This podcast is for people learning Polish. In this episode I talk about boredom. Boredom is an emotional state that we all experience. I wonder if boredom is really harmful to us? What do you think about it? I hope this podcast is a great way to raise your polish level and not be too boring for you.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka i źródła:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
–Esperanza by Andy Lowe
–To będzie miłość nieduża, guitar cover by Kenn Faurschou
–La valse du mal be, guitar cover Kenn Faurschou
* * *
Cześć, witajcie! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na nasze dzisiejsze spotkanie. Mam na imię Piotr i słuchacie podcastu ze strony realpolish.pl
To już czwarte nasze spotkanie w tym roku, czas szybko płynie, prawda? Wygląda na to, że zima już od nas odchodzi, zrobiło się o wiele cieplej i to mnie bardzo cieszy.
W tym roku zima była całkiem fajna, mieliśmy mróz, mieliśmy śnieg, naprawdę zima się udała, ale myślę, że już wystarczy… już wystarczy zimy, chcemy już wiosny., przynajmniej ja chcę. Zimowa kurtka już nam się znudziła, czapka i szalik też, teraz chcę słońca i więcej ciepła, prawda? Zgadzacie się ze mną? Mam nadzieję, że tak.
Oczywiście są również słuchacze z południowej półkuli, pozdrawiam wszystkich z Australii, Ameryki Południowej i Południowej Afryki. U Was pory roku są troszkę inne niż tutaj na półkuli północnej. Nigdy nie byłem jeszcze na południowej półkuli, mam nadzieję, że kiedyś będę miał taką okazję, bo chciałbym zobaczyć jak Słońce porusza się po niebie po przeciwnej stronie niż u nas.
U nas na północy Słońce przesuwa się po południowej stronie, czyli gdy stoję twarzą patrząc na południe to słońce świeci mi w twarz. W Australii jest chyba odwrotnie, gdy patrzysz na południe to Słońce świeci ci w plecy. Tak mi się przynajmniej wydaje… prawda to jest? Napiszcie proszę, jeśli ktoś mieszka na południowej półkuli, albo tam był, to proszę o potwierdzenie czy naprawdę tak jest.
Ok, kochani, rozpoczynamy dzisiejszy podcast. Jak zwykle moim zadaniem będzie zaciekawić Was swoją opowieścią, bo chcę pomóc Wam w nauce języka polskiego. Tak mi się wydaje, że wszyscy słuchacie mojego podcastu, żeby lepiej rozumieć i lepiej mówić po polsku. Bardzo się cieszę, że czasami udaje mi się Was zaciekawić. Niedawno Halina napisała komentarz pod podcastem o Tamarze Łempickiej i napisała tak — Dziękuję, Piotrze, jestem zachwycona tym podcastem, jestem zachwycona Tamarą Łempicką oraz jej obrazami. Nie wystarczyło mi podcastu i przeczytałam książkę “Tamara Łempicka. Sztuka i skandal”, oglądałam filmiki o niej na YouTube. — Bardzo się cieszę kiedy mogę czytać takie komentarze od Was, bo czuję wtedy, że udało mi się, udało mi się osiągnąć mój cel. Udało mi się zainteresować Was czymś i teraz język polski jest narzędziem, dzięki któremu to zainteresowanie możecie rozwijać. Dziękuję bardzo Halince i wszystkim, wszystkim którzy piszecie komentarze pod podcastami. Sprawiacie mi wielką radość tym, wielką przyjemność,
Przysyłacie też do mnie nagrania, w których opowiadacie o swoich doświadczeniach w nauce języka polskiego. To jest dla mnie coś niezwykle cennego. Uwielbiam dostawać nagrania od Was. Dziś posłuchamy dwóch nagrań.
Na koniec posłuchamy nagrania od Sebastiana. Jeśli słuchaliście poprzedniego podcastu to wiecie, że mówiłem o Kresach Wschodnich i o tym co czują Polacy myśląc o Kresach Wschodnich właśnie. A Sebastian opowie nam co myślą Niemcy o swoich ziemiach wschodnich, które teraz należą do Polski.
Tego nagrania posłuchamy na koniec, a teraz zapraszam Was na nagranie od Alexa. Posłuchajmy co powiedział.
Nagranie od Alexa
Cześć, Piotr! Chciałem zrobić to nagranie, aby podziękować Ci za pracę, którą wykonujesz, aby pomóc tak wielu ludziom nauczyć się polskiego!
Jestem Alex i jestem z Anglii, ale 7 lat temu przeprowadziłem się do Niemiec, gdzie nadal mieszkam. Studiuję socjologię na uniwersytecie i cieszę się życiem, nie teraz, bo jesteśmy w pandemii.
Możecie się zastanawiać, dlaczego studiuję polski. Cóż, moja dziewczyna jest Polką i chcę móc rozmawiać z jej rodziną, kiedy będziemy w jej wiosce, w pobliżu pięknego miasta Krakowa! Uwielbiam odwiedzać Polskę, ludzie są bardzo przyjaźni, jedzenie jest pyszne i zazwyczaj oferuje bardzo bogatą i ciekawą kulturę!
Uwielbiam uczyć się języków obcych i poznawać nowe kultury! Obecnie staram się uczyć hiszpańskiego, ponieważ kocham język i kulturę hiszpańską, mieszkałam w Barcelonie podczas semestru Erasmus i było to wspaniałe. Polski jest chyba najtrudniejszym językiem, jakiego się nauczyłem – na początku byłem bardzo rozczarowany, bo w ogóle nie polepszałem się w tym języku, ale znalazłem wasze podcasty i teraz zdaję sobie sprawę, jak wiele więcej rozumiem niż wcześniej – naprawdę bardzo mi pomagają i następnym razem w Polsce, mam nadzieję na Wielkanoc, będę dużo rozmawiał z rodziną mojej dziewczyny!
Jeszcze raz dziękuję i czekam na kolejne nagrania.
Cześć, pa pa!
Dziękuję bardzo serdecznie! Wielkanoc już niedługo, więc będziesz miał dużo okazji do rozmawiania po polsku. Oczywiście jeśli będzie możliwa podróż do Polski. Teraz wszystko stoi pod wielką niewiadomą, przepisy zmieniają się bardzo często. Rząd raz nam na coś pozwala, a za tydzień nam tego zabrania. Także nie ma nic pewnego.
Początki polskości, rzeczywiście wiążą się z tymi ziemiami i myślę teraz, że to jest dobry temat na osobny podcast. Teraz nie zdążę już opowiedzieć całej historii tych ziem. Ale chciałbym, żebyśmy posłuchali bardzo ciekawej opowieści Sebastiana, który powiedział trochę o tym co Niemcy myślą o utracie tych ziem. Posłuchajmy.
Nagranie od Sebastiana
Drogi Piotrze, przede wszystkim chciałbym ci podziękować. Ostatni podcast od ciebie był naprawdę bardzo interesujący. Wczoraj wysłałem ci krótki list, w którym zaproponowałem abym wyjaśnił niemiecki punkt widzenia na sprawy związane z utraconymi krajami Pomorza, Prus Wschodnich i Śląska.
Dobrze rozumiem, że dla Polski oddanie większości lub całkowicie zniszczonych ziem na zachodzie i północy nie był właściwie rekompensatą za straty poniesione w czasie II wojny światowej. Rozumiem też odczucia Polaków, że zostali zdradzeni przez zachód i wschód. Straszliwe zbrodnie, które zostały popełnione w imię Niemiec obciążają wielu Niemców do dziś. Ale wciąż miesza się z nimi żal za utraconymi ziemiami.
Również dla mnie jest to dziwne uczucie kiedy jestem we Wrocławiu, mieście w którym mój pradziadek do 1937 roku był profesorem na uniwersytecie. Moi dziadkowie brali tam ślub. Co ciekawe w mojej rodzinie nigdy się o tym nie mówiło.
Osobiście życzyłbym sobie, aby polityka niemiecka wobec Polski była więcej (bardziej) hojna. Zapłacenie za odbudowę na przykład Pałacu Saskiego w Warszawie byłoby dla mnie miłym gestem, zważywszy, że Niemcy według mojej wiedzy nie płacili nic za odbudowę Warszawy. Historia jest czasem dziwna. Przede wszystkim myślę, że relacje między Polską a Niemcami są bardzo ważne i chciałbym aby więcej Niemców uczyło się języka polskiego i pogłębiało relację między naszymi krajami.
Szczerze mówiąc muszę ci powiedzieć, że to nagranie nie jest robione spontanicznie, bo do dzisiaj nie jestem w stanie tak dobrze mówić po polsku spontanicznie. Teraz mówię mniej więcej płynnie po polsku, ale jak wiesz to jest wielka droga, którą wszyscy którzy uczą się języka polskiego muszą regularnie chodzić. Ja mam ogromną frajdę. Kiedy uczę się języka polskiego jest to dla mnie bardzo interesujące, ciekawe i pięknym językiem. Życzę tobie i twojej rodzinie wszystkiego najlepszego, miłego weekendu. Do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Dziękuję bardzo Sebastian! Mówiłeś o Wrocławiu, po niemiecku to miasto nazywa się Breslau. To jest jedno z moich ulubionych miast w Polsce. Czasami mówi się, że to jest polska Wenecja, bo jest tu dużo mostów i kładek. Bardzo piękne miasto, czwarte miasto co do wielkości w Polsce.
Na tych terenach osiedlili się Słowianie, którzy nazywali się Ślężanami. A na jednej z wysep we Wrocławiu, na Ostrowiu Tumskim powstała osada, czyli miasto założone przez Mieszka I, czyli pierwszego władcę Polski. To były dawne dzieje bo to było ponad 1000 lat temu.
Sebastian mówi, że Niemcy czują podobną nostalgię myśląc o Prusach i o Śląsku, jak my myśląc o Kresach Wschodnich. Tego też się spodziewałem. Dochodzi tu oczywiście problem hitleryzmu, faszyzmu, oczywiście dziś nie możemy już zmienić historii. Ale tak jak mówi Sebastian, możemy utrzymywać dobre stosunki, możemy pracować nad tym, żeby nie powtórzyć historii, żeby złe rzeczy nigdy już nie miały miejsca. Mam nadzieję, że tak będzie, po to uczymy się historii, żeby wyciągać z niej wnioski na przyszłość.
Powiedziałeś Sebastian, że polski jest wciąż trudny dla Ciebie, że wciąż jesteś w trakcie długiej drogi. Powiem, że chyba dużo już przeszedłeś, naprawdę słychać, że sporo drogi już za tobą. Mówisz bardzo dobrze. Sam mówisz, że ta droga jest drogą przyjemną, jest drogą ciekawą, że z przyjemnością nią idziesz. Myślę, że właśnie to jest klucz do sukcesu. Wielkie dzięki za nagranie, pozdrawiam serdecznie!
Kochani, to już wszystko na dziś. Mam nadzieję, że nie nudziliście się, że podcast chociaż był o nudzie to nie był nudny i że to był kolejny krok w doskonaleniu języka polskiego.
Pomyślcie o tym celu tak jakby to była wielka góra, przed którą stoicie. Język polski to jest ta wielka góra, na którą chcecie wejść. Pewnie niektórzy pragną jak najszybciej wejść na szczyt i zamiast wchodzić mozolnie, krok po kroku woleliby wjechać na szczyt kolejką linową. Niektórym powolne wchodzenie wydaje się nudne, wolą wjechać na szczyt, żeby od razu cieszyć się, żeby poczuć ten ekstatyczny moment bycia na szczycie. Ale pamiętacie co radzi Eckhart Tolle — żyj tu i teraz, ciesz się drogą, ciesz się życiem!
Człowiek, który czerpie przyjemność z samego procesu wchodzenia na szczyt, będzie o wiele bardziej szczęśliwy od kogoś, kto znajdzie się tam bardzo szybko i bez wielkiego wysiłku. Jeśli wjedziesz na szczyt kolejką to ekstaza szybko minie. Musisz zacząć szukać kolejnego szczytu, bo za moment zaczniesz się nudzić.
Ale jeśli wchodzisz i cieszysz się swoim wysiłkiem, znajdujesz przyjemność z samej podróży, to tak naprawdę nie jest do końca ważne czy w rzeczywistości wejdziesz na sam szczyt. I tak jesteś szczęśliwy. Nuda nie jest już żadnym problemem.
Jestem ciekawy co myślicie na ten temat, piszcie w komentarzach. Przysyłajcie też swoje nagrania, opowiadajcie o tym jak się uczycie, opowiadajcie o swoich doświadczeniach. To bardzo ciekawe. Dziękuję Wam bardzo za to, że słuchacie podcastów, że uczycie się ze mną, jestem bardzo szczęśliwy, że mogę Wam pomagać. Dziękuję Alexowi i Sebastianowi za nagrania.
Kochani, trzymajcie się zdrowo! To wszystko na dziś. Dziękuję i do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 10 (2021) | POSTĘP:
Seria 10 (2021)
- RP413: Siła woli
- RP412: Makaron
- RP411: Dobrze, znaczy wystarczająco dobrze
- RP410: Co jest po drugiej stronie?
- RP409: Medytacja
- RP408: To trzeba wiedzieć o Ego
- RP407: Imperium Inków
- RP406: Afganistan
- RP405: Film z Krynicy-Zdrój cz.2
- RP404: Film z Krynicy-Zdrój cz.1
- RP403: Fake newsy
- RP402: Rozmowa z Tymonem
- RP401: Forsa za nic
- RP400: Piramidy w Meksyku
- RP399: Język praindoeuropejski
- RP398: Dlaczego rzeczy są coraz gorsze
- RP397: Tulipanomania
- RP396: Zygmunt III Waza
- RP395: Elektrownie atomowe i środowisko
- RP394: Ziemie Odzyskane
- RP393: Nuda
- RP392: Miasta na Kresach Wschodnich
- RP391: Król Midas
- RP390: Sztuka kontrolowania emocji
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.