In this episode of Real Polish Podcast I’m talking about I’m talking about the Slavs and the origin of their language. You will also listen to recordings of my listeners from Croatia and Ukraine. VIP Club members, among many other benefits, can listen and read the Polish transcription at the same time.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Esperanza – Andy Lowe
Pod twoim oknem (instrumental cover) – Kenn Faurschou
Herbatka (cover) – Kenn Faurschou
Free YouTube Music Library:
Krishna’s Calliope – Jesse Gallagher
Spirit of Fire – Jesse Gallagher
Earth Bound – Slynk
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na dzisiejszy podcast. Mam na imię Piotr i prowadzę dla Was ten podcast oczywiście po polsku. Tutaj koncentrujemy się na języku polskim. Myślę, że wszyscy, którzy słuchacie moich podcastów chcecie lepiej posługiwać się językiem polskim. Ja chcę Wam pomagać i dlatego robię podcasty, ale przygotowałem dla Was również stronę realpolish.pl, jeśli nie byliście tam, to zapraszam, sprawdźcie co tam jest ciekawego.
Znajdziecie tam program, kurs dla początkujących i dla bardziej zaawansowanych. Zapraszam bardzo serdecznie, warto sprawdzić!
Kochani, mamy już lato, rozpoczęły się wakacje. Pogoda jest dosyć burzowa. Na początku roku baliśmy się, że będzie susza, teraz znowu grożą powodzie. Same, same nieszczęścia… do tego oczywiście wirus, z którym nie wiadomo jak walczyć i który wyraźnie nie odpuszcza. Cały czas mamy wirusa. Wygląda na to, że ludzie przyzwyczaili się i udają, że wirus ich nie dotyczy, ale myślę, że tak nie jest. Co jeszcze? Wybory, oczywiście wybory na prezydenta Polski.
W niedzielę odbyła się pierwsza tura, ale żaden kandydat nie zdobył więcej niż 50 procent głosów. Dlatego w następną niedzielę znowu odbędą się wybory. Druga tura. Do walki stanie dwóch kandydatów: poprzedni prezydent, Andrzej Duda i prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Myślę, że walka będzie bardzo, bardzo zacięta, zresztą zawsze tak jest w drugiej turze, że decydują pojedyncze procenty. Musimy jeszcze poczekać, żeby dowiedzieć się kto będzie prezydentem. W tej chwili trwa kampania obu kandydatów i sytuacja jest naprawdę napięta. Polska jest podzielona na dwie części, na dwa mniej więcej równe obozy, dlatego walka będzie naprawdę bardzo zacięta do samego końca. Ok, to tyle o aktualnych sprawach politycznych.
Kochani obiecałem poprzednio, że posłuchamy nagrania od Marino z Chorwacji i tak też się stanie. To za moment. Wcześniej chcę poprosić Was o kolejne nagrania, z przyjemnością słucham waszych nagrań, są naprawde ciekawe. Ciekawe jest jak opowiadacie o sobie, ale też interesują mnie wasze opinie na tematy, które poruszamy w podcastach. Zatem jeśli macie chęć, to nie ma na co czekać, nagrywajcie się i przysyłajcie nagranie do mnie.
Posłuchajmy więc teraz nagrania od Marino.
Nagranie od Marino
Cześć Piotrze, mam na imię Marino, mam 36 lat i pochodzę z Chorwacji, ale mieszkam tutaj w Warszawie od początku tego roku. Krótko mówiąc moja historia jest taka. W zeszłym roku spotkałem jedną polską dziewczynę i postanowiliśmy przeprowadzić się razem do warszawy. Znalazłem pracę bardzo szybko, pracuję w sprzedaży. Praca jest bardzo dobrze zapłacona (płatna), ale szczerze mówiąc nie podoba mi się bardzo. Wymaga dużo manipulacji… powiedzmy tak. Chciałbym znaleźć inną pracę.
Kiedyś pracowałem jako nauczyciel języka chorwackiego i filozofii, skończyłem studia jako profesor języka chorwackiego, pracowałem też jako dziennikarz. Moje rodzinne miasto to Rijeka albo Rzeka po polsku. Nie wiem czy wiesz w tym roku to europejska stolica kultury. w czasach Jugosławii 20-30 lat temu miasto było znane jako jeden z najlepszych portów w europie, dużo statków zbudowano tutaj. Rijeka ma bogatą historię, niestety trochę niej bogatą teraźniejszością. Istnieją też jakieś połączenia z Polską. Na przykład na uniwersytecie można było studiować język polski, a miasto też odwiedził papież Jan Paweł II, którego statua stoi w dzielnicy, która się nazywa Trsat, albo Trsatica, to starożytne twierdza, którą zbudowali Rzymianie, ale dzisiaj tam jest sławne sanktuarium maryjne, poświęcone oczywiście Maryi matce boskiej.
Muszę przyznać, że osobiście nie jestem tak bardzo religijny, przynajmniej jeśli chodzi o zachodnie religie. Podobają mi się niektóre religie wschodu, albo ich filozofia, ale to świetnie, że mamy te połączenia z Polską. Wielu Polaków też lubi odwiedzać chorwackie wybrzeże zwłaszcza w okresie letnim. Niestety nie wiem jak będzie z tym w tym roku z powodu koronawirusa, ale miejmy nadzieję na najlepsze.
Polskiego zacząłem się uczyć 5-6 miesięcy temu. Na początku czytałem o języku, też o gramatyce, oglądałem krótkie filmy na YT. Myślę, że nauczyć się trochę gramatyki może być też użyteczne, bo otrzymujesz uczucie jak język działa. Mam na myśli tylko ogólną teorię o gramatyce, nie uczenie się na pamięć końcówek. Moim celem oczywiście nie jest zostać nowym Adamem Mickiewiczem, albo Olgą Tokarczuk, chcę tylko być w stanie rozmawiać z ludźmi po polsku.
Oczywiście każdy z nas wie co dla niego najlepiej działa i w jaki sposób się uczyć. Słyszałem też wielokrotnie od wielu osób, że polski jest bardzo trudnym językiem, albo nawet najtrudniejszym na świecie i myślę, że to bzdura, to nonsens. Tak moim zdaniem polski jest bardzo eleganckim językiem. Oczywiście polski i chorwacki język są podobne, bo należą do grupy języków słowiańskich, a mój ojciec też jest Słoweńcem. Więc ja mówię też po słoweńsku, mogę porównać i rozpoznać słowa, polskie słowa znacznie łatwiej niż być może ludzie, którzy pochodzą z innych krajów. To co naprawdę jest ciężko w języku polskim to wymowa i alfabet. Może być, że ludzie gdy usłyszą, albo widzą polski po raz pierwszy, przestraszą się trochę. Polski ma wiele tych miękkich liter jak: ć, sz, cz, potem ł i tak dalej, które nie istnieją w chorwackim na przykład. Ale po pokonaniu tej przeszkody myślę, że polski jest bardzo, bardzo pięknym i bardzo eleganckim językiem. Z tego powodu bardzo mi pomagało też czytać polskie książki, albo teksty wszelkiego rodzaju.
Lubię też słuchać podcasty podobnie jak twoi inni słuchacze, myślę. Mogę polecić stronę internetową polskiepodcasty.pl tak się nazywa. Tam można znaleźć podcasty wszystkich rodzajów, są pogrupowane tematycznie. I to moje trzy grosze o nauce języka polskiego.
Chciałbym ci bardzo podziękować za wszystko co robisz. Znalazłem twój podcast miesiąc po tym jak zacząłem się uczyć polskiego i byłem zdziwiony, że już mogę rozumieć prawie wszystko. Jest naprawdę wspaniałe to co robisz. Ogromnie mi pomogło słuchać twoje podcasty, ale jeszcze bardziej mi się podoba zawartość podcastów. Zawsze mówisz o czymś ciekawym albo o czymś co mnie interesuje. Oglądałem na przykład serial o Tedzie Kaczynskim, w zeszłym roku myślę, że to było, i to było ciekawe usłyszeć twoje zdanie o tym serialu. Od ostatnich odcinków bardzo mi się podobało dcinek o nieśmiertelności i z tym związane nagranie Aleksieja, prawosławnego księdza w następny, odcinku. Cześć Aleksiej i wszystkim słuchaczom!
Jest bardzo ciekawe usłyszeć jak się oni uczą języka polskiego. Przepraszam za błędy, tak nie mogę zawsze wyrazić po polsku tak jakbym chciał, ale pracuję nad tym, Postęp nie perfekcja jak się mówi. I tak nie mogę się doczekać następnych odcinków twojego podcastu. Życzę tobie i twojej rodzinie wszystkiego najlepszego, zwłaszcza zdrowia, byłoby fajnie też gdybyśmy się spotkali tutaj w warszawie jeśli okoliczności na to pozwolą. A w każdym razie masz piwo ode mnie możesz nato liczyć, albo coś innego nie musi być piwo, tak wielkie dzięki jeszcze raz. Trzymaj się zdrowo i na razie, pa, pa!
Dziękuję bardzo Marino! Bardzo fajne nagranie, bardzo interesujące. Podobało mi się, gdy powiedziałeś, że nie zależy Ci, żeby zostać kolejnym Adamem Mickiewiczem. Rozbawiło mnie to. Jednak wystarczyło kilka miesięcy i mówisz płynnie po polsku, pracujesz w Warszawie, rozmawiasz z klientami. Wspaniała sprawa.
Na koniec mam jeszcze niespodziankę dla Was. Jeśli macie chęć to możecie wziąć udział w wyzwaniu. Na czym polega to wyzwanie? Już mówię.
Na pewno wiecie, że na stronie realpolish.pl jest klub VIP, tam cały czas publikuję dla Was nowe materiały, różne filmiki w których wyjaśniam często używane zwroty, czytamy też książki. Czytałem już kilka książek, ale teraz w czasie wakacji rozpoczynam czytanie opowiadania “Antek”, które jest napisane przez Bolesława Prusa, bardzo znanego autora. To opowiadanie jest czytane przez wszystkie dzieci w szkole.Pomyślałem, że żeby Was zachęcić do słuchania opowiadania i czytania razem ze mną, zrobię Wam wyzwanie. Wyzwanie polega na wysłuchaniu wszystkich części opowiadania i potwierdzeniu tego zielonym przyciskiem, który jest pod opowiadaniem. Żeby to zrobić trzeba być oczywiście członkiem klubu VIP i mieć aktywne konto. W tej chwili możecie podać swój email, ale pospieszcie się, bo można to zrobić tylko do 16 lipca, później drzwi będą już zamknięte, wyzwanie będzie zamknięte dla nowych chętnych. Myślę, że warto to zrobić. Dlaczego?
Spośród zgłoszonych osób wylosuję jedną osobę, z którą zrobię prywatną lekcję wideo przez skype, zoom, albo messengera. Zatem nie czekajcie zapisujcie się na challenge, czyli wyzwanie. Wystarczy, że wejdziecie na stronę realpolish.pl i klikniecie w link Challenge! w menu, tam znajdziecie więcej informacji. Zapraszam serdecznie jest jeszcze czas, żeby się zapisać na to wyzwanie.
Myślę, ze być może jeśli to wyzwanie będzie popularne, w przyszłości zrobimy więcej różnych wyzwań. A widzę, że minęło dopiero kilka dni, a już jest wiele osób zapisanych, zatem zachęcam Was bardzo serdecznie.
Kochani, i to już naprawdę koniec dzisiejszego spotkania. Bardzo mi było miło, dziękuję wszystkim za wysłuchanie podcastu aż do samego końca!
Moi drodzy odpoczywajcie, korzystajcie ze świeżego powietrza, bawcie się dobrze. Dzięki za wszystko, pozdrawiam wszystkich z całego serca. Jesteście wspaniali, mam nadzieję, że usłyszymy się następnym razem. Trzymajcie się zdrowo, do następnego razu, cześć, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.