This Learn Polish extensive listening exercise is about Russian Revolution in 1917. Of course it isn’t historical analysis, but only my point of view, and this learn Polish podcast serves for you as a source of interesting materials with audio and text included. Please join VIP club if you want to read full transcription of this podcast.
49:38 | Download mp3 file:
-For active members only-
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Jak się macie? Co słychać?
Mam nadzieję, że u Was w porządku. Witam wszystkich stałych słuchaczy oraz wszystkich, którzy są po raz pierwszy. Cieszę się, że jesteście. Jeśli tak jest, jeśli słuchacie podcastu realpolish.pl pierwszy raz to pozwólcie, że Wam się przedstawię – mam na imię Piotr, mieszkam w Warszawie i robię dla Was podcasty, po to żebyście mieli ciekawe materiały do nauki języka polskiego. Chcę Wam pomóc w ten sposób w nauce polskiego.
Myślę, że jeżeli mamy nagranie i jednocześnie mamy tekst, to mamy doskonałe narzędzie do nauki języka. Zawsze możemy sprawdzić w tekście słowo, zdanie, albo większy fragment, którego nie rozumiemy. Możemy coś przetłumaczyć ma swój język, możemy słuchać i czytać, możemy tylko czytać, a potem słuchać. Mamy wiele możliwości ćwiczenia języka, którego się uczymy. Mam nadzieję, że się ze mną zgadzacie, bo dla mnie ta metoda jest doskonała i działa w moim przypadku bardzo dobrze.
Ja bardzo wierzę w tę metodę i dlatego przygotowuję dla Was podcasty, kursy z historyjkami, mamy klub VIP z filmikami, i wszystkie moje materiały mają tekst i nagranie audio. Jeśli chcecie czytać i słuchać podcastów to zapraszam właśnie do subskrypcji klubu VIP, jeśli będziecie w klubie VIP to po zalogowaniu wszystkie teksty podcastów będą odblokowane i będziecie mogli je czytać.
Tak jak mówiłem, ja stosuję taką samą metodę przy nauce języka hiszpańskiego, dużo słucham, czytam i to mi bardzo pomaga. Jeśli słuchaliście ostatniego podcastu to wiecie, że byłem w Barcelonie, i chciałem Wam powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z mojego hiszpańskiego. Chociaż robię wiele błędów, to dawałem sobie radę i wszędzie, gdzie mogłem mówiłem po hiszpańsku. To było bardzo dla mnie bardzo przyjemne przeżycie, bardzo przyjemne doświadczenie.
A propos hiszpańskiego, niedawno dostałem nagranie od Guillermo, który mieszka w Burgos, na północy Hiszpanii i doskonale mówi po polsku. Chciałbym, żebyśmy teraz posłuchali nagrania od Guillermo. Posłuchajcie.
Cześć Piotr!
Nazywam się Guillermo i jestem Hiszpanem. Mieszkam w Burgos. Burgos to miasto na północy Hiszpanii i tu mieszkam ze swoją żoną, która jest Polką, i z naszym małym dzieckiem, które ma 2 lata.
Już byłem w Polsce kilka razy, 2-3 razy w roku, bo moi teściowie mieszkają w Łodzi, ale mój szwagier mieszka w Warszawie ze swoją żoną i często tam jeżdżę również. Byłem w Krakowie kilka razy i nawet w Augustowie na wakacjach. Z pewnością wiesz, gdzie jest Augustów.
Już od dawna starałem się nauczyć po polsku, bo pierwszy raz kiedy pojechaliśmy do Polski czułem się na prawdę źle. To było dawno temu, ale pamiętam ja czułem się jak mebel. Potrafiłem mówić: cześć, pa, pa, tak, nie i koniec. Za 5 minut nic nie rozumiałem, moja żona musiała tłumaczyć mi wszystko.
Na początku starałem się uczyć polskiego z książek z gramatyką. I za 2-3 tygodnie to okazało się być bardzo nudne. Interesujące, ale nudne. Mam trzy te książki i prawie już nie używam ich.
Jeśli ktoś jest zainteresowany, jest bardzo dobry kurs z gramatyką opublikowany przez uniwersytet w Pitsburgu w Stanach Zjednoczonych.
Znalazłem twoją stronę przez internet i bardzo mi się spodobała. Słuchałem podcastów, 100 historyjek i naprawdę myślę, że dużo poprawiłem, ale w końcu stałem się leniwy i nie znalazłem siły i motywacji, żeby nauczyć się więcej.
Ale to wszystko się zmieniło 2 lata temu, bo nasze dziecko się urodziło i oczywiście chcemy, żeby on mówił po polsku, bo on tego potrzebuje. Moi teściowie tylko mówią po polsku, trochę po rosyjsku, co jest nawet gorzej. I w ten sposób obiecałem zrobić ten wysiłek, żeby poprawić mój polski i teraz codziennie mówimy po polsku w domu, bo przedtem nie było tak, bo moja żona bardzo dobrze mówi po hiszpańsku, ona mówi płynnie i dla nas łatwiej było mówić w tym języku.
Jak mówiłem, mówimy po polsku w domu, oglądamy bajki po polsku z dzieckiem, ja czytam gazety, oglądam wiadomości po polsku przez internet, nie wiem… robię co mogę, ale dzięki twoim podcastom też potrafię (mogę) słuchać kiedy idę do pracy i z powrotem, i w końcu wszystko pomaga.
Chciałem ci powiedzieć Piotr, że jestem bardzo dumny, bo mogę powiedzieć, że jestem pół-polakiem i mogę powiedzieć naprawdę, że mam Polskę w sercu. Bardzo mi się podoba Polska, polskie tradycje, polska kultura, nie wiem, ale… a i oczywiście, w ten sposób mogę zaśpiewać hymn narodowy, bo hiszpański hymn nie ma tekstu. No i co jeszcze, nie wiem… to moje pierwsze nagranie i mam nadzieję, że nie będzie ostatnie.
Dziękuję bardzo za pomoc, za podcasty, za filmiki i tak dalej i jesteśmy w kontakcie. Pa, pa!
Ja również dziękuję, pozdrawiam Ciebie, małżonkę i synka oraz całą Waszą rodzinę!
Gillermo zrobił wspaniałe postępy, prawda? Mówisz bardzo dobrze, bardzo wyraźnie, nie ma problemów ze zrozumieniem, prawie nie ma pomyłek gramatycznych, naprawdę – jak to mówimy – wielki szacun!
Dziękuję za nagranie, za miłe słowa, bardzo mi miło dostawać takie nagrania od Was, to dla mnie zawsze wielka przyjemność. Przede wszystkim dlatego, że wiem, że tam po drugiej stronie, pod drugiej stronie internetu są ludzie tacy jak ja, czyli Wy, wszyscy mamy ten sam cel, wszyscy mamy to samo marzenie, żeby móc porozumiewać się w nowym języku. W Waszym przypadku jest to język polski. Dlatego się bardzo cieszę, że mogę Wam pomagać prowadząc tę stronę, robiąc podcasty, webinary, kursy, filmiki. Ale gdy dostaję wiadomości, a szczególnie nagrania to stajecie się dla mnie bardziej realni. Słyszę głos, poznaję Waszą historię, to bardzo inspirujące i bardzo przyjemne. Dziękuję bardzo i oczywiście proszę o jeszcze! Przysyłajcie do mnie nagrania po polsku.
Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście, że historia była dla Was ciekawa, że miło spędziliście czas, a przy okazji to było dobre ćwiczenie języka polskiego.
Jeśli nie chcecie czekać dwa tygodnie na następny podcast to zapraszam Was do słuchania poprzednich podcastów.
Każdy kto należy do klubu VIP ma dostęp do wszystkich tekstów, zatem macie plik audio, macie tekst. Ale oczywiście to nie wszystko, w klubie VIP znajdziecie ponad 400 filmików z moimi wyjaśnieniami, znajdziecie webinary, a także czytam Wam książki. Ostatnio czytałem bajkę o Królowej Śniegu Hansa Christiana Andersena.
Zapraszam Was do klubu VIP, jeśli jesteście na średnim poziomie to naprawdę polecam Wam. Nie kosztuje dużo, miesięcznie tyle co cztery kawy w kawiarni, to naprawdę niewiele, tak mi się przynajmniej wydaje.
Kochani, dziękuję Wam za dziś, bardzo mi miło, że mnie słuchacie, gratuluję wszystkim, którzy dotrwali do końca! Dziękuję i zapraszam następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 6 (2017) | POSTĘP:Seria 6 (2017)- RP317: Kalendarz – Kiedy jest Nowy Rok?
- RP316: Czytanie i słuchanie | Reading and Listening in learning Polish
- RP315: Jaskinia Platona
- RP314: Jak wejść na wyższy poziom języka polskiego
- RP313: Legenda o Panu Twardowskim
- RP312: Rewolucja w Rosji w 1917 roku
- RP311: Wycieczka do Barcelony
- RP310: Kamień z Rosetty (Rosetta Stone)
- RP309: O filmie The Wall z muzyką Pink Floyd
- RP308: Historia Polaków w Brazylii
- RP307: Płonie ognisko i szumią knieje
- RP306: Wakacje z Piotrem cz.2
- RP305: Wakacje z Piotrem cz.1
- RP304: Serce Oskarżycielem | Tell-Tale Heart – Edgar Allan Poe
- RP303: Władysław Jagiełło
- RP302: Święta Jadwiga
- RP301: Teraz – czego uczy nas Eckhard Tolle o obecnej chwili
- RP300: 25 ciekawostek o Piotrze
- RP299: Sztuczna inteligencja
- RP298: Podróże w czasie
- RP297: Teoria wszystkiego i metoda Faynmana szybkiego uczenia się
- RP296: Wyrzutek | Outsider by Howard Phillips Lovecraft
- RP295: Nasz mózg jest leniwy
Igor Sinicka says
Jak zawsze bardzo ciekawy podkast. Zwlaszcza na to ze bardzo mi sie podoba historja, to ten podkast jest dla mnie. Bardzo mi sie spodobalo jak mowie Guillermo. Swietnie! Dobrze ze zrozumiel to, ze z podkastami Piotra mozna szybczutko nauczyc sie jezyka polskiego. Dzieki ci Piotr za dobra robote. Ne zatrzymuj sie robi jeszcze i jeszcze duzo cziekawych podkastow. Jestesz mistrzem w tej sprawie. Powodzenia!
Piotr RealPolish says
Dzięki! Zawsze jesteś jednym z pierwszych słuchaczy :) Czy na Ukrainie mówi się o 100 rocznicy rewolucji? W Polsce raczej jest cicho na ten temat.
Serhiy Nykonyuk says
Nie mamy już Partii Komunistycznej, nie ma komu mówić.
Piotr RealPolish says
Partii nie ma – na szczęście :) ale to część historii. Jeśli się o czymś nie mówi, to nie znaczy, że tego nie było… Dzięki Serhiy! Bylem ciekawy jak to jest.
Jedd Sherman says
Nauczyłem się dużo, bardzo dziękuję. Informacja Rasputina była bardzo interesująca.
Piotr RealPolish says
Fajnie! Dziękuję bardzo :)