In this episode of the Learn Real Polish podcast, I talk about planned obsolescence. Every day we see the politics of planning or designing a product with an artificially limited useful life. Should such actions be banned? That’s what I wonder in this episode of the podcast. As always Polish transcription of podcast is available for all premium users on realpolish.pl.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
–Esperanza by Andy Lowe
–Guitar cover Herbatka by Kenn Faurschou
–In The Dark-Flashes by Jess Stacy, Performed by Jess Stacy is licensed under a Public Domain
–Struggling by Johnny Dodds Trio is licensed under a Public Domain
–Umbrellas to Mend written by Mel B Kaufman performed by Frisco ‘Jass’ Band is licensed under a Public Domain
–Robot Gypsy Jazz by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
–Earning Happiness by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
* * *
Cześć! Witajcie! Jak się macie? Zapraszam wszystkich na dzisiejszy podcast. Mam na imię Piotr i mam zamiar opowiedzieć Wam coś po polsku. To właśnie robię od wielu lat i zauważyłem, że są osoby, które lubią tego słuchać i co więcej, pomaga im to w nauce języka polskiego. Bardzo mnie to cieszy, bo właśnie po to to robię! Po to to robię, żeby pomagać Wam w nauce języka polskiego.
Mam zamiar pomóc Wam w nauce polskiego. Niektórzy mówią, że to jest trudny język, ale ja myślę że to jest rzecz bardzo, bardzo względna. Zależy dla kogo? Zależy jaki język już znasz, jaki jest twój język ojczysty, wiele rzeczy składa się na to czy jakiś język obcy jest dla nas trudny.
Zupełnie nie przejmujcie się tym, że ktoś powiedział, że polski jest trudny. Ja myślę, że chiński jest trudny. Ma bardzo dziwne pismo, używa się w nim tonów. W zależności od melodii wypowiadanych słów ich znaczenie się zmienia. To bardzo, bardzo trudne, przynajmniej dla mnie… ale i tak istnieją Polacy, którzy potrafią świetnie mówić po chińsku. To jest naprawdę niesamowite.
Dlatego każdy z Was, jestem tego pewny, może nauczyć się mówić po polsku. Oczywiście jeśli chce. Jeśli czegoś chcemy i robimy wszystko co jest możliwe, żeby osiągnąć cel, wtedy jest wielce prawdopodobne, że w końcu nam się to uda. Oczywiście trzeba próbować na różne sposoby i uczyć się na własnych błędach. Jeśli jakiś sposób jest zły, no to szkoda na niego czasu. Nie warto powtarzać tego samego błędu. To był błąd, więc próbujemy inaczej. Tak długo aż w końcu osiągniemy cel.
Z nauką języka jest tak, że praktycznie nigdy nie wiemy, że to już jest koniec, prawda? Nigdy nie wiemy czy już nauczyliśmy się go dość dobrze. I to jest fajne, bo nasza przygoda nigdy się nie kończy. Nie można też powiedzieć, że nam się nie udało. Dopóki nie przerwiecie nauki to znaczy, że nie przegraliście.
Wciąż próbujecie, wciąż ćwiczycie, na tym polega proces uczenia się. Krok po kroku, dzień po dniu, powolutku, niepostrzeżenie jesteśmy coraz lepsi. Wy jesteście coraz lepsi! Coraz lepiej mówicie po polsku.
Wiem to, bo przysyłacie do mnie nagrania. Bardzo dziękuję za te nagrania. Są naprawdę wspaniałe. Sprawiacie mi wielką przyjemność tymi nagraniami. Dziś posłuchamy nagrania od Stanisława i Dimy. Zapraszam bardzo serdecznie, posłuchajmy!
Nagranie od Stanisława i Dimy
Cześć Piotr! Jak się masz? Serdecznie pozdrowienia znad pięknego morza z Wysp Kanaryjskich. Mam na imię Stanisław i jestem Polakiem ze wschodu. Urodziłem się na Białorusi w Mińsku. Od dawna chciałem nagrać to nagranie dla ciebie, ale ta sprawa wydawała mi się bardzo nerwowa i naprawdę teraz jestem bardzo zdenerwowany. Niedawno miałem egzamin na poziomie B1 i liczę, że to będzie dobry rezultat, ale jeszcze jego nie ma. I po egzaminie zdecydowałem, że to jest już czas. Mam dwa cele w tym nagraniu. Po pierwsze chciałbym bardzo podziękować za twoje interesujące, inspirujące podcasty, które pomogły mi w przygotowaniu do mojego egzaminu z części mówienia. I po drugie największe, chciałbym bardzo ci podziękować, że pokazałeś mi, że uczyć się języków obcych może być wesołą i bardzo interesującą sprawą. Naprawdę dziękuję. Jak mówiłem raniej (wcześniej) jestem na Wyspach Kanaryjskich i jestem tu z moim przyjacielem Dimą. Dima jest dokładnie tym człowiekiem, który około roku temu polecił mi twoją stronę realpolish.pl i dalej on będzie miał kilka słów, ale dla mnie to wszystko na dziś. Dziękuję jeszcze raz to wszystko na dziś, dziękuję pa, pa!Cześć Piotr! Cześć szanowni słuchacze! A więc chciałbym powiedzieć wszystkim, że ten sposób nauki polskiego działa. Ponieważ kilka lat temu słuchałem nagranie Piotra, podcasty, chyba tak w ciągu jak pamiętam coś tam pół roku, ważne że słuchałem tego obowiązkowo, warunek. No i co, obecnie bardzo tak, bardzo pilnuję własnego języka polskiego i rozumiem wszystko, rozmawiam, no cóż. Dzięki! Bardzo dziękuję Piotr za twoją pracę.
To ja Wam bardzo dziękuję! Dziękuję Stanisławowi i Dimie za nagranie. Wiecie co? To co powiedział Stanisław jest bardzo ważne. Nauka języków obcych jest bardzo interesującą sprawą. Może być, powinna być. Tylko wtedy nauczymy się języka. Jeśli uczycie się języka obcego, powiedzmy polskiego, metodą która nie jest interesująca, to już teraz mogę powiedzieć, że nie nauczycie się. Przerwiecie. Jeśli coś jest nieinteresujące to naprawdę bardzo, bardzo trudno jest znaleźć motywację przez dłuższy czas. A nauka języka wymaga czasu, tak jak nauka każdej umiejętności. Im jakaś umiejętność jest bardziej skomplikowana tym dłużej musimy to powtarzać, żeby się w końcu tego nauczyć.
Kochani i tym filozoficznym akcentem zbliżamy się już do końca dzisiejszego podcastu. Mam nadzieję, że podcasty nie wydają Wam się coraz gorsze. Mam nadzieję, że jeśli nie są coraz lepsze, to są przynajmniej tak samo ciekawe jak zwykle. Czekam na Wasze opinie. Nagrajcie swoją opinię, jakie tematy lubicie, powiedzcie coś o sobie, jak się uczycie polskiego i wyślijcie nagranie do mnie. Czekam na Wasze nagrania. To dla mnie wielka nagroda i wielka przyjemność.
Pozwólcie, że jeszcze na koniec przypomnę o mojej stronie internetowej, realpolish.pl Pewnie ją już znacie, ale jeśli słuchacie pierwszy raz to jeszcze tam nie byliście. Zachęcam do odwiedzenia mojej strony, tam znajdziecie wszystkie podcasty i o wiele, wiele więcej materiałów do nauki języka polskiego.
Bardzo dziękuję wszystkim za wysłuchanie dzisiejszego podcastu. Bardzo dziękuję Stanisławowi i Dimie za świetne nagranie. Pozdrawiam Was wszystkich z całego serca, życzę Wam zdrowia, życzę Wam wytrwałości, cierpliwości. Nauka języka trwa długo, ale ta nauka może być przyjemna i wtedy nie ma problemu. Zjedzenie ogromnego tortu trwa długo, ale może być przyjemne, prawda? Zależy kto co lubi, nie wszyscy lubią tort… cukier nie jest zdrowy… Wybór należy do Was! Ja zachęcam Was do nie przerywania i kontynuowania przygody z językiem polskim.Bardzo Wam serdecznie dziękuję za dziś, zapraszam na nasze kolejne spotkanie, trzymajcie się zdrowo, cześć, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 10 (2021) | POSTĘP:
Seria 10 (2021)
- RP413: Siła woli
- RP412: Makaron
- RP411: Dobrze, znaczy wystarczająco dobrze
- RP410: Co jest po drugiej stronie?
- RP409: Medytacja
- RP408: To trzeba wiedzieć o Ego
- RP407: Imperium Inków
- RP406: Afganistan
- RP405: Film z Krynicy-Zdrój cz.2
- RP404: Film z Krynicy-Zdrój cz.1
- RP403: Fake newsy
- RP402: Rozmowa z Tymonem
- RP401: Forsa za nic
- RP400: Piramidy w Meksyku
- RP399: Język praindoeuropejski
- RP398: Dlaczego rzeczy są coraz gorsze
- RP397: Tulipanomania
- RP396: Zygmunt III Waza
- RP395: Elektrownie atomowe i środowisko
- RP394: Ziemie Odzyskane
- RP393: Nuda
- RP392: Miasta na Kresach Wschodnich
- RP391: Król Midas
- RP390: Sztuka kontrolowania emocji
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.