Listen to the podcast: --For active members only, PLEASE LOG IN--
48:33 | Download mp3 file:
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Fluent Polish in 6 months – Interview with Igor
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Co słychać? Co dobrego?
Mam nadzieję, że u Was wszystko w porządku, i że z przyjemnością posłuchacie dzisiejszej audycji, którą tym razem przygotowałem z Igorem. Tak, dziś znowu nie będę sam, tak jak ostatnio, dziś również mam gościa. Moim gościem będzie Igor, który urodził się jeszcze w Związku Radzieckim, jest mniej więcej w moim wieku, a wtedy to był jeszcze Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Teraz Igor mieszka na Ukrainie w dużym mieście, które nazywa się Zaporoże.
Od pewnego czasu co raz więcej osób z Ukrainy, z Białorusi, z Rosji słucha moich podkastów. Szczególnie z Ukrainy. Muszę Wam powiedzieć, że w ostatnich miesiącach liczba wejść osób z Ukrainy jest największa. Myślę, że wielu z Was, którzy mnie teraz słuchacie, wielu z Was ma podobną historię swojej rodziny, podobne marzenia i podobny cel do zrealizowania.
Wielu z Was ma polskie korzenie, polskie pochodzenie. Jak to się stało, że wiele osób o polskim pochodzeniu mieszka na Ukrainie? Może jeszcze zanim opowiem o historii, to powiem o jakich liczbach mówimy. Według spisu powszechnego z 2001 roku na Ukrainie mieszka około 150 tysięcy Polaków, co stanowi 0,3 proc. ludności.
Zacznijmy od początku, musimy cofnąć się aż do I Rzeczpospolitej, czyli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wielkiego państwa złożonego z Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W tamtych czasach do I Rzeczpospolitej należało około 3/4 dzisiejszej Ukrainy, 3/4 czyli 75% dzisiejszej Ukrainy to była tak zwana I Rzeczpospolita. Nie było więc dziwne, że na tym terenie mieszkało bardzo dużo Polaków. Po rozbiorach Polski ludność polska na tych terenach była poddawana represjom. Ten teren należał teraz do Imperium Rosji. Polskie szkolnictwo było likwidowane, a ludność polska miała zakaz nabywania ziemi, a nawet ich majątki były konfiskowane, czyli zabierane.
Po I wojnie światowej Polska odzyskała niepodległość i Ukraina również odzyskała niepodległość. Powstała Ukraińska Republika Ludowa. W 1920 roku oba państwa podpisały układ o sojuszu, umowę sojuszniczą.
Niestety już w 1921 roku po przegranej wojnie z bolszewikami powstała Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. Wtedy granica z Polską przebiegała na rzece Zbrucz. Granicę ustalono na traktacie ryskim. W tym czasie na terenie Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej znalazło się kilkaset tysięcy Polaków. W latach 1937-38 przeprowadzono masą eksterminację i deportację ludności polskiej. Na rozkaz NKWD zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków, a 30 tysięcy wywieziono do łagrów na Syberii i Kazachstanie. Potomkami osób, które przeżyły są Polacy w Kazachstanie, w tej chwili około 30 tysięcy osób w Republice Kazachstanu to ludność pochodzenia polskiego.
Lata 30. to był straszny czas. W tym okresie, w okresie wielkiego terroru i wielkiego głodu zginęło około 6 milionów ludzi. Głód był tak wielki, że ludzie umierali na ulicach, dochodziło nawet do aktów kanibalizmu. W tym czasie na Ukrainie zginęło około 20 tysięcy Polaków.
Później oczywiście była II wojna światowa i dopiero w 1991 roku powstała dzisiejsza Ukraina. W tej chwili na Ukrainie działa wiele organizacji, które działają na rzecz podtrzymania polskości. Istnieją związki polonijne, które zajmują się podtrzymywaniem polskiej kultury.
Tak jak mówiłem podczas spisu powszechnego w 2001 roku na Ukrainie mieszkało około 150 tysięcy Polaków. Polskie korzenie ma również mój rozmówca, Igor. Igor uczy się polskiego od około pół roku, i jak sami za raz się przekonacie, mówi bardzo dobrze po polsku. Jak sam mówi jest to zasługa codziennego słuchania podkastów, codziennego oglądania filmów. Zapraszam więc do wysłuchania naszej rozmowy z Igorem. Posłuchajcie.
…
Dziękuję Igorowi jeszcze raz. Z wielką przyjemnością rozmawiałem z Tobą i myślę, że będzie jeszcze okazja do kolejnych rozmów na antenie podkastu realpolish.pl Życzę Ci spełnienia marzeń, myślę, że nie będziesz miał problemów z dostaniem Karty Polaka.
Moi drodzy, wiem, że wielu z Was chce dostać Kartę Polaka. Podstawową rzeczą, której musicie się nauczyć to mówić po polsku. Zresztą myślę, że jeśli macie polskie korzenie to na pewno chcecie nauczyć się mówić po polsku. Jeśli chcecie mieć Kartę Polaka, to znaczy, że chcecie odwiedzać Polskę, chcecie tu przyjeżdżać, a wtedy na pewno przyda Wam się umiejętność porozumiewania się po polsku.
Jeśli mogę Wam pomóc to proszę piszcie komentarze. Jakie są Wasze problemy, jak mogę Wam pomóc, co mogę zrobić. Zobaczymy co da się zrobić. Piszcie konkretnie czego oczekujecie, jaki kurs byłby pomocny.
Ja jestem gotów Wam pomóc, nie chcę zgadywać czego potrzebujecie, nie chcę domyślać się tego. Dlatego pytam Was jak mogę Wam pomóc.
Oczywiście najważniejsze jest to jak sami pochodzicie do pewnych spraw, czy jesteście konsekwentni, czy macie motywację, czy codziennie robicie coś aby osiągnąć Wasz cel. To od Was zależy czy dojdziecie tam gdzie chcecie. Ja mogę Wam pomóc, ale ty Wy ostatecznie zdecydujecie o tym czy osiągniecie swój cel.
Moi drodzy, i to by było na tyle. Jeszcze raz dziękuję Igorowi, dziękuję Wam wszystkim za to że jesteście ze mną, że słuchacie podkastów, cieszę się, że mogę Wam pomagać w nauce polskiego, a może nawet trochę więcej, nie tylko polskiego…
To wszystko na dziś, zapraszam na moją stronę realpolish.pl, zapraszam na facebook, youtube, piszcie do mnie. Trzymajcie się zdrowo, cześć, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
- RP268: Boże Narodzenie 101 lat temu
- RP267: Jak nauka polskiego może zmienić twoje życie – rozmowa z Jasonem
- RP266: Bona Sforza – królowa, która sprowadziła warzywa
- RP265: 3 błędy których należy unikać i jak pokonać plateau w nauce polskiego
- RP264: Fryderyk Chopin – poeta fortepianu
- RP263: Musieć – Powienien – Móc
- RP262: 7 sekretów nauki języków obcych wg Steve’a Kaufmanna
- RP261: Polscy uchodźcy w Iranie
- RP260: Mówić płynnie po polsku w 6 miesięcy – rozmowa z Igorem
- RP259: Jak uczyć się języka polskiego efektywnie – rozmowa z Piotrem Procem
- RP258: Czy mogę nauczyć się języka polskiego?
- RP257: Na wakacje w Polskę – jedziemy do Sandomierza
- RP256: Polskie idiomy ze słowem czas
- RP255: Czy możemy zwolnić?
- RP254: Czego uczy nas Og Mandino
- RP253: Nauka polskiego – skąd wziąć na to czas?
- RP252: Jak dopiąć swego (i w końcu jak nauczyć się polskiego) czyli samokontrola
- RP251: Bogaty i biedny – opowiadanie po polsku
- RP250: Jak zrobić święconkę na Wielkanoc?
- RP249: Polskie idiomy, które musisz znać
- RP248: Nauka języka polskiego i reguła 10000 godzin
- RP247: Plany na wiosnę oraz Laura i Adam mówią po polsku
- RP246: Czy trudno nauczyć się polskiego? – rozmowa z Olgą
- RP245: Jak uczyć się polskiego – rozmowa z Eduardo
- RP244: Jak wyjść ze strefy komfortu i zacząć mówić po polsku
- RP243: Nowy rok – nowy start, noworoczne postanowienia
Inna says
Witam Potrze, już wiele czasu mineło jak zrobił ten podkast, ale mam nadzieje że kiedyś przeczytasz mój komentarz. Właśnie jestem człowiekiem z polskim korzeniem ( poniewasz mój dziadek był polakiem) drugi dziadek żydem a oboje babci ukrainkami. Mówileś o głodzie 32-33 r, to był ciężki czas dla Ukrainy, mi się wydaje że około 4 młn ukrainców zgineło pod czas tego głodu. Moja babcia tylko jedna z 10 dzieci przeżyła ten czas. Boli mnie serce, kiedy o tym wspominam.
Chciałabym trochy wyjaśnić po co język ukrainski jest teras taki (mówimy brudny), właśnie bo był wzbroniony przez wiele czasu. Nie mieliśmy szkoł ukrainskich, w czasach radzieckich musieliśmy uczyć się w języku rosyjskim. Pamiętam, że kiedy byłam dzieckiem chciałam trafić do szkoły ukrainskiej, ale jej nie było w moim miejsce, musiałam codziennie iść 4 km żeby uczyć się w języku ukrainskim. A w dużych miastach na wschodzie takich szkoł w ogóle nie było …. to znaczy że nikt nie mógł nauczyć ludzi mówić poprawnie. Mam nadzieje że ten czas już minęł i że ci dzieci, którze teraz się uczą już będą mówić poprawnie, przeciez oni już mają szansę…
Piotr RealPolish says
Cześć Inna! Dziękuję bardzo za komentarz, to bardzo ciekawe co piszesz. Podobnie było z językiem polskim, podczas zaborów nasz język był zabroniony w szkołach, dzieci musiały uczyć się w ukryciu.
Świetnie piszesz po polsku :) Pozdrawiam serdecznie!
Inna says
Dziękuję, własnie uczyłam się słuchając twoich podkastów i czytając książki po polsku, bardzo się cieszę że mnie rozumiesz :)
Teraz słucham historie Polski na youtubie i wiem o czym mówisz. Ciężki los spotkał naszych dziadków i pradziadków, mam nadzieje że nigdy już nie wróci. Dzięki ci za twoją pracę, uwielbiam twoje podkasci, a szczególnie na temat historii, poniewasz jest to mnie blizko.
Piotr RealPolish says
Oczywiście, że rozumiem co piszesz! Piszesz bardzo dobrze :)
Dzięki, cieszę się, że lubisz to co robię – pozdrawiam serdecznie i czekam na wiadomości od Ciebie :)