In this episode of the Learn Real Polish Podcast, I talk about the idea of being good enough. In language learning, we should set our expectations and not stress too much about our level. People often tend to compare themselves with other learners. Should we do that? I will try to explain you my point of view. As always, full Polish transcription of the podcast is available for all premium users on realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – cover by Kenn Faurschou
***
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam na imię Piotr i zapraszam Was do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu ze strony realpolish.pl
Tak jak nazwa strony wskazuje, chcę uczyć Was prawdziwego języka polskiego. Takiego jakim codziennie mówię, jakim posługują się tutaj ludzie w Polsce.
Nie mówię Wam za dużo o zasadach gramatycznych, bo nie chcę, żebyście mówiąc myśleli o zasadach gramatycznych. Chcę, żebyście mówili automatycznie, bez zastanawiania się. To jest mój cel.
Lepiej jest robić błędy, ale mówić automatycznie, mówić płynnie, niż stękać coś, myśleć jak coś powiedzieć, szukać zasad gramatycznych, no i w efekcie mieć wielki problem z porozumiewaniem się, bo przecież, powiedzmy sobie prawdę, po to uczycie się polskiego, żeby porozumiewać się, prawda? No, chyba że ktoś studiuje gramatykę po to, żeby ją lepiej poznać, a tak na prawdę porozumiewanie nie interesuje go. Ale myślę, że takich osób jest naprawdę mało i oni prawdopodobnie muszą znaleźć inny podcast. To nie jest podcast dla nich, tak mi się wydaje.
Mowa, język służy ludziom do porozumiewania się. W pewnym momencie naszego rozwoju same gesty już nie wystarczały i nasi przodkowie zaczęli używać głosu do porozumiewania się. Zwierzęta też używają głosu, prawda?, do porozumiewania się, na przykład psy szczekają, warczą, wydają różne dźwięki.
Niektórzy myślą, że ludzie wymyślili język, żeby się porozumiewać, no ale to jest raczej koncepcja bez sensu. Pomyślcie sami, wyobraźcie sobie naszych przodków setki tysięcy lat temu siedzących przy ognisku, zmęczonych po polowaniu. Siedzą przy ognisku, piekąc mięs mamuta i w pewnym momencie ktoś wpada na pomysł, że trzeba coś wymyślić, żeby się porozumiewać z innymi. Wymyślmy więc język.
To nie chyba ma sensu, taka historia chyba nie mogła się zdarzyć. Ale jak było, tego też Wam nie powiem, bo ludzie o wiele mądrzejsi nie wiedzą jak to się stało, że ludzkość mówi, że ludzie mówią. Dlaczego tak jest?. Może kiedyś ktoś zrozumie jak to się stało, że ludzie mają języki.
Wśród tych języków, jest również język polski, którym tutaj się zajmujemy. To dlatego… tylko dlatego, że jest to mój język ojczysty, język który znam najlepiej, bo najwięcej go używam. Mówię po polsku od urodzenia, spędziłem na nauce tego języka ogromną ilość czasu, dlatego teraz nie muszę nawet myśleć, gdy do Was mówię. To znaczy, myśleć muszę, ale nie muszę myśleć o tym jak coś powiedzieć.
Kiedy byłem dzieckiem, to też nie wiedziałem co to jest gramatyka i doskonale porozumiewałem się z moimi rodzicami, z moimi kolegami, którzy też nie wiedzieli co to jest gramatyka. Dlaczego więc w podręcznikach do nauki języka najważniejsza jest gramatyka? Nie mam pojęcia, nie mam pojęcia.
Domyślam się, że dlatego tak jest, bo gramatykę można łatwo sprawdzić. Można łatwo określić, kto zna gramatykę na jakim poziomie. Wystarczy zrobić test i już wiadomo kto wie więcej, a kto wie mniej. Szkoła niestety głównie służy do przygotowywania do testów, chociaż potem w życiu rzadko kto musi zdawać testy, ale taka jest prawda.
Na szczęście! Na szczęście nie jesteśmy w szkole, ja na pewno nie będę robił Wam testu. Możecie być spokojni. Nie musicie się stresować. Nikt nie lubi zdawać testu, prawda? To jest bardzo stresujące. Nikt nie lubi być ocenianym przez innych.
Niestety czasami jesteśmy oceniani i musimy sobie z tym jakoś poradzić. Pamiętam, że kiedy zaczynałem robić podcast to strasznie bałem się, to było dla mnie bardzo stresujące. Co powiedzą ludzie, może ktoś powie — Nie możesz uczyć innych, bo nie jesteś nauczycielem, nie masz dyplomu, nie możesz tego robić. To powinien robić nauczyciel. — To był dla mnie stres.
Wtedy pomyślałem sobie: To prawda, nie mam dyplomu. Jednak być może uda mi się zrobić podcast wystarczająco dobry dla jakiejś grupy osób. Wystarczająco dobry, żeby czegoś się z niego nauczyli. Dać motywację ludziom do nauki języka polskiego.
Być może znajdą się ludzie, dla których ten podcast będzie niewystarczający, nie będzie dość dobry. Wtedy poszukają sobie czegoś innego. Ale być może znajdą się też tacy, którzy pomyślą, o to jest dla mnie dobre, to mi się podoba. To nie jest podcast idealny, doskonały, ale jest dla mnie jest wystarczająco dobry.
Dziś chcę właśnie o tym pomówić. Chcę pomówić o koncepcji, że coś jest dobre, dobre czyli wystarczająco dobre, albo że my jesteśmy w czymś wystarczająco dobrzy. Nie zawsze musimy być perfekcyjni, prawda? To będzie temat dzisiejszego odcinka.
Ale jak zwykle najpierw posłuchajmy nagrania, które dostałem od Was. Tym razem będzie to nagranie prosto ze Szwecji. No coż, że ze Szwecji! To jest takie powiedzenie… No coż, że ze Szwecji! Aktorzy używają tego powiedzenia, żeby rozruszać swój aparat mowy, takie ćwiczenie dykcji. Spróbujcie powiedzieć: No cóż, że ze Szwecji! Dosyć trudno.
Szwecja piękny, zimny kraj leżący na północy Polski. Na północ od Polski chciałem powiedzieć. Na północy Europy. Posłuchajmy nagrania od Violi. Zapraszam serdecznie.
Nagranie od Violi
Witam Piotr! Ja mam na imię Viola i mieszkam w północnej Szwecji w małym miasteczku Piteo. Cieszę się, że w ubiegłym roku znalazłam twoje podcasty 100 Daily Polish Stories i nawet Polish Idioms. Codziennie słucham i czytam, to teraz rozumiem więcej niż mogę mówić, ale moim celem jest w przyszłości nauczyć się wiele więcej słów. Zdecydowałam zdjąć maskę i zrobię pierwsze nagranie. Teraz jestem emerytką, to teoretycznie mogę mieć dużo wolnego czasu. Mamy jedenaścioro wnucząt, to duża rodzina. To wymaga dużo pracy, ale bardzo przyjemnie. W sierpniu byliśmy na Mazurach w Mikołajkach i śledziliśmy naturę. Potem Warszawa i Świnoujście. Był wspaniały urlop. My lubimy jeździć rowerami, bo łatwo i bardzo szybko poruszamy się do innego miejsca. W Polsce są dobre drogi rowerowe i nawet pomalowane na czerwony kolor. Oto przez ten czas w Polsce złapałam wszystkie możliwości mówić po polsku. Na kempingu, w sklepach i barach mlecznych i restauracjach. W parku, tam spotkałam kobietę siedzącą na ławce. oto ona była bardzo rozmowna i opowiadała mi o różnych sanatoriach wokół Polski. To są moje wrażenia z pobytu w Polsce. Dziękuję bardzo za twoją pracę, ona pomaga mi uczyć się wiele więcej po polsku, do widzenia.
Dziękuję bardzo, bardzo mi miło! Cieszę się, że podobało Ci się w Polsce. Najbardziej podoba mi się to, że rozmawiałaś z ludźmi po polsku, że używałaś języka polskiego podczas swojej wycieczki do Polski. To świetnie.
Viola mówi bardzo dobrze po polsku, prawda? Oczywiście nie mówi idealnie, czasami tu i tam robi małe błędy, ale mogę całkowicie zrozumieć o czym mówi. Myślę, że Viola mówi wystarczająco dobrze, żeby poruszać się po Polsce, żeby rozmawiać z ludźmi. Według mnie to jest bardzo dobry poziom języka. To jest poziom, który dla mnie byłby zupełnie satysfakcjonujący, gdybym tak mówił w każdym innym języku niż polski. Dla mnie taki poziom jest wystarczający.
Dziękuję Ci Violu za nagranie, dziękuję również za miłe słowa!
Kochani, chciałbym jeszcze wrócić do nagrania od Violi, do nagrania, którego słuchaliśmy na początku. Viola mówiła, że słucha podcastów, że zaczynała od 100DPS, a także używała kursu 50 idiomów.
Chciałem Wam powiedzieć, że ten kurs znajdziecie w klubie VIP. W klubie VIP znajdziecie mnóstwo, mnóstwo rzeczy. Oprócz 50 idiomów znajdziecie tam również kurs wiedzy o Polsce. Właśnie teraz dodaję do tego kursu najważniejsze polskie legendy. Te legendy opowiadam w bardzo prosty sposób, zatem nawet początkujący, nawet początkujący na pewno je zrozumieją.
Myślę, że naprawdę warto wstąpić do klubu VIP. Znajdziecie tam bardzo dużo różnych materiałów. Można spróbować tylko przez jeden miesiąc, można zobaczyć jakie tam są materiały, nie ma żadnego zobowiązania. W każdym momencie możecie przerwać.
Jeśli szukacie materiałów do codziennego słuchania, to zachęcam Was do spróbowania. Myślę, że to może pomóc Wam wyrobić nawyk i codziennie czegoś słuchać po polsku. To jest bardzo ważne.
Tam jest już prawie 1000 filmików, różnych kursów, dyktand, książek i wciąż dodaję nowe rzeczy. To jest tak jak Netflix, po rejestracji macie dostęp do całej biblioteki, do całej zawartości klubu VIP, a dodatkowo do transkrypcji podcastów. Zatem zapraszam bardzo serdecznie.
Kochani jestem pewny, że to nie był doskonały podcast, to z pewnością nie był też idealny podcast, ale mam nadzieję, że był dla Was wystarczająco dobry, że dobrze się bawiliście, a przy okazji nauczyliście się czegoś. Być może teraz nie jesteście dokładnie świadomi czego się nauczyliście, ale nie szkodzi. Języka uczymy się podświadomie, słuchamy, czytamy i za każdym razem coś zostaje w głowie. Zupełnie nie wiemy co, ale coś zostaje. Nie wiemy dokładnie co, ale coś nam się utrwala, uczymy się czegoś nowego i tak krok po kroku jesteśmy lepsi i lepsi. Nawet jeśli od razu tego nie widzimy, nie czujemy tego, to tak jest.
Wielkie dzięki dla Violi za nagranie, czekam na nagrania od Was. Nie muszą być idealne.
Dziękuję Wam za wysłuchanie dzisiejszej audycji, pozdrawiam wszystkich bardzo, bardzo serdecznie, trzymajcie się zdrowo. Na tym dziś kończymy, dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 10 (2021) | POSTĘP:
Seria 10 (2021)
- RP413: Siła woli
- RP412: Makaron
- RP411: Dobrze, znaczy wystarczająco dobrze
- RP410: Co jest po drugiej stronie?
- RP409: Medytacja
- RP408: To trzeba wiedzieć o Ego
- RP407: Imperium Inków
- RP406: Afganistan
- RP405: Film z Krynicy-Zdrój cz.2
- RP404: Film z Krynicy-Zdrój cz.1
- RP403: Fake newsy
- RP402: Rozmowa z Tymonem
- RP401: Forsa za nic
- RP400: Piramidy w Meksyku
- RP399: Język praindoeuropejski
- RP398: Dlaczego rzeczy są coraz gorsze
- RP397: Tulipanomania
- RP396: Zygmunt III Waza
- RP395: Elektrownie atomowe i środowisko
- RP394: Ziemie Odzyskane
- RP393: Nuda
- RP392: Miasta na Kresach Wschodnich
- RP391: Król Midas
- RP390: Sztuka kontrolowania emocji
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.