In this of Learn Polish Podcast you will learn about The Allegory of the Cave. It was presented by the Greek philosopher Plato. I think it is really interesting way to learn Polish from this philosophical work. Also you will listen to some recordings from Polish learners. I hope this podcast will really bust up your motivation to make more effort in learning Polish.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
40:52 | Download mp3 file:
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich i zapraszam na dzisiejszy podcast. Jak się macie? Co dobrego słychać?
Macie chęć posłuchać czegoś po polsku? To bardzo dobrze, bo tak się właśnie składa, że jestem tu po to, żeby opowiedzieć Wam coś ciekawego i w dodatku po polsku.
Mam na imię Piotr, mieszkam w Warszawie i założyłem stronę realpolish.pl żeby pomagać innym w nauce mojego języka ojczystego, czyli języka polskiego. Kochani, jeśli ktoś jeszcze nie był na mojej stronie, przypomnę – relapolish.pl – to zapraszam bardzo serdecznie, bo znajdziecie tam bardzo dużo materiałów do nauki języka polskiego. Historyjki, filmiki, podcasty, wszystko czeka na Was! Jeśli macie chęć to wbijajcie na moją stronę, słuchajcie, czytajcie i bawcie się dobrze ucząc się języka polskiego.
Kochani, co na początek dzisiejszej audycji? Myślę, że na początek posłuchajmy nagrania od Dany. Kilka dni temu dostałem to nagranie, i właśnie to nagranie było dla mnie inspiracją do zrobienia tej audycji. Do zrobienia dzisiejszego podcastu. Dzięki Dana za inspirację! Dziękuję Ci za nagranie. Posłuchajcie nagrania od Dany, a potem opowiem co przyszło mi do głowy.
Cześć Piotr, witam serdecznie!
Mam na imię Dana, mieszkam w Warszawie od 4 lat, ale niestety moja nauka polskiego rozpoczęła się dopiero 8 miesięcy temu. Przyjechałam do Warszawy z Kazachstanu na studia magisterskie. Nie miałam zamiaru zostać w Warszawie po ukonczeniu studiów. Nie uczyłam się polskiego, a tylko rozmawiałam ze wszystkimi w języku angielskim. Rzeczywiście, to była moja strefa komfortu.
Po ukończeniu studiów nie chciałam wyjeżdżać z Warszawy, bo zakochałam się w tym mieście i poszłam po studiach do pracy. To oznaczało, że zostaję jeszcze w Warszawie na 3 lata przynajmniej. Już zrozumiałam, że bardzo potrzebuję język polski, ale naprawdę byłam zfrustrowana. Wstydziłam się, że nie nauczyłam się polskiego mieszkając, aż dwa lata w Polsce. Nie mogłam sobie tego darować, jakbym była taka beztroska, aż nie mogę w to uwierzyć. Jakbym otworzyła swoje oczy i zobaczyła co się dzieje. I to poczucie wstydu i pożałowania odbierało dużo energii i trzymało mnie w długo nicnierobieniu.
Robiłam jakieś próby, żeby samodzienie nauczyć się polskiego, ale bezowocnie. Jednocześnie poczułam, że byłam odosobniona, jakbym mieszkała na wyspie, albo w swoim małym kraju wewnątrz innego kraju.
Pewnego dnia przyjechała do nas właścicielka mieszkania i została z nami w trzecim pokoju. Nie mówiła po angielsku. Słyszałam jak ona rozmawiała z moją sąsiadką i zachciało mi się z nią też porozmawiać. Była kobietą w wieku 70 lat, ale taka interesująca i energiczna.
Byłam bardzo zainspirowana i zaczęłam po prostu czytać książki, które kupiłam już dawno temu, ale nigdy nie czytałam. Wkrótce zaczęłam rozumieć poski bardzo dobrze, ale niestety nie mogłam nic powiedzieć. Jak wielu ludzi bałam się, że będę robiła okropne błędy. Później przypomniałam sobie jak uczyłam się angielskiego i ile czasu wtedy nic nie mówiłam, żeby nie robić błędów.
Wtedy pomyślałam, że największy błąd to strach przed rozmową, a nie pomyłki gramatyczne i zdecydowałam, że tym razem wszystko będzie zupełnie inaczej. Będę rozmawiała jak będę mogła, będę śmiała się z siebie razem z innymi. Nic w tym okropnego. Kiedyś poprosilam w banku koperek, zamiast koperty – to było na prawdę śmieszne, ale żyję, ponadto jestem bardzo szczęśliwa i dumna z siebie, że mówię.
Żeby dalej rozwijać swój poziom językowy czytam książki, które bardzo mi się podobają. Zaczęłam dziennik w języku polskim, gram w karty, ale nie zwykłe, takie kawałki papieru ze słowami polskimi z jednej strony i tłumaczeniem z drugiej. Bardzo lubię słuchać twoje podcasty, lubię twój styl i poczucie humoru, śmieję się z tobą. Jestem bardzo wdzięczna, że jesteś. Wiem, że poświęcasz dużo czasu i energii, żeby zrobić takie profesjonalne podcasty. Chciałabym podziękować ci – dziękuję ci bardzo serdecznie, pa, pa!
Mam na to dowody, dostaję te dowody od Was, wasze nagrania, komentarze dowodzą, że dajecie radę, że nie poddajecie się. Dzięki Wam za to, dzięki, że jesteście, słuchacie, piszecie do mnie, bardzo się cieszę, że jesteśmy razem.
Zachęcam Was do korzystania z klubu VIP, w tej chwili czytam Wam sztukę “Moralność pani Dulskiej” to jest sztuka teatralna, bardzo ciekawa rzecz, zachęcam bardzo serdecznie. Jeśli zapiszecie się do klubu VIP, to macie dostęp do wszystkich filmików, które się tam znajdują oraz do transkrypcji podcastów, również dzisiejszego podcastu.
Moi drodzy, to już na prawdę wszystko, dziękuję Wam bardzo serdecznie za wysłuchanie dzisiejszej audycji, oczywiście zapraszam na następne, zachęcam do komentowania pod podcastem, jak jest Twoja opinia, napisz, co myślisz o alegorii Platona, o jaskini platońskiej. Czekam na komentarze! Trzymajcie się zdrowo, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 6 (2017) | POSTĘP:Seria 6 (2017)- RP317: Kalendarz – Kiedy jest Nowy Rok?
- RP316: Czytanie i słuchanie | Reading and Listening in learning Polish
- RP315: Jaskinia Platona
- RP314: Jak wejść na wyższy poziom języka polskiego
- RP313: Legenda o Panu Twardowskim
- RP312: Rewolucja w Rosji w 1917 roku
- RP311: Wycieczka do Barcelony
- RP310: Kamień z Rosetty (Rosetta Stone)
- RP309: O filmie The Wall z muzyką Pink Floyd
- RP308: Historia Polaków w Brazylii
- RP307: Płonie ognisko i szumią knieje
- RP306: Wakacje z Piotrem cz.2
- RP305: Wakacje z Piotrem cz.1
- RP304: Serce Oskarżycielem | Tell-Tale Heart – Edgar Allan Poe
- RP303: Władysław Jagiełło
- RP302: Święta Jadwiga
- RP301: Teraz – czego uczy nas Eckhard Tolle o obecnej chwili
- RP300: 25 ciekawostek o Piotrze
- RP299: Sztuczna inteligencja
- RP298: Podróże w czasie
- RP297: Teoria wszystkiego i metoda Faynmana szybkiego uczenia się
- RP296: Wyrzutek | Outsider by Howard Phillips Lovecraft
- RP295: Nasz mózg jest leniwy
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.