This episode of Learn Polish Podcast is about Władysław Jagiełło, the Grand Duke of Lithuania and the King of Poland. He born a pagan and converted to Catholicism. After the victory over the Teutonic Knights, at the Battle of Grunwald in 1410, the Polish–Lithuanian alliance became a important force in Europe.
31:43 | Download mp3 file:
-For active members only-
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Jak się macie? Co u Was słychać?
Nazywam się Piotr i zapraszam na dzisiejszy podcast. Szkoda, że nie możecie od razu mi odpowiedzieć co słychać, ale możecie przynajmniej napisać komentarz, albo wysłać do mnie swoje nagranie. Zawsze jest mi bardzo przyjemnie, gdy dostaję nagrania, w których opowiadacie trochę o sobie. To dla mnie bardzo ciekawe, zawsze chcę wiedzieć kto mnie słucha, komu mogę pomóc w nauce polskiego.
Jeśli ktoś słucha mnie pierwszy raz to powiem tylko tyle, że to jest podcast dla uczących się języka polskiego, ale uczących się trochę inaczej niż zwykle, a przynajmniej inaczej niż przyzwyczaja nas do tego szkoła. Tu nie uczymy się gramatyki, nie uczymy się nudnych zasad, tu uczymy się słuchając czegoś interesującego, czegoś ciekawego.
Zanim opowiem Wam coś ciekawego, chciałbym, żebyśmy posłuchali tego co przysłaliście do mnie, a właściwie co przysłała do mnie Kasia z Białorusi.
Cześć Piotr! Jak się macie (jak się masz)? Mam nadzieję, że wszystko w porządku. Mam na imię Katia, po polsku to będzie Katarzyna, myślę, że tak. Mam 22 lata i mieszkam w Homlu na Białorusi. To jest moje pierwsze nagranie do Ciebie i to jest moja krótka historyjka jak uczę się języka polskiego.
Język polski to jest mój trzeci język obcy, ja też uczę się angielskiego i niemieckiego. Bardzo lubię to robić. Słucham twoich nagrań od trzech tygodni i bardzo to lubię robić, one są bardzo ciekawe. Lubię słuchać coś o Polsce, różne historie o Polsce. Słucham twoich nagrań codziennie przez kilka godzin. Nie mogę przestać tego robić, to jest jak narkomania.
Kiedy słucham nagrania prawie wszystko rozumiem, ale kiedy zaczynam coś mówić to myślę, że robię wiele błędów. Ale to nie jest taki duży problem. Mam świetną okazję praktykować mówienie, ponieważ mój ojciec też uczy się języka polskiego, ale on mówi bardzo szybko, ładnie i płynnie. Też chcę tak mowić.
Kiedy idziemy na spacer to próbujemy rozmawiać po polsku. To jest śmieszne, ale lubię to robić, ponieważ to jest świetną okazją do używania języka.
Chcę tobie podziękować za twoje nagrania, za twoją pomoc w uczeniu języka polskiego. Dzięki! Wszystkiego najlepszego, cześć, pa, pa!
Dziękuję bardzo! Bardzo mi miło! Dziękuję Kasiu za nagranie. To niesamowite jak dobrze mówisz po polsku, a przecież uczysz się tylko trzy tygodnie, tak? Naprawdę zrobiłaś dobrą robotę. Cieszę się, że uczysz się również ze swoim tatą, to zupełnie co innego, gdy można z kimś rozmawiać w języku, którego się uczymy. Mówisz, że słuchasz codziennie kilka godzin, myślę, że to właśnie przynosi bardzo dobre rezultaty. Brawo Kasia! Dziękuję za nagranie i pozdrawiam ciebie, tatę i całą rodzinę.
Kochani, dziś posłuchamy jeszcze jednego nagrania, ale to na koniec audycji. Teraz chcę opowiedzieć Wam o bardzo ważnym człowieku w historii Polski.
Jeśli będziecie w Polsce w lipcu, to możecie pojechać na pola Grunwaldu i zobaczyć rekonstrukcję bitwy. To wielki spektakl, są rycerze z całej Europy, wszyscy ubrani tak jak to było dawniej, konie… Wszystko, wszystko wygląda podobnie jak 600 lat temu. Imprezy rozpoczynają się już 12 lipca, ale rekonstrukcja bitwy jest oczywiście 15 lipca. Więcej wiadomości znajdziecie na stronie www.grunwald1410.pl
By Jan Matejko – http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=4799, Public Domain, Link
Władysław Jagiełło był królem przez prawie 50 lat, był jednym z najdłużej panujących władców w tamtych czasach. Dzięki Jagielle doszło do unii Polski i Litwy. Polska rozwijała się bardzo dynamicznie. Król wspierał chrystianizację, dzięki czemu zdobyliśmy sojusznika w Kościele katolickim. Dzięki wielu przywilejom, które dał szlachcie, wywalczył sukcesję tronu dla najstarszego syna, Władysława. Po śmierci Władysława Jagiełły, królem został jego syn Władysław III Warneńczyk, który był również królem Węgier. Jego przydomek pochodzi od miejsca jego śmierci, Warny nad Morzem Czarnym. To była bitwa z sułtanem tureckim. Podobno sułtan turecki przechowywał głowę Władysława Warneńczyka w garnku z miodem jako trofeum. Jednak nie wiadomo czy to prawda, ciała króla nigdy nie odnaleziono.
Jagiełło zmarł w 1434 roku w Gródku. Dziś ta miejscowość leży na terenie Ukrainy w obwodzie Lwowskim. Ciało króla zostało pochowane w katedrze na Wawelu. Jest tam nagrobek wykonany z czerwonego marmuru. To niezwykle cenny zabytek, jeden z najcenniejszych zabytków XV wieku w tej części Europy.
Tak kończy się moja opowieść o królu Jagielle, ale nie kończy się jeszcze nasz podcast. Obiecałem Wam na początku, że posłuchamy jeszcze jednego nagrania. To nagranie przysłał mi Dmitry, opowiada w nim jak spędził w tym roku majówkę. Na pewno jesteście ciekawi co robił Dmitry, posłuchajcie.
Cześć Piotr! Zdecydowałem zrobić nagranie, bo sam zaproponowałem, żeby chętni zrobili nagranie jak spędzili 1 maja.
Ja 1 maja razem z żoną i córką pojechaliśmy na rowerach poza miasto. Nad brzegiem rzeki spędziliśmy czas. Był piękny, ciepły dzień. Od czasu do czasu świeciło słońce, wiał lekki wiatr, śpiewały ptaki, było fajnie. Wzięliśmy ze sobą kanapki, parówki, ser i herbatę w termosie. Kiedy przyjechaliśmy nad brzeg rzeki, rozpaliliśmy niewielkie ognisko i przygotowaliśmy prosty posiłek. Zjedliśmy wszystko z wielkim zadowoleniem. Ja, jak i moja żona Ola, bardzo lubimy przejażdżki rowerem. Robimy to przy każdej okazji.
Na końcu mojego nagranie chcę ci podziękować za twoją działalność pomocy w nauce języka polskiego. Już zacząłem trochę mówić po polsku, co bardzo mnie cieszy. Naprawdę twoja metoda jest bardzo skuteczna. Będę polecał twoją stronę realpolish.pl każdemu, kto chce uczyć się języka polskiego.
Jeszcze raz bardzo dziękuję, życzę ci wszystkiego najlepszego. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia, pa, pa!
Dziękuję! Świetne nagranie! Wszystko sobie wyobraziłem, jak jesteście nad rzeką i zajadacie parówki z ogniska. Brawo! Mówisz, że zacząłeś trochę mówić po polsku… to nie prawda, mówisz bardzo dobrze po polsku i bardzo ciekawie opowiadasz. Bardzo mi się podobało. Ja też bardzo lubię jeździć rowerem. To bardzo przyjemny wypoczynek. Niestety u nas majówka była bardzo zimna. Padał deszcz, wiał wiatr, było zimno, naprawdę nieprzyjemnie. Pozdrawiam Ciebie i Olgę oraz waszą córkę. Jeszcze raz wielkie dzięki!
Kochani, cóż mogę jeszcze powiedzieć, tylko tyle, że to już koniec naszego spotkania. Ale nie martwcie się, jeśli chcecie słuchać to na mojej stronie znajdziecie wiele nagrań, kursy, klub VIP. Zachęcam Was do spróbowania programu 100 historyjek, jeśli zapiszecie się na newsletter to dostaniecie próbkę tego kursu. To świetny program dla tych, którzy chcą szybko zacząć mówić po polsku bez myślenia o zasadach gramatycznych.
Dobrze, kochani, to już wszystko, dziękuję Wam za dziś, dzięki, że jesteście, że słuchacie, że piszecie do mnie, że komentujecie, bardzo mi to pomaga, gdy widzę, że to co robię daje rezultaty, to jest wspaniałą motywacją. Bez Was to nie miałoby sensu. Dziękuję Wam za dziś i jak zwykle zapraszam następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 6 (2017) | POSTĘP:Seria 6 (2017)- RP317: Kalendarz – Kiedy jest Nowy Rok?
- RP316: Czytanie i słuchanie | Reading and Listening in learning Polish
- RP315: Jaskinia Platona
- RP314: Jak wejść na wyższy poziom języka polskiego
- RP313: Legenda o Panu Twardowskim
- RP312: Rewolucja w Rosji w 1917 roku
- RP311: Wycieczka do Barcelony
- RP310: Kamień z Rosetty (Rosetta Stone)
- RP309: O filmie The Wall z muzyką Pink Floyd
- RP308: Historia Polaków w Brazylii
- RP307: Płonie ognisko i szumią knieje
- RP306: Wakacje z Piotrem cz.2
- RP305: Wakacje z Piotrem cz.1
- RP304: Serce Oskarżycielem | Tell-Tale Heart – Edgar Allan Poe
- RP303: Władysław Jagiełło
- RP302: Święta Jadwiga
- RP301: Teraz – czego uczy nas Eckhard Tolle o obecnej chwili
- RP300: 25 ciekawostek o Piotrze
- RP299: Sztuczna inteligencja
- RP298: Podróże w czasie
- RP297: Teoria wszystkiego i metoda Faynmana szybkiego uczenia się
- RP296: Wyrzutek | Outsider by Howard Phillips Lovecraft
- RP295: Nasz mózg jest leniwy
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.