Learn Polish by listening to the Learn Real Polish podcast! In this episode, I talk about Henryk Sienkiewicz, a famous Polish writer. He wrote several bestsellers and received a Nobel Prize in literature. His most famous novel, “Quo Vadis?”, has been translated into over 60 languages. I invite you to listen and learn more about this fascinating author. Please remember that premium users of realpolish.pl can access the full Polish transcript of every episode of podcast for deeper comprehension.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar covers by Kenn Faurschou
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Co u Was słychać?
Zawsze mam trochę problem z tym jak zacząć podcast, co mam powiedzieć na początku. Większość z Was pewnie mnie zna, wiecie kim jestem i jak mam na imię, ale być może jest kilka osób, które nie wiedzą kim jestem. Mam na imię Piotr i mam zamiar teraz gadać do Was po polsku. Po co będę gadał? Będę gadał, będę mówił, bo chcę pomóc Wam nauczyć się języka polskiego.
Myślę, że słuchanie jest bardzo dobrą metodą na naukę języka. Ja sam stosuję tę metodę, staram się dużo słuchać i zauważyłem, że to bardzo pomaga. Oczywiście można robić dużo więcej, jest dużo więcej sposobów na naukę języków.
Słyszałem kiedyś, że przepisanie książki może być skutecznym sposobem. Rzeczywiście, to ciekawy sposób, co o tym myślicie? Bierzemy jakąś grubą książkę, która nas interesuje i po prostu przepisujemy. Żeby przepisać książkę, trzeba ją równocześnie czytać. Myślę, że to dobry sposób na poznawanie nowych słów, również na ćwiczenie gramatyki. Widzę tylko dwa problemy.
Po pierwsze fajnie by było mieć równocześnie wersję audio, bo możemy zacząć wymyślać własną wymowę niektórych wyrazów jeśli widzimy je po raz pierwszy. Możemy posłuchać fragmentu, powiedzmy jednego akapitu i potem przepisać ten tekst. To na pewno jest świetne ćwiczenie.
Jednak pojawia się tutaj drugi problem. Komu chce się to robić, przepisywanie książki to bardzo czasochłonne zajęcie, ale może komuś spodoba się ten pomysł. Jeśli nie macie czego przepisywać to polecam mój podcast, albo moje kursy, albo rzeczy z klubu VIP. Zawsze macie audio i tekst. Możecie wziąć jeden epizod, jeden odcinek podcastu posłuchać go, a potem przepisać.
To może być na pewno świetne ćwiczenie, jedyny problem, że jest bardzo czasochłonne. Co myślicie o tym pomyśle? Może ktoś próbował już tej metody? Może ktoś przepisał już jakąś książkę. Jeśli tak, to bardzo proszę o podzielenie się doświadczeniem, proszę o nagranie swojej opinii, byłoby bardzo ciekawie posłuchać kogoś kto przepisuje książki, albo podcasty i uczy się właśnie w ten sposób.
Czekam na nagrania od Was i zawsze bardzo się cieszę gdy je dostaje. Czasami jestem bardzo zaskoczony. Czasami dostaję nagrania od zupełnie niespodziewanych słuchaczy lub słuchaczek. Co mam na myśli… mam w głowie pewne wyobrażenie Was wszystkich jako jednej osoby. To dosyć dziwne, to może być dziwne dla Was, rozumiem to. Ta osoba jest w średnim wieku, powiedzmy ma powyżej 20 lat, może 30 lat, może trochę więcej. Ta osoba nie wydaje mi się dzieckiem, ale to nagranie, do posłuchania którego Was zapraszam było dosyć niespodziewane. Posłuchajmy nagrania od Amelii. Zapraszam!
Nagranie od Amelii
Cześć Piotr! Mam na imię Ami, mam 11 lat i pochodzę z Białorusi. Chodzę do czwartej klasy. Spędziłam już 4 lata w Polsce. Robię nagranie tak późno, bo wcześniej się wstydziłam, a teraz jestem już odważna. Chodzę do szkoły Montessori, chodziłam też do przedszkola Montessori, naturalnie na Białorusi. Ale bardziej chcę opowiedzieć o moich hobby. Moje hobby to czytanie i rysowanie, bardziej o rysowaniu. Zrobiłam już kilka wielkich obrazów na kartkach A3, A2, A1 ostatnio. Uczę się też rysować anime już tak z pół roku. Moja przyjaciółka mi doradza. To są jedne z moich najlepszych czynności, naturalnie lubię więcej, ale to są dwie najlepsze. Chcę jeszcze opowiedzieć, dlaczego uczę się polskiego. Uczę się, bo wtedy więcej rozumiem. Uczę się już 4 lata polskiego, ale dla mnie to jeszcze nie koniec. Te wszystkie cztery lata cały czas się uczyłam, chcę po prostu wiedzieć jeszcze więcej i jeszcze więcej.
Mam propozycję na podcast. Proponuję, żebyś zrobił podcast o Marii Montessori i ogólnie o jej metodzie, o jej historii i pochodzeniu. Chcę jeszcze trochę opowiedzieć o mojej siostrze. Nazywa się Rada, jest młodsza ode mnie, ma 8 lat, tak 8 lat. Trochę mi się pomyliło. Czy coś jeszcze? Chcę opowiedzieć o naszych zwierzakach. Nasze zwierzaki to jeden pies i dwa koty. Zacznijmy od psa. Pies nazywa się Joseph, ma 12 lat i niezbyt lubi małe dzieci, tak do czterech lat. Chyba takie małe dzieci się nad nim znęcały, ponieważ on był bezdomny, kiedy go znaleziono. Moi rodzice go przygarnęli. Jest odrobinkę starszy ode mnie, o jakieś 10 miesięcy.
Jeszcze koty. Kot Jokaz to czarny kot, z żelatynowym można powiedzieć, bo tak się trzęsie brzuchem. Nasza kotka Alaska nazywa się tak, bo była niedostępna w pierwszych dniach. Ona cały czas przed nami się chowała, dlatego nazwaliśmy ją Alaska. Ponieważ mieszka daleko od nas, rozumiesz, Alaska jest daleko. Ona jest bardzo szczupła. Nazywamy ją czasami rybką, taka jest szczupła. To szara kotka.
Jeszcze podziękowania. Bardzo ci dziękuję za wszystko, co zrobiłeś. Te wszystkie cztery lata słuchałam twoich podcastów, one są takie interesujące. Bardzo mi pomogły, poznałam wiele nowych słów. Ale najbardziej spodobał mi się podcast o obcych cywilizacjach. Ja kocham patrzeć w gwiazdy, tylko że nie mam za dużo okazji. Lubię wyjeżdżać. Lubię, kiedy z rodzicami wyjeżdżamy w góry, szczególnie wieczorem, bo kiedy wracamy do domu, to mogę patrzeć w gwiazdy.
Dziękuję ci jeszcze raz, pa!
Dziękuję bardzo! Myślę, że trudno jest mówić lepiej niż Amelia, mam na myśli świetny akcent. Naprawdę nie wiem czy zgadłbym, że język polski nie jest językiem ojczystym Amelii. Myślę, że nie zgadłbym. To jest przewaga dzieci nad dorosłymi. Amelia miała 7 lat, gdy rozpoczęła naukę języka polskiego, teraz ma 11 lat i można powiedzieć, że świetnie mówi po polsku. Doskonale mówi po polsku.
Dobrze, powoli zbliżamy się do końca naszego dzisiejszego spotkania. Na koniec chciałbym posłuchać z Wami jeszcze jednego nagrania. To nagranie dostałem od Marka, który pochodzi Stanach Zjednoczonych, posłuchajmy.
Nagranie od Marka
Cześć Piotr,
Jak się masz? Chciałbym opowiedzieć moją historię. Myślę, że moja historia jest bardzo zwykła. Mam 52 lata i trochę nauczyłem się polskiego w Polsce. Moja żona i ja uczymy się polskiego i mieszkamy niedaleko Jeleniej Góry już od sześciu miesięcy. Urodziłem się w Ameryce, w stanie Pensylwania, a moi dziadkowie przyjechali z Polski. Oni mieszkali w małej wiosce niedaleko Rzeszowa.
Kiedy mieszkaliśmy w Ameryce, w stanie Georgia, pracowałem jako inżynier. W mojej ostatniej pracy zaprojektowałem elektronikę do satelitów. Znałem sąsiada, który urodził się w Polsce i ma teraz około 60 lat. Od czasu covidu staliśmy się dobrymi przyjaciółmi. Spędziliśmy dużo czasu razem i rozmawialiśmy o kulturze, historii, społeczeństwie i polityce. Nietrudno zgadnąć, że on bardzo kocha Polskę.
Po okresie covidu ja nabrałem ochoty na przygody, aby żyć i dowiedzieć się więcej o Czechach i Polsce. Najpierw pomyślałem, że byłoby interesujące dla mnie mieszkać w Pradze, ponieważ jest bezpieczniejsza niż amerykańskie miasta. Tam mogłem poznać nową kulturę i tak dalej. Po wizycie w Pradze razem z żoną zostawiliśmy nasze dorosłe dzieci w Pradze i zadecydowaliśmy żyć w Polsce.
W Polsce uczymy się języka polskiego i ubiegamy się o kartę pobytu. A ja pracuję na kontraktach u nas w domu, w małej wiosce. Zobaczyliśmy, że w Polsce zimy są bardzo mokre i jest więcej śniegu niż w stanie Georgia w Ameryce. To był pierwszy rok w moim życiu, kiedy do ogrzewania domu używałem kominka na drewno. To ciekawe, jak miło jest mieć kominek i jak ogrzewał nasz dom.
W Polsce spotkaliśmy naszych kolegów we Wrocławiu. Był bardzo miły i inteligentny. Nasze dzieci przyjeżdżają tutaj na weekendy i święta, co daje nam trochę czasu na pokazanie im Polski i uczenie ich o polskiej kulturze. Lubię uczyć się nowych rzeczy, jeść nowe potrawy, poznawać historię i kulturę.
Piotr, dziękuję ci za to, co robisz. Czuję, że twoje podcasty są dla mnie bardzo ważne i dały mi możliwość uczyć się polskiego szybciej. Dziękuję i pa, pa!
Dziękuję bardzo Mark! Bardzo mi miło dostawać takie nagrania. Zauważyliście, że Mark chociaż jest Amerykaninem to nie ma angielskiego akcentu, amerykańskiego akcentu, to jest bardzo ciekawe. Ja bym powiedział, że ma rosyjski akcent. Jestem ciekawy czy to jest prawda… ale wydaje mi się, że Mark zna bardzo dobrze język rosyjski, mogę się mylić, ale mam takie przeczucie.
Bardzo dziękuję jeszcze raz Markowi. Zapraszam wszystkich, którzy nie przysłali nagrania, żeby to zrobili. Myślę, że to bardzo fajne doświadczenie. Na pewno warto spróbować. Ostatecznie możecie nie wysłać nagrania, zawsze można skasować nagranie, niczymi nie ryzykujecie. Ale proponuję spróbujecie to zrobić, spróbujcie opowiedzieć o sobie przez 2-3 minuty, nagrajcie to i posłuchajcie jak mówicie po polsku. To jest naprawdę świetne ćwiczenie. A jak już zrobicie nagranie, to już nic trudnego, po prostu wyślijcie je do mnie na email i to wszystko.
Kochani, zapraszam Was do korzystania z kursów oraz z klubu VIP, myślę, że warto spróbować, myślę, że gdy spróbujecie to zostaniecie na dłużej. Mam taką nadzieję, bo jeśli zostaniecie, to prawdopodobnie będę mógł pomóc Wam w nauce języka polskiego, a taki jest mój cel, po to to wszystko robię. Chcę pomagać Wam w nauce mojego języka ojczystego. Jeśli macie jakieś pytania, coś nie jest jasne, to proszę piszcie do mnie, mój adres to mrrealpolish małpa gmail kropka com. Jeśli potrzebujecie próbki moich materiałów to piszcie właśnie na ten adres lub po prostu skorzystajcie z formularza kontaktowego, który jest na mojej stronie realpolish.pl
Dziękuję wszystkim za wysłuchanie dzisiejszej audycji aż do samego końca. Polecam Wam czytanie Sienkiewicza. W kursie 365 Daily Polish Listening znajdziecie kilka rzeczy od Sienkiewicza. Opowiedziałam tam książkę “W pustyni i w puszczy”, tę wspaniałą powieść przygodową. Nie czytałem książki, tylko opowiedziałem o czym ona jest, zrobiłem takie streszczenie. Opowiedziałem również nowelę pod tytułem “Latarnik”. Jeśli dobrze pamiętam, to te dwie prace Henryka Sienkiewicza omawiałem w tym kursie, ale znajdziecie tam o wiele więcej rzeczy: Sherlock Holmes, Robinson Crusoe, Drakula, Dr Jekyll and Mr Hyde… mnóstwo, mnóstwo ciekawych rzeczy… ok, muszę przerwać, bo jak zacznę gadać o kursach to skończyć nie mogę.
To już naprawdę wszystko na dziś. Wielkie dzięki kochani, trzymajcie się zdrowo, dziękuję Amelii i Markowi za nagrania, wszystkim dziękuję za wysłuchanie i zapraszam na nasze kolejne spotkanie, cześć, pa, pa!
365 DAILY POLISH LISTENING
- Live Online Webinar Training (24 hours in 12 months)
Additional materials included:
- 365 Polish Stories – you can listen and read one story per day for whole year!
Short versions of classics:- Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle
- W pustyni i w puszczy by Henryk Sienkiewicz
- Robinson Crusoe by Daniel Defoe
- Tale of Two Cities by Charles Dickens
- The Purloined Letter by Edgar Alan Poe
- Moby Dick by Hermana Melville
- The Adventures of Tom Sawyer by Mark Twain
- Dr Jekyll and Mr Hyde by Robert Louis Stevenson
- Dracula by Bram Stoker
- and more…
- 365 mp3 files takes over 30 hours
- 365 pdf files with full Polish transcription
- Access to special Realny Polski z Piotrem FB Group
- RP485: Yellowstone
- RP484: Poliglota, który odkrył Troję
- RP483: Niedopasowanie naszego ciała
- RP482: Pięć stylów miłości
- RP481: Joker i Stańczyk
- RP480: Nexus
- RP479: Jan III Sobieski i Marysieńka
- RP478: Postprawda
- RP477: Po Olimpiadzie w Paryżu
- RP476: Problemy, problemy…
- RP475: Henryk Sienkiewicz
- RP474: Potop szwedzki
- RP473: Lingwistyka
- RP472: Łódź
- RP471: Kolory osobowości
- RP470: Polish Jokes
- RP469: Absurdyzm
- RP468: Synchroniczność
- RP467: Ludzie i psy
- RP466: Dylemat więźnia – zdradzić czy współpracować
- RP465: Eksperyment psychologiczny
- RP464: Putin kontra Nawalny
- RP463: Roald Amundsen
- RP462: Dowód na reinkarnację
- RP461: Polityka w Polsce w XXI wieku
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.