert, mieszkam w Australii i uczę się polskiego, ponieważ moja żona pochodzi z Polski. Ja osobiście nie mam żadnych polskich korzeni.
Postanowiłem ci wysłać nagranie, bo myślałem, że może byłoby ciekawe dla ciebie, żeby dowiedzieć się jak wygląda Boże Narodzenie w Australii, szczególnie w tym roku. Oczywiście o tej porze roku nasze klimaty bardzo różnią się. W Australii jest teraz lato i mamy obecnie bardzo ładne, długie słoneczne dni i wysokie temperatury, więc ludzie spędzają dużo czasu na zewnątrz i dużo ludzi jeździ na wakacje w grudniu i w styczniu, bo wtedy dzieci mają przerwę od szkoły.
Dla nas Australijczyków pierwszy dzień świąt jest najważniejszym, w porównaniu do Wigilii dla Polaków, prawda? My z żoną na przykład, zawsze spotykamy się z przyjaciółmi i często mamy grill w ogrodzie w pierwszy dzień świąt. Dużo ludzi ma pikniki na plaży, albo w parku. Jest trochę inaczej niż w Europie, prawda?
Niestety w tym roku też jest trochę smutno, bo z pewnością słyszałeś w radiu, albo obejrzałeś w wiadomościach w telewizji, że teraz w Australii mamy okropne pożary. W tym momencie jak mówię, gdy mówię teraz pali się więcej niż 100 pożarów w całym kraju. Nie w centrum dużych miast oczywiście. Nie w Melbourne, czy Sydney, czy Brisbane, ale te pożary są wszędzie dookoła.
To nie jest nowy fenomen w Australii, ale w tym roku sytuacja jest gorsza niż normalnie. Dlaczego?
Po pierwsze są upały z bardzo wysokimi temperaturami. Na przykład w Melbourne, gdzie ja mieszkam, w ubiegłym tygodniu temperatura osiągnęła 44 stopnie. To jest niesamowite, to nie jest normalna temperatura dla nas. I słyszałem, czy czytałem gdzieś, że środa 18 grudnia, była najgorętszym dniem w historii Australii. Coś podobnego!
Po drugie jest susza i w różnych częściach kraju od dawna nie padało.
Po trzecie są bardzo, bardzo silne wiatry i to znaczy, że jest bardzo trudno opanować pożary w tych warunkach.
Globalne ocieplenie? Nie wiem, ale właśnie teraz w kraju jest wielka dyskusja na ten temat. Najczęściej pożary rozpalają się z powodu błyskawicy, ale też z powodu papierosów, z powodu małych ognisk kampingowych, których ludzie nie gaszą odpowiednio, z powodu sprzętów rolniczych, gdzie są iskry. I wiem, że to trudno uwierzyć, ale czasem ludzie robią to celowo. Właśnie dzisiaj czytałem w gazecie, że od początku tych pożarów zniknęło prawie 1000 domów. Czy możesz sobie wyobrazić? Pracujesz przez całe życie, budujesz dom i w mgnieniu oka stracisz wszystko. To wielka katastrofa, to prawdziwy koszmar.
Ale w tym tygodniu temperatury są trochę niższe, więc miejmy nadzieję, że strażacy mogą zgasić to, gdyż trochę tych pożarów… Niestety to jest smutną rzeczywistością życia w Australii.
No, Piotr, mam nadzieję, że nie jest ci za zimno tam w Polsce i że może siedzisz gdzieś wygodnie przy kominku. Dziękuję bardzo za wszystkie twoje roboty. Wiem, że ja i na pewno nie tylko ja, mówię lepiej po polsku każdego dnia dzięki tobie.
No, jak ty mówisz — to tyle na dziś, trzymaj się, pa, pa!
Dziękuję bardzo za wiadomości z Australii. Wspaniale mówisz po polsku i to jest oczywiście twoja zasługa, twoja praca, twój wysiłek.
Kochani, dziękuję również wszystkim za życzenia świąteczne i noworoczne, dostałem mnóstwo wspaniałych życzeń od Was, wielkie dzięki! Jest mi niezmiernie miło, że pamiętacie o mnie, że wysyłacie do mnie życzenia tak samo jak do swoich przyjaciół. Wielkie dzięki! Naprawdę w takich momentach czuję, że mam wielu wspaniałych przyjaciół na całym świecie. Jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu.
To wszystko na dziś. Życzę Wam dotrzymania postanowień, życzę Wam wytrwałości, silnej woli, ale też dużo dobrej zabawy, przyjemności i radości, i oczywiście miłości.
Zapraszam na moją stronę, korzystajcie z podcastów z kursów, to wszystko czeka na Was, od Was zależy czy skorzystacie. Jeśli macie chęć to oczywiście przysyłajcie swoje nagrania, to już chyba wiecie nie muszę powtarzać, czekam na Wasze nagrania.
Pozdrawiam, pozdrawiam Was bardzo serdecznie, to wszystko na dziś, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Learn Polish program for students at the intermediate level. Listen to Polish every day for one year!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.