Welcome to The Real Polish Podcast, your go-to resource for learning Polish. In this episode, I’ll be talking about the James Leininger reincarnation case. I’ll explain it in a way that’s easy to understand, especially if you’re at an intermediate level. Listening to stories like this is a great way to improve your language skills. To get access to Polish transcripts of this episode and all our podcasts, consider becoming a premium member at realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
* * *
Cześć moi drodzy! To ja, Piotr, witam Was wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do słuchania podcastu po polsku oczywiście. Dziś postaram się zrobić bardzo krótki wstęp, ponieważ mam dla Was bardzo ciekawą historię do opowiedzenia, a poza tym mamy do posłuchania dosyć długie nagranie, które dostałem od Wiktorii z Rosji.
Dla tych, którzy pierwszy raz słuchają mojego podcastu powiem tylko tyle, że zapraszam na stronę realpolish.pl, bo tam znajdziecie więcej informacji na temat podcastu, na temat metody nauki, którą Wam proponuję.
Po tym superkrótkim wstępie myślę, że możemy już przejść do rzeczy, to znaczy możemy rozpocząć kolejny odcinek podcastu.
Ostatnio mówiłem o polityce, nawet dostałem od Was wiele informacji, że to był jeden z najlepszych odcinków. Bardzo się zdziwiłem, że lubicie politykę, a dwa miesiące temu dostałem nagranie od Wiktorii z Rosji, która dużo mówi o tym jak polityka wiąże się z życiem przeciętnego człowieka w Rosji.
Myślę, że to jest bardzo ciekawe. Dość długo czekałem z tym nagraniem, bo ono jest dosyć długie, trwa prawie 13 minut, ale myślę że chętnie posłuchacie tego co powiedziała Wiktoria. Zatem bez zbędnego przedłużania zapraszam Was bardzo serdecznie.
Nagranie od Wiktorii
Cześć Piotr! Mam na imię Wiktoria, jestem z Rosji. Chciałabym najpierw podziękować ci za wszystkie nagrania, które robisz, bo to jest naprawdę bardzo przydatne i ważna sprawa dla wszystkich ludzi, którzy uczą się języka polskiego. Bardzo przydatna sprawa.
Dlaczego teraz piszę (robię) to nagranie do Ciebie. Najpierw, też słucham twoich podcastów już ponad rok i ty zawsze mówisz o tym, że chcesz dostawać nagrania od nas. Dlaczego nie napisać (nagrać) w takim razie? A po drugie dlaczego teraz pisze to nagranie, bo posłuchałam to nagranie, gdzie mężczyzna który mieszkał w Polsce, Francji i Rosji napisał o tym, że Rosjanie popierają Putina i władzę dlatego, że nie mają informacji o tym.
To ja chciałabym na ten temat trochę powiedzieć coś, bo też jestem z Rosji i po wojnie wyjechałam do Polski. Moi dziadkowie byli Polakami i dlatego ja mam taką możliwość, że mogę mieszkać tutaj. Moja córka wcześniej wyjechała do Polski i ma już obywatelstwo polskie. Ja mam kartę stałego pobytu i myślę sobie, że będę mieszkać w Polsce dalej. Ale nie o to chodzi.
Ja chciałabym troszkę moją opinię zapisać tu, że nie wszyscy Rosjanie, którzy popierają Putina nie mają informacji. Według mnie to Ci ludzie, którzy popierają Putina można podzielić tych ludzi na dwie części.
Pierwsza część to oczywiście ci głupi, czy nie bardzo mający wykształcenie, nie szukający informacji ale nie o nich chodzi, a o tych ludzi, którzy mają dobre wykształcenie, wiedzą jak znaleźć informacje. I to dla mnie też dziwne, bo ja miałem wielu przyjaciół, z którymi nie spotykałam się od wielu lat. Przez całe życie moje… to tak ciężko kiedy ty już masz 50 lat i ty 30 lat z nimi się spotykałeś mieszkasz obok blisko, z którymi obchodzisz różne święta i tak dalej… to są takie rzeczy, których nie można zostawić gdzieś tam i przedłużać spotykanie. Co ja mogę powiedzieć o takich ludziach, których znam osobiście. Ci ludzie mają wykształcenie mają dobrą pracę, mają pieniądze i mają dobre stanowiska, to ważne. Ale popierają Putina. Dlaczego tak? Ja myślę, że przyczyną tego jest korupcja. Taka korupcja na niskim szczeblu.
Na przykład kiedy moja przyjaciółka pracuje na uniwersytecie i ma takie stanowisko jak profesor, to ona bardzo dobrze żyje i nie z tego, że ma taką dobrą pensję, a z tego że na tym stanowisku ona ma dodatkowe pieniądz. Nie muszę tłumaczyć chyba skąd te pieniądze. Myślę, że tak wszyscy mogą to zrozumieć, ale ona żyje bardzo dobrze przy takich władcach, tak jak jej inni przyjaciele i to ile, jak to powiedzieć… i dlatego ona popiera Putina.
To jedna część takich ludzi. Także miałem takich przyjaciół, którzy popierają Putina, bo są takimi fałszywymi patriotami.
Ja przepraszam za mój akcent robię teraz to nagranie tak spontanicznie bez kartki, bez laptopa, to może mam dużo błędów i tak się denerwuję dlatego. Ale myślę, że to nic strasznego. I to na przykład o fałszywym takim entuzjazmie w Rosji i wcześniej Związku Radzieckim. Ludzie żyli nie dla siebie a dla kraju i to taki azjatycki styl życia nie europejski a azjatycki styl życia, że ty powinieneś oddać swoje życie za kraj. I dlatego teraz część ludzi, którzy… na przykład moi znajomi, którzy bardzo, bardzo dobrzy ludzie, inteligentni mądrzy, wykształceni wychowani, ale popierają Putina, bo myślą tak że teraz nasz kraj ma takie niebezpieczeństwo z tej strony, bo oni wierzą w telewizji, wierzą temu co mówi im władza.
Dlatego oni tak naprawdę wierzą w to, że kraj Rosja jest w niebezpieczeństwie i dlatego popierają Putina i nie można im przynieść myśli, że to jest nieprawda, bo tu już pracuje duża propaganda i ja nie wiem jak to powiedzieć.
Nie szukam jakiegoś usprawiedliwienia dla nich ,ale dużo myślałam sama dlaczego tak. My mieszkamy obok, my spotykamy się już od wielu lat. Dlaczego ja myślę tak a oni tak. Ja też żyłam dobrze miałem wysokie stanowisko, dobrą pensję, ale ja nie mogłam żyć z tym co teraz w Rosji z takimi ludźmi z taką władzą z takimi rządami i z wojną to ja myślę że to taka sprawa, która jeszcze potrzebuje badania, analizy od psychologów o tym jak propaganda wpływa na myślenie ludzi, bo propaganda to bardzo mocna działalność, która ma wpływ na myślenie. I nie mogę na przykład kiedy czytam coś z historii czy oglądam jakiś film o historii o II Wojnie Światowej to patrzę na to jak Niemcy wierzyli Hitlerowi. Też wierzyli mu, że on jest liderem, że on jest taki ważny jak… nacjonalizm, narodowość szczególna oni wierzyli w dobro w miłość do innych ludzi.
Przepraszam za mój polski i no to można powiedzieć, że wszystko co ja chciałem powiedzieć może w następnym razem kiedy będę lepiej mówić po polsku to opowiem o mojej rodzinie, bo to też bardzo ciekawa historia o moich dziadkach, o mojej mamie, o krewnych moich dziadków jak oni przyjechali z Polski do Ukrainy, jak oni mieszkali w czasie II Wojny Światowej ,jak był mój dziadek 17 lat w obozie na Syberii dlatego, że on jest Polakiem. Jak cała rodzina była wysłana do Niemiec kiedy była wojna druga światowa. No to taka ciekawa historia, ale to następnym razem.
Cześć Piotr, dzięki jeszcze raz za to, co ty robisz dla nas wszystkich, bo to bardzo dla nas potrzebne.
Dziękuję bardzo Wiktorii, to bardzo ciekawe co mówisz i muszę przyznać, bardzo mi przypomina to co widzę, albo widziałem w Polsce.
Wiecie, że gdy byłem młody miałem 20 lat wtedy w Polsce był socjalizm i muszę Wam powiedzieć, że korupcja była wtedy bardzo powszechna, była wszędzie. Było nawet takie powiedzenie: “W Polsce tylko ryby nie biorą”. To jest taki żart. Jeśli ktoś przyjmuje łapówki, to mówimy, że bierze łapówki. Na przykład urzędnik bierze pieniądze za załatwienie jakiejś sprawy. To było bardzo powszechne w czasach socjalizmu.
Kiedy łowimy ryby i ryby “biorą” to znaczy, że łatwo je złowić, bardzo chętnie biorą, czyli łapią przynętę, biorą na robaki na przykład. Myślę, że rozumiecie. No i wtedy mówiło się, że w Polsce tylko ryby nie biorą. Wszyscy biorą, a ryby nie biorą. Trudno złowić rybę, ale za to wszyscy biorą łapówki.
Dziś myślę, że jest dużo lepiej z korupcją. Przynajmniej tak mi się wydaje. Jak słyszymy w Rosji jest jeszcze tak samo jak było w czasach komunizmu, albo bardzo podobnie.
Druga sprawa, o której mówiła Wiktoria to patriotyzm i propaganda. Łączę ze sobą te rzeczy, bo propaganda wykorzystuje bardzo często taki, powiedziałbym, fałszywy patriotyzm. Nie chcę teraz dużo o tym mówić, poprzednim razem mówiłem o telewizji w Polsce, zatem zapraszam do posłuchania poprzedniego odcinka jeśli jeszcze nie słuchaliście.
Ok, kochani, nie chcę zbyt dużo mówić dziś o polityce, bo ostatnio dużo o tym mówiłem. Polityka jest na pewno bardzo ważna w naszym życiu, ale myślę, że już wystarczy. Dziś zajmiemy się zupełnie innymi rzeczami.
Wielkie dzięki dla Wiktorii za te wyjaśnienia, myślę, że to było ciekawe nagranie. Przy okazji chciałbym tylko zachęcić Was do przysyłania następnych nagrań, oczywiście czekam na nie z niecierpliwością.
Skoro już mówimy o nagraniach, to myślę, że koniecznie musimy posłuchać jeszcze jednego nagrania. Tym razem chcę zaprosić Was do posłuchania nagrania od Eryka. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Eryka
Cześć Piotr! Mam na imię Eryk, mieszkam w Stanach na Florydzie. Mam 16 lat i uczę się polskiego prawie dokładnie od 2 lat więc to jest swego rodzaju rocznica. Słucham tego podcastu już od jakiegoś czasu i pomyślałem, że najwyższa pora wysłać nagranie. Zacząłem uczyć się polskiego w grudniu 2021 roku. Przed rozpoczęciem nie mówiłem ani słowa po polsku. Moim głównym urządzeniem wtedy była bardzo popularna aplikacja Duolingo i kurs skończyłem w ciągu roku. Ale to co mi się nie podoba jeśli chodzi o te aplikacje do nauki języków jest to, że jakby zachęcają cię do tłumaczenia w głowie. Chyba powinienem był znaleźć inny źródła do nauki, ale niestety nie szukałem. Myślę, że tłumaczenie w głowie nie działa bardzo skutecznie z mojego doświadczenia, no bo kiedykolwiek słuchałem wtedy wiadomości po polsku nie mogłem prawie nic zrozumieć. Wtedy zacząłem słuchać twojego podcastu około rok temu i szczerze mówiąc on zmienił całe położenie. Naprawdę żałuję, że nie odkryłem go wcześniej. Jego słuchanie dużo sprawia, że słowa zaczynają mieć własne znaczenie i można błyskawicznie poznać dane słowo. To jest bardzo ważne, bo wcześniej myślałem, że Polacy kiedy rozmawiają ze sobą po prostu mówią zbyt szybko, w ogóle. Ale okazało się dopiero ja miałem zmienić podejście. Jeśli chodzi o to właśnie w jaki sposób się uczę, to wynika z dwóch rzeczy tak naprawdę: YouTube i podcast. Próbuję słuchać polskiego przynajmniej godzinę dziennie. Interesuję się szachami więc oglądam sporo treści szachowych na YT. Też oglądam kanały historyczne i kulturowe, mianowicie Wojciecha Sirika i Roberta Makłowicza i mnóstwo innych kanałów o rozmaitych tematach. Polecam YT bardzo mocno do nauki języków, on zdecydowanie mi pomaga bardziej niż Duolingo. Przeczytałem też kilka książek po polsku, ale jakoś wolę słuchanie od czytania, więc robię z owego więcej. Ogólnie jestem zadowolony z dotychczasowych postępów. Jeszcze mam dużo się nauczyć oczywiście, mianowicie muszę rozszerzyć swoje słownictwo i ulepszyć wymowę, bo mieszkając na Florydzie raczej rzadko się spotyka Polaka, więc trudno mi praktykować mówienie na żywo. Teraz wszystko jest git, nie staram się jakoś specjalnie się uczyć, a raczej język przychodzi do mnie. I na koniec mam prośbę o przyszły odcinek podcastu. Kto odkrył Antarktydę? Niedawno słuchałem audiobooka o tym i myślę, że to byłby fajny temat na podcast. Jestem ci bardzo wdzięczny za wspaniałą pracę dla wszystkich uczących się polskiego. Pozdrawiam, cześć!
Bardzo dziękuję! Przyznacie, że Eryk pięknie mówi po polsku. Świetna robota. Eryk mówił o aplikacjach do nauki języków. Może ciekawi Was moje zdanie na ten temat. Ja nie używam tych aplikacji, dlaczego? Wydaje mi się, że one są tak zaprojektowane, żeby spędzać z nimi dużo czasu i to jest w zasadzie ich najważniejsze zadanie. W tych aplikacjach jest mnóstwo reklam i mam wrażenie, że te aplikacje są zrobione jak jakaś gra, zdobywamy punkty i to jest chyba najważniejsze, żeby jak najdłużej być w aplikacji. No, ale to jest tylko moje zdanie. Może macie inne doświadczenie. Może dla Was te aplikacje są przydatne i lubicie z nich korzystać.
Eryk porzucił aplikacje, teraz dużo słucha, ogląda filmiki, trochę czyta i popatrzcie sami, zrobił naprawdę wielkie postępy. Mówi świetnie po polsku.
Eryk prosi o opowiadanie o Antarktydzie. To moim zdaniem jest ciekawy temat, zima powoli dobiega do końca, niedługo zrobi się wiosna więc chyba teraz jest dobry moment, żeby opowiedzieć o tym niezwykle zimnym miejscu. Przeniesiemy się jeszcze na chwilę w to zimne miejsce, a potem już wiosna.
Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto posadziłem vis a vis
Zapachniało zajaśniało wiosna ach to ty
Wiosna wiosna wiosna ach to ty
Świetna piosenka, którą napisał Marek Grechuta, poszukajcie na YT i posłuchajcie jeśli nie możecie doczekać się wiosny, bo następny odcinek podcastu będzie naprawdę zimowy.
Moi drodzy, tak oto kończymy nasze dzisiejsze spotkanie. Zapraszam Was do komentowania. Jestem ciekawy co myślicie na temat reinkarnacji, czy ten przypadek, o którym opowiadałem wydaje Wam się potwierdzeniem reinkarnacji. Napiszcie komentarz, a może nawet ktoś zrobi nagranie na ten temat. Będzie bardzo ciekawie posłuchać co myślicie.
Zapraszam Was oczywiście na moją stronę, czyli realpolish.pl tam znajdziecie kursy, które dla Was przygotowałem, tam znajdziecie też klub VIP, czyli taką bibliotekę materiałów, którą cały czas rozwijam. Czytamy tam razem książki, oglądamy filmy, wyjaśniam Wam fragmenty z filmów, czasami sam robię coś w rodzaju vloga, opowiadam o czymś. W klubie VIP jest również część, która przygotowuje Was do rozmowy z konsulem jeśli chcecie dostać Kartę Polaka. Jest tam jeszcze kilka innych sekcji. Zatem, zapraszam Was bardzo serdecznie.
Jeśli chcecie spróbować moich kursów oraz klubu VIP to piszcie do mnie przez skrzynkę kontaktową na stronie realpolish.pl, a ja wyślę Wam więcej informacji razem z przykładami.
Dziękuję wszystkim, którzy wysłuchali dzisiejszego odcinka podcastu do samego końca. Trzymajcie się zdrowo, mam nadzieję, że będziemy w kontakcie, piszcie do mnie, komentujcie, jeśli możecie również ocenić mój podcast w aplikacjach to będzie mi bardzo miło. Dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 13 (2024) | POSTĘP:
Seria 13 (2024)
- RP482: Pięć stylów miłości
- RP481: Joker i Stańczyk
- RP480: Nexus
- RP479: Jan III Sobieski i Marysieńka
- RP478: Postprawda
- RP477: Po Olimpiadzie w Paryżu
- RP476: Problemy, problemy…
- RP475: Henryk Sienkiewicz
- RP474: Potop szwedzki
- RP473: Lingwistyka
- RP472: Łódź
- RP471: Kolory osobowości
- RP470: Polish Jokes
- RP469: Absurdyzm
- RP468: Synchroniczność
- RP467: Ludzie i psy
- RP466: Dylemat więźnia – zdradzić czy współpracować
- RP465: Eksperyment psychologiczny
- RP464: Putin kontra Nawalny
- RP463: Roald Amundsen
- RP462: Dowód na reinkarnację
- RP461: Polityka w Polsce w XXI wieku
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.