34:10 | Download mp3 file: Podcast RP243
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
I created this podcast with the intention of helping you stick to your goals and not giving up half way through January. I want you to stay motivated in the next 365 days.
Of course you have this great opportunity to help with writing transcript. Don’t miss this great way to learn Polish. Please do just a few minutes of transcription. I’ll put whole transcript here when it will be ready – Thank you! Dziękuję bardzo!
Szczęśliwego Nowego Roku! Zapraszam na pierwszy podkast w tym roku!
O przepraszam, nie ten guzik wcisnąłem. To miał być ten guzik…
RealPolish.pl, Your Polish Language Online Resource. Za mikrofonem Piotr, to jest podkast RealPolish i jest to miejsce, gdzie możecie uczyć się ze mną języka polskiego. Witam, słuchacie podkastu RealPolish.pl.
Witajcie moi kochani, cieszę się, że widzę stałych słuchaczy – witam Was bardzo serdecznie, są też nowi słuchacze, bardzo się cieszę – witajcie w naszej grupie. Jak się domyślacie, to naprawdę nie widzę Was, a szkoda, może kiedyś w przyszłości będzie taka możliwość i zobaczę Was wszystkich. Wiem jednak, że jest nas co raz więcej, nasza grupa uczących się języka polskiego rośnie, widzę to po wykresach, liczbach i statystykach. Przez cały rok 2013 stronę realpolish.pl – ci z Was, którzy pierwszy raz słuchacie podkastu, musicie wiedzieć, że to jest adres mojej strony, realpolish.pl – zatem w roku 2013, moją stronę oglądano 150 tysięcy razy, a w roku 2014 było to już 250 tysięcy razy. O 100 tysięcy razy więcej! Co będzie w roku 2015? Nawet nie chcę o tym myśleć!
Mówić po polsku… to piękny i wielki cel. Jednak jest to cel zbyt ogólny, zbyt wielki. Musimy podzielić to coś mniejszego, musimy zrobić mniejsze części, mniejsze kawałki. Musimy z tych części, z tych kawałków zrobić codzienny rytuał, codzienny nawyk. Jeśli podzielimy coś na mniejsze kawałki, wtedy łatwiej nam codziennie odnieść zwycięstwo. Poza tym łatwo nam określić co mamy konkretnie zrobić. [24:45]
Mam nauczyć się mówić po polsku, ale co ja mam konkretnie robić?
Nie ważne co dzieje się dookoła, czy masz mniej czasu, czy więcej, wiesz konkretnie co masz codziennie zrobić. Jeśli subskrybujecie jeden z moich programów, Daily Polish Stories albo Daily Polish Listening to wiecie konkretnie co macie robić. Jeśli subskrybujecie 100 historyjek z pytaniami i odpowiedziami to wiecie, że każdej historyjki trzeba słuchać przez trzy dni i przez trzy dni trzeba odpowiadać na pytania. Potem kolejna historyjka, tak długo, aż skończę wszystkie. Daily Polish Listening ? codziennie słucham jednej historyki. Konkretna rzecz. Przez cały rok słucham codziennie historyjek. Zresztą nie musicie subskrybować moich programów, wystarczy, że weźmiecie moje podkasty i słuchacie każdego przez trzy, cztery dni. Pamiętajcie, powtórki są bardzo ważne. Albo czytacie książkę po polsku, codziennie 10 stron. Tak długo, aż ją skończycie. To jest konkretny plan działania. [26:15]
Mam plan i trzymam się go, bez względu na to… bez względu na okoliczności, bez względu wszystko trzymam się planu. Wiecie co? To jacy jesteśmy bierze się z naszych rytuałów, z naszych przyzwyczajeń. Jeśli masz nadwagę to znaczy, że masz zupełnie inne rytuały, inne przyzwyczajenia, od kogoś kto jest szczupły i wysportowany – prawda? Jeśli ktoś nauczył się kilku języków, to znaczy, że ma inne rytuały, od kogoś kto zna tylko jeden język. Ten ktoś codziennie robi coś, żeby nauczyć się czegoś w nowym języku, słucha, czyta, rozmawia… [27:13]
Nasze przyzwyczajenia, nasze rytuały sprawiają to jacy jesteśmy.
Dzięki tym codziennym działaniom jesteśmy właśnie tacy, a nie inni. Nasze sukcesy, albo ich brak biorą się właśnie z tych drobnych, codziennych rzeczy. To nie dzieje się nagle, że ktoś nauczył się mówić po polsku, albo zdobył mistrzostwo świata w tańcu. To codzienna praca, codzienne rytuały, przyzwyczajenia sprawiły, że osiągamy sukces.
Sukces to nasza wizja, nasz ważny powód, nasze codzienne działania, nasze rytuały. Wszystkie te małe rzeczy powodują, że w końcu nasze marzenia się spełniają. W końcu przyjeżdżasz do polski i rozmawiasz po polsku. Wszystko dzięki codziennym działaniom, codziennym malutkim rytuałom. [28:34]
Pomyślcie, co chcecie poprawić w swoim życiu, jaka to jest dziedzina życia. Wasze ciało, może finanse, a może kontakty z bliskimi, nie wiem… może chcemy nauczyć się czegoś, być w czymś lepsi. Zdecydujmy o tym, pomyślcie co to jest. Pomyślcie na jakim jesteście etapie w tej dziedzinie życia.
Jeśli to jest nasza kondycja fizyczna, pomyślcie ile ważycie, ile możecie przebiec kilometrów, jaką macie sprawność fizyczną. Jeśli to jest język polski, pomyślcie czy jesteście w stanie czytać po polsku, mówić po polsku. Czy rozumiecie co mówią ludzie? Jaki jest wasz poziom polskiego? [29:30]
Teraz, jeśli już wiemy w jakim jesteśmy miejscu – tylko trzeba być szczerym ze sobą – pomyślmy co nas doprowadziło w to miejsce. Jakie rytuały, jakie przyzwyczajenia spowodowały, że jesteśmy w tym konkretnym miejscu.
Jeśli uczycie się od pięciu lat polskiego i nie możecie rozmawiać po polsku, to znaczy, że robiliście coś źle, albo nie robiliście czegoś. Jeśli mamy 20 kilo nadwagi to znaczy, że robiliśmy coś, co do tego doprowadziło. Wszystko to, co robimy, albo czego nie robimy, powoduje w jakim jesteśmy punkcie. To jak śpimy, albo nie śpimy, to co jemy, albo czego nie jemy, to co czytamy, albo czego nie czytamy… i tak dalej… wszystko to doprowadza nas do jakiegoś miejsca. Te małe rzeczy powodują jacy jesteśmy. [30:51]
Teraz, kiedy wiemy w jakim jesteśmy miejscu, pomyślmy gdzie chcemy się znaleźć, czyli co chcemy osiągnąć. Teraz wystarczy tylko zmienić nasze rytuały, zmienić nasze przyzwyczajenia. Trzeba dokładnie zaplanować co będzie się robić. W jakie dni będziesz biegać, w jakich godzinach będziesz słuchać historyjek po polsku, czego konkretnie będziesz słuchać. Jasne? Trzeba być bardzo konkretnym w tworzeniu tych planów, tych rytuałów. Jeśli będziecie trzymać się tego planu, to po pewnym czasie zaczniecie robić to automatycznie, bez zastanawiania się, bez myślenia, mam to zrobić czy nie. Po prostu robisz to! [31:50]
Jeśli zaczęliście jakiś plan to świetnie, róbcie to dalej. Jeśli chcecie rozpocząć coś nowego, nie czekajcie do poniedziałku, do początku miesiąca, do początku roku. Zacznijcie już dziś. Będziecie dumni z siebie, że zaczęliście coś nowego, coś ważnego, że potraficie dotrzymać danego słowa, potraficie być konsekwentni, potraficie kontrolować swoje zachowanie.
Moi kochani, życzę Wam w tym roku siły, konsekwencji, realizujcie swoje plany i nigdy, przenigdy nie poddawajcie się. Wszystko zależy od nas, to MY decydujemy o tym co robimy, a czego nie robimy.
Jeśli znajdziecie chwilkę czasu, to proszę napiszcie co myślicie na temat, o którym mówiłem. Czy zgadzacie się ze mną, a może macie inne zdanie… Czekam na Wasze komentarze pod podkastem, albo na stronie na FB (https://www.facebook.com/realpolish).
Zanim skończę chciałbym podziękować Wam za wszystkie życzenia, które od Was dostałem. Jest mi bardzo miło, bardzo przyjemnie, bo dostałem od Was wiele wspaniałych, ciepłych słów. Dostałem wiele prywatnych wiadomości. To wspaniale, że pamiętacie o mnie – dziękuję Wam z całego serca.
Świetnie moi drodzy, myślę, że to wszystko na dziś. Trzymajcie się swoich dobrych rytuałów i do usłyszenia następnym razem, pozdrawiam serdecznie, pa, pa!
- RP268: Boże Narodzenie 101 lat temu
- RP267: Jak nauka polskiego może zmienić twoje życie – rozmowa z Jasonem
- RP266: Bona Sforza – królowa, która sprowadziła warzywa
- RP265: 3 błędy których należy unikać i jak pokonać plateau w nauce polskiego
- RP264: Fryderyk Chopin – poeta fortepianu
- RP263: Musieć – Powienien – Móc
- RP262: 7 sekretów nauki języków obcych wg Steve’a Kaufmanna
- RP261: Polscy uchodźcy w Iranie
- RP260: Mówić płynnie po polsku w 6 miesięcy – rozmowa z Igorem
- RP259: Jak uczyć się języka polskiego efektywnie – rozmowa z Piotrem Procem
- RP258: Czy mogę nauczyć się języka polskiego?
- RP257: Na wakacje w Polskę – jedziemy do Sandomierza
- RP256: Polskie idiomy ze słowem czas
- RP255: Czy możemy zwolnić?
- RP254: Czego uczy nas Og Mandino
- RP253: Nauka polskiego – skąd wziąć na to czas?
- RP252: Jak dopiąć swego (i w końcu jak nauczyć się polskiego) czyli samokontrola
- RP251: Bogaty i biedny – opowiadanie po polsku
- RP250: Jak zrobić święconkę na Wielkanoc?
- RP249: Polskie idiomy, które musisz znać
- RP248: Nauka języka polskiego i reguła 10000 godzin
- RP247: Plany na wiosnę oraz Laura i Adam mówią po polsku
- RP246: Czy trudno nauczyć się polskiego? – rozmowa z Olgą
- RP245: Jak uczyć się polskiego – rozmowa z Eduardo
- RP244: Jak wyjść ze strefy komfortu i zacząć mówić po polsku
- RP243: Nowy rok – nowy start, noworoczne postanowienia
Eneida Favre says
W grupach What`sApp możemy dodać ustne oraz pisemne komentarze. Czy to jest dobry pomysł?
Piotr RealPolish says
Niestety nie używam tej aplikacji… prawdę mówiąc nie mam smartphona tylko “zwykły” telefon ;)
Yair Hein says
Pamiętam jak dokładnie dwa lata temu postanowiłem się uczyć się Polskiego na serio. Nie wiedziałem jednak jaka była wtedy dla mnie najlepsza metoda. Kurs dla początkujących wtedy już skończyłem ale nie potrafiłem całkowicie rozumieć zwykłe polskie książki i filmiki. Prawie oddałem się, ale wtedy jakoś znalazłem Twoją stroną. Nie tylko miałeś materiały które były dokładnie na moim poziomie, też były dla mnie interesujące i motywujące.
Nie sądzę, abym mógł realizować swoje postanowienia bez Twojej pomocy. Dziękuję za wszystko :)
Piotr RealPolish says
Dziękuję! Ale mi miło! :) Cieszę się, że nie poddałeś się, to byłaby wielka szkoda. Teraz świetnie piszesz po polsku – brawo, tak trzymaj!!!
Tamar says
Cześć Piotr,
ciekawe rzeczy mówisz o motywacji! Ważne jest wiedzieć dlaczego coś robimy, jaki mamy cel. Myślę, że ja z reguły jestem dość wierna mojej intencji, nawet nie potrzebuję na to nowego roku. Jeśli naprawdę chcę coś robić, to mogę zaczynać kiedykolwiek. Np. dwa lata temu we wrześniu postanowiłam, że nauczę się polskiego, i po prostu zaczęłam się uczyć :) Muszę powiedzieć, że Twoje programy są naprawdę fajne i bardzo skuteczne. Po prostu słuchać jednej historyjki każdego dnia, mam z tym dobrą zabawę, i nawet bez wysiłku się uczę polskiego, i rezultaty są wspaniałe :) Myślę, że dla mnie też jest ważne to, że zawsze mogę pisać do Ciebie, że mogę wysłać Ci swoje nagrania, i że zawsze odpisujesz. To nie tylko kurs, jest również kontakt z prawdziwą osobą. Lubię też czytać tu komentarze, które piszą inni… Bardzo Ci dziękuję za wszystko!
Piotr RealPolish says
Miło mi to czytać, Tamar :D
Mówisz i piszesz tak dobrze po polsku, że czasami zapominam, że nie pochodzisz z Polski…
Tamar says
Chyba przesadzasz troszeczkę :)
Jurij says
Nie przesadza
Jurij says
Kolejny raz doskonale, Piotr!
Według mnie problem również polega na tym że chcemy wszystkiego i odrazu tu i teraz nie robiąc żadnego wysiłku. Możemy od rana do nocu mieć w głowie to czego chcemy, marzyć o tym, zapisywać to na kawałku papieru i kłaść pod poduszkę, jednak w taki sposób sami sobie kłamimy. Musimy pamiętacz że droga poddaje się temu, kto idzię tą drogą, kto zaczyna z kroku.
Moim zdaniem grupa na Facebooku to dobry (wspaniały!) pomysł.
n.b. Przepraszam jeśli napisałem tu słowa, których niema w języku polskim, wierząc w swoją intuicję :)
Tamar says
Wydaje mi się, że pisałeś tylko polskimi słowami, przecież ja wszystko rozumiem, i języka ukraińskiego nie znam :)
Jurij says
Tamar, w polskim języku jest mnóstwo słów, które brzmią tak samo lub podobnie jak i w ukraińskim języku, jednak nie zawsze one mają jednakowe znaczenie. Dlatego gdy leniuchuję siągnąć do słownika, to może napisać coś śmiesznego lub dziwnego )))
Naprzykład:
“ten” – w ukranskim języku znaczy ‘tamten”, ? “owoce” to “ukraiński? warzywa” )))
Piotr RealPolish says
Nie wiedziałem o tym, że owoce to po ukraińsku warzywa. Jak w takim razie mówicie na owoce?
Jurij says
?????? (Frukty)
Jurij says
Jeszcze kilka wyrazów:
(pl)pierogi(??????) – (uk)placki;
(pl)dyvan(?????) – (uk)kanapa;
(pl)pukać(??????) – (uk)pier*zieć (pszepraszam :));
(pl)sklep(?????) – (uk)krypta;
(pl)magazyn(???????) – (uk)sklep;
(pl)wódka(?????) – (uk)pręt;
(pl)angielski(???????????) – (uk)anielski;
(pl)duma(????) – (uk)pomysł;
(pl)kiedy(????) – (uk)buty;
(pl)zapomnieć(?????’?????) – (uk)zapamiętać
… )))
Piotr RealPolish says
Ale fajnie :)
Z pierdzeniem jest też ciekawa taka rzecz: po polsku fart=szczęście, a po angielsku fart znaczy bąk, pierdnięcie :D Czasami polacy mówią: “I had a fart” i myślą, że powiedzieli, że mieli szczęście… ha, ha, ha
Jurij says
:))))))))))
Piotr RealPolish says
Tak, od razu i bez wysiłku!!! Gdyby to było takie proste to wszyscy bylibyśmy wysportowani i znalibyśmy kilka języków obcych :) Masz rację można marzyć, ale bez pracy i wysiłku nic nie osiągniemy.
David says
Cześć wszystkim!
Dawno nie mogłem słuchać podkasty Piotra i zatem też nić tutaj pisać bo byłem w Polsce. Dlatego chciałbym wam powiedzieć przynajmniej: ??feliz a?o nuevo!! Zczęśliwego nowego roku!!
Piotr RealPolish says
Dzięki David! Szczęśliwego Nowego Roku! Fajnie, że już wróciłeś :)
Jurij says
Zapomniałem napisać ze bardzo mi się spodobał wyraz ‘rytuał’ w kontekście tematu tego podcastu.
Piotr RealPolish says
Często używamy słowa ‘rytuał’ w znaczeniu regularnie powtarzającej się czynności. Mogłem też użyć słowa przyzwyczajenie :)
Rytuał to również ceremonia, obrzęd, czyli specjalne czynności charakterystyczne dla jakieś kultury.
Jurij says
Chyba trudności tłumaczenia…
Piotrze, wiem co znaczy ten wyraz, dlatego i zamieściłem poprzedni post .Nie napisałem że nie podoba mi się, tylko ze NAPRAWDĘ PODOBA
:)
Piotr RealPolish says
Ha, ha… to wyjaśnienie napisałem dla wszystkich, którzy są ciekawi co znaczy po polsku słowo ‘rytuał’. To słowo ma dwa znaczenia, tak jak napisałem… domyśliłem się, że znasz oba znaczenia, ale niektórzy mogą nie znać :)
To prawda, czasami tłumaczenie z polskiego na polski nie jest łatwe ;)
Jurij says
:)
David says
Moim zdaniem, przyzwyczajenie są bardzo wazny, fundamentalny przynajmniej na początek kazdego projektu. Na przyklad, teraz po przerwie na miesiąc (wakacje, świąt , Polska), trudno mi uczyć się i znaleźć czas dla kazdego zadanie. Potrzebuję jeszcze zaczynać się jak silnik samochodu!
Piotr RealPolish says
David jak zaskoczysz to już będzie wszystko dobrze. Fajnie, że już wróciłeś!
Piotr RealPolish says
Skoro przestaniemy to wszystko robić, to co powinniśmy robić? ;-)
Anna says
pewnie, masz na myśli pozytywne myślenie? tak, zgadzam się… lepiej jest skupiać się na temu co warto robić niż na temu czego unikać… dzięki za przypomnienie :)
Piotr RealPolish says
Tak!
Ale fajny rysunek :)