In this episode of the Learn Real Polish podcast, we’ll explore Yellowstone National Park, one of the most famous parks in the world. I’ll talk about its amazing hot springs, geysers, and the animals that live there, like bears, wolves, and bison. You’ll also learn about the history of the park, including the Native American tribes who lived there long before it became a national park. As always, I’ll use simple Polish to help you understand and learn more easily. Premium members can read the full podcast in Polish at realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar covers by Kenn Faurschou
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Bardzo się cieszę, że znowu się spotykamy. Ja ma na imię Piotr, a to jest podcast, mój podcast, moja propozycja dla Was, coś do słuchania i czytania, co pomoże Wam lepiej rozumieć i mówić po polsku. Moje gardło od kilku dni nie chce współpracować, trochę mi nawala, ale mam nadzieję, że uda mi się poprowadzić dzisiejszy odcinek i spędzimy razem czas.
Od wielu lat prowadzę dla Was ten podcast i wygląda na to, że właśnie mija kolejny rok. Trzynaście lat mam przyjemność pracować dla Was. Początki są już przykryte, jakby to powiedzieć, mgłą niepamięci. Wszystko rozwijało się trochę chaotycznie, trochę przypadkowo, nie było jakiegoś planu. Wkroczyłem do świata podcastów trochę po omacku.
Po omacku to znaczy nie widząc niczego. Kiedy chodzimy w ciemności, nic nie widać, to wtedy chodzimy po omacku, dotykamy różnych rzeczy, macamy je, żeby wyobrazić sobie gdzie jesteśmy, żeby sprawdzić co jest dookoła nas. I ja też wtedy nie wiedziałem wiele o podcastach i poruszałem się po omacku.
Kiedyś ludzie tak odkrywali nieznane im miejsca. Nie wiedzieli co może ich tam spotkać. Tak Hiszpanie odkryli Amerykę, a później zbuntowani Brytyjczycy, którzy nazwali się Amerykanami, odkrywali tak zwany “dziki zachód”. Poruszali się po nieznanym terytorium i poznawali go coraz lepiej. Pewnie przyszło mi to porównanie do głowym, bo będę mówił dziś o Yellowstone. Taki przynajmniej jest plan na nasze dzisiejsze spotkanie.
Świat podcastów, mikrofonów, a także kamerek, mediów społecznościowych był dla mnie jak dziki zachód: nieodkryty, tajemniczy, trochę straszny, ale zarazem bardzo interesujący. Dziś już trochę lepiej poruszam się w tym dzikim terenie, ale wciąż przede mną wiele do odkrycia. Na początku bałem się, kiedy jesteśmy w nieznanym miejscach to boimy się, prawda? To jest normalne. Ale z waszą pomocą udało mi się odkryć więcej tego świata, przestałem się aż tak bardzo bać i oswoiłem trochę ten nowy świat podcastów.
Wiem, że też czasami się boicie, boicie się mówić po polsku i to jest zrozumiałe, ja to rozumiem bardzo dobrze. To jest nieznany dla Was świat, coś nowego, innego, boimy się tego, boimy się popełniać błędy. Często mamy strach przed oceną… nie chcemy, żeby ktoś się z nas śmiał, bo mamy dziwną wymowę, brakuje nam odpowiednich słów, brakuje nam słów żeby wyrazić wszystko co chcemy. To wszystko powoduje blokadę, bo chcemy uniknąć strachu, a im mniej rozmawiamy, tym bardziej się boimy i tworzy się takie błędne koło.
Najważniejsze to zacząć, zacząć małymi krokami, nie przejmować się błędami i po prostu rozmawiać. Każdy, kto mówi dobrze, kiedyś się bał i kiedyś mówił słabo. Kostia też się bał, opowiada o tym w swoim nagraniu. Posłuchajmy co powiedział Kostia.
Nagranie od Kostii
Cześć Piotrze! Mam na imię Kostia, mam 36 lat i mieszkam w Polsce prawie 8 miesięcy. Teraz pracuję zdalnie w ukraińskiej firmie, ale już szukam pracy w Polsce. Uczę się języka polskiego już 5 miesięcy i teraz jestem na poziomie A1, dopiero zacząłem uczyć się języka polskiego na poziomie A2. Chciałbym ci powiedzieć, że bardzo bałem się i martwiłem się żeby zrobić to nagranie dla ciebie, ale może 2-3 podcasty temu ja posłuchałem, że kilka osób, może jedna osoba, która jak ja myślę nie mówiła lepiej niż ja. Może to nie jest na prawdę, ale tak postanowiłem sobie, więc teraz chciałbym to zrobić, no i już to robię teraz.
Twój podcast jest bardzo interesujący dla mnie, więc jeszcze chciałem powiedzieć, że słucham podcastu gdy ćwiczę na siłowni. Rozumiem, że to jest bardzo niezwykłe bo zazwyczaj ludzie słuchają podcastu kiedy spacerują, albo po prostu siedzą w domu.
Nie wiem co jeszcze chciałbym powiedzieć, więc dla tego po prostu chciałbym powiedzieć ci, że bardzo dziękuję za twoje podcasty. Słucham… staram się słuchać codziennie i nie wiem to może na teraz to wszystko. Pozdrawiam, cześć Piotrze i do zobaczenia, pa, pa!
Bardzo dziękuję! Cieszę się, że chociaż się bałeś, to i tak zrobiłeś nagranie. Myślę, że świetnie wyszło, mówisz fajnie po polsku. Ale najważniejsze jest, że przełamałeś swój strach. Jestem pewny, że teraz zrobienie drugiego nagrania nie byłoby żadnym problemem dla Ciebie. Tak to działa. Każdy boi się kiedy robi coś, powiedzmy trudnego, pierwszy raz. Nie wiemy jak nam pójdzie, czy damy radę, czy nie ośmieszamy się i dlatego boimy się, to jest zupełnie naturalne. Możemy w tym tkwić, bać się nadal i nic nie robić, albo możemy bać się, ale i tak to zrobić.
Zatem życzę Wam i sobie, żeby rok 2025 był dla nas jak najlepszy, żeby był przyjazny dla nas, żebyśmy byli zdrowi i szczęśliwi, pełni energii do działania, ale też żebyśmy potrafili znaleźć chwilę na odpoczynek, na relaks. Żeby każdy dzień przynosił coś wartościowego, zarówno te małe radości, jak i wielkie sukcesy. Żebyśmy mieli odwagę realizować swoje marzenia, żebyśmy nie bali się wyzwań, żebyśmy wspierali się nawzajem, bo w końcu to ludzie, których spotykamy na swojej drodze, czynią ten świat piękniejszym. Dziękuję Wam za to, że jesteście… Dziękuję Wam za to, że jesteście, że znaleźliście się właśnie na mojej drodze. Na zdrowie! Wszystkiego najlepszego w nowym roku!
To wszystko na dziś kochani, to wszystko co przygotowałem dla Was w tym roku, do usłyszenia następnym razem. Trzymajcie się zdrowo, cześć, pa, pa!
365 DAILY POLISH LISTENING
- Live Online Webinar Training (24 hours in 12 months)
Additional materials included:
- 365 Polish Stories – you can listen and read one story per day for whole year!
Short versions of classics:- Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle
- W pustyni i w puszczy by Henryk Sienkiewicz
- Robinson Crusoe by Daniel Defoe
- Tale of Two Cities by Charles Dickens
- The Purloined Letter by Edgar Alan Poe
- Moby Dick by Hermana Melville
- The Adventures of Tom Sawyer by Mark Twain
- Dr Jekyll and Mr Hyde by Robert Louis Stevenson
- Dracula by Bram Stoker
- and more…
- 365 mp3 files takes over 30 hours
- 365 pdf files with full Polish transcription
- Access to special Realny Polski z Piotrem FB Group