RP253: Nauka polskiego – skąd wziąć na to czas?

Listen to the podcast:

–For active members only, PLEASE LOG IN–


27:31 | Download mp3 file:

-For active members only-

Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
PURPLE PLANET MUSIC (www.purple-planet.com)
Licensed under the terms of a Creative Commons Attribution License 3.0


Nauka polskiego – skąd wziąć na to czas

Czas, co to jest czas? Czy czas można zobaczyć, dotknąć, albo poczuć?
Co to jest czas? Sekunda, minuta, godzina… dzień, miesiąc, rok… Wszyscy chcemy mieć więcej czasu. Skąd wziąć więcej czasu?

Cześć, witajcie! To znowu ja, Piotr, zapraszam na dzisiejszy podkast po polsku. Dziś chcę zastanowić się nad czasem. Wszyscy mamy codziennie tyle samo czasu do dyspozycji. Wszyscy codziennie mamy 24 godziny do dyspozycji, czyli do wykorzystania. Możemy wykorzystać 24 godziny. To od nas zależy jak wykorzystamy nasze 24 godziny.


You are not logged in or your account is not active (expired). This content (text, video, mp3) is available to active members only.
Please log in. Not a member yet? Please register your account.

Zatem, aby zarządzać naszym czasem musimy wiedzieć co chcemy osiągnąć i musimy wiedzieć dlaczego chcemy to osiągnąć, musimy znać powód dlaczego chcemy to osiągnąć.
Zamiast myśleć: co muszę zrobić – pomyśl: jaki chcę osiągnąć rezultat? Co jest dla mnie najważniejsze? Jakie chcę osiągnąć rezultaty?

Moi drodzy, myślę, że to już wszytko na dziś. Z tą myślą chcę was zostawić. Pomyśl: co jest dla mnie najważniejsze i skoncentruj się na tym, a zobaczysz jak dużo masz czasu.

Oczywiście zapraszam do komentowania, do pisania. Myślę, że większość Was, jeśli nie wszyscy słuchacie moich podkastów, bo chcecie nauczyć się polskiego. To jest wasz cel. Jeśli wiecie dlaczego chcecie nauczyć się polskiego, jeśli pamiętacie o tym, to z pewnością znajdziecie na to codziennie czas. Weź odpowiedzialność za swoje życie. Przejmij kontrolę nad swoim życiem, nad swoim czasem.

Jeśli podoba Wam się to co robię to proszę o wsparcie, proszę o gwiazdki w iTunes, polubcie mnie na Facebooku, napiszcie komentarz. To wszystko mi bardzo pomaga. Dziękuję bardzo za dziś, dziękuję, że mnie słuchacie, bez Was to wszystko nie miałoby sensu.

Cześć! Do usłyszenia następnym razem do usłyszenia. Trzymajcie się, pa, pa!

daily-listening-horiz

Real Polish PODCAST, Seria 4 (2015) | POSTĘP:
Seria 4 (2015)

“Piotr your method is very very very good. I am so glad to learn about your teaching. Today at the doctor, I already feel confident speaking. Thank you Piotr.”

Masz pytanie? Napisz do mnie



    Subscribe
    Notify of
    guest
    16 Comments
    Oldest
    Newest Most Voted
    Jurij
    Jurij
    11 years ago

    Dzięki. Fajny podcast. Przypomniłeś mi o książce “7 nawyków skutecznego działania”, o której się dowiedziałem dzięki Ci. To jest świetna książka. Polecam wszystkim do przeczytania.
    Mam kilka pytań do Ciebie.
    Powidziałeś ‘dzielić czas między różne rzeczy’. Czy jest to błąd – powiedzieć ‘dzielić czas między różnymi rzeczami’?
    Powiedziałeś ‘za to odkładamy na później to co jest ważne’. Czy ‘za to’ oznacza to samo co ‘jednak’?

    Piotr RealPolish
    11 years ago
    Reply to  Jurij

    Dziękuję za komentarz!
    Dzielić czas między (kogo? co?) różne rzeczy (kobiety).
    Dzielić czas (z kim? z czym?) z różnymi rzeczami (kobietami).
    Tak, “za to” można zastąpić “jednak”.
    Pozdrawiam serdecznie!

    Jurij
    Jurij
    11 years ago

    Ok. Będę wiedział jak poprawnie mówić. Dzięki :D!

    Anna
    Anna
    11 years ago

    Piotrze, czy lubisz piłkę nożną? wygraliśmy dziś w półfinale Ligi Europy i gramy w Warszawie 27.05! czy mogę Ci prosić żebyś przyszedł pokibicować za Ukrainu? :-D

    Piotr RealPolish
    11 years ago
    Reply to  Anna

    W ogóle nie znam się na piłce nożnej. Oglądam tylko czasami gdy gra nasza reprezentacja o coś ważnego, ale i tak nie wytrzymuję całego meczu i oglądam same bramki na powtórkach. Taki ze mnie kibic, ha, ha, ha…

    Anna
    Anna
    11 years ago

    :)

    Tamar
    Tamar
    11 years ago

    To jest zdjęcie z kalendarza który mam w pokoju… Tekst mówi “Be more, do less” , po francusku: “?tre est plus important que faire” a po polsku to byłoby “bądź więcej, rób mniej”, czy raczej “bycie jest ważniejsze od robienia”, coś takiego?

    Piotr RealPolish
    11 years ago
    Reply to  Tamar

    To jest bardzo trudne do przetłumaczenia na polski.
    Ja powiedziałbym: Żyj mocniej, rób mniej …też słabo brzmi… nie mam pomysłu, może… Bardziej bądź, rób mniej – tak chyba lepiej :)

    Tamar
    Tamar
    11 years ago

    To dziwne jednak, po angielsku to takie proste zdanie, od razu rozumieć, a bardzo trudno tłumaczyć je na inne języki :)

    Piotr RealPolish
    11 years ago
    Reply to  Tamar

    To prawda, po francusku też chyba są jakieś kłopoty z tym…
    a może to dlatego, że to zdanie nie ma większego sensu ;)
    Po co być i nic nie robić? :D

    Tamar
    Tamar
    11 years ago

    nie “nic nie robić”, tylko robić mniej. Według mnie chodzi właśnie o to, że musimy wykonywać wyborów, abyśmy mieli więcej czasu na to, co jest ważne, na odpoczynek np. Myślę, że w tym przypadku lepiej tłumaczyć “to be” przez “żyć”.

    Piotr RealPolish
    11 years ago
    Reply to  Tamar

    Pewnie masz rację :)

    Wayne
    Wayne
    11 years ago

    Bardzo lubie sluhac to historyki!
    It felt like listening to a Pink Floyd song :) Swietne!

    Piotr RealPolish
    11 years ago
    Reply to  Wayne

    Świetnie! Bardzo lubię Pink Floyd :D

    Guillermo
    Guillermo
    8 years ago

    Myślę tak samo, brzmi jak “Shine on you Crazy Diamond”, nie?

    Wspaniały temat, Piotr, naprawdę interesujący, bardzo mi się spodobał ten podkast. Ja też chcę wykorzystać mój czas w najlepzsym formie, przynajmniej to próbuję robić, żeby osiągnąć moje cely. Biegam, czytam, słucham twoich podkastów… Krok po kroku, nie? :)

    Piotr RealPolish
    8 years ago
    Reply to  Guillermo

    Tak, mi też przypomina Pink Floyd :) Masz rację, krok po kroku, spokojnie i do celu :) Trzymaj się!

    More posts

    16
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x