In this episode I want to think about the possibility of existence of another civilisation in the Universe. As always, it is a way to provide interesting content that will improve your Polish comprehension. For premium members a Polish transcription is available.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
–Esperanza by Andy Lowe
–Technical Difficulties Lullaby (Pigeon Song) by Monplaisir
–Waiting TTTT by Loyalty Freak Music
–Lag by Loyalty Freak Music
–Old Key by Loyalty Freak Music
–No Cadillac by Loyalty Freak Music
Licensed under a CC0 1.0 Universal License (Public Domain)
* * *
Cześć moi drodzy! Jak się macie? Mam nadzieję, że wszyscy są zdrowi.
Zapraszam bardzo serdecznie na naszą dzisiejszą audycję po polsku. Mam nadzieję, że znajdziecie wolny czas, żeby posłuchać tego co mam Wam do powiedzenia.
Najlepiej, moim zdaniem, słucha się na spacerze, albo jadąc rowerem, albo prowadząc samochód, albo zmywając naczynia. Tak jak mówię, to jest moje zdanie, ponieważ zauważyłem, że muszę coś robić dodatkowo, najlepiej coś co nie wymaga myślenia, ale zajmuje moje ręce, zajmuje moje ciało. Jeśli tylko słucham i siedzę albo leżę, to po kilku, może kilkunastu minutach po prostu usypiam… i nie ma znaczenia jak bardzo jest to interesujący podcast. Usypiam i koniec.
Nie wiem, nie wiem dlaczego tak jest, może ze mną jest coś nie w porządku. Nie wiem. Jestem ciekawy czy też macie podobne doświadczenie, czy słuchając mojego podcastu i jednocześnie nic nie robiąc, usypiacie? Jestem ciekawy. Napiszcie w komentarzach, bardzo proszę. Przynajmniej do usypiania ten podcast się nadaje, mam nadzieję.
Kochani, mam na imię Piotr, zapraszam Was na dzisiejszy podcast i mam nadzieję, że nie zaśniecie aż do samego końca. Zobaczymy, myślę, że warto spróbować, bo będę mówił o obcych cywilizacjach. Mam nadzieję, że to będzie ciekawy temat dla wielu osób.
Tylko ciekawe rzeczy mogą nas czegoś nauczyć. Jeśli słuchamy czegoś nieciekawego, nudnego, wtedy nasz umysł automatycznie się wyłącza, a tego przecież nie chcemy. Chcemy być uważni. Jeśli jesteśmy skoncentrowani i uważni, wtedy zauważamy różne rzeczy, widzimy różne rzeczy. Zauważamy nowe słowa, nowe konstrukcje, albo przypominamy sobie słowa, które niedawno słyszeliśmy pierwszy raz, na przykład i teraz słyszymy je znowu. Myślimy sobie — A, to jest to słowo, które niedawno słyszałem.
Ja czasami tak mam, słyszę jakieś słowo i przypomina mi się — O, to słowo niedawno słyszałem. Teraz znowu je słyszę. — Właśnie w ten sposób uczymy się najbardziej skutecznie. Tak mi się wydaje.
Czytając książki do gramatyki, rozwiązując testy nie uczymy się mówić, nie uczymy się rozumieć. Mówienie i rozumienie to są umiejętności, a umiejętności rozwija się, albo zdobywa się przez ćwiczenia, a wiedzy się uczy, prawda? To jest właśnie różnica, o której warto pamiętać.
Moi słuchacze, czyli to właśnie jesteście Wy, rozwijacie swoje umiejętności bardzo, naprawdę bardzo szybko i niezmiernie mnie to cieszy. Czasami dostaję nagrania, których razem słuchamy. O tym na pewno wiecie. Dziś też posłuchamy nagrania. To będzie nagranie od Andy’ego. Posłuchajmy razem co powiedział Andy.
Nagranie od Andy’iego
Cześć Piotr! Mam na imię Andy, mam 31 lat, pochodzę ze Stanów Zjednoczonych, ale mieszkam teraz w Warszawie. Pojechaliśmy do Polski około 5 miesięcy temu z moim polskim partnerem, którego poznałem w Stanach, w pracy w Nowym Jorku. Mój partner urodził się w Polsce i przeprowadził się do Stanów jako dziecko. On mówi płynnie po angielsku i po polsku, więc nigdy nie było problemu z komunikacją z nim, ale teraz mieszkając w Polsce czuję się silnie, że pora się uczyć lepiej po polsku.
Jak powiedziałem poznałem mojego chłopaka kiedy pracowaliśmy w Nowym Jorku w grupie teatralnej The Wooster Group, starej undergroundowej grupie, która gra spektakle w garażu, co był kiedyś prawdziwym garażem dla samochodów i teraz jest teatrem. W każdym razie okazało się, że gramy ten spektakl, który był jakąś adaptacją spektaklu polskiego reżysera Tadeusza Kantora “Nigdy tu już nie powrócę” – I shall never return – po angielsku. I w tym poruszaliśmy i mówiliśmy razem z aktorami Kantora na wideo, na ekranie. Mówiliśmy po angielsku oczywiście. Było jakimś tłumaczeniem na tym momencie i w tym miejscu w nowojorskim garażu, tego starego bardzo, metafizycznego spektaklu Kantora w Krakowie dawno temu. Jakieś spotkanie teatralne. Było ciekawe.
Tak więc, zanim jeszcze byłem w związku z moim polskim partnerem, słyszałem dużo polskiego i zainteresowałem się językiem i kulturą polską. Później, razem z moim partnerem, mieliśmy okazję pracować nad innymi projektami w Polsce. Dlatego teraz tu jestem.
Jednym z projektów był Witkacego, drugi to była polska adaptacja książki Franza Kafki. Tutaj jest zawsze coś ciekawego w teatrze. Bardzo mi się podoba polski teatr, myślę że ludzie, którzy pracują w teatrze i też widownia bardzo rozumie, zauważają wszystkie możliwości teatralne. Bardziej niż w Stanach, na przykład.
Ja pracuję jako kompozytor. Jestem muzykiem i jako reżyser dźwięku też, więc często mam okazję słuchać bardzo ostrożnie (uważnie) głosów aktorów. Nawet kiedy nie rozumiem wszystkich słów, muszę rozumieć w sensie dźwiękowym, muzycznym i to bardzo pomaga mi się uczyć.
Nie spodziewałem się na początki, że zostanę w Polsce tak długo, ale z powody pandemii postanowiliśmy, że lepiej nie wracać w tej chwili do Stanów i dlatego, że jest teraz stan wyjątkowy w Polsce mogę zostać tutaj legalnie do końca koronawirus, ale kto wie kiedy to będzie.
To może nie będzie prosta sprawa mieszkać legalnie w Polsce dla mnie na przyszłość, ale ja i mój chłopak jesteśmy sprytnymi artystami i myślę, że damy radę.
Piotr, ja muszę powiedzieć, uczę się z twoich materiałów od prawie dwóch lat i te mi są niezbędne. Tematy podcastów są zawsze tak interesujące, no nawet bardziej niż każdy podcast po angielsku, którego ja słucha. Nauczyłem się wiele od ciebie, Piotr. Dziękuję ogromnie za wszelką pomoc. Pozdrawiam serdecznie, pa, pa!
Dziękuję bardzo! Wspaniale mówisz po polsku, myślę, że wiele razy już to słyszałeś mieszkając tutaj w Warszawie. Niestety mamy całą tę sytuację z wirusem, ale mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości, w lepszym świecie, będziemy mogli spotkać się na kawie i pogadać. Kiedy ten wirus od nas odejdzie, albo kiedy go zwalczymy. Mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy.
Kochani to tyle na dziś. Zachęcam Was do korzystania z moich materiałów do nauki języka polskiego, które znajdziecie na stronie realpolish.pl
Przede wszystkim zachęcam Was do spróbowania kursu 100 Daily Polish Stories. To jest kurs dla początkujących, ale również średniozaawansowani wiele z niego skorzystają. Można powiedzieć, że ten kurs to jest trening mówienia. Jeśli nie macie z kim rozmawiać, to ten kurs daje taką, można powiedzieć, symulację. Ja mówię zdanie, potem zadaję pytanie, macie czas na odpowiedź, a za chwilę słyszycie moją odpowiedź. Tak to mniej więcej wygląda. Kurs 100 Daily Polish Stories, czyli czasami jak to mówię 100DPS
A dla bardziej zaawansowanych mam oczywiście klub VIP. Jeśli mówicie po polsku, ale chcecie poznać nowe idiomy, nowe powiedzenia, chcecie potrenować rozumienie ze słuchu, to polecam klub VIP.
Zapraszam serdecznie, warto spróbować przynajmniej jeden miesiąc. Nie ma problemu, możecie spróbować przez miesiąc. Jeśli okaże się, że to nie jest to, że z jakiegoś powodu chcecie przerwać, nie ma żadnego problemu. Zachęcam do spróbowania. Wiele osób spróbowało i wiele osób kontynuuje naukę ze mną, z czego jestem bardzo szczęśliwy i za co Wam bardzo dziękuję!
Co tu dużo mówić — Bez Was to wszystko nie miałoby sensu! — Trzymajcie się zdrowo. Uważajcie na siebie. Nie wiem czy tego wirusa wysłali do nas kosmici, czy sami go stworzyliśmy, słyszałem że Bill Gates maczał w tym ręce, a może wirusa stworzyła po prostu natura… nie wiem, są różne teorie, ale lepiej uważać na siebie, jak to mówimy po polsku — Lepiej dmuchać na zimne!
To tyle na dziś, jeszcze raz dziękuję Andy’iemu za nagranie, dziękuję wszystkim za wysłuchanie podcastu do samiutkiego końca. Do usłyszenia następnym razem, pozdrawiam Was wszystkich bardzo, bardzo serdecznie, trzymajcie się, cześć, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.