This episode of Learn Polish Podcast is about Friedrich Nietzsche, German philosopher whose work has a profound impact on modern intellectual history. There is audio and text available, you can listen and read at the same time.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Esperanza by Andy Lowe
6666666666666 by Monplaisir
Ending 2 by Monplaisir
She’s gone by Monplaisir
Delicate by Monplaisir
Brotherhood by Monplaisir
Aimer cest ce quil y a de plus beau by Monplaisir
Licensed under a Public Domain CC0 1.0 Universal License.
https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed
Ride of the Valkyries – Wagner — midi cover
Guitar background music by Kenn Faurschou
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na dzisiejszy podcast. Dziś temat będzie trochę skomplikowany, ale mam nadzieję że ciekawy dla wielu osób, bo często piszecie, że interesuje Was psychologia i filozofia. A dziś będę mówił o Fryderyku Nietzsche.
Oczywiście będę starał się opowiedzieć wszystko jak najbardziej zrozumiale. Prawdopodobnie uproszczę wiele myśli filozoficznych, ale to przecież nie jest podcast naukowy o filozofii i ja nie jestem znawcą filozofii. Moim celem jest pomóc Wam w nauce polskiego i dlatego staram się opowiadać Wam jak najciekawsze historie, jak najciekawsze rzeczy.
Kiedy jesteśmy mali, to mama, czasami tata opowiadają nam ciekawe historie. To się nazywa bajki dla dzieci, te historie to są bajki dla dzieci. Dzieci lubią słuchać takich historii, dobrze się bawią, ale przy okazji uczą się w ten sposób języka swoich rodziców.
My jesteśmy już dorośli, dlatego nie opowiadam Wam bajek dla dzieci. Chociaż czasami się to zdarzało. Czytałem Wam kiedyś w klubie VIP baśnie Andersena. Ale to są wyjątki, z reguły dorośli interesują się trochę innymi rzeczami niż dzieci. Dlatego przygotowuję dla Was podcasty, które mam nadzieję są dla Was ciekawe.
Jeśli coś jest dla nas nieciekawe, to nie mamy zamiaru poświęcać temu wiele czasu. Nie mamy motywacji żeby to robić. A sami dobrze wiecie, że żeby nauczyć się języka polskiego trzeba poświęcić na to bardzo dużo czasu. Dużo to znaczy godzinę dziennie przez wiele miesięcy, a może nawet lat. Niestety taka jest prawda.
Nauka języka zabiera kilka lat. Nawet dzieci, które są otoczone ludźmi mówiącymi do nich przez cały dzień, uczą się mówić przez kilka lat.
Jednak my dorośli mamy trochę przewagi nad dziećmi. Potrafimy czytać, potrafimy koncentrować się lepiej na tym co robimy. Znamy już przynajmniej jeden języki. Wiemy jak ten język działa. To nam pomaga.
Przysyłajcie do mnie swoje nagrania, dziękuję Wam za to z całego serca, i to są dowody na to, że można, można nauczyć się polskiego nawet będąc dorosłym i nie mieszkając w Polsce . Tym razem na początek posłuchajmy nagrania od Simona.
Nagranie od Simona
Dzień dobry! Mam nadzieję, że wszystko gra. Mam na imię Simon, mam trzydzieści kilka lat i mieszkam w Norwegii. Z wykształcenia jestem lekarzem. Zacząłem uczyć się polskiego dlatego, że spotkałem bardzo piękną kobietę kilka lat temu i teraz ta kobieta jest moją żoną. Więc to chyba pokazuje, że uczenie się języków daje dobre rezultaty.
Na początku miałem taką aplikację z 10 tysiącami zdań po polsku razem z nagraniami i uczyłem się na przykład 50 nowych zdań codziennie. To było bardzo skuteczne ze względu na słownictwo, ale po jakimś czasie robiło się nudne i znalazłem twoje podcasty. Myślę, że jeszcze nie słuchałem wszystkich 376, ale na pewno słuchałem ponad 200 i z ostatnich lat słuchałem wszystkie nowe.
Też prawie skończyłem 365DPL i bardzo polecam ten kurs wszystkim, którzy chcą spędzić więcej czasu z Piotrem i językiem polskim.
Oprócz twoich materiałów oglądam dużo o szachach po polsku, bo bardzo lubię grać w szachy. No i razem z żoną oglądamy dużo filmów na YT po polsku o roślinach i warzywach, bo to jest nasze hobby. Też przeczytałem 7 książek Harry Potter po polsku.
Oprócz tego oczywiście staramy się rozmawiać po polsku codziennie w domu. Próbuję naśladować żonę i co niedziela rozmawiamy po polsku z teściami przez FaceTime.
Moja żona studiowała norweski i teraz nawet uczy Polaków mówić po norwesku, więc głownie mówiliśmy razem po norwesku, ale staramy się rozmawiać coraz więcej po polsku.
Chciałem ci bardzo, bardzo podziękować za wszystko co robisz. Twoje materiały są po prostu doskonałe. Zawartość twoich podcastów jest na bardzo wysokim poziomie. Jako lekarz mogę na przykład powiedzieć, że “Co to są wirusy?” było doskonałe i nawet mógłbym skorzystać z niego ucząc się do egzaminu.
Wiem, że zrobić jeden podcast zajmuje mnóstwo, mnóstwo czasu i ty to robiłeś już 10 lat. Jestem pod wielkim, wielkim wrażeniem i bardzo dziękuję. Zawsze jesteś w bardzo dobrym nastroju, bardzo pozytywny i pogodny. I to wszystko jest zaraźliwe i czyni, że uczenie się jest coraz więcej przyjemne.
Moje ulubione podcasty chyba są te historyczne, na przykład Maria Skłodowska-Curie i Rewolucja w Rosji. Na pewno słuchałem ich ponad 10 razy. Znów bardzo dziękuję, życzę ci wszystkiego dobrego. Dobrych warunków we Warszawie i miłego lata. Trzymaj się zdrowo, cześć, pa!
Dziękuję bardzo, Simon! Zrobiłeś świetne nagranie. Dziękuję również za miłe słowa! Rzeczywiście zrobienie podcastu wymaga czasu, ale bardzo to lubię robić, przy okazji też dużo się uczę.
Nie chcę opowiadać Wam głupot, dlatego sprawdzam wiadomości. Simon jest lekarzem, słuchał podcastu o wirusach… cieszę się, że nie zrobiłem błędów. Ale kochani jeśli zrobię błędy to przepraszam, nie robię tego specjalnie. Nie chcę wprowadzać Was w błąd specjalnie.
Zauważyliście, że Simon mówi bardzo dobrze, prawda? Zwróćcie uwagę ile on poświęcił czasu na naukę polskiego. Wysłuchał 200 podcastów, niektórych nawet 10 razy. Ogląda filmiki na YT, przeczytał 7 grubych książek po polsku, no i rozmawia z żoną, z rodziną i przyjaciółmi po polsku.
To wszystko są godziny spędzone z językiem polskim. A jeszcze słuchał oczywiście 365DPL, dla tych którzy nie wiedzą to jest taki kurs, który przygotowałem dla Was, nazywa się 365 Daily Polish Listening, bo są tam historyjki do słuchania. Jedna historyjka na każdy dzień w roku.
Kochani, na koniec podcastu chciałbym żebyśmy przenieśli się na Syberię. Myślę, że tam jeszcze nie ma zimy teraz, ale lato syberyjskie jest krótkie i zima szybko tam przyjdzie. Posłuchajmy nagrania od Larisy.
Nagranie od Larisy
Cześć Piotrze! Mam na imię Larisa, mieszkam na Syberii. Jestem nauczycielem. Dzisiaj jest jeden rok od tej chwili, kiedy zaczęłam uczyć się języka polskiego. Posłuchałam wszystkich twoich nagrań. Bardzo ci dziękuję za twoją pracę. Ona naprawdę wspaniała. Wiem, że robię błędy, ale to mi nie przeszkadza. Jestem szczęśliwa, że mogę mówić po polsku. Moja prababcia była Polką. Dlatego postanowiłem uczyć się języka polskiego. Mam 30 lat, mam syna i córkę. Córka ma 5 lat, syn ma 6 miesięcy. No to wszystko na dziś, pozdrawiam serdecznie, pa, pa!
Dziękuję bardzo! Bardzo miłe nagranie. Larisa, wysłuchałaś wszystkich nagrań, to naprawdę niesamowite. Bardzo ci dziękuję!
Masz rację, że nie ma sensu przejmować się błędami gramatycznymi, czy błędnie użytymi słowami. Wiadomo, ten kto się uczy musi robić błędy. To jest normalna rzecz. Naprawdę nie ma w tym nic złego.
Czasami ten strach przed błędami tak nas blokuje, że mówimy jeszcze gorzej, albo w ogóle nie możemy nic powiedzieć. Wstydzimy się, że zrobimy błąd i to nie ma sensu. Widzieliście kiedyś, żeby dziecko bało się mówić, bo może zrobić błąd? Oczywiście, że nie!
Dopiero w szkole uczą nas, że błędy to jest coś złego. I wtedy rzeczywiście zaczynamy się bać. Gdy nauczyciel pyta o coś, wtedy dzieci starają się schować, nie chcą nic mówić, bo boją się, boją się zrobić błąd. To nauczyciele uczą nas, że błędy są złe. Naprawdę nic się nie stanie jeśli powiecie coś ze złą końcówką, albo użyjecie złego słowa.
Dziękuję Simonowi i Larysie za świetne nagrania. Jeśli macie chęć to też przysyłajcie swoje nagrania. Dla mnie to jest nagroda, kiedy słyszę, że mówicie po polsku tak dobrze, to jest dla mnie nagroda i to daje mi siły, chęci do robienia nadal podcastów. Robię to przez 10 lat, ale mam wrażenie, że mam z tego coraz więcej przyjemności. Myślę, że to dlatego, że coraz częściej dostaję od Was takie pozytywne wiadomości, coraz częściej mamy ze sobą kontakt i to jest dla mnie bardzo niezwykłe. Już nie nagrywam po prostu swojego głosu, tylko opowiadam historie moim przyjaciołom, którzy uczą się języka polskiego. A to naprawdę jest wielka różnica.
Dziękuję Wam wszystkim, tak jak zawsze mówię, dziś też to powtórzę — Bez Was to wszystko nie miałoby sensu! — Wielkie dzięki kochani, na dziś to już wszystko, dziękuję za wysłuchanie dzisiejszego podcastu i zapraszam następnym razem. Pozdrawiam serdecznie, trzymajcie się zdrowo, cześć, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.