This is The Learn Real Polish podcast, but this time I also have a video for you. This is the first part of the video from my trip to Krynica-Zdrój. I invite you to listen, watch and read transcriptions to practice Polish. Full transcript is available for premium users of realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
***
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na nasze dzisiejsze spotkanie. Pozwólcie, że się przedstawię tym którzy mnie jeszcze nie znają. Jest ku temu myślę dobra okazja, bo tym razem nie tylko możecie usłyszeć mój głos, ale również mnie zobaczyć.
Mam na imię Piotr i prowadzę dla Was stronę realpolish.pl, na tej stronie znajdziecie moje materiały, które przygotowuję dla Was, oczywiście po to żeby pomóc Wam w nauce języka polskiego. Ten odcinek ma numer 404. Zachęcam Was, żeby poszukać tego podcastu, bo znajdziecie tam również wideo. Nie chodzi mi o to, żebyście zobaczyli jak wyglądam, bo to nie jest aż tak bardzo interesujące. Ale chciałbym, żebyście zobaczyli ten filmik, bo wtedy będziecie widzieli o czym Wam opowiadam, a to myślę bardzo pomaga w zrozumieniu i myślę, że… mam nadzieję, że to będzie dla Was ciekawe.
Normalnie opowiadam o różnych ciekawych rzeczach, mam nadzieję, czasami opowiadam o czymś z historii Polski, albo świata, czasami o różnych ciekawych ludziach, ale tym razem chciałem pokazać Wam filmik z moich wakacji.
Tym razem byłem na wakacjach w Krynicy-Zdrój, to jest miasto na południu Polski. Dwa lata temu też tam byłem, więc niektórzy z Was mogli już oglądać ten poprzedni filmik z wakacji. Tamten podcast miał numer RP356. Najszybciej odszukacie ten podcast wpisując w okno wyszukiwarki adres realpolish.pl/RP356
Tym razem znowu pojechaliśmy w to samo miejsce, ale myślę, że filmik będzie ciekawy, bo widzieliśmy trochę inne rzeczy niż poprzednio i właśnie o tym wszystkim będę Wam opowiadał w filmiku.
Jeśli słuchacie moich podcastów od jakiegoś czasu to wiecie, że ja bardzo wierzę w metodę słuchania i czytania. Uważam, że to jest o wiele skuteczniejsze od metody, która jest używana w szkołach. Tamta metoda polega na uczeniu się zasad, uczeniu się zasad gramatyki oraz uczeniu się na pamięć słownictwa. Ja proponuję Wam jak najwięcej słuchać, jak najwięcej czytać i jak najwięcej rozmawiać. Im więcej tym lepiej, im częściej tym lepiej. Przede wszystkim słuchać, słuchać i słuchać. Najlepiej jeśli słuchacie tego co Was interesuje. Jeśli coś jest bardzo interesujące do tego stopnia, że zapominacie, że uczycie się języka polskiego, wtedy jest idealnie. Wtedy uczycie się najszybciej i bez wysiłku nawet o tym nie myśląc.
W szkole nigdy nie zapominamy, że uczymy się języka. Nauczyciel ciągle o tym przypomina, cały czas jesteśmy świadomi, że uczymy się gramatyki jakiegoś innego języka, zupełnie obcego. Niestety prawda jest taka, że do mówienia gramatyka nie jest zupełnie potrzebna. Zapewniam Was, że ludzie kiedy mówią po polsku nie myślą o przypadkach, czasach, formach dokonanych i niedokonanych, bezokolicznikach i tak dalej. Kiedy mówicie w swoim języku to myślicie o gramatyce? Oczywiście, że nie! Dlaczego miałoby być tak gdy mówicie po polsku? Oczywiście to jest zupełnie bez sensu.
Wszystkich form gramatycznych nauczycie się naturalnie przez słuchanie i czytanie. W każdym zdaniu, w każdym zdaniu którego słuchacie jest gramatyka są słowa, każde zdanie jest poprawne gramatycznie i Wasz umysł automatycznie utrwala te formy gramatyczne i utrwala słownictwo. To się dzieje można powiedzieć automatycznie, bez naszego udziału, zupełnie bez wysiłku. Po prostu nasz mózg jest maszyną, maszyną do uczenia się języków. Tak nauczyliśmy się naszego języka ojczystego i tak samo, dokładnie tak samo możemy nauczyć się każdego innego języka, pod warunkiem, że spędzimy z nim wystarczająco dużo czasu, tak jak z naszym językiem ojczystym.
Cieszę się bardzo, bo czasami dostaję od Was nagrania, w których mówicie po polsku i to doskonale. To jest dla mnie dowód, że ta metoda działa, że ta metoda działa doskonale i robicie doskonałe, bardzo szybkie wspaniałe efekty, postępy. Tym razem dostałem nagranie od Marka ze Szwajcarii i zapraszam Was, posłuchajmy co powiedział Marek.
Nagranie do Marka
Cześć Piotr! Tutaj krótkie nagranie, w którym chciałem podziękować za ciekawe i pomocne podcasty. I też zaproponować może temat, o którym mógłbyś ewentualnie porozmawiać, jeśli chcesz. Urodziłem się w Anglii mam polskich rodziców, moja żona jest Niemką i mieszkamy we Szwajcarii. Byłem muzykiem, ale teraz jestem nauczycielem języka angielskiego. Uczyłem w Europie, w Chinach i też w Meksyku, więc podoba mi się twój ostatni podcast o tym kraju. Mówisz wyraźnie i nie za szybko, ale też nie za łatwo – prawdziwy język polski. Moja mama ostatnie lata swojego życia spędziła w Polsce i zawsze mówiła, że w dzisiejszych czasach ludzie mówią zbyt szybko. Mam brata, który mieszka w Krakowie i niedługo powinienem ja też mieć polski paszport, jak on, żebym mógł zapomnieć o bałaganie w Wielkiej Brytanii. Mam dla ciebie pomysł, który byłby bardzo interesujący gdybyś chciał w przyszłości opowiedzieć o nim w podcaście. Mój ojciec był oficerem w Armii Polskiej u generała Andersa. Pod koniec wojny, nigdy, przenigdy nie mówił o wojnie. Wiem tylko, że był w bitwie pod Monte Cassino i wiem o generale Andersie. To może być naprawdę interesujący temat dla twoich słuchaczy, którzy być może nie znają tej części historii Polski. A wiem, że mógłbyś wykonać niesamowitą robotę wyjaśniając ten temat. Słucham wszystkie podcasty co robisz i mam nadzieję, że za niedługo będę mógł kurs u ciebie robić. W tej chwili mam bardzo dużo roboty, ale mam nadzieję, że za nie za długo zrobię kurs u ciebie. Dziękuję bardzo, na razie, jestem Marek Miecik ze Szwajcarii.
Dziękuję bardzo serdecznie! Dziękuję za miłe słowa. Marek ma polskie korzenie i jak słyszeliście mówi doskonale po polsku.
No właśnie zgadzam się całkowicie, że wcale nie trzeba mówić bardzo szybko. Ludzie teraz cały czas się spieszą, życie jest coraz szybsze i pewnie dlatego mówią tak bardzo szybko, ale myślę, że to nie jest zupełnie potrzebne. Jeśli uczycie się języka polskiego wcale nie starajcie się mówić bardzo szybko to tylko przeszkadza w zrozumieniu. Takie jest moje zdanie.
Marek wspomniał o swoim ojcu, który był oficerem w Armii Polskiej u generała Andersa i prosił mnie o podcasty na ten temat. To się bardzo dobrze składa, bo takie podcasty są już gotowe. Zrobiłem już trzy podcasty, które opowiadają o tej historii i o rzeczach związanych z generałem Andersem i jego armią.
Zapraszam Was na podcast RP261, w którym opowiadałem o polskich uchodźcach w Iranie. Tam znajdziecie historię o tym jak powstała armia generała Andersa.
Opowiadałem też w jednym z podcastów o niedźwiedziu Wojtku, który przeszedł szlak bojowy z armią generała Andersa. To jest bardzo ciekawa historia. Posłuchajcie podcastu RP293, a dowiecie się jak to się stało, że niedźwiedź został żołnierzem w polskiej armii. Niezwykle ciekawa historia niedźwiedzia Wojtka.
I zapraszam Was też na podcast numer RP368, w którym opowiadam Polakach biorących udział w Bitwie o Anglię. Polscy lotnicy brali udział w tej bitwie i to też jest niezwykle ciekawa historia.
Bardzo dziękuję Marku za nagranie, mam nadzieję, że szybko dostaniesz polski paszport i zapomnisz, zapomnisz o bałaganie w Wielkiej Brytanii. My tutaj w Polsce, między nami mówiąc, oczywiście mamy swój bałagan. Tak to już jest każdy ma taki bałagan na jaki sobie zapracował. Wielkie dzięki Marku, pozdrawiam Cię bardzo, bardzo serdecznie!
Kochani, czekam na Wasze nagrania, przysyłajcie je do mnie. Zawsze sprawiacie mi wielką radość, kiedy słyszę jak dobrze mówicie po polsku. To jest naprawdę niesamowite.
Wakacje jeszcze trwają jestem ciekawy, gdzie Wy jeździcie na wakacje, co robicie podczas wakacji. Czy wolicie jeździć nad morze czy wolicie jeździć w góry? A może do lasu? Nie wiem. A może lubicie zwiedzać miasta, inne kraje. Jestem bardzo ciekawy. Czy lubicie chodzić po muzeach? To wszystko jest bardzo ciekawe i jestem ciekawy co robicie na wakacjach. Może ktoś był w Polsce i opowie nam jak było. Gdzie byliście? Co widzieliście? Byłyby bardzo ciekawie posłuchać. Czekam na Wasze nagrania.
Kochani, to powoli wszystko na dziś. Dziękuję bardzo serdecznie za wysłuchanie dzisiejszego podcastu i za wspólne obejrzenie filmiku, mojego filmiku wakacyjnego. Tak jak mówiłem to jeszcze nie wszystko. Druga część już wkrótce. Zapraszam już teraz bardzo serdecznie na nasze kolejne spotkanie. Trzymajcie się zdrowo, jeśli jesteście na wakacjach, to życzę Wam dobrej pogody, dużo słońca i miłego wypoczynku. To wszystko na dziś, dziękuję Markowi za nagranie. Dziękuję Wam wszystkim za wysłuchanie i obejrzenie filmiku. Pozdrawiam bardzo serdecznie i zapraszam następnym razem, do usłyszenia, cześć, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 10 (2021) | POSTĘP:
Seria 10 (2021)
- RP413: Siła woli
- RP412: Makaron
- RP411: Dobrze, znaczy wystarczająco dobrze
- RP410: Co jest po drugiej stronie?
- RP409: Medytacja
- RP408: To trzeba wiedzieć o Ego
- RP407: Imperium Inków
- RP406: Afganistan
- RP405: Film z Krynicy-Zdrój cz.2
- RP404: Film z Krynicy-Zdrój cz.1
- RP403: Fake newsy
- RP402: Rozmowa z Tymonem
- RP401: Forsa za nic
- RP400: Piramidy w Meksyku
- RP399: Język praindoeuropejski
- RP398: Dlaczego rzeczy są coraz gorsze
- RP397: Tulipanomania
- RP396: Zygmunt III Waza
- RP395: Elektrownie atomowe i środowisko
- RP394: Ziemie Odzyskane
- RP393: Nuda
- RP392: Miasta na Kresach Wschodnich
- RP391: Król Midas
- RP390: Sztuka kontrolowania emocji
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.