This podcast is about learning Polish from history. This time I want to tell you about Casimir IV (Kazimierz Jagiellończyk) of the Jagiellonian dynasty. He was Grand Duke of Lithuania and King of Poland. Under his rulers Poland recovered Pomerania defeating the Teutonic Knights and the Jagiellonian dynasty became one of the leading royal houses in Europe.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Jak się macie, co dobrego u Was słychać?
Mam nadzieję, że wszyscy są zdrowi, że wszystko jest tak jak być powinno, że nie macie zbytnich problemów, po prostu mam nadzieję, że wszystko u Was jest w porządku.
Kochani jeśli jeszcze mnie nie znacie, to pozwólcie, że się przedstawię – mam na imię Piotr i prowadzę ten podcast od kilku dobrych lat… mówię od dobrych kilku lat, jeśli po polsku mówimy kilka to mamy na myśli 3-4, jeśli mówimy dobrych kilka lat, dobrych kilka godzin, to znaczy trochę więcej, jakieś 6-7, może 8, ok? Myślę, że teraz już będziecie rozumieli. Jeśli ktoś powie – czekam tu na ciebie od dobrych kilku minut, a ciebie wciąż tu nie ma – to znaczy, że czeka na nas zbyt długo, że czeka dobrych kilka minut, a nie tylko kilka minut. Zatem ja prowadzę już ten podcast od dobrych kilku lat, jest to dokładnie 7 lat i mam nadzieję wciąż pomagać Wam w nauce języka polskiego.
Dobrze, ale nie o tym chciałem mówić, chciałem powiedzieć tylko, że to miejsce, ten podcast i moja strona realpolish.pl wszytko to przygotowałem dla Was, żeby pomagać Wam w nauce języka polskiego. Dlatego mówię do Was właśnie po polsku, a nie w żadnym innym języku.
Czasami dostaję od Was nagrania po polsku i zawsze dla mnie to wielka przyjemność, gdy mogę ich posłuchać. Niedawno dostałem nagranie od Wiktorii, która mieszka na samym końcu świata. To niesamowite, dzięki internetowi jest możliwe, że mam przyjaciół na całym świecie.
Nagranie po polsku od Wiktorii
Posłuchajcie więc co powiedziała Wiktoria, skąd jest i dlaczego uczy się polskiego.
Cześć, nazywam się Wiktoria. Mieszkam w Nowej Zelandii i mam polskie korzenie. Słucham twojego podcastu już ponad rok. Dziękuję ci za to co robisz. Jako dziecko ja słuchałam jak dziadek i babcia mówi po polsku i oglądałam polskie bajki w telewizji.
Potem przez bardzo długi czas nie używałam polskiego, ale kiedy urodził się mój synek postanowiłam, że chcę go nauczyć polskiego, więc sama muszę poćwiczyć język. Jako młoda mama i też pracując na etacie ja nie mam w ogóle czasu na czytanie książek gramatyki i słuchanie w samochodzie to najlepsza szansa dla mnie żeby uczyć się polskiego.
Uwielbiam twój podcast dlatego, że jest inspirujący, motywacyjny i łatwy do słuchania kiedy się prowadzi samochód. Ty powtarzasz i tłumaczysz trudne słowa, więc można je zrozumieć i zapamiętać. Sądzę, że mój polski bardzo się poprawiał po roku słuchania.
Mój synek już ma 2 lata i trochę potrafi mówić po polsku i wiem, że on dużo rozumie po polsku.
Słuchanie twoich podcastów dało mi pewność siebie, żeby odnaleźć tutaj w Nowej Zelandii, polskich imigrantów i rozmawiać z nimi po polsku. To wymagało ode mnie wyjść z mojej strefy komfortu. Dziękuję ci za inspirację Piotr. Powiedz Piotr, jakie były twoje ulubione bajki telewizyjne jako dziecko. Ja pamiętam tylko Misia Uszatka oraz Lolek i Bolek.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
Brawo, wspaniałe nagranie, wspaniale mówisz po polsku, cieszę się, że zrobiłaś to nagranie, że uczysz się polskiego i uczysz też swojego synka mówić po polsku. To wspaniała sprawa. Nasze korzenie są bardzo ważne, myślę, że to wspaniale wiedzieć skąd pochodzą nasi przodkowie i mówić w języku, którym oni się posługiwali. Doskonale!
Nagranie po polsku od Briana
Posłuchajmy na koniec co powiedział Brian.
Dzień dobry Piotr!
Dziękuję za wszystko. Uczę się po polsku.
Pierwszy raz ja byłem 25 lat temu tu w Polsce, ale bardzo trudno… nie mówię dobrze po polsku, ale ja uczę się dużo słów, ale już dużo razy byłem tutaj.
Mam dużo przyjaciół, moje imię Brian Johnson jestem z Australii. Moja żona jest z Polski.
Ale mam drugi dom jeszcze w Międzyzdrojach, ale mam dużo, dużo przyjaciół tutaj.
Teraz byłem w dużej podróży PTK, najlepsi ludzie i bardzo dobre.
Byłem w całej Polsce. Byłem w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, byłem w Krakowie, Warszawa, Zakopane, Bieszczady, dużo, dużo innych miast, cała Polska.
Ale mam dużo razy… rozumiem trochę po polsku, ale nie rozumiem wszystkiego.
Ale pierwszy raz ja widziałem realpolish przez internet.
Myślałem, może muszę spróbować. Próbowałem 1 miesiąc, ale jestem trochę leniwy.
Ale próbuję, pierwsze próbuję 50 historyjek, jak realpolish… mam nadzieję rozumieć lepiej i mówić dobrze po polsku, ale jest bardzo ciężko uczyć po polsku.
Ale ja rozumiem niemiecki, angielski, holenderski, Mój dziadek był Holendrem.
Kiedy byłem dzieckiem ja rozumiałem dużo holenderskiego.
Moja żona była z Polski. Teraz ja próbuję uczyć się po polsku i bardzo, bardzo trudno, a je jestem trochę stary i nie pamiętam wszystkiego.
Ale ja mam nadzieję, na razie mam realpolish, ja myślę Piotr, bardzo, bardzo uczysz dużo ludzi mówić po polsku.
Dziękuję, mój pierwszy raz, ja muszę próbować lepiej mówić po polsku.
Dziękuję, wszystko, pa, pa!
Wspaniale, bardzo się cieszę, że dostałem od Ciebie to nagranie. Jest wiele osób, które myślą, że nauka języków jest tylko dla osób młodych. To nie prawda! Wszyscy możemy uczyć się języków, to zupełnie nie ma związku z wiekiem i dziękuję bardzo Ci, że przysłałeś nagranie. Myślę, że to wielka motywacja dla wielu osób. Dziękuję bardzo Brian i oczywiście życzę Ci powodzenia w doskonaleniu języka polskiego.
Kochani, bardzo się cieszę, że przesyłacie nagrania. Muszę Wam powiedzieć, że czasami będziecie musieli poczekać trochę dłużej, żeby usłyszeć siebie, bo mamy małą kolejkę.
Ale nie martwcie się, dla każdego jest miejsce w moim programie, i z przyjemnością dodaję Wasze nagrania do podcastu. Wiem, że to wymaga odwagi, wymaga czasami przełamania się, dlatego bardzo doceniam, wiem ile to wymaga wysiłku.
Dziękuję Wam za nagrania i czekam oczywiście na więcej. Piszcie do mnie, komentujcie podcasty, zapraszam do korzystania z klubu VIP. Jeśli podcasty to dla Was za mało, chcecie więcej, to zapraszam do klubu VIP tam znajdziecie bardzo dużo materiałów.
Przygotowałem dla Was również program, który nazwałem 100 Daily Polish Stories, bo mam nadzieję, że będziecie go używali codziennie, będziecie słuchali codziennie.
Jeśli ktoś chce zacząć mówić w innym języku, w języku obcym, to musi to robić codziennie. Jeśli chodzicie na lekcje polskiego raz na tydzień to jestem pewien, że to jest dużo za mało. Powinniście słuchać polskiego codziennie, to bardzo ważne. Dopiero wtedy Wasz mózg przestawi się na nowe dźwięki, na nowe struktury, dopiero wtedy zaczniecie myśleć po polsku, i zaczniecie to robić podświadomie, bez myślenia, a to jest najważniejsza sprawa, żeby robić to podświadomie, automatycznie.
Dlatego ten program, o którym mówię jest tak przygotowany. Tam są historyjki oraz pytania i odpowiedzi. Jeśli codziennie odpowiadacie na pytania, to w ten sposób uczycie się polskiego podświadomie. Zapraszam, każdy może za darmo spróbować tych historyjek.
Jeśli zapiszecie się na newsletter, potwierdzicie swój adres email, to dostaniecie 5 pierwszych historyjek z tego programu. Będziecie mogli spróbować jak to wygląda. Wystarczy wejść na stronę realpolish.pl i tam znajdziecie miejsce żeby wpisać swój adres email.
To co moi drodzy? Powoli dotarliśmy do końca, do końca naszego dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że to nie jest nasze ostatnie spotkanie i wkrótce znowu się usłyszymy.
Dziękuję Wam za dziś, dziękuję, za nagrania Wiktorii i Brianowi, dziękuję że posłuchaliście podcastu aż do samego końca, życzę Wam dużo zdrowia, powodzenia w nauce języka polskiego, trzymajcie się! Do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.