Listen to the podcast: --For active members only, PLEASE LOG IN--
26:25 | Download mp3 file:
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie po dłuższej przerwie. Minęło już trzy tygodnie od naszego ostatniego spotkania, od ostatniego podkastu. Ostatnio mówiłem dokąd wyjadę na wakacje i tak też się stało, byłem na wakacjach, najpierw w okolicy Sandomierza, w okolicy czyli niedaleko Sandomierza. Bardzo niedaleko, bo to było dwa kilometry od Sandomierza. Jeśli śledzicie mój profil na Facebooku (facebook.com/realpolish) to na pewno widzieliście krótkie filmiki z moich wakacji.
Były tam również filmiki z Sandomierza i z miejsca, w którym mieszkałem. W Sandomierzu byłem przez tydzień, a po tygodniu przeniosłem się do Zwierzyńca. Zwierzyniec to małe miasteczko na Roztoczu. Roztocze to kraina geograficzna na wchodzie Polski. Zresztą nie tylko Polski, bo wschodnia część Roztocza jest teraz częścią Ukrainy. Roztocze rozciąga się, czyli sięga prawie do Lwowa. Ale ja byłem w Polskiej części tej krainy, krainy bardzo pięknej. Jest tu dużo lasów, są bardzo malownicze, kręte rzeczki i lekko pagórkowaty teren. To nie są wysokie góry, tylko małe pagórki. Rozumiecie? Pagórki to takie małe górki, małe góry. Zatem drugi tydzień wakacji spędziłem w Zwierzyńcu.
Na koniec chciałbym, żebyście posłuchali nagrana, które dostałem od Jasona. Jason jest Amerykaninem, który mieszka w stanie Kansas. Jason uczy się polskiego od czterech lat. Jestem pod wielkim wrażeniem Twojego nagrania Jason – mam nadzieję, że słuchasz tego podkastu – dziękuję jeszcze raz za nagranie! Posłuchajmy co powiedział Jason w swoim nagraniu:
Cześć! Nazywam się Jason Cash. Mieszkam w Kanzas czyli w samym środku Stanów.
Uczę się polskiego od 2011 roku czyli od czterech lat – w tym momencie oczywiście – i jestem słuchaczem oraz fanem podkastów Piotra od trzech lat.
I naprawdę polecam wszystkim Wam, którzy uczą się polskiego słuchanie jego podkastów oraz zwiedzanie jego strony internetowej realpolish.pl bo jego metoda nauki polskiego przez słuchanie naprawdę działa i działa świetnie.
Ja osobiście używam wielu różnych metod, ale jego podkasty są bardzo ważną częścią mojej nauki.
Pokażę Wam jak ja używałem jego podkastów na początku.Słuchałem danego odcinka wielokrotnie. Kiedy nie znałem znaczenia jakiegoś słowa zakreślałem oryginalny tekst na różowo. Zanotowałem je sobie w zeszycie oraz szukałem innych słów związanych z nim.
Kiedy zauważałem jakieś ciekawostki robiłem z nimi prawie tak samo, ale zakreślałem je na żółto. Być może pisałem zbyt dużo, ale moim zdaniem im więcej tym lepiej.Widać tutaj ile razy słuchałem historyjek. Ta liczba jest trochę wyższa od innych, bo zacząłem od nich. Tutaj widać mój iTunes około półtora roku później. Powiedziałem Wam, że jestem fanem.
Na razie słucham każdego odcinka po kolei – od pierwszego do najnowszego. Za każdym razem rozumiem wszystko co raz lepiej.
Chciałbym podziękować Ci Piotrze za wszystko co robisz. Dzięki nauce polskiego byłem w Polsce już pięć razy. Poznałem wielu fajnych, cudownych przyjaciół, mojego brata z Gdańska, moją narzeczoną z Rzeszowa i w końcu ukończyłem studia w zakresie języków oraz słowiańskiej literatury ze szczególnym uwzględnieniem języka polskiego.
Czy poznacie mnie na tym zdjęciu? Wiem, wiem, jest dużo ludzi tam, ale myślę, że dacie sobie radę. W każdym bądź razie pozdrawiam Was bardzo serdecznie, trzymajcie się i pa, pa!
Jeszcze raz dziękuję bardzo za miłe słowa, jest mi niezmiernie przyjemnie dostawać takie miłe niespodzianki. Wasze nagrania, filmiki, komentarze sprawiają mi ogromną przyjemność i nie ukrywam, że ma wielką satysfakcję gdy słyszę, że mogłem Wam pomóc w nauce polskiego. To daje mi motywację, to daje mi pewność, że to co robię jest dobre, że przynajmniej niektórym mogę pomóc. Bardzo się cieszę, Jason, jeszcze raz bardzo dziękuję!
Chcę zwrócić Waszą uwagę na charakterystyczną rzecz, otóż Jason pokazywał ile razy słuchał każdego nagrania, ile razy słuchał każdej historyjki. To nie były 2-3 razy, to nie było 20 razy, widziałem tam liczby bliskie stu. To ogromna ilość powtórzeń. Myślę, że jednym z kluczy do sukcesu są właśnie powtórzenia. Już kiedyś o tym mówiłem. Powtórzenia są niezmiernie ważne. Jeśli chcesz mówić płynnie, bez zastanawiania się, bez myślenia to musisz słuchać wiele, wiele razy tego samego. Właśnie w ten sposób nasz mózg przyzwyczaja się do nowych zwrotów, do nowych wyrazów. W ten sposób uczymy się języków. To takie proste, a zarazem tak trudne, bo powtarzanie tego samego wiele, wiele razy jest trudne, jest nudne, ale jednocześnie jest bardzo skuteczne.
Dzięki moi drodzy. Myślę, że na dziś to wszystko. Oczywiście zapraszam Was do korzystania z moich materiałów, podkastów, kursów, klubu VIP. Wszystko to robię, aby pomagać Wam w nauce polskiego. Część materiałów jest płatnych, nie wszystko mogę robić za darmo, myślę jednak, że rozumiecie to – taki jest dziś świat, musimy płacić za różne rzeczy pieniędzmi. Myślę jednak, że moje materiały są warte swojej ceny.
Zapraszam serdecznie do komentowania. Napiszcie czy zgadzacie się ze mną, co myślicie o nauce języków, jakich metod używacie, jakich kursów używacie żeby nauczyć się polskiego? Może w ten sposób pomożecie komuś kto przeczyta taki komentarz, może naprowadzicie kogoś na nową metodę nauki – warto dzielić się swoimi doświadczeniami!
To wszystko na dziś, dziękuję wszystkim, dziękuję Jasonowi za filmik, trzymajcie się zdrowo, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
- RP268: Boże Narodzenie 101 lat temu
- RP267: Jak nauka polskiego może zmienić twoje życie – rozmowa z Jasonem
- RP266: Bona Sforza – królowa, która sprowadziła warzywa
- RP265: 3 błędy których należy unikać i jak pokonać plateau w nauce polskiego
- RP264: Fryderyk Chopin – poeta fortepianu
- RP263: Musieć – Powienien – Móc
- RP262: 7 sekretów nauki języków obcych wg Steve’a Kaufmanna
- RP261: Polscy uchodźcy w Iranie
- RP260: Mówić płynnie po polsku w 6 miesięcy – rozmowa z Igorem
- RP259: Jak uczyć się języka polskiego efektywnie – rozmowa z Piotrem Procem
- RP258: Czy mogę nauczyć się języka polskiego?
- RP257: Na wakacje w Polskę – jedziemy do Sandomierza
- RP256: Polskie idiomy ze słowem czas
- RP255: Czy możemy zwolnić?
- RP254: Czego uczy nas Og Mandino
- RP253: Nauka polskiego – skąd wziąć na to czas?
- RP252: Jak dopiąć swego (i w końcu jak nauczyć się polskiego) czyli samokontrola
- RP251: Bogaty i biedny – opowiadanie po polsku
- RP250: Jak zrobić święconkę na Wielkanoc?
- RP249: Polskie idiomy, które musisz znać
- RP248: Nauka języka polskiego i reguła 10000 godzin
- RP247: Plany na wiosnę oraz Laura i Adam mówią po polsku
- RP246: Czy trudno nauczyć się polskiego? – rozmowa z Olgą
- RP245: Jak uczyć się polskiego – rozmowa z Eduardo
- RP244: Jak wyjść ze strefy komfortu i zacząć mówić po polsku
- RP243: Nowy rok – nowy start, noworoczne postanowienia
David says
Cześć,
jeszcze nie posłuchałem tego podcastu ale chciałem wam coś powiedzieć i wydaje mi się że ma wspólnego z ten temat.
W ostatni weekend byliśmy w Oviedo aby odwiedzić miasto. Kiedy byłem w najpopularniejsze cukiernie, słuchalem rodzinę która mówiła po polsku. Oczywiscie myslałem: nie pozwolę was ucieć! I tak zaczynałem rozmować z nimi. Prosiłem ich iść zewnątrz aby wytłumaczyć kazdy rzecz który było w oknie wystawowe, bo prawie wszystko byli tutejszy ciastki.
Kiedy skończyłem mówic, ich twarzy byli tak szczęśliwy i niespodzianki! Wtedy, rozmawialiśmy trochę więcej. Czułem się tak dobrze! tak dumny! tak szczęśliwy!
No, na pewno możemy się uczyć języka polskiego! Najbliszniejszy nauczyciel języka polskiego mieszka setki kilometrów stąd, ani jeden księgarnia ma nic wspólnego z polskiem językiem, nie ma polaków które mieszkają tu i tak, w ogólny materiały i tresci inny języków są baaaaardzo łatwiej aby dostać, ale udało mi się!
Pamiętajcie zawsze: najwazniejszy to że mamy namiętność. To jest 2015, jakoś zawsze możemy znależć co potrzebujemy.