This podcast is for learners of the Polish language. Recently watched the series Minions of Midas, so I decided to tell the story of King Midas. Also we will listen to two recordings I’ve got from listeners. There is transcript of this podcast available for all premium subscribers.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka by Kenn Faurschou
–Boy Meets Girl by TRG Banks is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
–A maze that smells fruits by Komiku is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Rozpoczynamy drugi już podcast w tym roku, cieszę się niezmiernie, że chcecie uczyć się języka polskiego właśnie ze mną. Mam na imię Piotr i zapraszam Was do nauki mojego języka ojczystego. Mam nadzieję, że będziecie bawić się równie dobrze jak ja. Ja zawsze mam dobrą zabawę przygotowując się do podcastu, a potem nagrywając go dla Was.
Niedawno rozmawiałem ze Stevem Kaufmannem, bardzo znanym poliglotą. Jeśli nie oglądaliście tej rozmowy, a jesteście ciekawi to możecie to zrobić. Filmik znajdziecie na jego kanale na YT. Link podaję w tekście tego podcastu na mojej stronie, możecie wejść i obejrzeć. Ale co chciałem powiedzieć? Steve powiedział, że lubi moje podcasty, ale jest ciekawy skąd biorę pomysły na kolejne odcinki.
Wiecie co, z tym nie mam zupełnie problemu. Jak wiecie uczę się angielskiego i hiszpańskiego. Dlatego oglądam i czytam o rzeczach, które po prostu mnie interesują. Wszystkie tematy, o których Wam opowiadam są również interesujące dla mnie.
Oglądam więc filmiki, albo filmy, a potem opowiadam wam o tym. W ten sposób ja uczę się języków obcych, poznaję wiele ciekawych rzeczy, które mnie interesują i przygotowuję dla Was podcast. Tak to mniej więcej wygląda.
Jeśli lubicie coś robić, interesujecie się czymś, to róbcie to po polsku. Zobaczycie jak szybko będziecie się uczyć i jak ciekawa będzie dla Was nauka.
Wiecie, że czekam na nagrania od Was. Bardzo wspaniale jest móc słyszeć jak mówicie po polsku. Ten kontakt z Wami jest bardzo ważny dla mnie. Wiem wtedy, że nie mówię tylko do mikrofonu. W rzeczywistości Wy tam jesteście i słuchacie, i tylko wtedy to ma sens. Czekam więc na nagrania od Was. Dziś na początek posłuchamy nagrania od Arsena. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Arsena
Cześć Piotrze! Nazywam się Arsen, jestem Ormianinem o polskich korzeniach z Mińska. Bardzo długo miałem zamiar zapisać te nagranie, ale cały czas odkładałem to na lepsze czasy. Pamiętam, kiedy słuchałem twojego pierwszego podcastu w 2020 roku, zdecydowałem że już nadszedł czas. Ale jest już początek 2021 roku, a ja dopiero teraz postanowiłem doprowadzić swój plan do końca. Jednak moim zdaniem lepiej późno niż wcale. Zacząłem uczyć się polskiego kilka lat temu, żeby przejść rozmowę z Konsulem i zdobyć Kartę Polaka. Mój pradziadek i prababcia byli Polakami, a mój pradziadek niestety został zastrzelony przez komunistów za bycie polskim szpiegiem. Myślę, że wiesz jak to było wtedy.
Do przygotowania wykorzystałem twój kurs Real Karta Polaka i chcę powiedzieć, że trudno znaleźć lepszy materiał na ten temat. Polecam każdemu kto ma zamiar dostać kartę. Dodatkowo przez jakiś czas korzystałem z kursu 100 Daily Polish Stories. Wszystko to razem, oraz regularne słuchanie podcastów, pozwoliło mi przejść tę rozmowę bez żadnego problemu. Uwielbiam tematy twoich podcastów. Nie wiem jak je wybierasz, ale w prawie każdym z nich dochodzisz do celu. Szczególnie z jednym z ostatnich, o szachach. Sam jestem kandydatem na mistrza i bardzo się ucieszyłem, że poświęciłeś cały odcinek mojej ulubionej grze. Być może to właśnie zainspirowało mnie do zapisania tego nagrania.
Ciągle mówisz, że w języku, którego się uczysz musisz słuchać lub oglądać to co cię interesuje po prostu, więc ja to robię. Znalazłem na YT dwa polskie kanały szachowe i regularnie je oglądam. Dziękuję ci Piotrze za wszystko co robisz. To nieoceniony wkład w rozwój polskiej kultury i języka. Wydaje mi się, że jeśli w Polsce jest jakaś nagroda za rozwój polskości, to na nią już zasłużyłeś. I jeszcze jedno dla tych, którzy mają wątpliwości. Na początku nie rozumiałem wszystkiego co mówi Piotr w swoich podcastach. Nie rozumiałem wszystkiego co mówią dziennikarze w polskim radio. Teraz rozumiem prawie wszystko co mają do powiedzenia polscy komicy stand up.
Język to tylko kwestia treningu. Nie przestawaj, a w końcu dojdziesz do sukcesu. No i na końcu, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to pod koniec stycznia zamieszkam w Polsce i zapraszam cię Piotrze na rozegranie kilku partii szachów, gdy cała ta saga pandemiczna się skończy. Jeszcze raz dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego tobie, twojej rodzinie i wszystkim twoim słuchaczom. Pa, pa!
Dziękuję bardzo! Co powiecie? Arsen świetnie mówi po polsku, prawda? Arsen, myślę, że bardzo szybko osiągnąłeś niezwykle wysoki poziom. Myślę, że w języku polskim jesteś już na poziomie powyżej 2500 Elo. Dla tych, którzy nie wiedzą Elo to jest ranking szachowy i pokazuje on siłę szachisty, a skoro Arsen jest kandydatem na arcymistrza, no to sami rozumiecie…
Dziękuję wszystkim, którzy przysłali tłumaczenia. Ja również przygotowałem moje tłumaczenie. Możecie porównać je ze swoimi. Nie chcę powiedzieć, że moje jest najlepsze, to musiałby rozstrzygnąć autor tekstu, czyli Andy, bo on najlepiej wie co chciał przekazać w słowach piosenki. Tłumaczenie to tylko interpretacja w innym języku, prawda? Tak mi się wydaje…Posłuchajcie mojej wersji. Hej mały chłopcze właśnie przyszedłeś na świat, zobacz co możesz teraz zobaczyć, zobacz kim możesz teraz być.
Płacz trwa sekundę, ale po chwili otwierasz oczy.
Jeśli kiedykolwiek naprawdę nauczysz się widzieć, czy kiedyś wyrośniesz na kogoś wielkiego?
Widziałam jak przyszedłeś, trwało to tak długo, ale pisane jest Ci być ze mną.
Andy, czy Tobie urodził się syn? Jeśli tak to przyjmij moje gratulacje. Bardzo piękne słowa do dziecka, które dopiero się urodziło i przed którym całe życie. Kim będzie, jaki będzie jego świat? Może kiedyś Andy nagra wersję polską tej piosenki, zobaczymy. Chętnie bym posłuchał tej wersji.
Na koniec dzisiejszego spotkania mam dla Was jeszcze jedno nagranie, które opowiada o tym, że nauka języka idzie o wiele szybciej, gdy robimy to w interesujący dla nas sposób. To nagranie dostałem od Olgi, posłuchajmy.
Nagranie od Olgi
Cześć Piotr! Witam serdecznie wszystkich słuchaczy. Mam na imię Olga, jestem z Moskwy. Pracuję jako nauczycielka matematyki na uniwersytecie. Nie mam ani polskich korzeni, ani rodziców w Polsce. Więc dlaczego uczę się języka polskiego? Bo zakochałam się w języku od pierwszego razu.
Opowiem troszeczkę więcej o sobie. Kolekcjonuję monety, mianowicie monety z kotami. Pewnego dnia natknęłam się na polskie monety w jakimś katalogu i mogłam przeczytać od razu i zrozumieć napisy na nich. To mnie bardzo zdziwiło. Do tej pory uczyłam się tylko języka angielskiego i troszeczkę mogłam przeczytać po czesku. Pomyślałam, że nasze języki są podobne i nauka języka polskiego będzie przyjemną i dlaczego nie uczyć się innego języka.
W ten sam dzień poszukałam w internecie i znalazłam kurs dla początkujących na YT, który prowadził jakiś rosyjski chłopak. Ten kurs bardzo mi pomógł zacząć czytać i zorientować się w podstawowej gramatyce. To był 2-3 lata temu. Od tej pory korzystałam z różnych kursów w internecie. Niestety większość z nich była nudna. Jednego dnia znalazłam serial Rodzinka.pl i nadal oglądam z przyjemnością. Bardzo pomaga mi w rozumieniu języka polskiego ze słuchu.
Kiedy zaczęła się pandemia pojawiło się więcej wolnego czasu do nauki języka polskiego, bo pracuję teraz z domu. Wtedy znalazłam kurs jednego Białorusina, który mieszkał kiedyś w Polsce i sam uczył się polskiego od początku. Nasz nauczyciel używał między innymi twoich podcastów w swoich lekcjach. Nie będę już opowiadać o wszystkich metodach tego kursu, tylko o używaniu podcastów. Trzeba było posłuchać twój podcast, przeczytać transkrypcję i nagrać czytanie tekstu. A potem dostawaliśmy nagrania z błędami i wyjaśnieniami nauczyciela. Skuteczna metoda. Pod koniec kursu nasz nauczyciel polecił nam kontynuować naukę polskiego z Real Polish.
Cóż jestem tutaj, jestem członkiem klubu od 4 miesięcy. Teraz jestem tak pewna swojej znajomości języka, że już znalazłam przyjaciela w korespondencji w Poznaniu, po polsku oczywiście. Piszemy listę jeden do drugiego, rozmawiamy ożyciu, o wiadomościach, o hobby i tak dalej. Cóż czas zakończyć dzisiejsze nagranie. Bardzo dziękuję ci za twoją świetną i dobrą pracę. Do usłyszenia następnym razem. Witam też serdecznie wszystkich słuchaczy, pa, pa!
Dziękuję bardzo Olga! No właśnie, pomyślałaś, że nauka polskiego będzie bardzo przyjemna. Nauka nie może być nudna. Ty oglądasz polskie seriale, interesujesz się numizmatyką, trudne słowo, numizmatyka… czyli zbieraniem monet, pewnie czytasz, albo oglądasz filmiki na ten temat po polsku.
Z reguły uczymy się jakiegoś języka, żeby go do czegoś wykorzystywać. Mamy przyjaciół, z którymi chcemy rozmawiać, chcemy czytać książki w tym języku, albo potrzebujemy języka do naszej pracy. Myślę, że rzadko jest tak, że ktoś uczy się języka tylko dlatego, że mu się on podoba.
Język to jest narzędzie i posługiwanie się narzędziem wymaga jego używania. Jeśli używamy jakiegoś narzędzia to powoli uczymy się jak to robić i robimy to coraz lepiej. Młotek to też jest narzędzie, prawda? Ale dosyć łatwo jest się nauczyć używać młotka. Język jest dużo bardziej skomplikowanym narzędziem, dlatego musimy więcej czasu spędzić na nauce używania tego narzędzia. Dziękuję bardzo Oldze za nagranie i pozdrawiam serdecznie. Zachęcam Was również do przysłania swojego nagrania. Mam jeszcze kilka nagrań od Was, które czekają w kolejce. Ale mam też chyba trzy nagrania jeszcze z zeszłego roku, które zawieruszyły mi się. Znacie słowo zawieruszyć się? Zawierucha to taki bardzo silny wiatr. Kiedy wieje taki silny wiatr, to różne małe rzeczy przesuwają się i zmieniają miejsce, potem jest je trudno znaleźć. Dlatego jeśli coś zgubimy to czasami mówimy, że nam się to zawieruszyło.
Ale nie martwcie się jednak, już wkrótce odtworzę te nagranie, te nagrania. Przepraszam, że tak się stało, postaram się jak najszybciej to naprawić.
Kochani, a tymczasem to już koniec na dziś. Powoli kończymy dzisiejsze spotkanie. Dziękuję Wam, że słuchacie moich audycji, że wspieracie mnie. Jesteście wspaniali, bardzo się cieszę, że mogę pomagać Wam w nauce języka polskiego. Oczywiście zapraszam Was na stronę realpolish.pl tam znajdziecie dużo materiałów do nauki. Zawsze jest tekst i zawsze jest nagranie audio, zatem możecie przetłumaczyć nieznane słowa, możecie też czytać i słuchać jednocześnie.
Wielkie dzięki dla Arsena i dla Olgi za nagrania, mówicie wspaniale po polsku. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Moje gratulacje!
Dziękuję wszystkim za dziś i jak zwykle zapraszam na nasze kolejne spotkanie, cześć, trzymajcie się zdrowo, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 10 (2021) | POSTĘP:
Seria 10 (2021)
- RP413: Siła woli
- RP412: Makaron
- RP411: Dobrze, znaczy wystarczająco dobrze
- RP410: Co jest po drugiej stronie?
- RP409: Medytacja
- RP408: To trzeba wiedzieć o Ego
- RP407: Imperium Inków
- RP406: Afganistan
- RP405: Film z Krynicy-Zdrój cz.2
- RP404: Film z Krynicy-Zdrój cz.1
- RP403: Fake newsy
- RP402: Rozmowa z Tymonem
- RP401: Forsa za nic
- RP400: Piramidy w Meksyku
- RP399: Język praindoeuropejski
- RP398: Dlaczego rzeczy są coraz gorsze
- RP397: Tulipanomania
- RP396: Zygmunt III Waza
- RP395: Elektrownie atomowe i środowisko
- RP394: Ziemie Odzyskane
- RP393: Nuda
- RP392: Miasta na Kresach Wschodnich
- RP391: Król Midas
- RP390: Sztuka kontrolowania emocji
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.