Listen to the podcast: --For active members only, PLEASE LOG IN--
30:46 | Download mp3 file:
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć, witajcie moi drodzy! Zapraszam Was na dzisiejszy podkast.
Jak się macie? Mam nadzieję, że wszystko u Was w porządku. Jeśli słuchaliście ostatniego podkastu to wiecie, że w ten weekend byłem w Kazimierzu Dolnym. Jeśli jesteście ciekawi jak tam było to zapraszam Was cofnijcie się o jeden podkast do tyłu, bo pod tym starym podkastem, pod podkastem numer 224, umieściłem filmik, możecie obejrzeć jak było w Kazimierzu.
OK, ale przechodźmy do tego o czym będzie dzisiejszy podkast. Dzisiejszy podkast będzie składał się z dwóch części. W pierwszej części opowiem Wam o majówce. Meltem podsunęła ten fajny pomysł, żebym opowiedział o majówce – dzięki Meltem to świetny pomysł. Opowiem Wam za chwilę o majówce, a później posłuchamy nagrania które przysłał do mnie Jurij. Jurij mówi świetnie po polsku i myślę, że jeśli posłuchacie jak mówi Jurij to zachęci Was również do nauki polskiego, a za razem może zachęci Was do przysłania mi swojego nagrania. Przysyłajcie mi nagrania jak mówicie po polsku, odpowiedzcie trochę o sobie, o tym jak uczycie się polskiego, co robicie, czy czytacie książki itd.
Zachęcam Was bardzo serdecznie do tego, żeby robić swoje nagranie po polsku, tym bardziej, że później, po pewnym czasie, możecie otworzyć sobie takie nagranie i zobaczyć, jak bardzo poprawił się wasz język polski, jak bardzo poprawiliście się, o ile mówicie płynniej, o ile łatwiej jest Wam wyrażać swoje myśli po polsku.
Jeśli macie chęć, czekam na Wasze nagrania, z przyjemnością zamieszczę każde nagranie, które mi przyślecie, jeśli tylko zgodzicie się, to z przyjemnością zrobię podkast z Waszym nagraniem. Przysyłajcie swoje nagrania, nie bójcie się!
OK, to tyle na dziś, jesteśmy w środku wielkiej majówki, wszyscy w Polsce wypoczywamy, grilujemy, spotykamy się ze znajomymi, spotykamy się z rodzinami, mamy kilka wolnych wspaniałych dni. Napiszcie w komentarzach, czy u Was również pierwszego maja macie wolne od pracy.
To tyle na dziś, trzymajcie się, wchodźcie na moją stronę na Facebooku, zapraszam Was również na mój kanał na youtube, jeśli macie czas, oglądnijcie filmiki na youtube, napiszcie komentarz, dajcie mi lajka, jeśli lubicie to, co robię. Jeśli wiele osób polubi moją stronę, to myślę, że później następnym będzie o wiele łatwiej znaleźć ją i będę mógł wielu ludziom pomagać uczyć się mówić po polsku. Bo taki jest mój cel, pomagać ludziom uczyć się mówić po polsku. Trzymajcie się, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 3 (2014) | POSTĘP:Seria 3 (2014)- RP242: Polskie tradycje bożonarodzeniowe | Polish Christmas Traditions
- RP241: 4 stages of learning Polish
- RP240: Karta Polaka
- RP239: New Polish film – Miasto44
- RP238: How to learn perfect Polish pronunciation
- RP237: System edukacji w Polsce
- RP236: Polish grammar and apples
- RP235: Pies, najlepszy przyjaciel
- RP234: Na Kaszubach
- RP233: Jaki poziom mają lekcje RealPolish?
- RP232: Mazurek Dąbrowskiego – hymn Polski
- RP231: Jak Artem uczy się języka polskiego
- RP230: Polska emigracja
- RP229: Aktywna i pasywna nauka języka polskiego
- RP228: Powódź
- RP227: Daily Polish Listening
- RP226: Strach ma wielkie oczy
- RP225: Wielka majówka oraz jak Jurij uczy się polskiego
- RP224: Co zobaczyć w Kazimierzu Dolnym
- RP223: Moje plany na Wielkanoc
- RP222: Jak Tamar uczy się polskiego
- RP221: Bajka dla dorosłych
- RP220: Rady dla uczących się polskiego
- RP219: Jak poprawić samoocenę
- RP218: Język polski z Charlie Chaplinem
- RP217: Mury – Jacek Kaczmarski
- RP216: Jak konsekwentnie dążyć do celu
- RP215: Nauka języków i samokontrola
- RP214: Demokracja szlachecka
- RP213: Zimowy wschód słońca
- RP212: Duży mróz
- RP211: Najnowsza historia Polski
- RP210: Iluminacje w Warszawie
- RP209: Czy trzeba uczyć się gramatyki?
- RP208: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- RP207: Przedrostki w języku polskim
- RP206: Jak uczyć się języków
Eneida says
Święto pierwszego maja w Brazylii to jest dzień wolny od pracy i ludzie odpoczywają tak jak w Polsce. Zwykle to jest dzień, w które obchodzą się manifestacje na rzecz praw pracowniczych. W czasie dyktatury wojskowej manifestacje te były mocno represjonowane. Najczęściej, kiedy święto jest długie, ludzie też wyjeżdżą i korzystają z wolnego czasu. :)
Piotr RealPolish says
Jak było w tym roku? Ostatnio było słychać o manifestacjach ludzi przeciwnych rozgrywaniu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.
Eneida says
Wszystko poszło spokojnie, dzięki Bogu!
Jurek (Jurij) says
Na Ukrainie 1 i 2 maja to wolne od pracy dni. Na szczęście żadnych pochodów u nas też nie ma. Większość ludzi pracują na działkach lub po prostu spędzają czas razem z bliskimi gdzieś za miastem na piknikach.
Mówiłeś, że ja dobrże mówię po polsku. Powiem Ci bez przesady, że w tym 80% to jest zasługa Twojej pracy. Mieć dobrego nauczyciela to już jest połowa sukcesu ).
Bardzo mi się podoba jak wygląda od dziś Twoja strona. Wcześniej było dobrze, jednak teraz jeszcze liepiej.
Anna says
Jurij, chcę Ci podziękować za radę obejrzeć serial “Ojciec Mateusz.” Nie mogę oderwać się :) Oryginalny serial “Don Matteo” jest równie dobry (obejrzałam parę odcinków w języku włoskim), ale ten jest po prostu wspaniały! Proszę wybaczyć błędy, dopiero zaczynają się uczyć języka polskiego. Anna z Ukrainy.
Eneida says
Jurij, jestem pdr wielkim wrażeniem sposobu, jak świetnie i płynnie mówisz po polsku. Gratulacje! Jak dorosnę, to chcę być taki jak Ty! :D :D :D
Eneida says
Przepraszam, nie pdr, ale pod wielkim wrażeniem. Literówka. :)
Jurij says
Cześć Eneida,
dziękuję, miło mi ).
Sądząc z tego jakie wyrazy używasz, gdy piszesz komentarze (zauważyłem to), myślę, że ty też hyba nieźle mówisz po polsku. Przynajmniej czemuś mi się tak wydaje ).
Eneida says
Niestety, nie masz rację Jurij. Strach porywa mnie za gardło, gdy ktoś nagle coś mnie pyta, a kiedy to się zdarzy, nie jestem w stanie mówić nic. Tylko jąkam się. :) Ale z tą metodą Piotra, czuje się trochę odważniejsza. :D
Piotr RealPolish says
Eneida, nasza psychika, to co mamy w głowie to 80% sukcesu… Nie obawiaj się mówić, piszesz już doskonale, teraz czas zacząć mowić. Na początku jest trudno (jak ze wszystkim), trzeba pokonać strach i zacząć mówić. Najpierw do siebie, nagrywać się, a potem rozmawiać z ludźmi :)
Tamar says
Eneida, polecam Ci nadal nagrywać siebie, właśnie tak jak mówi Piotr, pójdzie Ci coraz lepiej. Ja też zawsze jestem zdenerwowana, gdy mam mówić do ludzi. Gdy ja nagrywałam siebie pierwszy raz, mówiłam mniej niż pół minuty, i było to okropnie! Ale po kilku miesiącach, no sama słyszałaś jak mi idzie teraz. Mam o wiele większą pewność siebie! Powodzenia!
Jurij says
Eneida, ten potrafi osiągnąć sukcesy, kto nie boi się robić błędów. Myślę, ze to jak ja na przykład mówie po polsku może być śmieszne dla ucha przeciętnego Polaka, jednak nikt odrazu nie mówi doskonale. Gdy zaczniesz mówić do kogoś, gdy zobaczysz, że ludzie rozumieją o co Ci chodzi – wtedy odrazu wyrosnie Twoja pewność siebie i zniknie tamten strach. Jestem przekonany, że najlepszą teorią jest praktyka ;) Powodzenia.
Piotr RealPolish says
Jurij, nie brzmisz śmiesznie. Słychać, że pochodzisz ze wschodu, ale to nie jest ani śmieszne, ani dziwne. Mówisz bardzo dobrze!
Jurij says
Wierzę Ci, Piotr, że mówię dobrze :) Ja poprostu miałem na uwadzę to, iż czasem tak się zdarza, gdy ktoś mówiąc w obcym języku, stosuje takie wyrażenia, które są zwykłe dla użycia w jego języku ojczystym, jednak w tamtym obc. j. to może brzmieć dziwnie, a nawet śmiesznie. Albo na przykład wziąć jakiekolwiek zdanie z idiomami i poprostu przetłumaczyć to w ‘translate.google’. Myślę, że teraz rozumiesz o co mi chodziło :)
Piotr RealPolish says
Tak, rozumiem :) To są śmieszne, zabawne sytuacje. Lubię te sytuacje, bo pokazują jak różnie myślimy o tych samych rzeczach. Idiomy też są bardzo ciekawe dla mnie.
Jurij says
Na Ukrainie 1 i 2 maja to wolne od pracy dni. Na szczęście żadnych pochodów u nas też nie ma. Większość ludzi pracują na działkach lub po prostu spędzają czas razem z bliskimi gdzieś za miastem na piknikach.
Mówiłeś, że ja dobrże mówię po polsku. Powiem Ci bez przesady, że w tym 80% to jest zasługa Twojej pracy. Mieć dobrego nauczyciela to już jest połowa sukcesu ).
Bardzo mi się podoba jak wygląda od dziś Twoja strona. Wcześniej było dobrze jednak teraz jeszcze liepiej.
Piotr RealPolish says
Dzięki Jurij! Chciałem poprawić stronę, żeby dobrze działała na smartfonach i ipadach :)
Pozdrawiam serdecznie!
Meltem says
Dziękuje Piotr wszystko teraz jasne. Może oglądaliście w telewizji w Istambule i w Ankarze byĺ protesty ale policjanci atakowali z gazem tak jak zawsze chyba w Turcji 1 maja wygląda tak jak w czasu koministiczny. U nas tylko jeden dzien wolny. Jeszcze raz dziekuje pozdrawiam serdecznie.
Piotr RealPolish says
Dobrze, że wszystko skończyło się tylko na gazie – pozdrawiam! W Warszawie zimno, a jak jest u Ciebie?
meltem says
Piotr u nas ogólnie jest ciepło około 20 stopni ale pogoda jest kapryśna np. dzisiaj jest wielu chmury są ale wczoraj było słonecznie dzien. Będziecie zazdrosny ale możemy powiedzieć ludzie już zaczynali pływać w morzu.
Cześć Jurij najpierw gratuluję że bardzo dobrze mówiś po polsku chyba osiągnąłeś swój cel. Niestety co słyszałeś to jest prawda w Turcji teraz już nie zakaz twitter ale zakazano jeszcze youtube i to nie było pierwsze raz. Ale ludzie znalezli drogę aby wejść do youtube dlatego teraz mozemy oglądać co chciemy w youtube. Wiem że to jest bardzo głupie reguły niestety mamy taka dyktatorske premiera. Przykro mi że ludzie w Ukraine mają kłopot w internetecie oglądam co dzieje. Ja wierzę że wszystko bedzie dobrze dla was i dla nas.
Piotr RealPolish says
Masz rację: zazdroszczę :) Tu w nocy jest jeszcze dość zimno. O pływaniu w morzu myślą tylko tzw. “morsy” – ludzie, którzy kąpią się nawet w przeręblach (przerębel – dziura, otwór w lodzie).
Nie zazdroszczę natomiast premiera…
Jurij says
Dzięki, Meltem, ja też w to wierzę )
Jurij says
Cześć, Meltem. Niestety nie słyszałem o tym co u Was się stało. Słyszałem tylko, że przez władze Turcji zostały zakazane Youtube i Twitter. Czy to tak jest naprawdę? U nas w Ukrainie w ciągu ostatnich 5 miesięcy też odbyło się tyle wydarzeń, ile nie było przez ostatni 20 lat. Teraz do tego wszystkiego pojawili się terroryści, prawie codziennie giną ludzie…
Tamar says
Niestety ostatnio prawie codziennie słyszymy takie przykre wiadomości z Ukrainy :( Mam nadzieję, że wszystko szybko skonczy się dobrze! Jurij, Ty mieszkasz w zachodnej Ukrainie, czy u Was jest spokojnie? Modlimy się za Was!
Jurij says
Obecne władze Rosji chcą odbudowy Związku Radzieckiego, oto hyba zaczęły od Krymu i wschodu Ukrainy. Jednak Ukraińcy są innego zdania wobec swojej przyszłości, zarówno jak na zachodzie, tak i na wschodzie kraju. Tu, gdzie ja mieszkam jest spokojnie. Jestem pewien, że to wszystko kiedyś się skończy. Dzięki, Tamar!)
Piotr RealPolish says
Jurij, dobrze słyszeć, że u Ciebie spokojnie. Pozdrowienia dla całej rodziny!
Jurij says
Dzięki, Piotr )
Tamar says
W Belgii też ludzie 1. maja mają wolny dzień, u nas też ten dzień nazywa się “święto pracy”. Jest wtedy kilka manifestacji ruchu robotniczego, ale niewielu ludzi bierze w tym udział, dla większości ludzi jest to po prostu wolny dzień. My jednak w klasztorze nie mamy wolnego dnia. Wspominamy Św. Józefa Robotnika (?), ale normalnie pracujemy. Zatem mamy inne wolne dni, np. na Boże Ciało, wtedy normalnie w Belgii nie ma wolnego dnia. Pozdrawiam!
Piotr RealPolish says
U nas 1 maja to też Święto Pracy. Boże Ciało też mamy wolne :D
Tamar says
Wy w Polsce zawsze macie wolne dni! A kiedy pracujecie? :P
Piotr RealPolish says
Właśnie z pracą mamy trochę problemów, wolimy mieć wolne :)
Nie wiem do czego to doprowadzi…
Tamar says
Jurij, dzięki za nagranie. Ja bardzo lubię słuchać takich nagrań, lubię słuchać jak inni uczą się języków. Jest to dla mnie bardzo motywujące. Nie tylko dla Ukrainca niektóre dźwięki polskiego języka są trudne do wymówienia :) Świetnie mówisz po polsku, gratulacje!
Jurij says
Dzięki, Tamar, cieszę się, że to co nagrałem Ci się podoba ). Moim zdaniem jeszcze nie mówię bardzo dobrze po polsku. Gdy słuchałem te nagranie wczoraj, zauważyłem, że zrobiłem trochę błendów. Jednak to nic dziwnego, przecież dopiero się uczę ). Myślę, że za każdym razem będzięmy mówili lepiej i liepiej, a ‘Real Polish’ i Piotr nam w tym pomogą, prawda?
Tamar says
zgdadza się :) Wszyscy robimy błędy, to jest normalne. Ja nawet gdy mówię po holendersku robię błędy :) Ale to prawda, dzięki Piotrowi idzię nam coraz lepiej po polsku :) Myślę też, że nagrać siebie, to doskonałe ćwiczenie. W ten sposób możemy słuchać siebie i poprawić np. wymowę. Jeśli ja teraz słucham nagrań, które zrobiłam kilka miesięcy temu, to słyszę różnicę, a to jest wspaniałe uczucie!
David says
Witam Juri!
Bardzo ładny mówisz po polsku! Twój przykład i co Piotr skomentował o tym, zainspirował mi i wczoraj i, gdy już byłem w łózko, pobrałem app na nagrać na smartphone i zrobiłem mój pierwszy zagrania! :-) No, to był tylko na spróbować i dla moich przyjaciół, ale oni byli bardzo szczęśliwy i teraz jestem bardzo zmotywowany!
Teraz studiuję kurs w uniwersytecie, żeby być nauczycielem języka hiszpańskiego jako języka obcego i to mi pomoże (np) zauważyc jak wazny output jest. Niestety output nie jest w książkach lub podcasty, lecz tylko w nas sobie.
Powinnem mówić z ich po polsku… ale nie jest tak łatwo pod lat że zawsze mówilismy tylko po angielsku. Chyba nieśmiałość, chyba inercja…
Jurij says
Cześć David,
cieszę się, że to co nagrałem jest inspiracją dla Ciebie. Nie jestem nauczycielem jakichkolwiek języków, jednak myśle, że jeśli nie będziesz bać się mówić po polsku, wtedy twoje uczniowie (przyjaciele) też nie będą bali się mówić po hiszpańsku. Pozdrawiam :)
David says
Cześć,
jestem David od Hiszpanii. Tutaj pierwszego maja jest wolny i myślę że w czasu Franco też, ale oczywiscie był bardzo inny “nastrój”…
Jak wiecie, w Hiszpanii jest bardzo duża kryzys i dlatego od kilka lat temu hiszpański społeczeństwo jest krytycznyszy z sytuacji i polityków. Zatem, ostatni pochódy byli naprawdę duży. Jednak, ten rok był innym, był mniejszy ludzi.
Myslę że ludzie nie jest zadowolony z związki i nie ufaj im więcej. Dlatego, “normalny” ludzie nie idą do pochód pierwszego maja a tylko członek są aktywny. Teraz, mamy “popularny” pochody, pochody “indignados”, który są organizowany przed obywateli, a nie partji czy instytucji. Krysys tutaj jest ekonomicznem, ale tez zaufani. Na przykład, jeden mięsiać temu był la marcha de la dignidad (Godność postęp) bez partji ani związki i była bardzo bardzo większy. Moim zdaniem, to bardzo dobry i znaczy ze jesteśmy, krok po kroku, lepiej wychowany jak społeczeństwo.
My mamy w grudniu duży “puente” (to po polsku “most”) bo 6. jest dzień konstytucji i 8. jest katolicki święto. Puentes są naprawdę fajny ale z reguły cena podróży są tak duży że nie można nić robić. Jednak, to również się zmienił z kryzysem. Rząd chce przenieść święti do weekend, żeby nie był mosty i byliśmy produktywnyszy… (dzięki Merkel!)
pd: Mam nadzieję, że można zrozumieć co napisałem
Piotr RealPolish says
Wszystko jest zrozumiałe! U nas 8 grudnia jeszcze nie jest wolny, ale kto wie może kiedyś będzie ;)
6 grudnia mamy Mikołajki :D Dzieci dostają małe prezenty, bo duże dostają 24 grudnia.
Fajnie, że napisałeś tak dużo! Super, że nie boisz się pisać – pozdrawiam serdecznie!
Jurij says
Nie bójcie się przysyłać wasze nagrania, to świetne doświadczenie, które naprawdę pomaga przełamać barierę mówienia w obcym języku. Piotr jest dobry i nigdy nie będzie zwracać uwagi, jeśli zrobicie jakiś błąd.
(OK:……….) – to Piotr mi po prostu pomógł znależć błęndy, które popełniłem w nagraniu, a zarazem wszyscy będziemy wiedzieli jak właściwie używać te wyrazy.
Susan Plonsky says
Przepraszam, ale myślę, że jest błąd w tekscie-
”A w styczniu piętnastego pierwszego roku Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane, …”
powinno być ”A w styczniu pięćdziesiątego pierwszego roku (1951) …”
Zgadzacie się?
Susan
Phoenix, Arizona, USA
Piotr RealPolish says
Zgadzam się! Powinno być tak jak napisałaś. Zaraz poprawię w tekście. – Brawo, doskonale Susan!
Józef Mańkowski says
Drogi Piotru:
To było doskonałe podkast! Fajnie było usłyszeć kogoś z innego kraju! I ja też zgadzam się, że Jurij mówi bardzo dobrze po polsku. Będąc nauczycielem, mam studentów z Ukrainy w moich lekcjach. I można ich zrozumieć, ale jest wiele różnic między językami.
Niemniej nagrałem sobie mówiac po polsku. I jak słyszę, sądzę, (śmieśny) że mogę mówić dobrze po polsku ale z
aksentem z Nowego Jorku!!!!
Józef
Piotr RealPolish says
Świetnie, to fajnie, że nagrałeś siebie. Będziesz mógł za kilka miesięcy zobaczyć jakie robisz postępy. Jeśli masz chęć podziel się z nami swoim nagraniem – oczywiście nie namawiam na siłę :)