W tym filmiku opowiadam o zaćmieniu Słońca, które było 20 marca. Była piękna pogoda więc nie było problemu z obserwowaniem tego ciekawego zjawiska.
POSTĘP:
Wszystkie wycieczki z Piotrem
![VIP024: Zaćmienie Słońca [22:38]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
W tym filmiku opowiadam o zaćmieniu Słońca, które było 20 marca. Była piękna pogoda więc nie było problemu z obserwowaniem tego ciekawego zjawiska.
POSTĘP:
Wszystkie wycieczki z Piotrem
![VIP022: Bo ja tu więcej nie chcę wrócić [10:15]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– A tu widzicie, budujemy teraz nową tradycję – na włoskiej licencji zresztą – jak ktoś wrzuci pieniążek, to tutaj wróci. Macie wszyscy pieniążki? Ty masz? Proszę, proszę… Wszyscy mają? Wszycy mają pieniążki? I wrzucamy teraz… trzy, cztery! Pieniążki wrzucamy i wszyscy tutaj wrócimy. O widzicie jak ładnie lecą?
– A ty dlaczego nie wrzuciłeś?
– Bo ja tu więcej nie chcę wrócić.
– Głupek!
– Jedno piwo.
– Co tak marnie panie Janku?
– Wie pani, cholera . . .


Listen to the podcast: –For active members only, PLEASE LOG IN–
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Zapraszam wszystkich chętnych do pomocy przy wpisywaniu tekstu.
Każdy może wpisać fragment tekstu, 5-10 minut podkastu. Na końcu fragmentu proszę wpiszcie, gdzie kończy się zapis, np. [5:10]. Jeśli każdy z nas wpisze fragment to wkrótce będziemy mieli cały tekst podkastu. Na koniec sprawdzę to co napisaliście i umieszczę transkrypcję przy podkaście.
Oto tematy, które poruszę w tym odcinku:
Zapraszam serdecznie!
Zapraszam wszystkich chętnych do pomocy przy wpisywaniu tekstu. Każdy z nas może wpisać fragment tekstu, na przykład tylko 5-10 minut podkastu. Na końcu fragmentu proszę: wpiszcie, gdzie kończy się zapis, np. [5:10]. Jeśli każdy z nas wpisze fragment, to wkrótce będziemy mieli cały tekst podkastu. Proszę: piszcie czarną czcionką. Ja sprawdzę to co napisaliście i zmienię czcionkę na zieloną. Zatem sprawdzone fragmenty będą zaznaczone na zielono. Na koniec umieszczę transkrypcję pod podkastem na stronie realpolish.pl
Moi drodzy, mam dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy chcą ćwiczyć język polski, dla tych, którzy ciągle szukają nowych materiałów bo codziennie chcą słuchać czegoś po polsku, codziennie szukają czegoś nowego. Od kilku tygodni pracowałem nad stworzeniem Real Polish VIP Club i w końcu wszystko jest gotowe. Piotr, ale na czym polega ten klub? – zapytacie. OK, już mówię.
Po pierwsze, wszyscy, którzy należą do klubu mają dostęp do zamkniętej grupy na Facebooku. Do tej grupy należą tylko osoby, które używają moich kursów premium, oraz osoby, które właśnie należą do klubu VIP.
Po drugie, każdy, kto należy do klubu ma dostęp do materiałów zrobionych tylko dla klubowiczów. W tej chwili znajduje się tam około 20 filmików i każdego tygodnia będę dodawał trzy, cztery nowe filmiki. Jeśli zapiszesz się do klubu, to będziesz mieć dostęp do wszystkich starych filmików, które zrobiłem już wcześniej i do wszystkich, które tam zamieszczę. Jak dostać się do klubu? [24:50]
Klub działa na zasadzie subskrypcji i kosztuje 10 euro za miesiąc. Oczywiście w każdym momencie można przerwać subskrypcję. Jeśli uznasz, że nie chcesz już, OK, nie ma problemu, możesz przerwać subskrypcję.
Myślę, że ten klub da nam wiele przyjemności. Dzięki grupie na Facebooku osoby należące do klubu, czyli ci najbardziej zaangażowani będą mieć wpływ na to, jakie będę robił materiały, będą mogli powiedzieć mi co jest dobre, co można poprawić, co Wam się podoba, a co Wam się mniej podoba. A ja mając te wskazówki będę mógł robić coraz lepsze materiały. A wiedząc, że robię to, co lubicie, na pewno będę miał o wiele więcej przyjemności z tej pracy. Myślę, że będziemy w ten sposób na wzajem spierać się i wspomagać i nikomu nie pozwolimy przerwać nauki. Prawda? [26:10]
Zatem zapraszam wszystkich chętnych do RealPolish VIP Club. Wszystko jest już gotowe, można zapisywać się w dowolnym momencie, bo każdy, kto jest członkiem klubu ma dostęp do wszystkich materiałów, nie ma żadnych ograniczeń. [26:33]
To, co jest w klubie i to, co na bieżąco będę dodawał, jest dostępne dla wszystkich członków klubu. OK? Jeśli macie jakieś pytania, to proszę piszcie do mnie albo w komentarzach, albo w takim formularzu, który jest na stronie, albo mailem możecie pytać mnie, ja z przyjemnością odpowiem na każde pytanie. Zapraszam serdecznie do klubu. Oczywiście nasz podkast co dwutygodniowy oczywiście zostaje, będę nadal robił podkasty, uwielbiam robić podkasty, sprawia mi to wiele przyjemności, a jeszcze więcej gdy dostaję od Was komentarze, bardzo lubię je czytać. Bardzo proszę, jeśli macie chwilkę czasu, to napiszcie jakiś komentarz.
OK, myślę, że na dziś to wszystko, jeszcze raz dziękuję bardzo Pietro. Jestem ciekaw, jaka u Was pogoda, Pietro. Czy w Rzymie już wiosna? Słyszałem, że w Belgii są już motyle! Tamar napisała mi maila, że w Belgii są już motyle, to niesamowite, jakim cudem mogą być motyle o tej porze roku? Jeszcze nigdy nie widziałem w Polsce motyli o tej porze roku, myślę, że pierwsze to gdzieś w kwietniu albo w maju dopiero się pojawiają. W maju, chyba tak, no ale w Polsce wszystko jest później, jesteśmy bardziej na wschód, a tu chyba jest zimniej niż na zachodzie. Myślę, że motyle u nas jeszcze śpią głębokim snem.
OK moi drodzy, zapraszam Was do VIP Club, naszego klubu VIPów, zapraszam na następne podkasty, zapraszam na Facebooka, piszcie do mnie, piszcie komentarze i pamiętajcie, zasada 10000 godzin, nigdy się nie poddawajcie! 10000 godzin minie tak szybko, że nawet nie zauważycie, kiedy będziecie mistrzami języka polskiego! Cześć, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!

![VIP020: Razem oglądamy fragment filmu Rejs [14:42]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Bardzo przepraszam ale ja jestem nietutejszy tutaj i trochę się zgubiłem. Do śródmieścia prosto?
– Prosto.
– I na prawo?
– Albo na lewo.
– Albo na lewo? Aha. Aha.
– Proszę pana! Proszę pana!
Proszę pana! Halo! Bardzo pana przepraszam ja chciałem się dowiedzieć… Gdybym ja w kierunku miasta chciał się udać to tędy przez rzekę dobrze?
– A to ja pana bardzo przep… ja nie jestem tutejszy.
Źródło: Film “Rejs”, kanał Studio Filmowe TOR https://www . . .
![VIP019: Bożenka dostała pałę [25:01]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Bożena, Bożena! Co się z tobą dzieje? Czy ty w ogóle pamiętasz co było na polskim?
– Tak, dostałam pałę
– No właśnie… ty, prymuska
– No trudno, na matmę, też jestem nieprzygotowana.
– Nie, no, ja cię nie poznaję…
– Ty chyba akurat powinnaś mnie zrozumieć
– No nie wiem
– Wiesz co, to był najpiękniejszy weekend w moim życiu.
– Miłoszek cię znowu uwodził
– Nie mów tak o nim. Poza tym wcale mnie nie . . .
![VIP018: Czego oczy nie widzą tego sercu nie żal [16:26]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Wróciłaś?
– Wróciłam.
– No i?
– No i co? No i nic!
– Przyszłam pracowałam normalnie, a ja dalej głupia jestem.
– No tak jak za rękę nie złapiesz to nie masz żadnego ruchu.
– Kalina, ten twój mąż… zdradzał cię?
– Ba, no pewnie!
– O, matko! Ile razy?
– Dokładnie tyle razy ile miał okazję. Ja nie mam żadnych złudzeń.
– Ale nakryłaś jemu?
– Lucie, jak jakbym jemu nakryła, to ja już by . . .
![VIP015: Razem oglądamy rodzinkę pl [12:36]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– A dokąd się wybierasz?
– Na spotkanie z kolegami
– Ale gdzie?
– Nie wiem, to zależy
– Od czego?
– Od kolegów
– A co będziecie robić?
– Coś tam
– A kiedy wrócisz?
– Wieczorem
– Mam nadzieję. A o której?
– Nie za późno
– Nie za późno…
– I…?
– I co?
– Mogę iść?
– No, nie wiem, to zależy.
– Od czego?
– Nie wiem… a jak myślisz?
– Nie wiem?
– Nie?
– Skąd mam wiedzieć?
– Tomuś, nie wiem z kim idziesz . . .
![VIP014: Kogel mogel [12:30]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Wujek Józek, ciotka Zośka, stryj Mietek, Mietka żona
– Na nią ćwiartkę trzeba liczyć. Ona nie trunkowa. Więcej jak ćwiartkę nie wypije.
– Ale Mietek wypije. Liczę po pół litry. Lepiej żeby zostało, niż miałoby zabraknąć. Maryśka, Zenek, babka Maliszewska…
– O, babci nie licz, ona nie wypije
– A co babce, chora?
– Babce słodkie trzeba liczyć. Wyciągnij spirytus trzeba ukręcić z jajkami, ten, no, kogel mogel.
– Spirytus, już się przestraszyłem, że nie ma . . .
![VIP013: Kryspin jeździ na koniu [18:20]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Cześć, tu Krisperson! Jestem na wakacjolach. Nie wiem gdzie, ale rodzice mnie przywieźli. Jestem na wakacjach. Jest szansa, że będę jeździł na koniu. Tylko żaden mi jeszcze nie przyszedł.
– Paweł, tam jest. Patrz!
– Czarny koń
– Ty chodź do tego konia pójdziemy, chodź!
– Koniu… jak się mówi do konia? Paweł.
– Widziałeś jakie mam podejście do konia, nawet się nie ruszył.
– Jezu, on jest pusty nic nie jadł.
– Wsiadam
– Paweł filmujesz mnie?
– Jestem na koniu. Bomba w górę!
– Bujaj kopyta! Grzej podkowy!
– Ty . . .
![VIP012: Co będzie w piątej serii rodzinki pl [17:30]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Ja jestem Ludwikiem Boskim, który się właśnie nie zmienia, bo już ma swoje on rytuały życiowe. Natomiast ci… te nowe zdarzenia są ciekaw, czyli ta wyprowadzka najstarszego syna na swoje, studenckie życie, które on tam zaczyna prowadzić to są fajne rzeczy i zmuszające nas do weryfikacji jak my jako dorośli, prawda, odnosimy się do tego jego życia przypominając sobie swoje studenckie życie.
Tomek Boski, bo to mój bohater, wyprowadzi się z domu, wynajmie mieszkanie z kolegami, studentami, bo Tomek ju . . .
![VIP011: Nowy serial telewizyjny: Strażacy [16:50]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– …wiosny w jedynce.
– Ludzie, którzy na dźwięk syreny zostawiają wszystko i ruszają, by ratować innych
– Wierzę mocno, że uda nam się tym serialem pokazać na czym ta praca polega
– Codziennie stają do walki z żywiołem i śmiercią
– Pierwszy raz kiedy zrobiliśmy akcję już na planie, wiedzieliśmy jak się zakłada butlę, jak się zakłada maskę, po co to jest. Nie panikowaliśmy, kiedy musieliśmy przez to oddychać, iść przez te płomienie . . .
![VIP009: Jak znaleźć TV polską na YouTube [18:25]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Programu: Przygarnij mnie
– Właśnie to była moja zapowiedź. Ktoś cię prosił, żebyś mi się wtrącała?
– Przepraszam, nie wtrącał się.
– No właśnie. Proszę państwa ja tu miałem tekst przygotowany, ale ja go państwu powiem. I ty teraz też słuchaj. Otóż, jakby trzeba było pomóc zwierzakom – Rogalska zje kilo karmy. Jakby trzeba było w imię ratowania zwierzaków spędzić tydzień w klatce w schronisku – te . . .
![VIP008: Rodzinka bawi się bez prądu [20:30]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Ale nudy. Co się kiedyś robiło jak nie było prądu?
– To samo. Rozmawiało się, grało się w karty.
– No, rąbało drewno, muzykowało.
– Pierze się darło.
– To może my coś zagrajmy!
– Ty, Mozart, nie zapędzaj się. Mamy tylko elektryczną gitarę i eketryczny keyboard.
– Kicha!
– Wydaje mi się, że zapominasz o jednym bardzo prostym instrumencie harcerskim.
– Fujarka?
– Sam jesteś fujarka, wiesz?
– Łyżki
– Łyżki, super żeś to wymyślił.
– Tak . . .
![VIP007: Oglądamy fragment filmu “Nie ma róży bez ognia” [15:48]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Jasiu! Czy chcesz mleczka?
– Oj, dziękuję, bardzo dziękuję
– Słuchaj czy ty jesteś kaskaderem? Wczoraj wlazłeś do mnie na dwunaste piętro. Byłam zachwycona. Jak ty to robisz?
– Strasznie panią przepraszam, to się już nigdy nie powtórzy. Bardzo przepraszam.
– A dlaczego? A może chcesz przyjść do mnie na śniadanko?
– Nie, nie! Nie jadam śniadań.
– Oj, wesolutko tam było wczoraj u was.
– Ja przepraszam bardzo.
– O nic nie szkodzi. Ja też to lubię. Wie . . .
![VIP006: Kiedy mówimy: są, a kiedy mówimy: jest [7:47]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
Cześć, witajcie!
Zobaczcie w nocy był mróz i staw zamarzł.
Woda zamarzła. Ptaki mogą siedzieć teraz na lodzie.
Jest tylko małe oczko, gdzie mogą pływać.
Wszystko zamarzło.
Zobaczcie ile tam białych ptaków siedzi.
Siedzą na lodzie, bo woda jest całkiem zamarznięta.
Zobaczcie lód nie jest gruby. Lód jest cienki.
Zobaczcie… eee… nie jest taki cienki.
Chyba jakbym wszedł to… o, pęka!
Boję się wejść, bo wpadnę do . . .
![VIP005: Ciężka droga do pracy [20:56]](https://realpolish.pl/wp-content/uploads/2015/03/VIP_CLUB_featured.png)
– Ja to, proszę pana, mam bardzo dobre połączenie. Wstaję rano za piętnaście trzecia. Latem to już widno. Za piętnaście trzecia jestem ogolony, bo golę się wieczorem. Śniadanie jadam na kolację. Więc, tylko wstaję i wychodzę.
– No, ubierasz się pan.
– W płaszcz – jak pada. Opłaca mi się rozbierać po śniadaniu?
– Fakt!
– Do PKS mam pięć kilometry. O czwartej za piętnaście jest PKS.
– I zdążasz pan?
– Nie, ale i tak mam . . .
“Piotr your method is very very very good. I am so glad to learn about your teaching. Today at the doctor, I already feel confident speaking. Thank you Piotr.”
– Christine