Listen to the podcast: --For active members only, PLEASE LOG IN--
27:50 | Download mp3 file:
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cieszę się, że spodobało Wam się wpisywanie podkastów, to bardzo mi pomaga, dziękuję Wam bardzo serdecznie za pomoc. W takim razie niech wpisywanie tekstu stanie się normalną rzeczą na realpolish.pl.
Nie wiem czy Was ale mnie bardzo motywuje kiedy słyszę jak inni mówią jak inni uczą się języków i kiedy słyszę ich historię kiedy opowiadają o sobie, jak uczą się języków, jakie metody stosują, wszystko to jest dla mnie bardzo ciekawe i chętnie tego słucham np. słucham jak ludzie uczą się hiszpańskiego, jak ludzie uczą się angielskiego, bardzo chętnie oglądam takie filmiki, słucham takich nagrań. Jeśli lubicie takie nagrania to dzisiaj mam dla Was niespodziankę, dzisiaj kolejny użytkownik moich kursów przysłał mi swoje nagranie, a właściwie nie użytkownik tylko użytkowniczka. Tamar przysłała mi swoje nagranie, Tamar jak za chwilę usłyszycie, mówi bardzo ładnie po polsku. Jestem pod wielkim wrażeniem, wiem nie od dziś że Tamar mówi bardzo dobrze, ponieważ przysłała już do mnie wcześniej swoje nagrania ale miałem znowu okazję ją posłuchać, właśnie ten ostatni plik, który przysłała jest naprawdę świetny. Tamar, jeśli mnie słyszysz dzięki, na prawdę wspaniale mówisz po polsku i za chwilę usłyszycie jak mówi Tamar.
Co jeszcze ciekawego chciałem Wam dzisiaj powiedzieć? Dzisiaj nie przygotowałem sobie tak jak zwykle audycji, trochę leniuchowałem, tak… Chciałem Was zaprosić również na moją stronę na Facebooku. Jeśli nie byliście jeszcze na mojej stronie na Facebooku, http://facebook.com/realpolish, to bardzo Was zapraszam. Codziennie staram się tam zamieścić jakąś małą ciekawostkę dotyczącą języka polskiego, albo piosenkę z tłumaczeniem. Jeśli interesuje Was to, to bardzo Was zapraszam, polubcie moją stronę na Facebooku, wtedy będziecie mieli automatycznie przesyłane te treści do siebie i będziecie mogli poczytać codziennie coś bardzo krótkiego po polsku. Ostatnio robiłem taki cykl, skąd pochodzą nazwy dnia tygodnia. Każdego dnia możecie dowiedzieć się, dlaczego poniedziałek nazywa się po polsku poniedziałek, a wtorek wtorek itd. Zapraszam Was na mojego Facebooka: facebook.com/realpolish. Linki do Facebooka, do twittera, do mojego konta youtube znajdziecie o góry mojej strony, o góry strony realpolish.pl, są takie małe znaczki i pod nimi ukryte są linki właśnie do Facebooka, Twittera i Youtube. Jeśli klikniecie w taki znaczek, to zostaniecie przeniesieni właśnie na jedną z tych stron. Zapraszam Was bardzo serdecznie.
To już prawie wszystko na dziś. Jeszcze tylko przypomnę Wam, żebyście nie zapomnieli o obejrzeniu filmiku na mojej stronie Realpolish.pl, pod podkastem 222 (dwieście dwudziestym drugim) możecie obejrzeć krótki filmik o moim ostatnim spacerze w lesie. Zapraszam Was bardzo serdecznie.
I pamiętajcie, nigdy nie poddawajcie się. Jest tylko jeden sposób, żeby nie nauczyć się języka polskiego: poddać się. Jeśli poddacie się, wtedy na pewno nie uda Wam się nauczyć języka polskiego. Jeśli tylko nie poddacie się, jeśli będziecie wytrwale słuchać, to zobaczycie, że z pewnością nauczycie się. Nie ma takiej możliwości, żeby się nie nauczyć. Pamiętajcie o tym, że często jest tak, że nie widzimy żadnego postępu, wydaje nam się, że nie robimy żadnych postępów, ciągle jesteśmy na takim samym poziomie, ale nagle może się stać tak, że w ciągu tygodnia, dwóch zaczniemy rozumieć tak dużo, zrobimy tak wielkie postępy, ale to wszystko dzięki temu, że przedtem, przez wiele tygodni, wiele miesięcy dużo, dużo, dużo słuchaliśmy. Ten postęp nie bierze się z niczego, to właśnie procentuje czas poświęcony na język, poświęcony na słuchanie, czytanie, rozmawianie w języku, którego się uczycie.
Przysyłajcie swoje filmiki do mnie, przysyłajcie swoje nagrania, z przyjemnością ich posłucham. Jeśli macie jakieś pytania, to proszę zadawajcie mi je. Piszcie w komentarzach, piszcie na Facebooku, piszcie do mnie maile… I cóż, dziękuję Wam bardzo serdecznie, jak zwykle było mi bardzo miło do Was mówić. Mam nadzieję, że podobają się Wam moje podkasty, jeśli tak, to dajcie mi like’a na Facebooku. Trzymajcie się, cześć, do następnego razu, pa, pa!
Cześć, witajcie! Mówi Piotr!
Jak się macie?
Tu jestem, cześć!
Jestem w lesie. Mam chwilę czasu.
Zobaczcie jak tutaj jest fajnie.
Chcesz grać w piłkę?
Jobie, chcesz grać w piłkę, tak? Chcesz?
Tak! Gramy!
Czekaj, cicho… cichutko, zaraz będziemy grali.
Wyjmę piłkę tylko.
Gdzie jest piłka?
Jobusiu, gdzie jest piłka? Jest!
Jobie, przynieś, szukaj!
Przynieś piłkę! Tak, dobrze!
Czekaj… O! Biegacz jakiś biegnie…
Czekaj, goń!
Przynieś! Przynieś piłkę szybko!
Nie chce przynieść…? Biegnie, jest!
Szybko, szybko, szybko… tak!
No, ostatni raz? Tak!
Uwaga! Bronisz, tak?
Przynieś! Przynieś piłkę!
Tak, dobrze, myślałem, że zgubiłaś.
Gdzie piłka, gdzie?
Przynieś! Dobrze, tak, dobrze. Jeszcze tak, tak…
Łap! Jobie… nie rusz, nie rusz… weź, przynieś!
Tak, dobrze, szukaj!
Przynieś piłkę, dobrze, tak.
Widzicie te białe drzewa tam z przodu? Widzicie je?
Te drzewa nazywają się po polsku: brzozy.
Te białe drzewa to brzozy. Zaraz podejdziemy do nich bliżej.
Brzozy mają taką białą korę.
Żadne inne drzewo nie ma takiej białej kory jak brzozy.
Lubię brzozy… ale wysoka!
Na tym drzewie już zaczynają rosnąć zielone liście, zobaczcie.
Tak, wiosna już tuż, tuż. Taj Jobie, wiosna się zbliża, tak.
Właściwie to już jest wiosna, ale ciągle mi się wydaje, że jest nie dość ciepło.
Ciągle mi się wydaje, że jest jeszcze zima, a przecież już wiosna.
Razem Jobie wyszliśmy na spacer i jak zwykle mam swoje słuchawki i słucham sobie lekcji po hiszpańsku. Jobie, nie piszcz! Czemu ty piszczysz? Chcesz już iść? Zobaczcie jak jest pięknie. Mało jeszcze zieleni, bo dopiero co skończyła się zima, ale już niedługo zrobi się zielono, bo słońce przygrzewa co raz mocniej. Zobaczcie jakie niebieskie niebo dzisiaj. Bardzo ładna pogoda.
Zachęcam Was do wyjścia na dwór i do słuchania lekcji. Jeśli chcecie uczyć się języków to słuchajcie jak najwięcej. Kiedy tylko macie chwilkę czasu zabierajcie swoje mp3 i słuchajcie jak najwięcej języka, którego chcecie się uczyć. Mam nadzieję, że chcecie uczyć się ze mną polskiego. Jeśli tak, to zabierajcie moje lekcje polskiego zawsze ze sobą na spacer, a wtedy na pewno wykorzstacie każdą wolną chwilę żeby słuchać po polsku.
Taka moja rada na dziś.
To tale, cześć, trzymajcie się, pa, pa!
Zobaczcie jeszcze chwilę jak tutaj fajnie w lesie.
Jobie chodź, chodź, pożegnaj się, chodź, chodź, tak, dobrze…
Zapraszam wszystkich chętnych do pomocy przy wpisywaniu tekstu. Każdy z nas może wpisać fragment tekstu, na przykład tylko 5-10 minut podkastu. Na końcu fragmentu proszę wpiszcie gdzie kończy się zapis, np. [5:10]. Jeśli każdy z nas wpisze fragment to wkrótce będziemy mieli cały tekst podkastu. Proszę piszcie czarną czcionką. Ja sprawdzę to co napisaliście i zmienię czcionkę na zieloną. Zatem sprawdzone fragmenty będą zaznaczone na zielono. Na koniec umieszczę transkrypcję pod podkastem na stronie realpolish.pl
Poniżej link do dokumentu, tu wpisujcie tekst podkastu – DZIĘKI!
Real Polish PODCAST, Seria 3 (2014) | POSTĘP:Seria 3 (2014)- RP242: Polskie tradycje bożonarodzeniowe | Polish Christmas Traditions
- RP241: 4 stages of learning Polish
- RP240: Karta Polaka
- RP239: New Polish film – Miasto44
- RP238: How to learn perfect Polish pronunciation
- RP237: System edukacji w Polsce
- RP236: Polish grammar and apples
- RP235: Pies, najlepszy przyjaciel
- RP234: Na Kaszubach
- RP233: Jaki poziom mają lekcje RealPolish?
- RP232: Mazurek Dąbrowskiego – hymn Polski
- RP231: Jak Artem uczy się języka polskiego
- RP230: Polska emigracja
- RP229: Aktywna i pasywna nauka języka polskiego
- RP228: Powódź
- RP227: Daily Polish Listening
- RP226: Strach ma wielkie oczy
- RP225: Wielka majówka oraz jak Jurij uczy się polskiego
- RP224: Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym
- RP223: Moje plany na Wielkanoc
- RP222: Jak Tamar uczy się polskiego
- RP221: Bajka dla dorosłych
- RP220: Rady dla uczących się polskiego
- RP219: Jak poprawić samoocenę
- RP218: Język polski z Charlie Chaplinem
- RP217: Mury – Jacek Kaczmarski
- RP216: Jak konsekwentnie dążyć do celu
- RP215: Nauka języków i samokontrola
- RP214: Demokracja szlachecka
- RP213: Zimowy wschód słońca
- RP212: Duży mróz
- RP211: Najnowsza historia Polski
- RP210: Iluminacje w Warszawie
- RP209: Czy trzeba uczyć się gramatyki?
- RP208: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- RP207: Przedrostki w języku polskim
- RP206: Jak uczyć się języków
meltem says
Tamar gratuluję że naprawdę bardzo dobrze mówisz po polsku wszystko rozumiałam co mówiłasz i tylko półtora roku i nie byłaś w Polsce. Niesamowite. Jesteś bardzo mądrą i bardzo szybko uczysz się języków.
Tamar says
Dzięki Meltem za miłe słowa :) Ja też ma takie doświadczenie, że szybko uczę się języków, ale to też dlatego, że miałam doskonałe kursy Piotra! Gdy byłam w szkole, nie byłam dobra w nauce języków! Moja rada: słuchaj jak najwięcej!
Eneida says
Wielkie gratulacje! Zazdroszczę Ci, bo na pewno masz talent do języków.
Chciałabym zadać Ci pytanie. Czy modlisz się też w języku polskim?
Tamar says
Tak, jeśli uczy się nowego języka, to zawsze najpierw uczę się modlitwy Ojcze nasz (po prostu uczę się na pamięć, bo oczywiście jeszcze nie rozumiem), ale po kilku miesięcach zaczynam się modlić w danym języku. Najpierw staram się myśleć (świadomie) np. po polsku, a później też zaczynam się modlić po polsku, automatycznie :)
Tamar says
Przy okazji, wydaje mi się, że Ty też masz talent :) I na pewno masz dobrego nauczyciela :)
Piotr RealPolish says
Tamar, dziękuję jeszcze raz za nagranie. Bardzo się cieszę, że mogę pomagać Tobie i innym w nauce polskiego. Sprawia mi wielką przyjemność, kiedy słucham jak mówisz po polsku.
Tamar says
Cieszę się, że sprawia Ci przyjemność, gdy słuchasz mnie mówiącej po polsku! Ale sam dobrze wiesz, że jeśli ja mówię dobrze po polsku, to też dzięki Tobie!
Piotr RealPolish says
To się nazywa “słodzić komuś” – mówić komuś komplementy, przypochlebiać, mówić dużo miłych rzeczy :)
Jurij says
Moim zdaniem świetnie mówisz po polsku, Tamar. Wydaje mi się, że to bardzo podobne do tego jak mówi Piotr i inni Polacy.
Tamar says
Dzięki Jurij :) A Ty, kiedy zrobisz nagranie?
Jurij says
W najbliższym czasie chyba też zrobię nagranie :)
Piotr RealPolish says
Koniecznie! Czekamy :)
Christiane says
Cesc Tamar,
jestem bardzo wrazeniem. Widze co to jest
mozliwe. Mam nadzieje, ze moge go nauczyc tez.
Jestes wielkim wcorem dla mnie.
Dziekuje bardzo.
Jaki jest Twoj jeszik ojczysty?
Christiane z Monachium
Piotr RealPolish says
Christiane, oczywiście, że możesz :D
Piszesz już całkiem dobrze po polsku!
Tamar says
Cześć Christiane,
bardzo się cieszę, że jestem dla Ciebie wzorem do naśladowania :) Moim językiem ojczystym jest j. holenderski (flamandzki). Ten język jest bardzo podobny do niemieckiego, więc oczywiście, że dla Ciebie też jest możliwe nauczyć się polskiego. Moim zdaniem wszyscy mogą się nauczyć :) Powodzenia!
Tara H says
Tamar, gratuluję, że mówisz tak dobrze po polsku. Wszystko zrozumiałam, i mam nadzieję, że ja też będzie mówić tak dobrze. Czy ćwiczysz mówienie codziennie, czy tylko słuchania i czytania?
Tamar says
Cześć Tara,
Oczywiście, że Ty też będziesz mówić bardzo dobrze :)
Jak już mówiłam, codziennie mówię po polsku do psa, to jest ćwiczenie :), i jeśli słucham historyjek z pytaniami, to zawsze odpowiadam na pytania na głos, jeśli słucham np. podkastu, to oczywiście nie ma pytań, ale czasami (nie zawsze) po prostu powtarzam to, co mówi Piotr i staram się naśladować jego akcent. Pozdrawiam!
Vesela Georgieva says
Tamar, pomysł kiedy zaczniesz uczyć się języka obcego najpierw powiedzieć modlitwę Ojce nasz, jest doskonały. Jestem pewną, że bardzo pomaga. Czy możecie ty albo Piotr napisać mi tekst tej modlitwie, żebym też używała tego sposobu?
Piotr RealPolish says
Vesela, tu znajdziesz tę modlitwę w różnych językach: Ojcze nasz – modlitwa
Tamar says
Piotr, to bardzo ciekawy link, dzięki!
Vesela, polecam też pytać native speakera o nagranie. Powodzenia!
Vesela Georgieva says
Dzięki, Piotr!