In this episode of the Learn Real Polish podcast, I will address the topic of Universal Basic Income. Automation and robotization are leading to fewer paid jobs. The idea of “unconditionally free money for everyone” could help meet basic human needs. Polish transcription of podcast is available for all premium users on realpolish.pl.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka and Pod twoim oknemcover by Kenn Faurschou
–Gameshow Brazz by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
–Earning Happiness by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
–Home At Last by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
***
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na dzisiejsze spotkanie. Witam wszystkich stałych słuchaczy i wszystkich, którzy dopiero pierwszy raz natknęli się na mój podcast.
Nie wiem czy słyszeliście słowo “natknąć się”. Znacie to słowo? Natknąć się to znaczy spotkać coś, albo kogoś, zupełnie niespodziewanie. Być może szukaliście czegoś w internecie, szukaliście czegoś do posłuchania po polsku i natknęliście się na ten podcast.
W takim razie bardzo się cieszę, że natknęliście się na mój podcast, bo mam nadzieję, że się Wam spodoba i że zostaniecie na dłużej.
OK, kochani zatem witam wszystkich starych, witam wszystkich nowych słuchaczy i zapraszam do słuchania. Słuchanie jest niezwykle ważne. Jeśli Wam się chce to możecie też powtarzać za mną to co mówię, po angielsku to się nazywa shadowing, ta technika. Po prostu starajcie się powtarzać od razu to co słyszycie, tak jakbyście chcieli mnie naśladować. Dzięki temu osiągniecie dwa cele, po pierwsze będziecie mówili lepiej po polsku, a po drugie nie zaśniecie słuchając podcastu. Bardzo trudno jest zasnąć podczas mówienia. Praktycznie jest to niemożliwe, tak mi się wydaje.
Próbowaliście kiedyś zasnąć podczas mówienia? Mi jeszcze nigdy się to nie udało. Podobno można zasnąć podczas marszu. Kiedy idzie się bardzo, bardzo długo, jesteśmy niezwykle zmęczeni, to podobno można usnąć podczas marszu. Ale myślę, że podczas mówienia nie jest to możliwe. Jak myślicie? Ja myślę, że nie.
Naszym zwyczajem jest, że słuchamy nie tylko tego co ja mówię, ale słuchamy też nagrań, które do mnie przysyłacie. Czasami też nie wiecie jak przysłać do mnie nagranie. Czasami chcecie wysłać i nie wiecie jak to zrobić, a to jest bardzo, bardzo proste.
Po pierwsze jeśli wejdziecie na stronę realpolish.pl to od razu możecie zapisać się na newsletter. Dostaniecie ode mnie kilka emaili i tam oczywiście znajdziecie mój adres email. Wystarczy, że nagracie plik audio telefonem na przykład i wyślecie to do mnie przez email. To wszystko.
Po drugie, dla ułatwienia, powiem Wam jaki jest do mnie email od razu, teraz. To nie jest wielka tajemnica, ale wiecie co, gdy zapisuję mój email gdzieś na stronie internetowej, to potem dostaję ogromną ilość spamu. Wszystkie roboty spamujące znajdują ten adres i potem wysyłają do mnie spam.
Zatem powiem Wam tak, mój adres email to: mrrealpolish pisane razem mr czyli dwie litery: m i r, i dalej realpolish tak jak nazwa mojej strony internetowej. Dalej jest znak małpy. Po polsku taki znak, który jest w każdym adresie poczty internetowej nazywamy małpa. Dlaczego tak jest, nie mam pojęcie. Pewnie komuś po prostu ten znak przypominał małpę i tak już zostało. Tak wszyscy mówią.
Zatem mrrealpolish małpa gmail. To wszystko, bardzo proste. Wystarczy, że do wiadomości dołączycie plik audio i wysłać to do mnie, ja z przyjemnością zamieszczę nagranie w podcaście.
Dziś posłuchamy nagrania od Andrzeja, który opowiada o swojej przygodzie z językiem polskim. Zapraszam posłuchajmy.
Nagranie od Andrzeja
Cześć Piotrze! Słucham twoich podcastów już prawie rok. Początek mojego uczenia języka polskiego był u mnie jak u większości ludzi: gramatyka, fonetyka, leksyka. Nie mogę mówić, że to było dla mnie zbyt dużo, albo nie interesująco, ale trwało nie długo, 15-20 minut. Zaraz potem moje starania były nieefektywne. Ja podjąłem decyzję: dużo czytać, ponieważ czytać mogę długo. Z początku na chybił trafił, potem zatrzymałem się na detektywach (kryminałach), ale tylko polskich pisarzy. Mianowicie twoje podcasty są dla mnie modelami dla dalszego uczenia języka polskiego. Języka pięknego, bardzo eleganckiego. Jestem z Ukrainy. Dzieciństwo spędziłem w mieście Kamieniec Podolski. To samo miasto, o jakim ty opowiadałeś w podcaście “Miasta na Kresach Wschodnich”. W sumie żyłem w rejonie, który miał nazwę Polskie Folwarki. Piotrze, oprócz tego, że twoje podcasty są bardzo interesujące, ty masz sugestywną umiejętność. Piotrze, życzę tobie zdrowia, czekam na twoje kolejne podcasty. Pozdrawiam serdecznie, Andrzej!
Dziękuję bardzo! Rzeczywiście chyba tak jest, że większość ludzi, gdy zaczyna się uczyć nowego języka to zaczyna od gramatyki i od uczenia się słów na pamięć. Tak jest, bo tak cały czas uczymy się w szkole i do tego jesteśmy przyzwyczajeni właśnie przez nauczycieli w szkole. Myślimy, że to jest jedyny sposób, jedyny dobry sposób, ale tak chyba nie jest.
Kochani, wielkie dzięki! Wielkie dzięki dla Andrzeja za nagranie, czekam na Wasze nagrania, czekam na komentarze, czekam na wiadomości od Was. Co myślicie, czy wkrótce dostaniemy pieniądze za darmo i czy to jest dobre dla nas?
Kochani, bez Was to wszystko nie miałoby sensu! Dziękuję Wam bardzo serdecznie za pomoc i za wsparcie. Dziękuję za wasze wiadomości, za wasze komentarze. Dziękuję Wam bardzo za dziś i zapraszam następnym razem, trzymajcie się zdrowo, cześć, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 10 (2021) | POSTĘP:
Seria 10 (2021)
- RP413: Siła woli
- RP412: Makaron
- RP411: Dobrze, znaczy wystarczająco dobrze
- RP410: Co jest po drugiej stronie?
- RP409: Medytacja
- RP408: To trzeba wiedzieć o Ego
- RP407: Imperium Inków
- RP406: Afganistan
- RP405: Film z Krynicy-Zdrój cz.2
- RP404: Film z Krynicy-Zdrój cz.1
- RP403: Fake newsy
- RP402: Rozmowa z Tymonem
- RP401: Forsa za nic
- RP400: Piramidy w Meksyku
- RP399: Język praindoeuropejski
- RP398: Dlaczego rzeczy są coraz gorsze
- RP397: Tulipanomania
- RP396: Zygmunt III Waza
- RP395: Elektrownie atomowe i środowisko
- RP394: Ziemie Odzyskane
- RP393: Nuda
- RP392: Miasta na Kresach Wschodnich
- RP391: Król Midas
- RP390: Sztuka kontrolowania emocji
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.