This episode of Learn Polish Podcast is about chess. I watched “Queen’s Gambit” and it inspired me to talk about chess. As always, this podcast is about learning Polish in a natural way. Please, listen and read the translation as many times as you want, take your time and try to understand the general meaning, rather than every word.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
–Esperanza by Andy Lowe
–Main Stem by U.S. Army Blues
–Dance of the Stargazer by U.S. Army Blues
–Barbara by U.S. Army Blues
–Walk that Dog by U.S. Army Blues
–Stardust by U.S. Army Blues
Licensed under a Public Domain Mark 1.0 License.
* * *
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na nasz dzisiejszy podcast, na nasze dzisiejsze spotkanie. Co dobrego u Was słychać? Mam nadzieję, że wszystko jest w porządku, że macie siły i chęci do dalszej przygody z językiem polskim.
Właśnie języka polskiego się tutaj uczymy, ja jestem Piotr i przygotowuję dla Was podcasty, żebyście mieli nad czym pracować, żebyście mieli czego słuchać. Oczywiście znajdziecie wiele innych metod nauki i to od Was, od Was zależy jaką metodę dla siebie wybierzecie. To zależy jaka metoda Wam pasuje.
Ja proponuję Wam naukę przez słuchanie i czytanie. Oczywiście mówienie też jest niezwykle ważne, ale jest mi bardzo trudno rozmawiać z Wami wszystkimi. Dlatego przygotowałem kurs dla początkujących, w którym możecie też uczyć się mówić. Myślę o kursie 100 Daily Polish Stories z pytaniami i odpowiedziami. Już wiele razy o tym kursie mówiłem, więc pewnie już wiecie co to jest. Jeśli nie, to zapraszam na moją stronę realpolish.pl
Jeśli wejdziecie na tę stronę i podacie swój adres email, to dostaniecie pięć historyjek do spróbowania i zobaczycie jak to działa dla Was, czy to Wam się podoba. A jeśli macie jakieś pytania, to oczywiście piszcie do mnie. Na mojej stronie znajdziecie miejsce kontaktowe, tam możecie wysłać pytanie do mnie, a ja postaram się na nie jak najszybciej odpowiedzieć.
Dlaczego ja mówię, o tym że są różne metody nauki? Ostatnio wiele osób pracuje w domu, prawda? Ja też… ja też pracuję w domu i moja firma, żeby umilić nam pracę, żeby dać nam możliwość rozwoju, dała nam możliwość nauki języków obcych przez internet. Możemy wybrać, możemy uczyć się języka niemieckiego i angielskiego.
To mnie zainteresowało. Interesują mnie języki obce, metody nauki, i wszedłem na tę stronę, wybrałem język angielski. Na początku zostałem poproszony o rozwiązanie testu, żeby sprawdzić na jakim jestem poziomie.
Test był taki typowy, jak to w szkole. Wybieranie jednej z trzech możliwości. Było jakieś zdanie, w którym brakowało fragmentu i trzeba było wybrać jakąś możliwość. Wiecie, te możliwości są prawie takie same, różnią się naprawdę bardzo niewiele, zawsze wydaje ci się, że wszystkie są dobre, że wszystkie są identyczne… Przypomniały mi się czasy szkolne.
Przeszedłem ten test, dostałem poziom B1, z czego jestem bardzo dumny i rozpocząłem dalszą naukę. Ale nauka była tak nudna, że po dwóch dniach odechciało mi się.
Nauka polegała na tym, że najpierw czytasz po polsku wyjaśnienia gramatyczne, czytasz i słuchasz przykładów. Dobrze, że można słuchać… A potem masz test, znowu musisz wybierać jedną z trzech możliwości. Jeśli nie zrobisz pomyłki idziesz dalej, jeśli się nie pomylisz idziesz dalej, jeśli się pomylisz to znowu dostaniesz to zadanie za jakiś czas. I tak wygląda każda lekcja. Co jakiś czas jest jakiś krótki tekścik, który również ma audio, ale te tekściki są bardzo nudne, przynajmniej dla mnie.
Ogólnie poczułem się znowu jak w szkole, znowu poczułem nudę, znowu muszę wypełniać testy i myślę, że nie będę kontynuował dalej tego kursu. Myślę, że nie jest możliwe nauczyć się mówić z takiego kursu. Przynajmniej ja nie wiem jak to zrobić.
Podobno ta platforma, ten kurs jest dość popularny. To może oznaczać, że ludzie, którzy chcą uczyć się w ten sposób istnieją, a może po prostu jeszcze nie wiedzą, że można to robić inaczej. Możliwe! Nie wiem…
Na szczęście my możemy lepiej się bawić. Dostałem niedawno nagranie od Denisa, który opowiedział jak uczy się języka polskiego. Posłuchajmy.
Nagranie od Denisa
Cześć Piotr! Mam na imię Denis, jestem Białorusinem. Uczyłem się polskiego, można powiedzieć, w ten sam sposób, o którym ty zawsze mówisz — słuchając podcastów i oglądając filmiki. Muszę powiedzieć, że ta metoda jest naprawdę bardzo skuteczna. Już po półtora miesiącu byłem w stanie porozumieć się z Polakami, co właśnie sprawdziłem, gdy odwiedziłem Warszawę na początku lutego. Gramatyki się prawie nie uczyłem, ale znam wiele podstawowych zasady gramatyki tak intuicyjnie, bo mózg po prostu je rozpozna. W sumie uczyłem się polskiego przez 3 miesiące na początku 2020 roku i przez kilka tygodni już w październiku. Chciałem dostać Kartę Polaka, bo mam polskie korzenie. Moi rodzice są Polakami. Niestety, z powodu pandemii, od tego czerwca wszystkie umowy na rozmowy z Konsulem zostały zawieszone i z tego powodu wciąż nie mam w tej chwili Karty Polaka. Jak dobrze wiesz sytuacja polityczna w Białorusi jest powiedziałbym niezbyt przyjemna. Dyktator nie chce odejść i używa sił zbrojnych przeciwko zwykłym ludziom. Właśnie ja byłem złapany na swoim podwórku, aresztowany i jak wszyscy inni katowany, bez żadnego do tego powodu. Nie mówię, że nie brałem udziału w protestach, ale właśnie w tamtym dniu w ogóle nic nie robiłem, po prostu wyszedłem z domu. Po wyjściu z aresztu pojechałem do Kijowa, gdzie mieszkałem przez prawie 2 miesiące. A zatem jako ofiara represji politycznych zrobiłem sobie wizę humanitarną i przeprowadziłem się w końcu października do Polski. Teraz mieszkam we Wrocławiu i pracuję zdalnie w swojej białoruskiej firmie. Będę się starał o stały pobyt w Polsce na podstawie mojego polskiego pochodzenia i planuję zostać tutaj na stałe. Bardzo ci dziękuję za to co robisz. Tematy twoich podcastów są zawsze ciekawe, zwłaszcza dlatego, że ja też jestem inżynierem i interesują mnie tematy dotyczące nauki i techniki, ale poza tym uwielbiam też historię Polski. Zawsze polecam swoim przyjaciołom twój podcast i przynajmniej kilku z nich już używa go w celu nauczenia się języka polskiego. Kto wie, może ktoś z nich wkrótce też przyśle do ciebie swoje nagranie. Jeszcze raz dziękuję za wszystko. Cześć, do usłyszenia!
Dziękuję bardzo za nagranie! Denis powiedziałeś, że intuicyjnie znasz gramatykę. No właśnie, kiedy dużo słuchamy, dużo czytamy wtedy po prostu powielamy te wzorce, powielamy to co już kiedyś słyszeliśmy. Tak właśnie działa nasz mózg. I nie musimy wcale zastanawiać się czy to jest jakaś zasada gramatyczna, która rządzi tym co chcemy powiedzieć. Nie musimy o to się martwić.
To jest jak gra w szachy, uczymy się na błędach. Jeśli zrobię błąd w jakiejś partii, to może w następnej już będzie lepiej. Jeśli zrobię błąd mówiąc do kogoś po polsku, to też nic się nie dzieje, następnym razem będzie lepiej, bo już wiem jak ten błąd poprawić, albo wiem czego nie potrafiłem powiedzieć. Wtedy mogę się zastanowić, sprawdzić jak wyrazić, jak powiedzieć coś o czym myślałem, ale nie wiedziałem jak to zrobić.
Jeśli teraz chciałem to powiedzieć, to jest bardzo prawdopodobne, że w przyszłości też będzie taka okazja, też będę chciał to powiedzieć, więc warto sprawdzić, warto zastanowić się jak to zrobić . Nasze błędy pokazują nam gdzie mamy braki, co możemy poprawić. I to jest bardzo dobre, bo to są wskazówki dla nas nad czym mamy pracować.
Moi drodzy, wygląda na to wszystko co przygotowałem dla Was na dziś. Dziękuję za wspólnie spędzony czas, zapraszam na nasze następne spotkania, zapraszam do korzystania ze strony realpolish.pl I zachęcam do przysyłania nagrań. Zawsze jest miło posłuchać co u Was słychać, jak uczycie się polskiego, dlaczego uczycie się polskiego. To tyle na dziś, trzymajcie się zdrowo, pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i do następnego razu, cześć, pa, pa!
Learn Polish program for students at the intermediate level. Listen to Polish every day for one year!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.