Welcome to this episode of Learn Real Polish, where I will tell you about four basic personality types. Dr. Taylor Hartman labeled them as red, yellow, blue, and white. I think you will be so interested in discovering which personality type you are that you will even forget you are listening in Polish. Comprehensible input will facilitate your Polish learning. Remember that premium users of realpolish.pl can also access the complete Polish transcript for enhanced comprehension.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar covers by Kenn Faurschou
* * *
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do posłuchania czegoś po polsku, czegoś łatwego do zrozumienia po polsku. Jak zwykle mówi do Was Piotr. Jak zwykle mówię do Was z Warszawy i jak zwykle mam wielką przyjemność być tutaj razem z Wami.
Myślę, że dzisiaj będziemy dobrze się bawić, bo dziś każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Będę opowiadał o pewnej teorii psychologicznej, która oczywiście dotyczy każdego z nas. Mam więc nadzieję, że z ciekawością posłuchacie dzisiejszego odcinka do samego końca.
Polecam Wam słuchanie podczas spacerów, sam tak robię słuchając teraz podcastów po włosku. Muszę spacerować, bo jeśli usiądę na leżaku, albo położę się to jestem pewny że usnę w ciągu 10 minut. To jest coś niesamowitego, ale mój organizm tak właśnie działa. Nie mogę tylko słuchać. Gdybym miał tekst podcastu wtedy byłoby inaczej, mógłbym śledzić tekst słuchając, mógłbym czytać i słuchać jednocześnie.
Problem jest w tym, że nie mam tekstu, więc tylko słucham i wtedy oczy same mi się zamykają. Skoro tylko słucham, to po co mam patrzeć na coś, prawda? Oczy się zamykają i w tym jest problem, bo po chwili po prostu zasypiam. Nie ma znaczenia jak bardzo jest interesujący podcast. Zasypiam i budzę się po 20 – 30 minutach orientując się, że nic nie słyszałem, nic nie pamiętam, bo po prostu spałem.
Dlatego wolę spacerować. Gdy idę wtedy mogę skupić się na tym czego słucham, myślami podążam za historią, śledzę historię i w ten sposób mogę przez godzinę słuchać podcastu.
Jestem ciekawy jakie są Wasze doświadczenia w nauce polskiego. Jak słuchacie podcastów, czego słuchacie, co czytacie, jak się uczycie polskiego, może też innych języków?
Na szczęście przysyłacie do mnie swoje nagrania, więc możemy razem ich posłuchać i dowiedzieć się jakie są wasze doświadczenia. Dziś zaczniemy od nagrania, które dostałem od Elnura. Posłuchajmy co powiedział.
Nagranie od Elnura
Cześć Piotr! Mam na imię Elnur. Jestem obcokrajowcem i mieszkam we Wrocławiu razem z rodziną ponad 5 lat. Miałem spacer i zdecydowałem… słuchałem starego odcinka rozmowy z Tymonem i atmosfera w odcinku była taka piękna, taka fajna, że zdecydowałem się zrobić nagranie. I to jest moje pierwsze nagranie. Kompletnie spontaniczne i ciekawa rzecz, w ogóle to jest pierwszy raz kiedy mówię po polsku więcej niż kilka zdań. Chciałbym powiedzieć o… kilka słów, tak, rzecz pierwsza, że bardzo ci dziękuję za twój podcast. Codziennie słucham dwóch podcastów twojego i Huberman i ty zawsze mówisz, że twoje podcasty można słuchać nie w skupieniu i to jest ciekawe, że naprawdę kiedy słucham Hubermana to on mówi po angielsku, ja rozumiem i mówię po angielsku bardzo dobrze i muszę skupić się na tym co on mówi, a kiedy słucham twoich podcastów, to po prostu mam spacer i po prostu słucham.Rozumiem prawie wszystko, ale nie staram się skupiać tak jak skupiam się na innym podcaście. I to naprawdę działa. To działa.
Rzecz inna, chciałbym także podziękować wszystkim słuchaczom, którzy robią nagrania, bo kiedy słucham nagrania od innych słuchaczy, z jednej strony wiem, że wiem że oni też mają problem, z albo mieli problem z językiem, ale oni mogli to znaczy że ja też mogę. Oni także dają bardzo dobry dobre rady o tym jak nauczyć się polskiego lepiej.
Inna rzecz na temat twojej opinii o tym jak musimy uczyć się języka, że nie musimy skupiać się na gramatyce. Musimy tylko słuchać i czytać. Kiedy uczyłem się w szkole języka angielskiego rozgryzłem gramatykę języka angielskiego i zawsze miałem świetne punkty z języka angielskiego, ale nie pamiętam żebym mógł mówić po angielsku. Później nauczyłem się języka angielskiego bez gramatyki jak ty mówisz tylko czytając i słuchając audio książki. Z językiem polskim próbowałem zacząć z gramatyką i to było fatalne. Później dowiedziałem się o twoim podcaście i słucham codziennie i już ponad pół roku (temu) prosiłem kolegów z pracy żeby mówili ze mną tylko po polsku. Nie mogę nadal odpowiadać im albo po prostu boję się.
No tak, chciałbym tobie podziękować za wszystko. Pa, pa!
Dziękuję bardzo Elnurowi za nagranie. Muszę się przyznać, że to nagranie zawieruszyło się gdzieś w moim komputerze i dopiero teraz go odnalazłem, ale jak niedawno mówiłem podczas webinaru — co się odwlecze to nie uciecze!
Słyszeliście? Elnur też słucha podcastów podczas spaceru. To jest naprawdę fajna metoda. Po pierwsze jesteśmy na świeżym powietrzu, a po drugie uczymy się czegoś i słuchamy czegoś interesującego. Pamiętajcie, że podczas słuchania możecie robić tak zwany shadowing, czyli powtarzanie, natychmiastowe powtarzanie tego co słyszycie. To jest świetne ćwiczenie, polecam.
Dzisiejszy odcinek zrobił się dość długi, ale myślę, że możemy posłuchać jeszcze jednego nagrania. Tym razem to będzie nagranie od Wasyla. Ostatnio słuchaliśmy nagrań od dwóch dziewczyn, zatem dziś od dwóch facetów. Zapraszam, posłuchajmy co powiedział Wasyl.
Nagranie od Wasyla
Cześć Piotrze! Mam na imię Wasyl, jestem Białorusinem, ale teraz mieszkam w Polsce z rodziną już od 9 miesięcy. Dziś mija dokładnie rok jak zacząłem uczyć się języka polskiego. Oznacza to, że rok temu w ogóle nic nie wiedziałem o języku polskim, a teraz robię nagranie. Chcę podziękować ci za twoją wspaniałą pracę. Naprawdę robisz bardzo potrzebną rzecz. Pomagasz wielu osobom z całego świata. Przynajmniej wśród Białorusinów twój podcast jest chyba najpopularniejszy. Bardzo zrozumiale mówisz, masz przyjemny głos i oczywiście opowiadasz o bardzo ciekawych tematach.
Chcę trochę powiedzieć o swoim doświadczeniu w nauce języka polskiego. Zacząłem od słynnej aplikacji Duolingo, ale po pół roku skończyłem cały kurs. Wtedy znalazłem twój podcast i teraz słucham go kiedy mam czas. Kiedy słyszę nieznane słowo zapisuje go, a potem od czasu do czasu te słowa powtarzam za pomocą serwisu online.
Moje języki ojczyste to rosyjski i białoruski dlatego o wiele łatwiej jest mi zrozumieć język polski niż mówić. Zauważyłem również, że zacząłem mówić lepiej, gdy zmniejszył się mój strach przed błędami. Niestety moja praca nie jest związana z językiem polskim inaczej jestem pewien, że mówiłbym po polsku znacznie lepiej.
Zaproponuje kilka tematów na kolejne odcinki podcastu kropka niedawno słyszałem twój podcast o Białorusi nagrany w 2020 roku. Ciekawe są twoje myśli na temat tego co dzieje się teraz na Białorusi. Kolejny temat dotyczy Łodzi, w której obecnie mieszkam, wiem że w Polsce to miasto jest uważane za niezbyt dobre. Jestem ciekawy co ty o tym myślisz. Dziękuję ci bardzo, Trzymaj się zdrowo, pa, pa!
Wielkie dzięki Wasyl! Dziękuję za nagranie. Myślę, że po roku nauki mówisz świetnie po polsku. Pewnie masz rację, gdybyś musiał mówić w pracy po polsku, to miałbyś o wiele większe doświadczenie, miałbyś więcej ćwiczeń i być może mówiłbyś lepiej, ale i tak myślę, że robisz doskonałą robotę.
Wasyl pyta o to co myślę o Białorusi. Myślę, że dużo nie zmieniło się od tej pory kiedy robiłem ostatni podcast na ten temat. Ostatnio jeden z polskich sędziów uciekł do Białorusi i poprosił tam o azyl polityczny. W Polsce jest poszukiwany listem gończym, jest uznawany za zdrajcę i szpiega, zarzuca mu się współpracowanie z obcym wywiadem. Jestem ciekawy jak na Białorusi jest przedstawiana ta sprawa, może ktoś napisze, albo opowie o tym.
Co do pięknego miasta Łodzi. Jeśli jesteście w klubie VIP, to możecie zobaczyć trochę już stary filmik, który zrobiłem kilka lat temu będąc w Łodzi. To jest filmik o numerze VIP091 (Wycieczka do Łodzi). Dawno już nie byłem w Łodzi, chociaż do Łodzi z Warszawy jest niedaleko, 120 km. Rodzina ze strony mojego ojca pochodzi z Łodzi, mój ojciec urodził się w Łodzi, ale potem przyjechał studiować do Warszawy i tutaj został, a ja urodziłem się w Warszawie. Myślę, że o Łodzi mógłbym w przyszłości zrobić odcinek podcastu. Wydaje mi się, że to jest ciekawe.
Łódź ma dosyć ciekawą historię, zupełnie inną niż większość miast w Polsce. Dwieście dwadzieścia lat temu, na początku XIX wieku w Łodzi mieszkało tylko 200 mieszkańców. Ciekawa jest też nazwa Łódź. Łódź to jest coś czym pływa się po wodzie, to jest statek wodny, prawda? Problem w tym, że w Łodzi nie ma żadnej dużej rzeki, nie ma też jeziora. Więc nie bardzo wiadomo dlaczego to miasto tak się nazywa.
Kochani, nie będę w tej chwili rozgadywał się na temat Łodzi, bo ten odcinek robi się zbyt długi. Wielkie dzięki dla Elnura i Wasyla za ich nagrania. Wielkie dzięki dla Was za wysłuchanie podcastu do samego końca. Piszcie w komentarzach jakim jesteście kolorem, albo weźcie udział w głosowaniu. Będzie mi bardzo miło jeśli również ocenicie mój podcast na Spotify. To dla mnie wielka nagroda za moją pracę. Jeśli widzę, że lubicie to co robię, że słuchacie podcastów, lubicie uczyć się ze mną polskiego, to to sprawia mi wielką przyjemność, mam wielką radochę z tego i to właśnie mnie kręci, to mnie nakręca żeby robić więcej.
Trzymajcie się zdrowo moi drodzy. Życzę Wam wszystkiego dobrego, dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem. Cześć, pa, pa!
Learn Polish with me! — Ucz się polskiego ze mną!
100 Daily Polish Stories
A1-A2 Polish Fluency Course for beginners
365 Daily Polish Listening
B1-B2 Listen to the stories every day
VIP
CLUB
B1-C1 Start to use real Polish content
Seria 13 (2024)
- RP485: Yellowstone
- RP484: Poliglota, który odkrył Troję
- RP483: Niedopasowanie naszego ciała
- RP482: Pięć stylów miłości
- RP481: Joker i Stańczyk
- RP480: Nexus
- RP479: Jan III Sobieski i Marysieńka
- RP478: Postprawda
- RP477: Po Olimpiadzie w Paryżu
- RP476: Problemy, problemy…
- RP475: Henryk Sienkiewicz
- RP474: Potop szwedzki
- RP473: Lingwistyka
- RP472: Łódź
- RP471: Kolory osobowości
- RP470: Polish Jokes
- RP469: Absurdyzm
- RP468: Synchroniczność
- RP467: Ludzie i psy
- RP466: Dylemat więźnia – zdradzić czy współpracować
- RP465: Eksperyment psychologiczny
- RP464: Putin kontra Nawalny
- RP463: Roald Amundsen
- RP462: Dowód na reinkarnację
- RP461: Polityka w Polsce w XXI wieku
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.