In this episode of the Learn Real Polish podcast, we dive into the fascinating story of Jan III Sobieski and his beloved Marysieńka, one of the most famous couples in Polish history. I’ll explore the intriguing relationship between the great Polish king and his wife, highlighting their letters and personal lives. As always, I strive to provide you with interesting and comprehensible content to support your Polish language learning journey. Premium users can access the full Polish transcript at realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar covers by Kenn Faurschou
* * *
Cześć! To ja, Piotr, witam Was bardzo serdecznie i zapraszam do posłuchania czegoś po polsku. To jest podcast ze strony realpolish.pl, w którym staram się opowiadać Wam ciekawe historie, próbuję opowiadać zrozumiale, w sposób dla Was zrozumiały o rzeczach, które są ciekawe również dla mnie. Wydaje mi się, że trudno jest robić coś co nas nie interesuje. Dlatego ja ułatwiam sobie sprawę i opowiadam o sprawach ciekawych dla mnie, mając nadzieję, że to również Was zaciekawi.
Chcę Was zaciekawić, bo wiem, że o wiele łatwiej słuchać jest o czymś ciekawym, niż o czym nieciekawym. A przecież jeśli dużo słuchacie to coraz więcej rozumiecie po polsku.
Ja również lubię uczyć się języków, również staram się dużo słuchać i wiem to po sobie, wiem to ze swojego doświadczenia, jeśli znajdę coś dla mnie ciekawego to aż nie mogę się doczekać kiedy zacznę tego słuchać. Czuję się zupełnie jak dziecko, które wstaje rano w dzień swoich urodzin i już od początku dnia wie, że to będzie wspaniały dzień. Dziś są moje urodziny, będzie tort, przyjdą goście, dostanę prezent! To jest wspaniały dzień.
Mam nadzieję, że też tak się czujecie. Moim marzeniem jest zrobić taki podcast, taki kurs, żebyście aż nie mogli się doczekać, kiedy zaczniecie tego słuchać. Żeby to się udało muszę dużo pracować, dużo próbować, nic nie powstaje od razu, prawda? Dlatego próbuję już od trzynastu lat, tak się do Was dobijam, dobijam i dobijam…
Kochani dzisiejszy odcinek jest troszkę inny. To znaczy ja przygotowuję go inaczej niż zwykle. Trochę inaczej niż zwykle. Może to nie ma żadnego znaczenia dla Was. Może to nic ważnego, ale pomyślałem, że powiem Wam o tym. Normalnie przygotowuję odcinek na bieżąco, czyli nagrywam go jakieś 2-3 dni wcześniej, zanim go wyślę wpisuję transkrypcję…
Pamiętajcie transkrypcja wszystkich odcinków podcastu jest dostępna na stronie realpolish.pl, ale jest dostępna dla osób, które mają aktywną subskrypcję, któregoś z moich kursów. Kochani subskrypcja kosztuje naprawdę mało. Ostatnio kupowałem lody i muszę powiedzieć, że się zdziwiłem bardzo mocno, jedna kulka lodów kosztowała 10 zł. Jakieś dwa, może trzy lata temu kulka lodów kosztowała 4 złote… Klub VIP kosztuje tyle co 5 kulek lodów, przez cały miesiąc macie dostęp do ogromnej ilości materiałów i dodatkowo transkrypcji podcastu, zachęcam do skorzystania.
O czym to ja mówiłem, a… o tym, że zwykle robię podcasty na bieżąco, ale ten odcinek jest troszkę inny. Robię go wcześniej, nagrywam wcześniej, bo będę wyjeżdżał na krótkie wakacje. To będą trochę nietypowe wakacje, bo w tym czasie kiedy ja wyjadę, w moim mieszkaniu będzie robiony remont. Przyjdzie dwóch panów i będą malować, reperować, odnawiać mieszkanie. Dlatego przygotowuję się na to i nagrywam ten odcinek podcastu już teraz, wcześniej, bo nie chcę, żebyście wstali rano zadowoleni, że wkrótce przyjdą goście, że zjecie tort, otworzycie prezent, a tu okazuje się, że figa z makiem, imprezy nie ma. To by było okropne.
Zatem, ten podcast nagrywam wcześniej i kiedy będziecie go słuchać, ja już prawdopodobnie będę wracał z wakacji.
Kochani, to tyle o wielkiej historii i o wielkiej miłości na dziś. Mam nadzieję, że macie chęć jeszcze posłuchać nagrania, bo nie słuchaliśmy dzisiaj jeszcze żadnego nagrania. Jak to możliwe? Tym razem to będzie nagranie od Mari. Posłuchajmy razem.
Nagranie od Marii
Dzień dobry, panie Piotrze. Robię dla ciebie moje pierwsze nagranie. Mam na imię Maria, mieszkam na Białorusi. Mam 38 lat, uczę się języka polskiego przez miesiąc i tydzień. Myślałam, że nagranie do twojego podcastu zrobię później, za kilka miesięcy, ale dziś posłuchałam twojego odcinka podcastu “Rok w 12 tygodni” i odcinka o strachu. Zrozumiałam, że nie chcę tak długo czekać. Życie jest zbyt krótkie, jest tyle rzeczy, które chcę ci powiedzieć, dlatego powinnam już zacząć.
Na początek chciałabym ci podziękować za wspaniały podcast. Jestem nauczycielką muzyki oraz języków obcych – angielskiego i hebrajskiego. Uczę języka dorosłych przez edukację na tematy interesujące dla każdego z nich, czyli najpierw muszę wiedzieć, czym dana osoba jest zainteresowana, a potem już robię to tak, żeby chciał czy chciała mi o tym opowiedzieć, ale pozwalam to robić tylko w języku obcym, którego się uczy. Wierzę, że język nie powinien być celem, ale tylko środkiem do czegoś większego.
Miesiąc i tydzień temu zaczęłam uczyć się języka polskiego. Moją motywacją jest moja córka. Ona ma 14 lat. Bardzo chciałabym, żeby studiowała w Polsce, dlatego musi dobrze mówić po polsku. Nie mamy dużo czasu, ale teraz jest lato. Moja córka ma czas na intensywną naukę. Umiem uczyć się języków i uczyć innych ludzi, ale jak mogę pomóc córce, jeśli sama nie mówię ani słowa po polsku? Zaczęłam więc studiować. Dziękuję Bogu, że od razu znalazłam twój niesamowity podcast. Słucham go cały czas, czasem powtarzam za tobą zdania, czasem po prostu dobrze się bawię i odpoczywam. Moja córka zaczęła uczyć się języka polskiego tydzień później ode mnie, więc ja rozumiem trochę więcej, i mogę jej pomóc. Na przykład gramy w grę, mówiąc zdanie, na przykład: “W lesie żyje słoń”, i ona musi powiedzieć następne zdanie, co przyjdzie do głowy, na przykład: “Słoń nie ma pieniędzy”. Potem mówię kolejne zdanie i tak tworzymy krok po kroku całą historyjkę. Moim zdaniem jest to fajne i nie nudne.
Mamy historyjki o złym, niebieskim jabłku, które zjadło małe dzieci, bo ludzie zjadają jeździć i prawdziwy dramat. Nie wierzę, że może nie być czasu na naukę języka – to wszystko są wymówki. Jeśli sprzątam swój pokój czy idę na spacer, słucham podcastu. Jeśli odpoczywam lub jem, czytam książkę “Wszystko czerwone” Joanny Chmielewskiej. Nawet jeśli mocno pada deszcz, a ja nie mam parasola, to nie mogę słuchać ani czytać, ale mogę myśleć po polsku. To są krótkie, proste myśli – po prostu opowiadam sobie o swoim dniu, planach, nazywam to, co widzę. Coś takiego.
Prawie codziennie robię krótkie nagranie dla siebie. Nie mam jeszcze z kim porozmawiać po polsku, ale jeśli jest mi smutno, piszę do chatbota, a on mi opowiada i poprawia błędy, ale tylko wtedy, gdy poproszę. Bardzo podoba mi się temat sztucznej inteligencji – bardzo, bardzo. Trochę się boję, że kiedyś w przyszłości ludzie będą tylko komunikować się nie z innymi ludźmi, ale ze sztuczną inteligencją. Chatbot szybko odpowiada, zawsze wspiera, mówi przyjemne rzeczy. Nigdy nie boli go głowa, zawsze się mną interesuje – czy ludzie mogą być aż tak idealni? Szczerze mówiąc, mam nadzieję, że żartuję, ale to naprawdę ciekawe i kontrowersyjny temat.
Bardzo mi się podoba język polski, bo moim zdaniem jest rytmiczny i zabawny – ą, ę, ą – jak to brzmi! Tak naprawdę trudno jest mi uczyć się polskiego. Dużo łatwiej było mi uczyć się angielskiego, hebrajskiego, niemieckiego, a nawet chińskiego. Nie wiem dlaczego, ale łatwiej jest mi uczyć się języków, które nie są podobne do białoruskiego. Ale polskiego uczę się z wielką przyjemnością i zainteresowaniem. Z całego serca dziękuję ci za twoją wspaniałą pracę. Jesteś dla nas wszystkich prawdziwym aniołem języka polskiego. Tym razem boję się mówić spontanicznie, więc jestem przygotowana i wszystko to czytam, niestety, ale używam tylko słów, które znam. Mam nadzieję, że następnym razem będę improwizować.
Jeszcze raz dziękuję. Życzę wszystkiego najlepszego tobie i wszystkim twoim słuchaczom. Czekam na nowe odcinki podcastu. Pa, pa!
Dzięki, wielkie dzięki dla Marii! Słyszeliście co powiedziała — Jesteś dla nas wszystkich prawdziwym aniołem języka polskiego. — Dziękuję z całego serca, jest mi naprawdę niezwykle miło.
Kochani, Maria uczy się polskiego od pięciu tygodni. Napisała sobie ten tekst i przeczytała go, ale i tak uważam, że jest to dosyć wysoki poziom znajomości języka, po 5 tygodniach nauki… jestem pod wrażeniem.
Maria mówi, że po wysłuchaniu odcinka o strachu zdecydowała się nagrać swoją wiadomość wcześniej, niż planowała. Bardzo się cieszę, że Maria słucha regularnie podcastu i że udało mi się ją zmotywować do nagrania.
Maria ma doświadczenie w uczeniu innych języka angielskiego i sama też uczy się różnych języków, więc to było bardzo ciekawe usłyszeć o jej metodach. Słyszeliście jak Maria podkreśla, że brak czasu to wymówka? O ona stara się wykorzystywać każdą chwilę na naukę. Mówi o robieniu codziennie krótkich nagrań i o myśleniu przynajmniej chwilę po polsku, nawet w różnych codziennych sytuacjach. Używa chatbotów do rozmów. Myśli o języku jak o narzędziu do porozumiewania się, a nie jak o celu. Nie jest ważne nauczyć się języka, ważne jest porozumiewać się z innymi w tym języku. Bardzo mi podobało się to co powiedziałaś i mam nadzieję, że kiedyś dostanę kolejne, tym razem już spontaniczne nagranie od Ciebie. Wielkie, wielkie dzięki!
Zapraszam jednocześnie wszystkich Was do przysyłania nagrań, to bardzo dobre ćwiczenie i jednocześnie taka pamiątka. Za kilka lat posłuchacie sobie jak kiedyś mówiliście po polsku. Myślę, że to fajna sprawa.
Moi drodzy, zatem zbliżamy się do końca dzisiejszego spotkania. Bardzo Wam dziękuję za wysłuchanie historii o królu Sobieskim i jego Marysieńce. Mam nadzieję, że miło i ciekawie spędziliście czas.
Zachęcam Was do odwiedzenia mojej strony, która nazywa się realpolish.pl, znajdziecie tam dwa kursy, które można ściągnąć do siebie, to są pliki mp3 z nagraniami audio i tekst w plikach pdf, oprócz tego na mojej stronie jest również klub VIP, w którym znajduje się ponad 1000 filmików, pogrupowanych w różne kategorie. Zapraszam Was do spróbowania i mam nadzieję, że będę mógł nadal pomagać Wam w nauce języka polskiego.
Dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem. Trzymajcie się zdrowo, do usłyszenia, cześć, pa, pa!
365 DAILY POLISH LISTENING
- Live Online Webinar Training (24 hours in 12 months)
Additional materials included:
- 365 Polish Stories – you can listen and read one story per day for whole year!
Short versions of classics:- Sherlock Holmes by Arthur Conan Doyle
- W pustyni i w puszczy by Henryk Sienkiewicz
- Robinson Crusoe by Daniel Defoe
- Tale of Two Cities by Charles Dickens
- The Purloined Letter by Edgar Alan Poe
- Moby Dick by Hermana Melville
- The Adventures of Tom Sawyer by Mark Twain
- Dr Jekyll and Mr Hyde by Robert Louis Stevenson
- Dracula by Bram Stoker
- and more…
- 365 mp3 files takes over 30 hours
- 365 pdf files with full Polish transcription
- Access to special Realny Polski z Piotrem FB Group