Learn Polish by listening to the Learn Real Polish podcast! We all find ourselves in difficult situations from which a way out must be found—serious matters that need to be considered and resolved. I’ll talk about the concept of Friedrich Nietzsche, who said: “What does not kill me makes me stronger.”
I also want to tell you about the concept of the “Black Swan” introduced in the book by Nassim Taleb. I invite you to listen and learn some Polish from this episode, and please remember that premium users of realpolish.pl can access the full Polish transcript of every episode of the podcast for deeper comprehension.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar covers by Kenn Faurschou
* * *
Cześć! Witam wszystkich starych i wszystkich nowych słuchaczy. Po tej stronie mówi Piotr, mówię do Was z Warszawy, a dokładnie z południowo-wschodniej części naszej stolicy. Po co to mówię? Kogo obchodzi skąd mówię? No, ale coś muszę powiedzieć, od czegoś muszę zacząć.
Jak to powiedział jeden z bohaterów filmu Rejs, “Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy.”
No właśnie, a skoro ja siedzę po tej stronie mikrofonu, to ja zawsze zaczynam. Zaczynam opowiadać prawie zawsze o tym samym, początki są trudne, prawda? Najtrudniej jest zacząć, potem już jakoś leci. Dziś nie wiem od czego zacząć, więc oddaję Wam głos. To jest wspaniałe, że przesyłacie do mnie nagrania i możemy od nich zacząć. Posłuchajmy co powiedziała Olga, i myślę, że to nagranie natchnie mnie do opowiedzenia o czymś. Zatem dzisiejszą audycję zaczyna Olga, posłuchajmy.
Nagranie od Olgi
Dzień dobry, Piotrze. Dzień dobry wszystkim słuchaczom. Mam na imię Olga, pochodzę z Białorusi, i już, Piotrze, tyle razy myślałam, że chcę zrobić dla ciebie nagranie, i wreszcie to robię. Już prawie dwa lata mieszkam w Polsce i na początku myślałam, że polski język nie jest taki ciężki, że jest podobny do języka białoruskiego, i że ja w jakiś magiczny sposób ten język musi wejść w moją głowę. Ale minęło 3 miesiące i oczywiście, że to był błąd myśleć w taki sposób. Nic się nie zmieniło, więc postanowiłam, że trzeba coś robić. Postanowiłam, że codziennie będę słuchać twoich podcastów i jeszcze kupiłam online szkolenie, bardzo dobre. Oczywiście, że było dużo gramatyki, ale dużo mówiliśmy w taki dziwny sposób. To były takie dziwne dźwięki, mogłam powiedzieć tylko: cześć, dzień dobry, mam na imię, mam męża, mam dwójkę dzieci i z zawodu jestem psycholożką. I to tyle. Mam nadzieję, że teraz, nawet wiem, że robię dużo błędów, ale mogę mówić troszeczkę płynniej i więcej.
Potem, po tych szkoleniach, zdecydowałam, że chcę więcej przebywać wśród Polaków i poszłam do szkoły policealnej. W tym roku skończyłam kierunek asystentka stomatologiczna i bardzo mi się podobało, takie fajne szkolenie. Na końcu miałam praktyki w prawdziwej stomatologii, pracowałam obok prawdziwych lekarzy, i to dla mnie było bardzo fajne doświadczenie. Spotkałam wielu bardzo dobrych ludzi, jestem bardzo wdzięczna za te dni i miesiące współpracy. Chciałabym powiedzieć, że twoja metoda jest bardzo dobra i wiem to ze swojego własnego doświadczenia, bo kiedyś w moim życiu była taka historia: mieszkałam we Włoszech przez jeden rok i nauczyłam się języka włoskiego po prostu naturalnie, słuchając, w jaki sposób i jak mówią Włosi. I nawet teraz, już minęło dużo lat, bardzo dobrze mówię po włosku i jestem szczęśliwa. Kiedy tu, w Polsce, słyszę włoski język, zawsze podchodzę do Włochów i mówię po włosku. Może myślą, że to szalona pani, ale bardzo mi się to podoba i jestem bardzo szczęśliwa, kiedy mogę mówić po włosku też.
No i teraz jeszcze chciałabym powiedzieć o takich dwóch rzeczach. Często słyszę, że ty, Piotrze, mówisz o motywacji, że oglądasz różne filmy i czytasz interesujące książki. Ja też bardzo lubię oglądać filmy i czytać książki, kiedy mam czas. Najpierw troszeczkę o filmiku, nazywa się True Spirit, po angielsku, a po polsku brzmi jak Siła Ducha. Ten film, w tym roku, opowiada o prawdziwych wydarzeniach i opowiada o dziewczynie z Australii, która miała 14 lat i zrobiła podróż dookoła świata na swoim małym jachcie. Ten film pokazuje, jak dużo różnych trudności spotkała ta dziewczyna i naprawdę nawet nie mogę pomyśleć, jaką odwagę musiała mieć, żeby samotnie na swoim jachcie zrobić taką podróż. To dla mnie bardzo motywacyjna historia, zawsze porównuję taką podróż do życia obcokrajowców w Polsce. Wszędzie spotykamy dużo trudnych sytuacji, ale w jakiś sposób musimy sobie radzić.
Druga książka, też autobiograficzna, nazywa się Modne Wejście. Autorem jest Dale Carnegie, był modnym fotografem, człowiekiem, który robił zdjęcia w Nowym Jorku. Pisze w tej książce o swoim życiu i ta książka opowiada o tym, jak dużo trudności jest w każdym życiu. W każdym życiu jest dużo trudności, ale kiedy jesteś pozytywnym człowiekiem, kiedy lubisz swoje życie i kiedy lubisz ludzi, którzy są wokół ciebie, to twoje życie nie jest już takie ciężkie i trudne. Bardzo interesująca książka i chciałabym ją polecić wszystkim słuchaczom.
Jeszcze chciałabym powiedzieć słowo wsparcia wszystkim. Wiem, jak to czasem bywa niełatwo, ale trzeba najpierw być dobrym człowiekiem. Nie obywatelstwo jest ważne, moim zdaniem, ale naprawdę ważne jest, jakim człowiekiem jesteś. To jest moje zdanie. No i to tyle. Mam nadzieję, że nie było tak smutno słyszeć mój głos i życzę wszystkim słuchaczom wszystkiego najlepszego, miłego dnia. Tobie, Piotrze, jestem bardzo wdzięczna. Dziękuję ci bardzo za twoją pracę, masz naprawdę przyjemny głos i zawsze bardzo interesująco się ciebie słucha. Do usłyszenia, do zobaczenia, pa pa, do widzenia.
Dziękuję bardzo Oldze za miłe słowa, dziękuję za wspaniałe nagranie. Nasze języki, to znaczy polski i białoruski z pewnością są bardzo podobne, zupełnie nie dziwię się Oldze, że pomyślała coś w rodzaju — Po co mam się uczyć polskiego, skoro praktycznie wszystko rozumiem, prawdopodobnie po kilku miesiącach ten język sam wejdzie mi do głowy.
Być może tak by się stało, ale cieszę się, że Olga, jak to się mówi, wzięła sprawy w swoje ręce i po prostu zaczęła słuchać, zaczęła szukać dodatkowych lekcji. Jak sami słyszycie, teraz świetnie mówi po polsku.
OK, myślę, że już dużo powiedziałem, więc na koniec oddam jeszcze mikrofon Oksanie, posłuchajmy co powiedziała. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Oksany
Cześć, Piotrze. Mam na imię Oksana, przyjechałam do Polski równo rok temu i równo rok temu zaczęłam uczyć się języka polskiego. Twoich podcastów słucham już prawie 7 miesięcy i wydaje mi się, że nigdy nie rozmawiałabym tak dobrze po polsku, gdybym nie znalazła twoich podcastów. Nie zdążyłabym po prostu tak rozmawiać. Dzięki twoim podcastom i twojej pracy mogę teraz tak mówić. Teraz korzystam z twojego kursu “365 historii jak po polsku”. Dopiero co słuchałam podcastu, który nazywa się “Oppenheimer” i po tym podcaście zdecydowałam nagrać do ciebie nagranie.
Powiem jeszcze, że próbowałam słuchać innych podcastów, ale twoje podcasty są najlepsze. Oprócz tego, że bardzo podobają mi się tematy, bardzo podoba mi się twój głos. Kiedy mam trudny, napięty i zestresowany dzień, żeby odpocząć, odprężyć się i zapomnieć o tym, co się wydarzyło, zawsze słucham twoich podcastów. Dla mnie to jest jak medytacja, ponieważ wtedy mogę zapomnieć o wszystkim, co się wydarzyło, skupiam się tylko na twoim głosie i na bardzo interesującym temacie. Zawsze jestem zrelaksowana, kiedy słucham twoich podcastów. No, tylko nie teraz, kiedy posłuchałam podcastu “Oppenheimer”. Podczas całego odcinka podcastu “Oppenheimer” dość mocno waliło mi serce i czułam się zestresowana. Ten podcast dotknął mnie bardzo głęboko, może dlatego, że przeżyłam coś podobnego, kiedy byłam w Ukrainie 13 maja zeszłego roku. Kiedy bomba eksplodowała w moim mieście, widziałam taki sam grzyb, jaki jest podczas eksplozji bomby atomowej. Do dziś nie wiemy, co wtedy tam eksplodowało.
Jeszcze chciałabym ci powiedzieć, że historie kryminalne to moje ulubione podcasty z kursu “365 historii jak po polsku”, szczególnie te historie z Sherlockiem Holmesem. Nigdy nie mogę przewidzieć, jak ten problem rozwiąże Sherlock Holmes. Dziękuję ci bardzo za twoje podcasty, za twoją pracę. Życzę ci powodzenia. Pa, pa!
Wielkie dzięki! Dziękuję bardzo serdecznie! Oksana mówi o wojnie w Ukrainie. Chyba możemy to nazwać czarnym łabędziem, na pewno możemy to nazwać tragicznym wydarzeniem, które wpłynęło na życie milionów ludzi. Czy my ludzie, czy ludzkość nauczy się czegoś z tego traumatycznego wydarzenia? Zobaczymy w przyszłości. Na razie wygląda na to, że pomimo setek, a może tysięcy wojen, które my ludzie toczymy między sobą, niewiele się nauczyliśmy. Politycy, których wybieramy, albo ci politycy, którzy siłą sięgają po władzę, ciągle mają tę chorą wizję zdobywania więcej i więcej, i wciąż robią to rękoma zwykłych ludzi. Naszymi rękoma. I to powtarza się i powtarza się, znowu i znowu. W tym lub w innym miejscu na Ziemi. Chyba nie mam już nic mądrego do dodania na ten temat.
Kochani, na koniec , na koniec jeszcze o kursie 365 DPL, o którym wspominała Oksana. Zapraszam Was… Zapraszam Was…bardzo serdecznie do spróbowania tego kursu. Niektórzy boją się spróbować, bo pewnie myślą tak — To jest subskrypcja, podam swój numer karty kredytowej i potem co miesiąc będę musiała, albo będę musiał płacić. — Prawda jest taka, że tak nie jest. Podczas rejestracji subskrypcji każdego kursu na mojej stronie, czyli realpolish.pl, jest takie miejsce, gdzie zaznacza się opcję Auto Renew. Jeśli zaznaczycie tę opcję, to faktycznie co miesiąc automatycznie będzie pobierana opłata i dostajecie dostęp do dalszej części kursu. To dla niektórych jest wygodne. Oczywiście wciąż można przerwać subskrypcję w dowolnym momencie.
Ale jeśli opcja Auto Renew nie jest zaznaczona to subskrypcja przerywa się po miesiącu, nie są pobierane następne opłaty i nie dostajecie dostępu do kolejnej części. Jeśli chcecie dostać dostęp do następnej części to musicie znowu samodzielnie zrobić opłatę. Można to zrobić kiedy się chce, za dwa miesiące, za pół roku, nie ma znaczenia.
Zatem jeśli chcecie tylko spróbować, którego z moich kursów przez jeden miesiąc, to po prostu nie zaznaczajcie opcji Auto Renew, członkostwo będzie trwało tylko jeden miesiąc.
A jeśli opcja Auto Renew będzie zaznaczona to też można przerwać w dowolnym momencie. Można to zrobić albo ze swojego Dashboard, albo wystarczy napisać do mnie i ja to zrobię dla Was. Nie ma żadnego problemu. Kochani to nie jest ślub, nie bierzemy ślubu, aż do śmierci, zresztą nawet małżeństwo można przerwać biorąc rozwód.
Jeśli lubicie podcasty, rozumiecie co mówię, to myślę, że warto spróbować kursu 365DPL. Tak jak opowiadała Oksana, tam jest wiele historyjek, jest wiele książek, które opowiadam. Oksana akurat lubi książki z Sherlockiem Holmesem, ale opowiedziałem wiele innych książek, a także krótkich historyjek. Ten kurs ma 365 części, każda ma około 15 minut, pomyślałem, że jeśli ktoś będzie używał tego kursu codziennie, będzie słuchał jednej części każdego dnia, to będzie mógł słuchać przez cały rok. A jeśli rok będzie przestępny i będzie miał 366 dni, w sekrecie powiem Wam, że tak naprawdę, ten kurs ma dodatkowo jedną historyjkę, właśnie na wypadek takiego przypadku roku przestępnego. Tak naprawdę macie 366 historyjek.
Zachęcam Was do spróbowania nie tylko tego kursu, ale również rzeczy z mojej strony, zapraszam Was na realpolish.pl Zachęcam Was również do przysyłania nagrań do mnie. Bardzo dziękuję Oldze i Oksanie za wspaniałe nagrania. Wspaniale mówicie po polsku, moje gratulacje!
Kochani, to wszystko o czym chciałem dziś opowiedzieć. Życzę Wam jak najrzadszego spotykania czarnych łabędzi, a jeśli tak się stanie, jeśli na waszej drodze stanie czarny łabędź to nie pękajcie, pamiętajcie co nas nie zabije, to nas wzmocni.
Trzymajcie się zdrowo! Cieszę się, że jesteśmy razem, bo w kupie jest raźniej, w kupie cieplej! Dziękuję za wysłuchanie dzisiejszej audycji i zapraszam na nasze kolejne spotkanie, cześć, pa, pa!
365 DAILY POLISH LISTENING
- Live Online Webinar Training (24 hours in 12 months)
Additional materials included:
- 365 Polish Stories – you can listen and read one story per day for whole year!
Short versions of classics:- Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle
- W pustyni i w puszczy by Henryk Sienkiewicz
- Robinson Crusoe by Daniel Defoe
- Tale of Two Cities by Charles Dickens
- The Purloined Letter by Edgar Alan Poe
- Moby Dick by Hermana Melville
- The Adventures of Tom Sawyer by Mark Twain
- Dr Jekyll and Mr Hyde by Robert Louis Stevenson
- Dracula by Bram Stoker
- and more…
- 365 mp3 files takes over 30 hours
- 365 pdf files with full Polish transcription
- Access to special Realny Polski z Piotrem FB Group
Seria 13 (2024)
- RP482: Pięć stylów miłości
- RP481: Joker i Stańczyk
- RP480: Nexus
- RP479: Jan III Sobieski i Marysieńka
- RP478: Postprawda
- RP477: Po Olimpiadzie w Paryżu
- RP476: Problemy, problemy…
- RP475: Henryk Sienkiewicz
- RP474: Potop szwedzki
- RP473: Lingwistyka
- RP472: Łódź
- RP471: Kolory osobowości
- RP470: Polish Jokes
- RP469: Absurdyzm
- RP468: Synchroniczność
- RP467: Ludzie i psy
- RP466: Dylemat więźnia – zdradzić czy współpracować
- RP465: Eksperyment psychologiczny
- RP464: Putin kontra Nawalny
- RP463: Roald Amundsen
- RP462: Dowód na reinkarnację
- RP461: Polityka w Polsce w XXI wieku
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.