In this podcast you will learn Polish from the story about Rosetta Stone. And how Jean Champollion found the key to understanding ancient hieroglyphic. All this was started by Napoleon Bonaparte, the Rosetta stone was divided into three languages: hieroglyphic (used primarily by priests), Demotic (as a native script) and Greek. I hope you like the story of how Champollion discovered hieroglyphs.
33:00 | Download mp3 file:
-For active members only-
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Jak się macie? Co dobrego u Was słychać? Oczywiście wiecie, że słuchacie podcastu po polsku, ale tym, którzy słuchają po raz pierwszy chciałbym przedstawić się — mam na imię Piotr, mieszkam w Warszawie i sprawia mi wielką przyjemność, gdy mogę pomagać Wam w nauce polskiego. Staram się to robić w trochę inny sposób niż robi się to zwykle w szkołach i na kursach. Z reguły nie mówię o zasadach gramatycznych, nie mówię o przypadkach, czasownikach, rzeczownikach, formach osobowych, bezosobowych, nie, tego nie robię…
Zamiast tego staram się opowiadać Wam różne ciekawe rzeczy po polsku. Wiem, że to może być trudne dla początkujących, ale do każdego podcastu macie również tekst. Jeśli jesteście członkami klubu VIP, to możecie czytać transkrypcje wszystkich podcastów i oglądać wszystkie filmiki w klubie VIP, a jest już ich 400. 400 filmików już dla Was zrobiłem. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Świetnie, to tyle o mnie i o stronie realpolish.pl
Kochani, jak się czujecie po wakacjach? Wypoczęci, pełni energii? Mam nadzieję, że tak. Jasne trochę szkoda, że wakacje i lato już za nami, oczywiście mówię o tych, którzy tak jak ja mieszkają na półkuli północnej, osoby z półkuli południowej pewnie cieszą się teraz, że w końcu zaczyna się lato, chociaż wydaje mi się, że zima w Brazylii, albo w Południowej Afryce nie bardzo przypomina zimę w Polsce. Nie jest aż tak trudno ją przetrzymać. Nie ma tam śniegu, mrozu i zimnego wiatru.
Zatem tutaj w Polsce powoli zaczyna się jesień, ta słynna złota polska jesień, niektórzy mówią na tę porę roku — babie lato. Ja bardzo lubię tę porę roku, nie jest już zbyt gorąco, ale wciąż słońce jeszcze grzeje. Liście zaczynają się robić żółte i czerwone, wszystko staje się kolorowe . Bardzo piękne jest babie lato w Polsce.
Jestem ciekawy co robiliście w wakacje. Pewnie podróżowaliście po świecie, odwiedzaliście różne miejsca. Może ktoś z Was był w Polsce, a może byliście w innych krajach. Co robiliście? Może macie chęć napisać w komentarzach, chętnie poczytam o tym. Zawsze jest mi bardzo miło, gdy do mnie piszecie.
Ostatnio napisał do mnie Dmitry z Kijowa, a nawet przysłał swoje nagranie do mnie, posłuchajmy.
Cześć Piotr! Witam wszystkich słuchających podcastów ze strony realpolish, wszystkich uczących się języka polskiego. Mam na imię Dmitri, jestem z Kijowa. Oczywiście uczę się języka polskiego, więc słucham podcasty ze strony realpolish.pl
Przez prawie trzy miesiące przesłuchałem prawie wszystkie podcasty jakie znajdują się na stronie realpolish, teraz studiuję taki kurs, który nazywa się 365 historyjek, Daily Polish Listening. Już dostałem pierwsze historyjki pierwszego miesiąca, teraz słucham tych historyjek, czytam również i tak studiuję język polski na własną rękę.
Również czytam książki, oglądam polskie filmy. Oglądam różne filmiki w języku polskim, no na przykład lubię oglądać filmiki z kanału YT jaki nazywa się Historia Bez Cenzury, jest bardzo ciekawy dla mnie.
Dawno chciałem zrobić takie nagranie, ale dla mnie było trudno zdecydować się zrobić takie nagranie, ponieważ nie chciałem powiedzieć coś takiego prostego, skąd jestem, jak mam na imię, dlaczego uczę się języka polskiego. Chciałem powiedzieć coś ciekawego, ale nie wiedziałem co mam takiego powiedzieć. Kiedy ostatnio przesłuchałem podcast 307, który nazywa się “Płonie ognisko i szumią knieje”, przypomniałem sobie taki incydent, który mi się przydarzył na pierwszych moich wakacjach w górach. Więc zdecydowałem się opowiedzieć swoje przygody na tych wakacjach.
Żeby nie robić takiego długiego nagrania, opowiem o tych przygodach w drugiej części swojego nagrania, a teraz żegnam bardzo serdecznie, do usłyszenia, pa, pa!
Dziękuję bardzo, oczywiście czekamy na historię, jesteśmy bardzo ciekawi co takiego się wydarzyło, jaką miałeś przygodę. Przyślij do nas nagranie, przyślij do mnie nagranie i posłuchamy go następnym razem.
Dmitri, mówi bardzo dobrze po polsku, myślę, że jest to zasługa wielu, wielu godzin słuchania, sam mówił, że przesłuchał wszystkie podcasty. Przesłuchać wszystkie podcasty, to naprawdę dużo czasu, ale prawdę mówiąc jest to najlepsza metoda, jak sami słyszycie, słuchanie i czytanie daje doskonałe rezultaty. Szczególnie jeśli macie nagranie mp3, podcast i zapis, transkrypcję tego samego co słyszycie. To bardzo efektywne. Możecie słuchać i czytać jednocześnie, a gdy znajdziecie jakieś słowo, którego nie znacie, to z łatwością możecie sprawdzić w słowniku co to słowo znaczy.
Kochani jeśli szukacie czegoś, co pomoże Wam mówić po polsku, to zapraszam do spróbowania 100 historyjek po polsku, 100 Daily Polish Stories to historyjki z pytaniami i odpowiedziami, możecie trenować język polski nawet będąc samemu. Odpowiadacie na pytania i słyszycie moją, poprawną odpowiedź, w ten sposób uczycie się bardzo szybko mówić. Myślę, że gdyby Jean Champollion miał taki kurs w języku egipskim, to nie musiałby tak ciężko pracować, żeby rozszyfrować zagadkę hieroglifów.
Zapraszam wszystkich do spróbowania tego kursu, zapraszam do komentowania podcastu, piszcie co robiliście w wakacje, piszcie jak Wam się podobają podcasty, jakie tematy Was interesują, o czym mam opowiedzieć w kolejnych audycjach, co Was ciekawi?
Żegna się z Wami Piotr, na dziś to już wszystko, dziękuję za dziś, dziękuję, że jesteście i zapraszam wszystkich następnym razem, cześć, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 6 (2017) | POSTĘP:Seria 6 (2017)- RP317: Kalendarz – Kiedy jest Nowy Rok?
- RP316: Czytanie i słuchanie | Reading and Listening in learning Polish
- RP315: Jaskinia Platona
- RP314: Jak wejść na wyższy poziom języka polskiego
- RP313: Legenda o Panu Twardowskim
- RP312: Rewolucja w Rosji w 1917 roku
- RP311: Wycieczka do Barcelony
- RP310: Kamień z Rosetty (Rosetta Stone)
- RP309: O filmie The Wall z muzyką Pink Floyd
- RP308: Historia Polaków w Brazylii
- RP307: Płonie ognisko i szumią knieje
- RP306: Wakacje z Piotrem cz.2
- RP305: Wakacje z Piotrem cz.1
- RP304: Serce Oskarżycielem | Tell-Tale Heart – Edgar Allan Poe
- RP303: Władysław Jagiełło
- RP302: Święta Jadwiga
- RP301: Teraz – czego uczy nas Eckhard Tolle o obecnej chwili
- RP300: 25 ciekawostek o Piotrze
- RP299: Sztuczna inteligencja
- RP298: Podróże w czasie
- RP297: Teoria wszystkiego i metoda Faynmana szybkiego uczenia się
- RP296: Wyrzutek | Outsider by Howard Phillips Lovecraft
- RP295: Nasz mózg jest leniwy
Weroniczka says
Dzięki za każdy nowy podkast. Zawsze twoi podkasty są interesujące. Czekam z niecierpliwością na video podkast z Hiszpanii:) Szerokiej drogi, miłego dnia!
Piotr RealPolish says
Dziękuję bardzo, cieszę się, że podobają Ci się podcasty :) Na pewno coś uda mi się zrobić i pokaże jak było – dzięki, pozdrawiam!