In this episode of Real Polish Podcast I’m talking about the theory of how did language begin. We all here are keen of learning languages, so I’m sure this is an interesting topic. As always you have an audio file and there is Polish transcript available for all Real Polish premium users.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Esperanza by Andy Lowe
Free YouTube Music Library:
Song of Sadhana, Thin Places – Jesse Gallagher
* * *
Cześć! Jak się macie? Jak zwykle mam nadzieję, że wszystko w porządku. U mnie wszystko w porządku — dzięki! Dzięki, że pytacie o mnie!
Pogoda jest fajna, mamy najdłuższe dni w roku, jest długo widno. Zanim się obejrzeliśmy, to już pół roku minęło. Wakacje jeszcze przed nami, zobaczymy jak to będzie, bo przez wirusa wszystko się komplikuje… ale cieszmy się, że mamy długie dni, bo za pół roku będzie ciemno i ponuro. Będzie dużo deszczu. Chociaż ostatnio z tym deszczem różnie bywa.
Kochani, zapraszam na nasze kolejne spotkanie. Jak zwykle miałem dobrą zabawę przygotowując dla Was ten podcast.
Jeśli macie ochotę, to możecie znaleźć pełną transkrypcję, oczywiście w języku polskim, przecież mówię do Was po polsku, ale myślę, że to zauważyliście. Jak zwykle transkrypcja jest dostępna na stronie podcastu czyli realpolish.pl i mogą ją czytać wszyscy użytkownicy jednego z moich kursów.
Jeśli używacie kursu dla początkujących, czyli 100DPS, albo 365DPL dla średniozaawansowanych, lub jesteście w klubie VIP, to po zalogowaniu macie dostęp do transkrypcji wszystkich, wszystkich podcastów. Pamiętajcie tylko, że wasze konto musi być aktywne.
Kochani zapraszam do wysłuchania dzisiejszego podcastu, tak jak mówiłem miałem dobrą zabawę szukając materiałów. Ostatnio czytałem książkę koreańskiej autorki Sang Hee-Lee. To jest tłumaczenie i po hiszpańsku nosi tytuł “¡No seas neandertal! y otras historias sobre evolución humana”, czyli po polsku — Nie bądź neandertalczykiem! I inne historie o ludzkiej ewolucji…
To jest ciekawa książka o ewolucji naszego gatunku. O tym jak powstał człowiek. Zaciekawiła mnie sprawa powstania języka. Kiedy ludzie zaczęli mówić do siebie, jak to było, jak powstał język? Zacząłem szukać na YT różnych filmików na ten temat.
Cieszę się, że jest internet, że tak łatwo można znaleźć mnóstwo ciekawych informacji. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Gdy dodatkowo znamy jeszcze jakiś język obcy, to ta przestrzeń robi się jeszcze większa, mamy dostęp do jeszcze większej ilości do informacji. To jest niesamowite. To są banały, wszyscy o tym wiemy… oczywiście.
Dobra, do rzeczy, chodzi o to, że natknąłem się na wykłady Daniela Everetta… nie wiem jak czyta się Everett, Daniel Everett tak się pisze, taki jest zapis, po polsku tak bym to przeczytał. W każdym razie te wykłady były o tym jak powstał język i o tym dziś będę opowiadał w podstawowym bloku podcastu. Mamy bloki nawet w tym podcaście.
Zaczniemy tak jak zwykle od nagrania, które dostałem od Tim’a. Zawsze proszę Was o nagrania, tak też zrobię tym razem. Proszę przysyłajcie nagrania, bardzo mi jest miło kiedy mogę ich słuchać. Dziękuję bardzo!
Zatem posłuchajmy co powiedział Tim.
Nagranie od Tim’a
Cześć Piotr, zainspirował mnie jeden z twoich ostatnich podcastów pod tytułem “To zależy właśnie od Ciebie”. Powiedziałeś, że powinniśmy wziąć sprawy w swoje ręce i wyznaczyć sobie cele. Postanowiłem, że moim celem jest zrobienie nagrania w języku polskim i przesłanie go do Ciebie. Więc oto jest!
Jestem Anglikiem, ale moja żona jest Polką. Mamy dwie córki i mieszkamy w Anglii. I co roku odwiedzamy rodzinę w Polsce, zwykle w lecie. Więc mam dużą motywację do nauki języka polskiego. Około 3 lata temu zdecydowałem, że chcę naprawdę uczyć się polskiego. Ukończyłem mój podręcznik i miałem podstawowe słownictwo. Rozumiałem również podstawową gramatykę: przypadki, zakończenia, itd. Jednak miałem problem, gdy byłem w Polsce rozumiałem tylko trochę co ludzie mówią do mnie. Poszukałem w internecie materiałów, które pomogą mi lepiej rozumieć język polski i znalazłem stronę internetową realpolish.pl
Wtedy zrozumiałem, że żeby rozumieć dobrze po polsku muszę spędzić dużo czasu słuchając i czytając materiały po polsku. Więc kupiłem ten kurs 100 Daily Polish Stories i słuchałem ich każdego dnia.
Czy to coś zmieniło? Z pewnością tak! Rozumiałem dużo lepiej i komunikowałem się łatwiej. Mój czas w Polsce jest teraz znacznie bogatszy. Oczywiście, nie mówią ani nie rozumiem doskonale po polsku. Jeszcze się uczę, jednak czuję się zachęcony do dalszej nauki. Teraz słucham podcastów i nie mogę się doczekać odkrywania innych materiałów w klubie VIP. Interesuję się historią Polski w latach 80. i chciałbym móc czytać i słuchać materiałów na ten temat.
Bardzo Ci dziękuję Piotr za twoją pracę nad przygotowaniem interesującego materiału i za twoje zachęcające słowa. To jest bardzo pomocne. Wszystkiego najlepszego dla ciebie i wszystkich słuchających.
Dziękuję bardzo Tim! Cieszę się, że wziąłeś sprawy w swoje ręce. Rezultaty już słychać. Mówisz bardzo dobrze po polsku, masz dobrą wymowę. Moje gratulacje!
Kochani, zatem to by było na tyle. Nasze dzisiejsze spotkanie dobiega końca. Co jeszcze chciałem powiedzieć? To, że materiały do nauki polskiego czekają na Was na stronie realpolish.pl to chyba już wiecie. Podcasty, kursy, klub VIP, wszystko to czeka na Was, a ja czekam na informacje od Was, czekam na wasze nagrania. Opowiadajcie o sobie, o tym jak się uczycie, dlaczego się uczycie, to jest wielka inspiracja dla mnie i myślę dla wielu osób, które zaczynają się uczyć i które słuchają moich podcastów.
Każdy może nauczyć się mówić po polsku. Zapewniamy Was. Mam dowody na to, mam nagrania od młodych, od starych, od dziewczyn i od chłopaków, od ludzi z Europy, z Azji, obu Ameryk, oczywiście z Australii też były już nagrania… czy był ktoś z Afryki? Nie jestem pewny. Czekam na pierwszą osobę z Afryki! Przysyłajcie nagrania, kto pierwszy ten lepszy!
Trzymajcie się zdrowo! Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, dziękuję za wysłuchanie dzisiejszej audycji i zapraszam następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.