This is The Learn Real Polish podcast. In this episode I will be talking about situation in Afganistan. Of course this is not a political podcast, my goal is to give you some interesting material to listen to in Polish. In my opinion listening and reading is the most effective way to learn languages. Polish transcription of podcast is available for all premium users.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka cover by Kenn Faurschou
***
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na najnowszy odcinek podcastu ze strony realpolish.pl
Mam na imię Piotr i będę prowadził dla Was to spotkanie. Powiedziałem jakby ktoś inny mógł też prowadzić ten podcast… może kiedyś, może kiedyś też tak się stanie, ale jak na razie to ja jestem prowadzącym i zapraszam Was bardzo serdecznie do słuchania.
Ostatnio oglądaliśmy filmiki, ale dziś wracamy już do czystego podcastu, to znaczy tylko słuchania i czytania. Dzisiejszy odcinek będzie bardzo polityczny, to znaczy będzie opowiadał o wielkiej polityce. Będę mówił o Afganistanie, ale moim celem nie jest przybliżyć Wam politykę, moim celem jest pomóc Wam w nauce języka polskiego.
Myślę, że przez czytanie i słuchanie można w bardzo przyjemny sposób nauczyć się języka obcego. Ten sposób bardzo lubię, bo można powiedzieć jest to sposób dla leniwych. Nie trzeba uczyć się niczego na pamięć.
Wiecie co? Kiedy chodziłem do szkoły, to bardzo nie lubiłem uczyć się rzeczy na pamięć. Zawsze miałem z tym problemy, bo nie chciało mi się tego robić, wydawało mi się to nudne i potem miałem kłopoty. To mi zostało do dziś. To znaczy nie kłopoty, to że nie lubię uczyć się na pamięć. Na szczęście teraz jeśli mam coś zapamiętać, to mogę to po prostu zapisać albo w telefonie, albo po prostu na kartce papieru, nie ma problemu.
Zatem nie starajcie się nic zapamiętywać. Mózg jest tak sprytny, że zrobi to dla Was automatycznie, przynajmniej jeśli chodzi o naukę języka. Dużo słuchajcie, starajcie się zrozumieć i nie martwcie się o resztę, mózg zajmie się resztą, obiecuję Wam. Powoli będziecie rozumieć więcej i więcej. Tak to właśnie działa.
Oczywiście zaczynamy od rzeczy prostych i powoli przechodzimy do trudniejszych. Gdy zaczynacie się uczyć gry na fortepianie to nie zaczynacie od etiudy rewolucyjnej Chopina, tylko od prostej melodii, na przykład “wlazł kotek na płotek i mruga”. Tak samo jest z językiem. Najpierw rzeczy łatwe. Łatwe to znaczy takie, które rozumiesz przynajmniej w 80 procentach.
Na początku nie rozumiesz nic, dlatego czasami potrzebne jest tłumaczenie. Najpierw potrzebujesz tłumaczenie, a gdy już wiesz o czym jest tekst słuchasz po prostu wersji polskiej. Ale myślę, że skoro słuchacie tego podcastu, to jesteście już na naprawdę wysokim poziomie i tłumaczenie nie jest potrzebne. Wystarczy transkrypcja po polsku. Dlatego przypominam Wam, że jeśli kupicie jeden z moich kursów, nie ważne czy to będzie 100DPS, czy 365DPL, czy to wreszcie będzie klub VIP, to po zalogowaniu macie dostęp do transkrypcji wszystkich podcastów.
Czasami pytacie mnie czy warto uczyć się gramatyki. Moim zdaniem nie warto. To jest najkrótsza odpowiedź. Jeśli chcecie dłuższej odpowiedzi, to powiem tak. Na pewno nie warto zajmować się gramatyką na początku, później jeśli coś Was naprawdę interesuje to oczywiście sprawdźcie to, zobaczcie jakie są reguły gramatyczne, ale myślę, że gramatyka powinna być rzeczą, której poświęcacie najmniej czasu. Z całego czasu, który poświęcacie na język polski, najwięcej powinno zabierać słuchanie, czytanie, mówienie, a gramatyka najmniej.
Nikita z Białorusi przysłał do mnie nagranie, w którym mówi o swoim doświadczeniu, o tym jak on uczył się języka polskiego. Myślę, że to bardzo cenne doświadczenie, cenne dla nas. Posłuchajmy razem tego nagrania.
Nagranie od Nikity
Cześć Piotr! Witam też wszystkich słuchaczy. Mam na imię Nikita, mieszkam w Białorusi i uczę się polskiego prawie 6 miesięcy. Na początku miałem bardzo typową motywację do nauki tego języka. Mam polskie korzenie, chcę otrzymać Kartę Polaka, język potrzebny żeby rozmawiać z Konsulem, ale niestety teraz na Białorusi nie jest możliwe otrzymać Kartę Polaka. Od marca 2020 roku do dziś konsulaty Polskie zamknięte. Na początku powodem była pandemia, oficjalnie tak jest i teraz. Ale myślę, że to jest związane z polityką, ale nie tym chcę mowić. To jest bardzo przykre ale nie przeszkadza mojej przygodzie z nauką języka polskiego. Dlaczego, teraz opowiem. Kiedy postanowiłem nauczyć się języka polskiego myślałem, że to nie jest możliwe bez gramatyki, dlatego wybrałem książkę z regułami, z zasadami, ale jestem po prostu leniwy żeby czytać taką nudną książkę. Dlatego zdecydowałem, że potrzebuje innego sposobu. Tak znalazłem twoją stronę Piotr, twoje podcasty. Prawie od pierwszego odcinka którego słuchałem zostałem wielki mianem twojej pracy. Bardzo spodobało mi się, że mówisz bardzo wyraźnie, że zawsze wybierasz ciekawe podcasty do podcastów. No i twój sposób myślenia też bardzo mi się podoba. Zacząłem słuchać twoich audycji regularnie, minimum to pół godziny codziennie. Od razu rozumiałem sporo, no to dlatego że język polski jest bardzo podobny do języka białoruskiego. Na a teraz rozumiem wszystko co mówisz i już słucham tego co jest zrobione dla Polaków. Słucham polskie radio Tok FM, jestem miłośnikiem piłki nożnej dlatego oglądam filmiki na YouTube na ten temat, no to bardzo przyjemne dla mnie. Myślę, że teraz muszę zrobić następny krok w nauce języka polskiego i muszę zacząć więcej mówić, a nie tylko słuchać coś po polsku. Dlatego zdecydowałem się zrobić to nagranie. Wiem że zrobiłem wiele błędów, ale to nic. Jak ty zawsze mówisz, błędy to jest normalna rzecz. No i moje nagranie też ma inny cel, to podziękować ci Piotr za twoją niesamowitą pracę. To jest naprawdę wspaniałe. Jestem pewny, że statki tysięcy ludzi, które uczą się polskiego dzięki twoim materiałom ma takie same myśli. No i cóż, pozdrawiam wszystkich, cześć, pa, pa!
Dziękuję bardzo Nikita! Bardzo mi miło, że zrobiłeś nagranie dla nas. Nikita, opowiedziałeś nam o swojej drodze, o tym jak uczyłeś się języka polskiego i to co on zrobiłeś jest wspaniałym przykładem na to jak trzeba uczyć się języka. Po pierwsze trzeba nie myśleć o gramatyce, po drugie trzeba zacząć dużo słuchać. Trzeba zacząć od rzeczy łatwych.
OK, kochani dosyć już polityki na dziś, wystarczy… a jeśli tak, to wygląda na to, że to już prawie koniec naszego dzisiejszego spotkania. Powoli będziemy się żegnać. Chcę Was zachęcić jeszcze do przysyłania nagrań. Nagrywajcie się, wystarczy telefon, wystarczy powiedzieć trochę o sobie i wysłać do mnie nagranie. Szczególnie zachęcam tych, którzy rozumieją już dużo, ale jeszcze trochę obawiają się rozmawiać z ludźmi po polsku. Jeśli zrobicie nagranie, to trochę pokonacie swój strach, zrobicie mały krok do przodu. Trzeba pokonywać strach żeby się rozwijać.
Większość ludzi na początku boi się, że będą oceniani, że zrobią błędy i ludzie będą się z tego śmiać, że będą niezrozumiani. Boimy się, że zabraknie nam słów, że nie mamy dobrego akcentu. Nie chcemy się ośmieszyć. To jest normalne, to jest zrozumiałe. Jednak jeśli będziecie tkwić w jednym miejscu, to nie będziecie się dalej rozwijać. Uczymy się języka po to żeby komunikować się, prawda. Język służy do porozumiewania się z innymi ludźmi.
Dlatego polecam Wam zrobić nagranie i posłuchać siebie. Najpierw to będzie dziwne, wasz głos wyda się bardzo dziwny, ale to jest dobre ćwiczenie. Łatwiej jest mówić do mikrofonu, niż do kogoś. Jeśli zrobicie tak kilka razy to myślę, że będziecie gotowi do rozmowy po polsku z żywym człowiekiem, nie tylko z telefonem. I zapewniam Was, że to będzie niezapomniana chwila. Naprawdę!To tyle na dziś kochani. Dziękuję Wam bardzo serdecznie za wasze wsparcie, za komentarze, za wszystkie miłe słowa, które do mnie przysyłacie. Jesteście wspaniali. Bardzo się cieszę, że mamy ze sobą kontakt, to dla mnie bardzo ważne, to daje mi siłę, energię do dalszej pracy. Wielkie dzięki! Trzymajcie się zdrowo! Dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem, do usłyszenia, cześć, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 10 (2021) | POSTĘP:
Seria 10 (2021)
- RP413: Siła woli
- RP412: Makaron
- RP411: Dobrze, znaczy wystarczająco dobrze
- RP410: Co jest po drugiej stronie?
- RP409: Medytacja
- RP408: To trzeba wiedzieć o Ego
- RP407: Imperium Inków
- RP406: Afganistan
- RP405: Film z Krynicy-Zdrój cz.2
- RP404: Film z Krynicy-Zdrój cz.1
- RP403: Fake newsy
- RP402: Rozmowa z Tymonem
- RP401: Forsa za nic
- RP400: Piramidy w Meksyku
- RP399: Język praindoeuropejski
- RP398: Dlaczego rzeczy są coraz gorsze
- RP397: Tulipanomania
- RP396: Zygmunt III Waza
- RP395: Elektrownie atomowe i środowisko
- RP394: Ziemie Odzyskane
- RP393: Nuda
- RP392: Miasta na Kresach Wschodnich
- RP391: Król Midas
- RP390: Sztuka kontrolowania emocji
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.